Bitvu s Přerovem AZ zvládl

Tomáš Vlček | 16.12.2020

Poslední utkání roku 2020 odehráli dnes hokejisté AZetu na domácím ledě proti druhému celku tabulky Přerovu. AZ byl po většinu zápasu o něco lepším týmem a po zásluze se opakovaně dostal díky Rašnerovi a Procházkovi do vedení. Hosté se však nevzdali a dvakrát dokázali skóre srovnat. Na branku Kotaly a Bořutovo zakončení do prázdné branky už však nezareagovali a tak zůstaly tři body v Havířově. Další utkání sehraje AZ až 6. ledna v Sokolově.

CHANCE LIGA - 36.kolo st 16.12.16:00
AZ Heimstaden Havířov - HC ZUBR Přerov
4:2
(1:0, 1:1, 2:1 )

Branky a nahrávky: 8. Rašner (F. Seman, R. Szturc), 39. O. Procházka (Rudovský), 54. Kotala (R. Szturc, Rudovský), 60. Bořuta – 32. Plášek ml., 46. Dluhoš (Šoustal). Rozhodčí: Koziol, Cabák – Gančarčík, Otáhal. Vyloučení: 6:2. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 0. Střely na branku: 28:24 (9:5, 11:4, 8:15). Zblokované střely: 18:9. Vhazování: 32:35. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1, 2:2, 4:2.

AZ Heimstaden Havířov: Groh – Kočí, Bořuta (A), Mrowiec, Rašner, Chroboček, Kachyňa, L. Rutar – Adamský, F. Seman (A), R. Szturc (C) – O. Procházka, Rudovský, Kotala – Mrva, Maruna, Doktor – Petriska, Mastič, Vašenka.
HC ZUBR Přerov: D. Dvořák – Kubeš, M. Novotný, Krisl (C), Zbořil (A), Dřímal, Dluhoš – Plášek ml. (A), Pšurný, T. Doležal – Šoustal, F. Dvořák, Matěj Svoboda – Číp, Indrák, Süss – Sebera, Macuh, Dobša.

Od začátku se hrálo ve svižném tempu. Na začátku byli aktivnější domácí hráči, ale bez gólových šancí. Na konci 4. minuty hrál ZUBR přesilovku, ale hra v početní výhodě se hostujícím hráčům nedařila. Naopak mohl skórovat při oslabení domácí Kotala, jehož ránu vyškrábl Dvořák špičkou betonu.

První branku jsme viděli v polovině 8. minuty, když Seman našel zpoza branky dobře postaveného Alexe Rašnera, jenž zamířil nad rameno gólmana hostí a poslal tak AZ do vedení. Ve 12. minutě mohl vyrovnat Šoustal, ale jeho ránu zastavil Groh pohotovým zásahem vyrážečkou.

Na druhé straně zahrozil Seman, jenž se mohl dostat sám před Dvořáka, ale nepodařilo se mu zpracovat poskakující puk a nic z toho nebylo. Necelé dvě minuty před koncem první třetiny se sám před Dvořáka dostal Adamský, ale s blafákem neuspěl. Po první třetině tak platil stav 1:0.

Stejný stav platil dlouho i ve druhé třetině, přestože šance k vidění byly. Ve 26. minutě ujel domácí obraně Číp, jenže jej dojel Seman a znemožnil mu zakončit. O minutu později na druhé straně nahrál Rašner pěkně Kotalovi, po jehož ráně Dvořák puk vyrazil na tyč.

Kotala trefil tyč i ve 29. minutě, když v přesilovce dorážel Szturcovu střelu. AZ své vedení nenavýšil a tak přišlo vyrovnání. Ve 32. minutě Karel Plášek ujel domácí obraně, ale puk mu trochu utekl. Groh se snažil puk vypíchnout, jenž to neudělal dobře a pomohl tím útočníkovi Zubrů, který bekhendem na dvakrát poslal puk do sítě.

O minutu později už mohl jít Přerov do vedení, když po Čípově střele puk prosvištěl kolem pravé tyčky Grohovy branky. Tlak Přerova pokračoval, další gól mohl dát ve 37. minutě Süss, jenž v obrovské šanci netrefil puk.

V závěru třetiny hráli domácí hráči přesilovku, kterou díky povedené dorážce Ondřeje Procházky, po bombě Rudovského, využil. Po dvou třetinách tak vedl AZ 2:1.

Ve třetí třetině bylo k vidění hodně zajímavého. Ve 43. minutě ujel při vlastním oslabení Szturc, rozhýbal Dvořáka, ale nedokázal poslat puk za jeho záda. O tři minuty později už bylo vyrovnáno, když po pěkné souhře se Šoustalem poslal puk k levé tyči Grohovy branky Jan Dluhoš.

Na konci 47. minuty předvedl pěknou individuální akci domácí Szturc, už to vypadalo, že z toho bude gól, ale Dobša svého gólmana zastoupil a vytěsnil puk mimo tyče. Krátce poté byl v samostatném úniku faulován hostující Sebera, rozhodčí nařídil trestné střílení, jenže hostujícímu útočníkovi v rozhodující chvíli puk utekl a ani nezakončil.

A tak přišel trest. V 53. minutě měl domácí Jakub Kotala štěstí, když se k němu odrazil puk po spolupráci Rudovského a Szturce, domácí útočník pak puk poslal z blízka za záda Dvořáka. Ale Přerov se nevzdával - v 57. minutě měl vyrovnání na holi Macuh, jenže Groh scvaknul betony včas a podržel akcie AZetu nad vodou.

Závěr třetiny byl infarktový. Dvě minuty před koncem si vzal Přerov oddechový čas a odvolal brankáře. Vhazovalo se v obranném pásmu Havířova. A hosté mohli hned dvakrát vyrovnat - na konci 59. minuty Šoustal dorážel střelu Krisla, ale měl obrovskou smůlu, když Groh nekontroloval puk, ale ten šel nakonec mimo tyče.

Čtyřicet vteřin před koncem pak Groh výborně zastavil dorážku Doležala a nakonec Antonín Bořuta zachytil puk ve středním pásmu a trefil prázdnou branku Přerova. Hosté ještě v závěrečných sedmi vteřinách hráli přesilovku a znovu odvolali brankáře, ale už se nic nestalo.

Havířov tak bere tři body za výhru 4:2, Přerov odjíždí s prázdnou.

Jiří Režnar (AZ Heimstaden Havířov): Připravovali jsme jako na jakékoliv utkání a je jedno, jestli dneska hrál Přerov v oslabené sestavě, protože i ta byla velmi silná. První dvě třetiny jsme hráli výborně ve forčekinku, byť po brance na 1:1 jsme trochu přestali hrát. Měli jsme ale i další šance, trefili jsme dvě tyčky. To neproměňování šancí nás trápí, ale nakonec jsme se opět gólově prosadili a vyhráli. Jsem rád za tři body, klukům za ně děkuji.

Vladimír Kočara (HC ZUBR Přerov): Já jsem zklamaný. První dvě třetiny byl náš výkon takový bez energie. Ve třetí třetině jsme hru zjednodušili, po zásluze vyrovnali a měli nakročeno k prodloužení série. Domácí však byli proti a ten rozhodující gól dali oni. Jsme momentálně hodně oslabení, dneska jsme tým skládali až na dopoledním rozbruslení a to nás asi dohnalo. Je to škoda, protože body byly blízko. Ale domácí mají dobrý tým, byli po celý zápas asi více hladoví a já jim gratuluji k výhře.