AZ Havířov

Vstupenky na utkání AZetu kupujte zde.

"Vloupáme se" do hlav i obrany šumperského týmu?

06.02.2024 | Lukáš Jandora

"Vloupám se" je jedna z nejznámějších písní hudební skupiny O5 a Radeček, která, její členové, pochází ze Šumperka. Tedy z města, do kterého v rámci utkání 35. kola zavítají naši hokejisté. V jakém rozpoložení tam zavítají? Vloupají se do šumperské obrany? Donutí domácího gólmana si pobrukovat text písně "Čekal jsem od sebe víc", což je další hit tamní populární kapely? Na druhou stranu, bacha na to slovo kapela, protože mnozí hokejisté ti řeknou, že ani ten nejlepší tým není kapela, aby pořád vyhrával... No jo, jenže naše případná středeční výhra by byla už 8. v řadě za 3 body na soupeřových kluzištích. A to už je pěkná série, nebo ne?

Slůvko z havířovské kabiny

Sobotní utkání v Hodoníně bylo nádherné. V rámci 2. ligy to byla ta nejlepší možná reklama na hokej... Jeden důležitý člověk z havířovského týmu však u ní nemohl osobně být... "Řeknu vám, že je to hodně nepříjemné. Jako trenér na střídačce dění na ledě úplně neovlivníte, ale jste s týmem, jste tam pro hráče, jste součástí. Samozřejmě, rozdáváte pokyny. Ale doma u televize... To je hrůza", začíná trenér Jiří Raszka své dnešní povídání, ve kterém se vrací ke své sobotní absenci. Do Hodonína se spolu s mančaftem nevydal, chyběl kvůli nemoci, museli jej zastoupit asistent Marek Pavlačka a sportovní manažer Milan Mikulík... 

A proběhlo tedy nějaké koučování na dálku, po telefonu, ať už během hry nebo případně o přestávkách? "Ne ne, neproběhlo. Vše jsme řešili den před zápasem a ještě dopoledne. Sestavu, poradu atd. Pak už to bylo na klucích. Neměl jsem obavy, oba jsou zkušení, znají tým."

"Naštěstí už jsem zdravý, v Šumperku už budu přítomen, zpět s týmem", zakončuje tuhle předzápasovou kapitolu 36letý havířovský lodivod, pro kterého, protože víme, jak utkání intenzivně vnímá, to musela být, nejen vinou nemoci, dvojnásobná sobotní muka... 

A s jakou marodkou, nebo jinými absencemi u dalších členů týmu, se náš realizační tým bude muset v Šumperku vyrovnat? Už v sobotu se do sestavy vrátil Marek Haas, nastoupí i ve středu, do hry by se měli vrátit i další marodi Pawliczek s Šindelkou. Na listině zraněných tak stále zůstávají Jakub Mrva a Lukáš Bednář, který však už začíná trénovat...  

Věřme tedy, že z šumperského zimáku si odvezeme další vítězství, Draky porazíme i počtvrté v sezóně a, abychom zakončili trilogii písní od šumperské kapely, necháme domácí, aby si po utkání jen zazpívali "To až jednou..."

Jak to vidí hráč?

Když jsme v Šumperku hráli naposledy, psal nám Petr Antoníček, toho času šumperský Drak, že je mu líto, že proti AZetu nemůže nastoupit. Protože na Havířov měl (má) hezké vzpomínky. Uběhlo pár týdnů, Petr změnil dres. Jak moc je spokojený s tím, že po nějaké době od toho utkání už je hráčem právě havířovského AZetu? "Určitě jsem spokojený, vedení v Šumperku už asi tolik ne, ale to je prostě hokej. Jsem rád, že jsem se mohl vrátit zpátky do Havířova a jít společně za stejným cílem", říká sympatický odchovanec prostějovského hokeje, který se slůvkem vrací k dramatickému utkání v Hodoníně. Byl to totiž právě Anton, kdo se dostal do veliké šance, sám uháněl na domácího gólmana Pitáka a krásným blafákem do bekendu, jakých jsme, my pamětníci, viděli spoustu třeba u Martina Procházky, rozhodl o našem vítězství... Jednalo se o zakončení, které má Petr podvědomě v hlavě a dělá jej primárně nebo měl čas, když se na Pitáka řítil, o tom zakončení přemýšlet, rozhodovat se, třeba i reagovat na gólmana? "To zakončení mám v sobě už odmala, vždycky jsem sledoval praváky, kteří to uměli a od nich jsem to okoukal. V zápase pak ale záleží na situaci, jak je na tom gólman, jestli je vyjetý nebo ne, takže podle toho se vždycky rozhodnu."

