AZet díky drtivé druhé třetině poráží Litoměřice 6:3

Jakub Piskoř | 28.11.2020

Havířov se po více než dvou měsících opět představil na domácím ledě a po čtyřech prohraných zápasech si konečně připisuje vítězství. První třetina přinesla na obou stranách po jedné brance. Mnoho pěkných kombinací, ale nenabídla. O průběhu celého utkání rozhodla druhá třetina, do které vstoupili domácí excelentně a z prvních tří střel si připsali tři branky. Vzápětí zvyšovali Azeťaci už na 5:1, což byl i konečný stav po dvou třetinách. Vypadalo to, že poslední perioda se bude dohrávat už jen z povinnosti. Domácí ale nabídli Litoměřicím dlouhou početní výhodu po faulu Kotaly, ti však gól vstřelit nedokázali. Snížit na rozdíl dvou branek se hostům povedlo až při plném počtu hráčů na ledě a nebýt skvěle chytajícího Groha, mohl mít AZet ještě problémy. Do prázdné brány pak ještě pečetil výhru Adamský.

CHANCE LIGA - 7.kolo so 28.11.16:00
AZ Heimstaden Havířov - HC Stadion Litoměřice
6:3
(1:1, 4:0, 1:2)

Branky a nahrávky: 15. Prokeš (Kotala), 21. Kotala (Prokeš), 22. L. Bednář (Doktor), 24. R. Szturc (F. Seman, L. Rutar), 27. Doktor (O. Procházka, R. Szturc), 60. Adamský (Prokeš, L. Rutar) – 19. Miškář (Lang, Teplý), 54. Procházka (Toman, Přikryl), 57. Procházka (J. Holý, M. Beran). Rozhodčí: Jeřábek, Vrba – Keprlík, Komínek. Vyloučení: 6:4, navíc Kotala (HAV) 5 + OK. Využití: 2:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 0. Střely na branku: 32:35 (13:11, 14:6, 5:18). Průběh utkání: 1:0, 1:1, 5:1, 5:3, 6:3.

AZ Heimstaden Havířov: Groh – Kočí, Bořuta, Mrowiec, Rašner, L. Rutar, Chroboček – Adamský, Prokeš, Kotala – O. Procházka, F. Seman, R. Szturc – Doktor, Cihlář, L. Bednář – Mrva, Maruna, Fridrich – Ivan.
HC Stadion Litoměřice: Tomáš Král – Krutil, Marcel, J. Holý, Mlčák, Kubíček, Jebavý, Poizl – Procházka, Jícha, M. Beran – Jánský, Miškář, Teplý – P. Novák, Pytlík, Lang – Koffer, Přikryl, Toman.

Po dlouhé době hrál AZ zápas na domácím ledě, od začátku se hrálo nahoru dolů a už po dvaceti vteřinách vyslal domácí Bořuta bombu od modré, ale puk jen prosvištěl kolem Královy hlavy nad branku Litoměřic.

Skóre utkání mohl přesně v čase 6:00 otevřít hostující Koffer, jenž se k puku dostal po chybě domácích v rozehrávce, ale svou příležitost nevyužil, když pálil doprostřed Grohovy branky.

V polovině 12. minuty byla hra na chvíli přerušena, protože došlo k poškození reklamy na mantinelu. Na konci 15. minuty se AZ dočkal branky když se při přesilovce šikovně uvolnil Kotala, jeho střelu Král ještě vyrazil, ale na dorážku Radka Prokeše už byl krátký.

Minutu a půl před koncem první třetiny hrály Litoměřice přesilovku 5 na 3, kterou zásluhou Patrika Miškáře využili. Miškář pálil po pěkné kombinaci s Langem a Teplým do odkryté branky. Po první třetině tak platil stav 1:1.

AZ měl parádní vstup do druhé třetiny, když už po dvanácti vteřinách Prokeš prošel kolem levého mantinelu a naservíroval puk před branku, kde byl Jakub Kotala, jemuž stačilo nastavit hůl, od které se puk odrazil do branky.

Ve 22. minutě už to bylo 3:1, když Doktor pěknou žabkou našel volného Lukáše Bednáře, jenž bekhendem poslal puk za Králova záda. Neuplynula ani minuta a AZ navýšil svůj náskok na 4:1! Seman našel v mezikruží volného Romana Szturce, jenž se tváří v tvář Královi nemýlil a překonal jej mezi betony.

