Stezka po návratu vychytal nulu. AZ poráží Kladno 1:0!

Jakub Piskoř | 16.01.2021

AZ musel dnes po sérii čtyř porážek konečně zabrat, ale v utkání ho nečekalo nic jednoduchého, protože jejich soupeř z Kladna se zatím v tabulce držel na třetím místě. První třetina přinesla svižný hokej, avšak bez větších šancí. Vše se změnilo v druhé dvacetiminutovce. Domácí do ní vstoupili aktivně, ale Semanův nájezd ani šance Bořuty v přesilovce gólem neskončily. O výsledku utkání tak rozhodl jediný gól, který vstřelil ještě ve druhé třetině Jakub Doktor. Třetí třetinu domácí hráči příkladně odbojovali a berou ze zápasu všechny 3 body. Další zápas sehraje AZ ve středu v Přerově.

CHANCE LIGA - 20.kolo so 16.1.16:00
AZ Heimstaden Havířov - Rytíř Kladno
1:0
(0:0, 1:0, 0:0)

Branky a nahrávky: 35. Doktor (Horváth, Mrowiec). Rozhodčí: Dědek, Marek - Hranoš, Blažek. Vyloučení: 3:4. Bez využití. Bez diváků. Střely na branku: 21:33 (8:8, 9:12, 4:13). Zblokované střely: 6:18. Vhazování: 22:24. Průběh utkání: 1:0.

AZ Heimstaden Havířov: Stezka – Mrowiec, Bořuta (A), Lytvynov, Rašner, Kachyňa, Ševěček – O. Procházka, F. Seman (A), Doktor – Maruna (C), J. Kloz, Rudovský – Vašenka, Mrva, Lednický – Horváth, Mastič, Petriska.
Rytíř Kladno: Brízgala – Mikliš, Frye, S. Zacharčuk, V. Sorokin, Zelingr, Kehar (A), Štochl – Melka, Plekanec (C), Kubík – Račuk (A), Marosz, Guman – Š. Jelínek, Machač, Filip – Hlava, Pitule, Hajný.

První třetina se odehrála v rychlém tempu, s řadou nepřesností i minimem přerušování, za 23 minut. Oby týmy v úvodu nevyužily možnost přesilové hry a na výraznější šance se muselo čekat až skoro do poloviny třetiny. To se nejprve, po špatné rozehrávce Kladna, do dobré příležitosti dostal Kachyňa, jeho střela z mezikruží se ale mezi tři tyče nevlezla, neboť zamířil těsně nad.

Za dvě minuty jel Melka s Plekancem 2 na 1. Druhý zmiňovaný, dostal těžkou přihrávku a zakončoval po ní vedle brány. Pak na druhé straně nabízel na teč nebezpečně Rašner puk spoluhráčům, nikdo však v předbrankovém prostoru nestihl jeho výzvu využít. V 18. minutě se v dobré příležitosti ocitl na levém kruhu Machač, poloodkrytou bránu, ale netrefil!

Druhou třetinu začali výborně domácí, tedy až proměňování svých vyložených šancí. Nejprve totiž Seman neproměnil trestné střílení, nařízené za zalehnutí puku v brankovišti. Pak v přesilovce na hraně brankoviště Bořuta ani nadvakrát neprocpal puk za Brízgalu. A do třetice v té samé početní výhodě pálili ve výborných pozicích Doktor a Rudovský těsně mimo. Hosté zahrozili ve 27. minutě, když po objetí branky zakončoval Hlava, ale navrátilec do havířovské sestavy, Aleš Stezka, puk udržel puk ve výstroji.

Dvojitou šanci měl na své holi Plekanec ve 33. minutě v situaci 2 na 1, ale Stezka jeho střelu z pravého křídla, i dorážku, zlikvidoval. Minutu na to jeli domácí 3 na 1, ale ani z toho gól nebyl. Až o další minutu později dostal Jakub Doktor puk do jízdy na pravé křídlo a bombou ke vzdálenější tyči překonal Brízgalu – 1:0. Do konce třetiny měl ještě slušnou šanci opět havířovský Doktor a na druhé straně to pak blafákem na Stezku zkoušel Pitule, skóre se však neposunulo.

Na začátku třetí třetiny dohrával AZ přesilovku. Kachyňa si v ní najel na kruh, ale bombou Brízgalu nepropálil. Hostující gólman zažil horkou chvilku i na konci 46. minuty, kdy na poslední chvíli zkrotil tečované nahození Mrowiece. Kladenští se snažili o vyrovnání, ale jejich pokusy byly buď zblokovány obětavými hráči AZetu, nebo proti nim stál spolehlivý Stezka.

V 55. minutě dostali hosté k dispozici přesilovku. Šance v ní měli Kubík a Melka, ale první mířil mimo a druhého vychytal Stezka. Potom, hned po návratu z trestné lavice, zahrozil obránce Ševěček a po něm Kloz, ale Brízgala byl na místě. V poslední minutě drama na ledě vrcholilo. Rytíři to zkusili bez brankáře, Mrvova střela ze střední třetiny byla ztečována mimo tři tyče a protože ani hosté už nic nevymysleli vyhrál AZ nad Kladnem, překvapivě, ale dá se říct zaslouženě, 1:0.

Jiří Režnar (AZ HEIMSTADEN Havířov)Už jsem to říkal hráčům, je to svátek, když hrajete s Kladnem a přijede Tomáš Plekanec. Jsou tam mimořádně kvalitní hráči. Na naší straně byli mladí kluci a mladý tým a dneska se ukázali. Hráli na hranici sebeobětování, padali do ran, klekali. Hráli jsme jednoduše a pokud u toho zůstaneme, tak budeme pokračovat v těch dvou letech, co jsme tady započali.

Jiří Burger (Rytíři Kladno): Pro nás to byl dnes velmi špatný zápas. Vůbec se mi to nehodnotí dobře. Začátek zápasu byl z naší strany bez nasazení a bez bojovnosti. Po prví třetině jsme si k tomu něco řekli a mysleli jsme, že se to zlepší, ale bohužel zlepšení nepřišlo. Havířov dal branku, začal bruslit, bojovat a jak to už v takových zápasech bývá. Jak nebyl přístup od prvního střídání, tak jsme se do toho nemohli dostat. Potom už to z naší strany byla obrovská křeč. Doufám, že to pro nás bude poučení do příštích zápasů.