Havířov nestačil v přípravě na polského mistra z Katowic

Josef Nudera | 17.08.2023

V rámci druhého přípravného utkání měl Havířov naplánováno utkání se silným soupeřem, aktuálním mistrem polské ligy Katowicemi. Hosté dokázali potvrdit své kvality a postupně navyšovali své vedení až do konečné podoby 0:7 z pohledu Havířova. Havířov měl několik slušných šancí a pasáží, ale na brankáře hostů nikdo z našich nevyzrál. V brance AZetu se vystřídali oba brankáři jak Sachr, tak Šindelka. Další přípravné utkání hraje Havířov v úterý 22.8. na ledě Žiliny a o dva dny později v Kopřivnici.

Přípravné zápasy - 0.kolo čt 17.8.18:00
AZ Havířov - HC GKS Katowice
0:7
(0:4, 0:2, 0:1)

Branky a nahrávky: 4. Cook (Paśiut), 7. Kruczek (Paśiut, Fraszko), 10. Kruczek (Fraszko), 14. Michalski, 22. Ilsaka, 32. Marklund (Bepierszcz, Michalski), 58. Paśiut (Chodor). Vyloučení: 5:10 (navíc Monto do konce utkání). Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Průběh utkání: 0:7.

AZ Havířov: Sachr (od 21. Šindelka) – Kunc, Havlík – Valenta „A“, Ševčík – Ščurek, Vosátko – Korčian – Kratochvil, Spratek Pawliczek – Apolenář, Křivohlávek „C“, Franek – Mrva, Ćmiel, Haas „A“ – Kotásek
HC GKS Katowice: Murray – Maciaś, Kruczek – Varttinen, Koponen – Cook, Wanacki, Chodor, Lebek – Bepierszcz, Pasiut, Fraszko – Ilsakka, Monto, Hitosato – Michalski, Marklund, Olsson – Hofman, Smal, Kovalchuk

Na Havířov čekal ve čtvrtek polský mistr a na ledě to bylo především v první polovině první třetiny vidět. Nejprve se dokázaly Katowice prosadit ve 4. minutě, kdy vystřelil z vrcholu kruhu Ryan Cook a po ledě překonal Sachra – 0:1. V 7. minutě dokázaly Katowice využít nabídnutou přesilovou hru. Po rychlé souhře se dostal puk na Macieje Kruczka, který střelou od modré překonal Sachra – 0:2.

V 10. minutě se podařilo podruhé překonat Davida Sachra Macieju Kruczkovi, který zvýšil střelou z dálky stav utkání na 0:3 pro Katowice. A hosté pokračovali dále, když si z kruhu vyjel Mateusz Michalski, vystřelil a od obránce se puk odrazil do růžku branky – 0:4.

Od 15. minuty chytil Havířov lepší pasáž utkání. Na jejím začátku se dokázal dostat ke dvěma dorážkám Ćmiel, ale brankáře Murraye nepřekonal. Havířov pak měl několik větších šancí, ale ani ta z hole Franka v brance neskončila. Havířov tak prohrával po první třetině 0:4.

Po první třetině se do branky Havířova postavil Martin Šindelka. Katowice dokázaly nastoupit velmi dobře i do druhé třetiny. Olli Ilsaka dokázal prudkou střelou prostřelit ve 22. minutě Šindelku – 0:5. Ve 25. minutě dostal Křivohlávek dobrou přihrávku před branku, kde měl čas a prostor, ale brankář Murray dokázal jeho zakončení vyrazit!

Havířov pak měl v průběhu třetiny několik menších šancí, ale na brankáře Murraye nevyzrál. Ve 32. minutě dokázal Sam Marklund vybojovat puk před brankou a překonat už ležícího brankáře Šindelku – 0:6. Ke konci druhé třetiny měli šanci Mrva a Franek, ale k brance jejich snažení nevedlo. Ve 39. minutě ještě stihl prověřit Monto Šindelku, který ale puk viděl a lapil. Po druhé třetině vedly Katowice v Havířově 6:0.

Hosté měli herně navrch i ve třetí třetině, i přesto se ale Havířov dokázal dostat do několika šancí. Ve 49. minutě se předvedl skvělým zákrokem Šindelka, který vyrazil střelu Koponena. Šance Havířova dokazují i pokusy z konce utkání. Nejprve se dostal ke střele z mezikruží Ševčík, ale svou střelu zamířil pouze do výstroje Murraye.

V 55. minutě jsme byli svědky větší potyčky u mantinelu v obranném pásmu Havířova. AZet z této situace vytěžil přesilovku, ale byli to hosté, kteří se krátce po skončení oslabení dokázali prosadit. U levé tyčky byl zcela volný Grzegorz Paśiut, který jen doklepl puk za už bezmocného Šindelku – 0:7.

Jiří Raszka (AZ Havířov): Výsledek je sice krutý, ale přijel kvalitní soupeř. Chtěli jsme, aby nás prověřil a ukázal, v čem nás tlačí bota. Zápas nám nastavil zrcadlo. Výsledek vypadá jednoznačně, ale nějaké šance jsme si také vytvořili. Nebyli jsme ale důrazní kolem brány. Největší problém byl v obranném pásmu, ve kterém jsme měli obrovský chaos. Nedokázali jsme si rozebírat hráče při jejich dobrém pohybu. Soupeř měl kvalitní útočníky, kterým neodskakovali kotouče a byli si schopní dát přihrávky na malém prostoru. Nedokázali jsme je zachytávat. Z toho padli tři čtyři branky, na tom musíme dále pracovat. Těší mě, že jsme tento týden pracovali na určité části systému. Z toho jsme nějaké puky získávali, to nám fungovalo. Je dobře, že jsme mohli takový zápas sehrát.