Dramatická přestřelka skončila vítězstvím Nových Zámků

Jozef Valenčík | 29.08.2017

V posledním domácím přípravném zápase hostili hokejisté AZ Havířov soupeře z Nových Zámků. Zápas se musel divákům líbit, protože přinesl tvrdou hru s hodně brankami a řadu vyhrocených situací. Hosté do zápasu vstoupili výtečně a už po 37 vteřinách hry se ujali vedení. Dvougólové vedení získaly Nové Zámky ještě v průběhu první třetiny a udržovaly si jej až do konce druhé části. V té třetí však AZet zabral a dokázal skóre srovnat na 4:4 a v této fázi byl jasně lepším týmem. Několik vyloučení v krátkém sledu poslalo domácí tým do tří a tuto výhodu nakonec hosté využili a odvezli si z Havířova vítězství 4:5. Další utkání sehraje AZ v pátek v Porubě.

Přípravné zápasy - 0.kolo út 29.8.18:00
AZ Residomo Havířov - HC Mikron Nové Zámky
4:5
(0:2, 1:1, 3:2)

Branky a nahrávky: 33. Kotala (Illéš, Chroboček), 42. Tomi, 48. Hudeček (Tomi), 50. Tomi – 1. Varga (Dubinin), 16. Plašil (Novotný, Schultz), 40. Schultz (Plašil), 44. Lantoši, 58. Chovan (Schultz, Lantoši). Rozhodčí: Koziol, Šutara – Gančarčík, Konvička. Vyloučení: 9:4 navíc Novotný (NZM) 10 min. OT. Využití: 1:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 653. Střely na branku: 39:34. Průběh utkání: 0:2, 1:2, 1:3, 2:3, 2:4, 4:4, 4:5.

AZ Residomo Havířov: Laco – Petran, Drtil, Staněk, Dudek, Chroboček, Krisl – Gřeš, Sikora, Beránek – Fronk, Illéš, Kotala – Kalus, Hudeček, Tomi – Pořízek, Maruna, Kanko
HC Mikron Nové Zámky: Kováč – Deyl, Kovačevič, Plašil, Chovan, Šimek, Hain, Šiška – Raenko, Dubinin, Varga - Cetkovský, Novotný, Schultz – Zbořil, Rehák, Lantoši – Tibenský, Šimun, Fábry

Poslední domácí přípravné utkání nezačal Havířov vůbec dobře. Z první větší akce v 1. minutě utkání našel Dubinin před brankou hůl zcela volného Roberta Vargy, a ten se z blízka trefil přesně k Lacově tyči – 0:1. AZ se po úvodních šancích hostů zmátořil a v 7. minutě prověřil Kováče tvrdou střelou od modré Krisl. Pak dokázali havířovští ubránit své první oslabení, ale na druhé to už nestačilo. V 16. minutě se totiž hosté prosadili podruhé. Karel Plašil dostal ideální přihrávku od Novotného a zavěsil puk nad rameno Laca – 0:2. V první třetině se už nic výrazného nestalo a hosté tak odešli do šaten s dvoubrankovým vedením.

Do druhé třetiny už nenastoupil pukem v obličeji zraněný Marek Sikora, a tak musel trenér Janeček improvizovat se skládáním útoků. Na jejím začátku měl obrovskou šanci Beránek, ale Kováč dokázal betony vytěsnit tuto obrovskou šanci domácího útočníka. Netrvalo dlouho a Beránek nevyužil ani svou druhou velkou šanci. Ve 26. minutě o sobě dal vědět obránce Drtil, jeho bomba od modré skončila na betonech Kováče. Stejná minuta – a velká šance na druhé straně. Tibenský měl před sebou prázdnou branku, ale puk do ní nedokázal dostat ani na dva pokusy. Ve 33. minutě dokázal Havířov snížit. Střelu od modré dokázal usměrnit přesnou tečí za Kováče Jakub Kotala – 1:2. O tři minuty později se AZ dostal do velkého tlaku, kdy se postupně do zakončení dostal Gřeš, Maruna a Drtil – hosté se nakonec ubránili i za cenu faulu. Skóre se do přestávky ještě ale změnilo na druhé straně. Hosté udeřili v přesilové hře 2 vteřiny před sirénou. Plašil dostal puk na Jessiho Schultze, který se dokázal prosadit dorážkou pod horní tyčku – 1:3.

Ve 42. minutě se podařilo Havířov využít velkého závaru v brankovišti Nových Zámků, svůj důraz předvedl Vojtěch Tomi a puk zatlačil za Kováče – 2:3. O dvě minuty později to bylo ale opět o dvě branky. Róbert Lantoši objel branku a zakončil někde mezi betony Laca – 2:4. Domácí to ale vůbec nezlomilo a poté co zvládli další oslabení, vrátili se dvěma brankami do zápasu. Nejprve ve 48. minutě dorazil v poskytnuté výhodě puk do branky Jan Hudeček a za dvě minuty se ze stejného prostoru prosadil i Vojtěch Tomi.

Hosté byli hodně dole. Vzali si oddechový čas, chvíli na to je čekalo oslabení a nějakou dobu omítali pokračovat v zápase. Nakonec oslabení i přes velký nápor AZetu zvládli a v závěru sami udeřili. Havířovští šli totiž v 56. minutě do tří, a když už toto dvojnásobné oslabení zvládli, došťouchl puk do jejich branky Martin Chovan – 4:5. AZ se dalším vyloučením zbavil možnosti závěrečného náporu a hosté tak už své vedení uhájili.

Martin Janeček (AZ Havířov): My jsme o branku prohráli, to znamená, že jsme byli v něčem horší než soupeř. Ve hře dnes bylo spoustu negativních věcí, ale na druhou stranu i mnoho pozitivního. Celý zápas jsme dobře bruslili, když jsme soupeře doskočili, tak jsme však hloupou chybou soupeře pustili zpět do vedení. Jednoznačně jsme zápas dnes prohráli nekázní. Závěrečná vyloučení si musíme rozebrat s hráči, zda se jednalo o neukázněnost nebo přílišnou motivaci. Nyní to vidím jako neukázněnost a vůbec nechtění vyhrát zápas, protože za stavu 4:4 jsme měli soupeře víc než na lopatě.

Štefan Mikeš (HC Nové Zámky): My jsme věděli, že nás čeká náročný zápas. Někteří hráči nám navíc zůstali doma, pro nás vrcholí příprava. Věděli jsme, co nás čeká, protože jsme s Havířovem hráli už doma, kde jsme vyhráli 2:1. Už z toho zápasu nám bylo jasné, že to dnes bude velmi těžký zápas a to se potvrdilo. O to více si vážím samotného vítězství. Bylo tam samozřejmě mnoho chyb, ale stále jde o začátek celé sezóny a tak je potřeba k těmto zápasům přistupovat. Byly tam dnes chyby se strany hráčů, nás trenérů i rozhodčích. Každý má nárok na chyby a já věřím, že se to bude u všech zlepšovat.