Havířov nestačil na Vsetín a z Lapače se vrací s prázdnou

Josef Nudera | 22.12.2021

Poslední utkání před Vánoci zavedlo Havířov na led aktuálně třetího týmu tabulky Vsetína. Ve 30. kole začali lépe Vsetínští, kteří se ujali, po brance Pšurného ze 4. minuty, velmi rychle vedení 1:0. Na tuto branku dokázal Havířov ještě reagovat, když se nadvakrát prosadil, přes vsetínského Sachra, Jakub Doktor. Na začátku druhého dějství se podruhé prosadili domácí, když Hufa prostřelil Berger. Druhá třetina nabídla i dlouhou 5 minutovou přesilovku Havířova, ale bez využití. Vsetín o své tříbodové výhře definitivně rozhodl ve třetí třetině, kdy se postupně prosadil Štach a Březina. Havířov padl na Lapači 1:4 a i nadále je předposlední. Další utkání odehraje AZ Heimstaden Havířov v pondělí 27.12.2021 od 17:30 na domácím ledě proti regionálnímu rivalovi z Poruby.

Chance liga - 30.kolo st 22.12.17:30
VHK Vsetín - AZ Heimstaden Havířov
4:1
(1:1, 1:0, 2:0)

Branky a nahrávky: 4. Pšurný (Rob, Hořanský), 26. Berger (Rob), 44. Štach (Rob, Jerofejevs), 45. D. Březina (A. Zeman) – 20. J. Doktor (Dostálek, Hudeček). Rozhodčí: Koziol, Květoň – Dědek, Blažek. Vyloučení: 0:3. Využití: 2:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 1000. Střely na branku: 41:31. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 4:1.

VHK Vsetín: D. Sachr – Jerofejevs, Štach (A), Ondračka, Smetana, J. Říha, Hryciow – R. Půček, Pšurný, Rob – Hořanský, Gago, D. Březina – Berger, Jonák (C), A. Zeman – Apolenář, Š. Jenáček, Klímek.
AZ Heimstaden Havířov: Huf – Kadeřávek, Chroboček, Korím, M. Hlaváč, Marcel Kunc, Lytvynov, F. Kočí – J. Doktor, Hudeček (A), Dostálek – Maruna (C), Pechanec, L. Bednář – Š. Kratochvil, Handl, Severa – Křemen, Damašek, M. Hrubec.

Autor reportáže je: Radek Bařina (hc-vsetin.cz)

Po opatrném úvodu to byl favorizovaný Vsetín, kdo se v utkání s Havířovem ujal iniciativy a záhy také vedení. Ve čtvrté minutě se o to postaral Roman Pšurný, který po rychlé souhře Hořanského s Robem udělal kličku do protipohybu gólmana Hufa a s přehledem zakončil do odkryté brány. Nabuzení domácí poté na dlouhé minuty sevřeli hosty v jejich pásmu, kompaktní defenzíva AZ však dokázala odolat. Ve třinácté minutě měla i trochu štěstí. Zeman se chopil odraženého puku, v rychlém průniku dokázal obejít i gólmana, z velkého úhlu však již nedokázal přesně zakončit. V patnácté minutě na sebe poprvé vážněji upozornili hosté. Bednář dostal pas na pravý kruh, před polookrytou bránou ale vystřelil přímo do přemisťujícího se gólmana Sachra.

Hosté od tohoto okamžiku ožili a hra se vyrovnala. Vsetín byl blízko zvýšení náskoku v sedmnácté minutě. Smetana si za zády soupeřových obránců chytře sjel na přihrávku, pohotovým zakončením ale jen vyprášil Hufovy betony. V poslední minutě úvodní periody připravil AZ Valachům studenou sprchu. Pomalý návrat Vsetínských do vlastního pásma potrestal Jakub Doktor. Jeho první pokus ještě bleskově se přemístivší Sachr dokázal vyrazit, proti dorážce téhož hráče už byl ale krátký. Do kabin tak týmy odcházely za nerozhodného stavu.

