AZ Havířov

Ve středu se hraje o první mečbol!

14.03.2023 | Lukáš Jandora

1:1 na zápasy, ve středu od 18 hodin je před námi duel číslo 3. Play-off nabírá na dramatičnosti, už ve středu si jeden z týmů vybojuje mečbol, který v pátek bude moci proměnit.

Mrzí nevyužité přesilovky

Gólem Daniela Spratka šli naši hráči v pondělí do vedení a půl zápasu to vypadalo, že druhý bod v sérii by mohli získat i v havlíčkobrodské Kotlině. Domácí však zápas ve druhé třetině otočili, právě tady trenér Jiří Raszka viděl to pomyslné lámání chleba. "Za mě? Zápas se lámal ve druhé třetině, kdy jsme měli spoustu přesilovek, ve kterých jsme si vytvořili hodně šancí. Zejména v brankovém prostoru, tam nám leželo vítězství, my jsme ho však nesebrali. Nedosáhli jsme na puky nebo jsme nebyli schopní kotouče dorazit do branky. Bohužel se stalo, že domácí své přesilovky využili, přiklonilo se k nim štěstí. Prolétly tam střely, případně byly protečované. Při hře pět na pět nebyli lepším týmem, rozhodly nerovnovážné stavy. Kdybychom ve druhé třetině trefili nějaké kotouče, které tam "ležely", mohl být výsledek opačný." 

Po úterním dopoledním tréninku jsme se pana trenéra zeptali na věc, která se dnes potáhne celým článkem jako ta pomyslná nit. Hodně se o tom mluví i píše, o tom, že Havlíčkův Brod je jiným týmem doma a venku. Pro fanouška - laika - je opravdu ve hře či v taktice vidět, že tým z Kotliny přistupuje k venkovním a domácím zápasům rozdílně? "Musím říct, že v pondělí byl soupeř mnohem bruslivější než v prvním zápase. Nicméně, že by nás zatlačili a měli nějakou velkou herní převahu, to určitě ne, minimálně v prvních dvou třetinách ne. Řekl bych, že vytěžili z minima maximum, potrestali naše individuální chyby. Takticky však u nich rozdíl v domácích a hostujících utkáních není. Hrají stejný systém, proto ani my neměníme věci doma a venku. Jak říkám, doma jsou bruslivějším týmem, agresivnějším než na hřištích soupeřů."

SESTAVA HAVÍŘOVA Z MINULÉHO UTKÁNÍ

Štipčák – Dudáš (C), Havlík, Kunc, Kuboš, Hudec, Mrowiec, Ščurek – Mrva (A), Spratek, Antoníček – Tvrdý, Zdeněk (A), Haas - Apolenář, Ćmiel, Kratochvil – Pastor, Pavlík

Hrr na ně. Na Havlíčkův Brod!

Stav série je vyrovnaný, jde se do třetího duelu. Naše hochy nečeká nic snadného. "Série je a bude velmi vyrovnaná, Havlíčkův Brod je kvalitní soupeř s výborným pohybem. Rozhodnou určitě souboje obecně, ale především ty v předbrankovém prostoru, kdo bude schopen dát víc „škaredých" či dotlačených gólů a kdo si lépe pohlídá svou svatyni, kam soupeře nebude k ničemu pouštět", predikuje forvard AZetu Jakub Mrva, co by nakonec v sérii mohlo rozhodnout, chvíli po něm se se svým názorem na stejné téma přidává i Jiří Raszka. "Určitě budou rozhodovat speciální týmy a pak houževnatost a důraz před oběma brankami. Ten nám v pondělí oproti prvnímu zápasu chyběl." 

A nemůže rozhodnout i cestování? Není to nic proti štrekám do Ústí, Sokolova apod., ale i přesto - cítí na sobě Kuba Mrva, že hrajeme v Brodu, což je jeden z nejvzdálenějších soupeřů? Je to pro něj jiné, mít za sebou několikahodinovou cestu nebo přijít čerstvý na zimák v Havířově? "Jo, určitě to pociťuju. A jestli se jede do Sokolova nebo právě Havlíčkova Brodu, to mi je celkem jedno, protože je to prostě cesta autobusem a člověk si neudělá takovou pohodu jako doma. Samozřejmě, že zápasy kolem komína jsou něco jiného, tam se ta hoďka plus mínus vydržet dá", usmívá se Mrvič při odpovědi na to, co i hosty ve středu čeká... 

A jak vnímá havlíčkobrodský tým, o kterém se nyní, ale i v sezóně, hodně píše v tom smyslu, že je to mančaft dvou tváří? "Co se týče stylu hry Havlíčkova Brodu, tak já je vnímám prakticky stejně, doma i venku. Možná si jen více věří v domácím prostředí, kde to velmi dobře znají a soupeřům se tam hraje hůře, z čehož oni těží. I proto jsme rádi, že se série vrací k nám domů, kde chceme na soupeře vyvinout tlak z prvního utkání a nedat jim čuchnout."

V úterý dopoledne jsme na zimáku potkali také prezidenta klubu Petra Malíře, na kterém je vidět, že dny současné hodně prožívá, že vyřazovacími boji žije, že v hlavě má samozřejmě klub jako celek, nejen A tým. Položili jsme mu proto otázku, která je pro mnoho fanoušků možná zvláštní, nicméně zajímalo nás, která série je pro náš klub důležitější. Ta našich dorostenců, kteří proti Náchodu bojují o záchranu ligy, nebo série A týmu proti Havlíčkovu Brodu? "Nejde vybrat jednu. Nejde. Prostě obě. Protože v každé kategorii máme stanoveny nějaké cíle, kterých chceme dosáhnout…"

Můj dům - můj hrad?