Ve 27. minutě AZ využil druhou přesilovku a vedl o čtyři branky - Jakub Doktor se prosadil střelou švihem od modré čáry. AZ byl při chuti i nadále, velkou šanci měl ve 29. minutě Prokeš a krátce po něm i Adamský. Na ledě už jako by bylo pouze domácí mužstvo, další velkou šanci mělo o minutu později, když po přečíslení 3 na 2 těsně minul branku Szturc.

Osm minut před koncem druhé části přišel další závar před Králem, ale tentokrát to obrana hostí se štěstím zvládla. Litoměřice krátce nato hrály v oslabení, to úspěšně ubránily a AZ v této přesilovce vyprodukoval jedinou střelu.

Dvě minuty před koncem druhé části se po spolupráci s Kotalou dostal k dobré střele Adamský, ale Král vyrazil puk lapačkou. V závěru třetiny hráli Kališníci přesilovku, Miškář mohl skórovat, ale netrefil branku. Po čtyřiceti minutách tedy vedl Havířov 5:1 a Litoměřice si přenesly 31 vteřin přesilovky do třetí části.

Po osmi vteřinách třetí části ale hosté o svou výhodu přišli, protože fauloval Novák. Po krátké hře ve 4 začala přesilovka Havířova, ale největší šanci měl hostující Přikryl, jenž dostal přihrávku před odkrytou branku, jenže mu šanci zhatil obránce AZetu, který mu zablokoval hůl.

Ve 44. minutě se hostující Teplý dostal do brejku, jenže Groh jeho střelu vyrazil. Ve 46. minutě fauloval při oslabení domácí Kotala, rozhodčí jeho zákrok ohodnotili trestem na pět minut a do konce utkání a Havířov čekala dlouhá hra v oslabení.

Při oslabení ujel Adamský, který šel sám na Krále, jenže se vrátil Marcel a akci mu překazil. Na druhé straně Miškář pálil do odkryté branky, ale trefil jen tyč. V polovině 47. minuty se domácí provinili hrou ve čtyřech a poskytli tak hostům přesilovku 5 na 3 v trvání více než dvou a půl minut.

Litoměřice reagovaly oddechovým časem, protože cítily velkou šanci se zápasem něco udělat. Ale obrana Havířova v čele s Grohem odolala. Gólman AZetu se vyznamenal při střele Langa a následné dorážce Berana. Už při hře 5 na 4 pak Groh zhatil gólovku Martina Procházky.

Šest a půl minuty před koncem utkání se prosadil střelou zpoza obránce hostující Martin Procházka, po jehož povedené střele zaplul puk k pravé tyči Grohovy branky. A to nebylo ze strany tohoto útočníka Litoměřic vše. Čtyři minuty před koncem totiž Martin Procházka využil přesilovku, když po holého nabídce ranou z první poslal puk do šibenice Grohovy branky.

Kališnící pak dlouho zkoušeli hru bez brankáře a málem jim to vyšlo, ale minutu a půl před koncem zastavil dobrý pokus Jánského betonem Groh. Třináct vteřin před koncem trefil prázdnou branku Litoměřic Martin Adamský, který tak pečetil výhru AZetu.

Jiří Režnar (HC Heimstaden Havířov): Výhru už jsme hodně potřebovali. Podali jsme opět velmi dobrý výkon, který nám na rozdíl od minulého utkání ve Frýdku-Místku přinesl 3 body. Dnes bylo důležité, že jsme dávali góly, akorát jsme si to ve třetí třetině trochu zkomplikovali. Zaplať pánbůh za 3 body a jedeme dál.

David Bruk (HC Stadion Litoměřice): Myslím si, že vítězství domácích je zasloužené, po celý zápas byli lepším týmem. Rozhodující náskok domácí získali na začátku druhé třetiny a i když my jsme snížili z 5:1 na 5:3, byla to z mého pohledu jen kosmetická úprava. Na našem dnešním výkonu toho moc pozitivního nebylo. Ale je před námi velmi náročné období, protože tento tým odehraje ještě následující dvě utkání, a pak se z velké části obmění. Téměř polovina týmu se zapojí do přípravy reprezentace U20 a my budeme muset stavět z velké části nový tým.