AZ prohrál v Přerově 1:3

Tomáš Vlček | 04.02.2017

Doslova zápas o poslední naději pro postup do play-off hráli dnes hokejisté AZetu v Přerově. V oslabené sestavě, bez několika opor, po dvou třetinách drželi nadějné vyrovnané skóre, ale ve třetí části zápasu domácí dvěma brankami strhli výhru na svou stranu. Pro AZ to znamená konec nadějí na posun na konečné 10. místo v tabulce a tím alespoň předkolo play-off. Další utkání sehraje AZ ve středu doma s Prostějovem.

WSM liga - 49.kolo so 4.2.17:00
HC ZUBR Přerov - AZ Havířov
3:1
(1:1, 0:0, 2:0)

Branky a nahrávky: 16. Pšurný (Milan Procházka, T. Sýkora), 47. Kovařík (F. Dvořák, Goiš), 50. Sikora (Plášek, M. Kratochvíl) – 17. Štumpf (Haas, Krisl). Rozhodčí: Kašík – Měkýš, Otáhal. Vyloučení: 1:6. Bez využití:. Diváci: 2.183. Střely na branku: 39:19 (14:4, 18:8, 7:7). Průběh utkání: 1:0, 1:1, 3:1.

HC ZUBR Přerov: Horčička – M. Novotný, Ferenc, Chmelíř, Malina, L. Vágner, Pala – Plášek, Berger, Sikora – Milan Procházka, T. Sýkora, Pšurný – Goiš, F. Dvořák, Kovařík – M. Kratochvíl
AZ Havířov: Šafránek – Sedlák, Petran, Krisl (A), Dudek, D. Seman (C), Chroboček – Kalus, Haas (A), Štumpf – Sztefek, Maruna, Dvořáček – L. Bednář, Pořízek, Ollender

Souboj Přerova s Havířovem nabízel od prvních minut s tempem zároveň velmi slušnou atmosféru. V sedmé minutě fauloval Maruna, ale kromě Pšurného žádný ze žlutomodrých válečníků Šafránka neohrozil. Centrum hry bylo spíše ve středním pásmu a první třetina se tak obcházela bez branek, ba i větších příležitostí.

Taková tvář hře příslušela do 16. minuty. Zubři při přechodu do útoku zamotali havířovskou obranu za brankou, čehož využil Roman Pšurný a doklepl kotouč do odkryté klece. Gólové oslavy sotva započaly a bylo srovnáno. Haas s Danielem Štumpfem pláchli proti jednomu obránci a celou situaci pohodlně vyřešili. Hanáci AZet výrazně přestříleli a ještě v posledních vteřinách se mohli zaradovat, jenže Procházka mířil příliš vysoko a do kabin se tak putovalo za remízového stavu 1:1.

Sýkorova formace se činila i na začátku další fáze a obraně Havířů dala pořádně zabrat. Šafránek se v bráně rozhodně nenudil, Přerov jej neúnavně ostřeloval, zatímco Horčička si na puk takřka nesáhl. Pláška hostující brankář výborně vychytal, načež se jeho beton zablýskl tváří v tvář Sýkorovi.

Dírou ve středu se do dalšího úniku dostal Plášek, jenže zda skóroval, lze jen polemizovat. Šafránek zakročil a se schovaným pukem zajel až do vlastní kasy. Branka tak pochopitelně nemohla být uznána. Střelecký poměr 32:12 po dvou třetinách jasně značil větší aktivitu domácích, ale čtyřicet minut hry zatím více než dvě branky nepřinesly.

Na začátku poslední části byl faulován Procházka, jenže přesilovková disciplína byla pro domácí znovu jen trápením. Jak již v rozhodujících dnech bývá tradicí, hrál se velmi bojovný hokej s minimem tutovek a podobně jako v 16. minutě se z nenápadného přechodu do útoku konečně urodila další branka Zubrů. Dvořák vymyslel zpoza brány přihrávku přesně na Lubomíra Kovaříka, který Šafránka zblízka prostřelil.

Přerovští hokejisté ožili a po buly vylekal dělovkou střídačku AZetu Malina. Slezané přežili další oslabení, ale hned po něm v 50. minutě mu soupeř odskočil o další branku. Plášek prohodil kotouč středním pásmem na Marka Sikoru a ten za modrou čárou z prvního doteku propálil Šafránka. Sedlák neudržel nervy na uzdě a svůj tým znovu oslabil. Timeout ani power-play už s výsledkem nic nezmohly a Zubři tak po těžkém boji s Havířovem konečně v novém roce zvítězili i na domácím ledě, což je posunulo na devátou pozici.

Kamil Přecechtěl (HC ZUBR Přerov): Bylo to těžké. Myslím, že jsme odvedli velice zodpovědný poctivý výkon. Bohužel se strašně těžko prosazujeme v koncovce a tím utkáním jsme se vlastně protrápili až do toho stavu 3:1, kdy jsme se trochu uklidnili. Kdybychom dostali nějaký náhodný gól, jako byl ten první po jediné velké chybě, co jsme udělali, tak ten zápas mohl dopadnout všelijak. Jsem nesmírně rád, že jsme to zvládli, myslím, že i zásluhou diváků, kteří byli výborní a hodně nám pomáhali.

Martin Janeček (AZ Havířov): Musím říct, že jsme dnes přijeli s devíti útočníky. Úplně se nám rozpadla sestava kvůli nemocem a zraněním, takže jsme to polátali. Stáhli jsme si hráče ze střídavých startů, abychom to vůbec dali dohromady a připravovali jsme se na defenzívu. Nemyslím, že jsme ji hráli špatně, nicméně trochu jsme byli zakřiklí dopředu. Měli jsme tam řadu dobře vyřešených situací ve středním pásmu, ale když jsme mohli vystrčit růžky, byl tam zbytečný respekt a soustředění právě na ty obranné věci. K tomu byla potřeba občas nějakého brejku, abychom byli nebezpeční a v tom nás soupeř přetlačil. Tlak domácích jsme ustáli, před koncem jsme spadli. Druhý gól si myslím, že byl neregulérní, ale to už samozřejmě nevrátíme. Hráčům musím poděkovat za výkon. Dnes hrálo, co má ruce nohy a to, co zbylo. Odehráli výborný zápas.