Derby s Porubou jsme zvládli v poměru 3:2

Daniel Wróbel | 21.10.2019

Domácí hokejisté zvládli derby s Porubou. Skóre zápasu se měnilo hodněkrát. Po první třetině jsme odcházeli do kabin vítězně, ve druhé třetině si vedení přebrala Poruba, ale do konce třetiny se nám podařilo vyrovnat. V poslední třetině zařídil vítěznou branku Jakub Kotala. Bereme tak cenné vítězství 3:2. K dalšímu zápasu vyrazí AZet na Lapač do Vsetína a poté se doma přestaví v dalším derby s Frýdkem-Místkem v sobotu od 17:30 hodin.

CHANCE LIGA - 16.kolo po 21.10.18:00
AZ Residomo Havířov - HC RT TORAX Poruba
3:2
(1:0,1:2,1:0)

Branky a nahrávky: 11. Kotala (Kachyňa), 40. L. Bednář (R. Veselý), 44. Kotala (Kachyňa, Bambula) - 27. Hudeček (Gřeš), 32. Špaček (Sikora, Urbanec). Rozhodčí: Koziol, Veselý – Roischel, Hranoš. Vyloučení: 5:4, navíc Nejezchleb (POR) 10 min. OT a 5+OK. Využití: 0:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 1.416. Střely na branku: 32:23 (12:7, 13:11, 7:5). Zblokované střely: 11:19. Vhazování: 30:28. Průběh utkání: 1:0, 1:2, 3:2.

AZ Residomo Havířov: Lukáš – Matai, Chroboček, Nepokoj, Rašner, L. Rutar, Malina, Kachyňa – Bambula, F. Seman (A), Kotala – Dvořák, R. Veselý, L. Bednář (A) – Bernovský, Maruna (C), Starý – Žiak, Baláž, Fridrich
HC RT TORAX Poruba: Kůdela – Slavík, Husák, Dluhoš, Urbanec, Dundáček, Pastor, Rudl – J. Káňa (A), Zdeněk (C), Kanko – Gřeš, Hudeček, Sikora (A) – Ollender, M. Hlinka, Špaček – Nejezchleb, T. Jáchym, Ďurač

Od začátku dnešního derby se hrálo ve vysokém tempu, oba týmy byly aktivní. První velkou šanci měl v 8. minutě hostující Ďurač, který si šikovně udělal místo a dostal se ke střele, ale mířil jen do betonů Lukáše.

V 11. minutě padla první branka utkání, autorem byl domácí Jakub Kotala, jenž zužitkoval výbornou Kachyňovu práci, který zavezl puk od své branky až za branku soupeře a zpětnou přihrávkou našel útočníka AZetu. Ten bez přípravy zamířil k pravé tyči Kůdelovy branky.

O chvíli později mohl Kotala skórovat podruhé, když dorážel Semanovu střelu ze situace 2 na 1, ale Kůdela předvedl výborný zákrok lapačkou a Porubu zachránil. Ve 13. minutě mohlo udeřit na druhé straně, když ujel Nejezchleb, jenže jeho střelu Lukáš chytil.

Poruba byla i nadále aktivnější, ale šance Špačka s Ollenderem v situaci 2 na 1 zůstala nevyužita, stejně jako rychlá akce Jáchyma. To vše v 15. minutě. V minutě 18. měl další šanci Ostravanů Nejezchleb, který tečoval Rudlovu střelu těsně vedle levé tyče Lukášovy branky.

V poslední minutě první části měl šanci AZ - Veselý po levém křídle zavezl puk do útočného pásma a vybídl ke střele Marunu, ten však přestřelil Kůdelovu branku. Po první třetině tak platil stav 1:0.

Ve druhé třetině mohl Havířov svůj náskok navýšit, ale naopak o něj přišel. Ve 25. minutě našel domácí Bednář v přečíslení dvou na jednoho Dvořáka, ale ten netrefil Kůdelovu branku. Ve 27. minutě bylo vyrovnáno, když se při vlastním oslabení po přihrávce Gřeše prosadil Jan Hudeček.