Havířov má nabitý mančaft, nabitý útok, dvaadvacetiletý forvard v něm má svou roli, však někteří, a tak to prostě ve sportu chodí, by ji určitě chtěli mít větší. Větší herní čas, více na přesilovce apod. Jak tohle vnímá hráč, který v AZetu loni vyhrál produktivitu po základní části, čímž si vybojoval začátek letošního ročníku v Prostějově? "Je to tak, ten tým má obrovskou sílu, všechny lajny jsou vyrovnané. Mou roli mi hned po příchodu trenéři řekli, vysvětlili, nastínili, jakou ji budu mít a já jsem s ní spokojený. Jasně, přesilovky jsou takový bonus, když v ní nebudu, tak se nic neděje, no a když jo, tak se budu snažit tu šanci využít."

Naším soupeřem je Šumperk

Hráčům z šestadvacetitisícového města patří 9. místo v tabulce, pohybují se však ve skupině týmů, které bojují o 6. - 10. pozici, tedy i o to, kdo v prvním kole Play-off vyzve naše hokejisty. Draci měli katastrofální vstup do soutěže, po několika kolech jim patřila poslední příčka, poté však, i díky zajímavým hráčským příchodům, přišlo výrazné zlepšení...

Poslední dva zápasy (Technika, Žďár) však Šumperk venku prohrál, dal v nich pouze 2 branky, sympatický trenér Tomáš Sedlák skuhral především na nevyužité přesilovky. "Na jeden gól se hrozně těžko vyhrává. Navíc opět jsme měli k dispozici šest přesilovek, z toho jednu asi 50 sekund 5 na 3, a my nejsme schopni vstřelit branku. Na Technice jsme měli tuším pět přesilovek a tam jsme gól dokonce i dostali. Takže pokud dobře počítám, měli jsme za dva zápasy jedenáct přesilovek a prohráváme 0:1. Tady je evidentně něco špatně."

Nechme se proto překvapit, s jakým gólovým apetitem nastoupí Draci ve středu, spoléhat se jistě budou na Jakuba HorkéhoTadeáše JarošeDaniela Vachutku, tito tři hráči zatím dohromady nasbírali rovných 100 bodů. 4. nejproduktivnější hráč Sedlákova výběru jich má "jen" 17... Nabízí se proto, odkud bude ve středu primárně hrozit nebezpečí... 

Zajímavost utkání?

Nejproduktivnější hráč celé ligové soutěže, Tomáš Franek, má aktuálně 67 kanadských bodů ve 32 duelech. Jedná se o 2.09 bodu na zápas. Proč tahle čísla zmiňujeme? Z důvodu toho, že se v základech otřásají letité druholigové rekordy! Nejvíc bodů ve skupině Východ za posledních mnoho let zaznamenal hráč, kterého si fanoušek - pamětník - vybaví z působení v Havířově v 90. letech. Dalibor Sochorek zapsal v sezóně 08/09 87 kanadských bodů ve 43 duelech (2.02 bodu na zápas). Aby jej náš bombarďák překonal, potřebuje ve zbývajících 11 zápasech základní části zaznamenat alespoň 20 kanadských bodů!

A aby atakoval i letitý rekord celé 2. ligy, který ze sezóny 19/20 drží Kamil Bříška z Kobry Praha, musí Frany těch bodů získat 22. Čili dva body na zápas. Jak moc se historickému maximu začne přibližovat hned ve středu?

Kdy a kde? A proč?

Největší nápory fanoušků zažil šumperský zimní stadion v novodobé historii šumperského hokeje, která se datuje od odkoupení druholigové licence roku 1995 z Jaroměře. Po výsledkově bohatých letech padaly návštěvní rekordy při barážových utkání s Kometou Brno a dalšími věhlasnými hokejovými kluby. Kapacita byla v nemálo případech překonána dokonce o 2000 lidí. Historicky největší návštěvu zažil stadion v březnu 1974, když zápasu B mužstev Československa a SSSR (4:4) přihlíželo neuvěřitelných 5800 diváků. Zimák jako takový byl slavnostně otevřen 19. září 1969 jako jeden z nejmodernějších krytých zimních stadionů u nás. Zhruba rok poté, co byla otevřena Víceúčelová hala v Havířově.

Utkání v Šumperku se odehraje ve středu 7.2. od 18:00. Pro ty, kteří na místo nevyrazí, bude samozřejmě přichystaný tradiční textový onlajn přenos na webu onlajny.com.

Youtube