Hosté evidentně pochopili, že proti notně poslepované sestavě Vsetína se dá hrát a do druhé třetiny vstoupili mnohem aktivněji. Z několika pobytů v útočném pásmu ale nezahrozili a tak to byl naopak Vsetín, kdo se dostal do šance. Jerofejevs vyslal do úniku Apolenáře, ten ale pod tlakem obránce nedokázal zakončit dostatečně důrazně. O chvíli později si ovšem Valaši zahráli první přesilovou hru zápasu a v jejím závěru udeřilo. Rychlou souhru po oseJerofejevs – Jonák – Rob zakončil Jan Berger, který z hranice brankoviště usměrnil puk mimo dosah Hufa.

Odpověď Havířova mohla přijít hned vzápětí. Hořanský přehnal důraz při napadání a po zásahu do hlavy hostujícího hráče vyfasovat trest na pět minut a do konce utkání. Dlouho přesilovku ale hosté vůbec nesehráli dobře a domácího gólmana donutili jen k jednomu obtížnějšímu zákroku. Zbytek třetiny přinesl vyrovnanou podívanou bez větších šancí. Oba celky se totiž utápěly v řadě nepřesností, pohledných akcí se tak nedostávalo. Do kabin však s náskokem 2:1 odcházeli spokojeněji domácí.

Do třetího dějství vlétli Valaši s výrazně vyšší aktivitou, než byla k vidění ve třetině druhé. A když navíc brzy získali výhodu přesilové hry, nemilosrdně trestali. Robovu střelu Huf neudržel a číhající Lubomír Štach bekhendem zblízka uklidil touš do sítě. O čtyřicet dva sekund později pak definitivně potvrdil vítězství favorita David Březina. Ten si hned po vhazování šikovně sklepl puk ze vzduchu na hůl a následnou pohotovou střelou po ledě překvapil Hufa.

Přes zdánlivě bezvýchodný výsledek se hosté sympaticky nevzdávali, na odměnu v podobě snížení ale nedosáhli. Pohotovou střelu Dostálka z mezikruží totiž vytěsnil paží, i s trochou štěstí, Sachr, Marunova prudká střela o chvíli později zase zamířila nad. Branky už se nedočkal ani VHK, přestože svou závěrečnou přesilovku sehrál dobře. Březinova teč ale skončila na betonech Hufa, teč Bergera zase zamířila těsně mimo. Vsetín to však trápit nemuselo. Po vítězství 4:1 si upevnil třetí příčku tabulky, Havířov zůstává uvězněný na pozici šestnácté.

Filip Konštacký (AZ HEIMSTADEN Havířov): Myslím si, že dnes to byl v prvních dvou třetinách vyrovnaných zápas. Prvních deset minut měl více ze hry Vsetín, který dal, zaslouženě, i první gól. Od desáté minuty jsme se hodně zlepšili, vyrovnali jsme hru a podařilo se nám dát gól. Druhá třetina, i když jsme ji prohráli, byla z naší strany velmi povedená. Měli jsme více ze hry, bohužel gól dal soupeře a rozhodla minuta a půl, kdy padly dva slepené góly, jeden opět v přesilovce, druhý hned po buly a myslím si, že po tom už bylo utkání rozhodnuto.

Roman Stantien (VHK ROBE Vsetín): I když to vypadá, že podle výsledku to bylo jednoduché utkání, tak pro nás to byl těžký zápas. Ráno nám vypadli dva kluci a my jsme museli všechno překopat a změnit formace. I přesto jsme dnes podali bojovný výkon, což se hlavně ukázalo v pětiminutovém oslabení. To, že jsme jej zvládli, podle mého, rozhodlo utkání. První třetina byla lepší, opticky, z naší strany lepší. Podle mého jsme ale málo stříleli. Havířov hrozil z brejků a nás podržel gólman. Nám pomohly slepené góly ve 3. třetině a poté už jsme utkání zvládli takticky dohrát.