Ve 32. minutě už Poruba vedla, protože Marek Špaček tečoval při přesilovce 5 na 3 Sikorovu střelu, Lukáš puk ztlumil, ale ten zůstal ležet na brankové čáře a hostující útočník neměl problém jej doklepnout za brankovou čáru.

Pak přišly slibné šance Havířova, jenže Kotala ve 37. minutě při dorážce Semanovy střely uklouzl a netrefil odkrytou bránu. O minutu později pak Veselý našel Bednáře, ale ani ten Kůdelu nepřekonal.

Nicméně půlminuty před koncem druhé třetiny dokázal Lukáš Bednář poslat bekhendem puk za Kůdelu a srovnal. Po čtyřiceti minutách to tedy bylo 2:2.

Třetí třetina přinesla hodně zajímavou podívanou. Ve 44. minutě si vzal vedení zpět domácí AZ, když Bambula vybojoval puk, nahrál Kachyňovi, jehož střelu tečoval Jakub Kotala mimo dosah gólmana Poruby.

Hosté pak svým dobrým pohybem dělali domácí obraně problémy, ale nic z toho nevytěžili. V 50. minutě bylo v obranném pásmu Havířova hodně horko, Poruba totiž hrála přesilovku a zle zatápěla čtveřici bránících hráčů. Zdeněk se dostal k dobré střele, ale Kachyňa obětavým zákrokem puk zastavil.

Přesilovku hrál i Havířov, v 55. minutě měl dobrou střelu Veselý, ale Kůdela si puk pohlídal. Závěr utkání byl nervy drásající. Na začátku 58. minuty sekl Nejezchleb jednoho z domácích hráčů mimo hru a dostal za to trest na 5 minut a do konce utkání. Jenže Poruba se nevzdala, nebála se odvolat brankáře a následně si vykoledovala faul.

Takže se hrálo ve čtyřech, přičemž Poruba stále bez brankáře, takže v pěti proti čtyřem. Ale žádný gól už nepadl, nejblíž vyrovnání byl Sikora, jenž pálil z levého kruhu, Lukáš puk jen vyrazil, ale nakonec jej dokázal schovat v lapačce.

Po boji tak zůstaly tři body v Havířově a Poruba odjíždí s prázdnou.

Jiří Režnar (AZ Residomo Havířov): Dneska jsme měli od začátku ten potřebný drajv a výsledkem byla vedoucí branka. Vzápětí jsme mohli dát další, ale to nevyšlo. Jinak po celý zápas do toho šli hráči po hlavě a to jsme chtěli. Předpokládám, že takhle bude vypadat zbytek základní části soutěže v podání všech týmů. My si toho musíme být vědomi a k tomu přidat i trpělivost a nedělat chyby. Stejně tak se musíme vyvarovat zbytečných faulů, což se nám dneska ne vždy dařilo a byli jsme za to potrestáni. Nakonec jsme ale v tom poměrně vyrovnaném utkání byli šťastnější a bereme 3 body.

Miloš Holaň (HC RT Torax Poruba): V první třetině byli domácí lepším týmem a šli i do vedení. My jsme čekali na nějaké brejky, ty se objevily, ale nedotáhli jsme je. Ve druhé třetině se nám podařil obrat díky důrazu, ale v samém závěru přišel jeden z klíčových momentů - prohrané buly v obranné třetině, po kterém jsme obdrželi gól, přestože na ledě byli naši nejzkušenější hráči. Ve třetí třetině se domácí dostali do vedení šťastnou tečí. My jsme se nedisciplinovaností připravili o možnost vyrovnání, byť jsme to zkusili i bez brankáře a puk v jedné situaci poskakoval po brankové čáře. Nicméně jsme nevyrovnali a body tak zůstaly doma. Jinak dnes hráčům nemám moc co vytknout, oproti minulému zápasu byl náš výkon úplně o něčem jiném.