Hráči Havlíčkova Brodu drží neuvěřitelnou sérii. Už 14x v řadě doma zvítězili! Však venku je to jiná káva, poměrně hořká. Z posledních 13 zápasů zaznamenali hráči z Vysočiny jen jedno vítězství. Možná marně bychom v českých hokejových soutěžích hledali tým, který je na tom doma a venku takto rozdílně. "Těžko říct, čím to je, že se nám doma daří a venku ne. Myslím si ale, že první zapas v Havířově jsme nebyli ještě tak úplně nastavení v hlavách na Play-off a podle toho vypadal náš výkon. Včera doma už to bylo úplně jiné od samého začátku", bere si slovo obránce Roman Čermák, který letos posbíral velmi dobrých 24 bodů, který už má odehráno i více než 70 zápasů v Chance lize a rovných 45 v Extralize za Mladou Boleslav. 

Do Play-off série proti Havířovu šli hráči Havlíčkova Brodu s nějakým povědomím o našem týmu. Naplnil náš tým očekávání právě Romana Čermáka nebo jej něčím překvapili? Jaký hokej vlastně Havířov hraje? "Havířov de facto potvrdil to, co jsme od něj čekali. Hrají tvrdý a bojovný hokej, jsou silní okolo brány, kolem brankoviště. Určitě nám nedají nám nic zadarmo", načež jedním dechem i dodává, co by ve středu mohlo na naše kluky platit. "Jak už jsem říkal, musíme byt v hlavách v zápase už od začátku! V Play-off se nehraje hokej na krásu, je to spíše o bojovnosti. Čili já zase očekávám tvrdý hokej z obou stran, samozřejmě doufám, že ten druhý bod ve středu urveme..."

No a sleduje sedmadvacetiletý odchovanec jihlavského hokeje i jiné série skupiny Východ? Co třeba překvapivé vedení Valmezu nad Koprem už 2:0 na zápasy? "Přiznám se, že pro mě je to překvapení obrovské. Kopřivnice byla doma v sezóně hodně silná. Venku sice měla občas výpadky, ale opravdu jsem nečekal, že na domácím ledě ten první zápas ztratí."

Pro dnešní předzápasové preview jsme z havlíčkobrodské kabiny oslovili i 22letého Jakuba Petržilku, ten se omluvil, že až do odpoledne je v práci, že by nám své odpovědi do uzávěrky článku nestihl poslat. Proč to zmiňujeme? Vlastně i v tom je jakési kouzlo 2. ligy, kdy ačkoliv je vrchol sezóny, tak mnoho hráčů si musí plnit i své pracovní povinnosti. S o to větším respektem je potřeba se dívat na jejich hokejové snažení. 

SESTAVA HAVLÍČKOVA BRODU Z MINULÉHO UTKÁNÍ

Č. Novák – Krejčí, Čermák, Grauer, Kliment, Benák, Vašíček (A), Eklund, Kerber – D. Košťál, Kuchta (C), Voříšek – Petržilka, Křehlík, Pártl – Dušek, Valášek, Kopic – Oščádal, Holenda, Vacík

Zajímavost zápasu?

Není to ani tak zajímavost středečního utkání, jako spíše zajímavost celé série z pohledu našeho celku. Mnoho fanoušků vnímá ligovou soutěž jako soutěž Znojma a potom těch ostatních. A právě na Znojmo bychom v případě našeho postupu, a zároveň postupu všech favoritů jednotlivých sérií (Znojmo, Vyškov, Kopřivnice), narazili. No jo, jenže jedna ze sérií se nevyvíjí podle papírových předpokladů, protože Valašské Meziříčí vede nad Kopřivnicí už 2:0 na zápasy a pouze jedna výhra chybí Bobrům k postupu do dalšího kola. Co by postup Valmezu znamenal pro nás? No především to, že v dalším kole, v případě vyřazení Havlíčkova Brodu, bychom nemohli narazit na suveréna ze Znojma. A právě postup Bobrů přes Kopr tipoval v minulém článku Jiří Raszka. Na základě čeho? "Takový jsem měl vnitřní pocit. Valašské Meziříčí umí hrát hodně houževnatě, naopak myslím si, že Kopřivnice tyto vlastnosti nemá. Jsou hodně silní v útočné fázi, ale jak jsem četl nedávno pana Motáka při kritice herního stylu Třince, poháry vyhrává obrana."

Na koho hodit očko?

Dovolíme si upozornit na hráče, kterého jsme dnes zpovídali. Sympaťák Jakub Mrva, kterého fanoušci při děkovačce vyvolali po prvním domácím vítězství, je bojovník, dříč, hráč, který na ledě ukazuje obrovské emoce, který je havířovskému publiku i díky tomuto velmi sympatický. Myslíme si, že zápasy jako ten středeční jsou přesně těmi zápasy, kterými Mrvič abnormálně žije, kdy svůj obrovský entuziasmus ukazuje i na ledě. Doporučujeme se na naši sedmapadesátku zaměřit. 

Jakuba jsme se po úterním tréninku zeptali na skutečnost, že Havlíčkův Brod se prezentuje jako celek vyrovnaných pětek, ale přeci jen, zda vidí v týmu hostí někoho, kdo na ledě vyčnívá, na koho si dát větší pozor... "Já tam téměř nikoho neznám, vím jen, že tam pár kluků už hrálo v Chance lize proti nám, ale že bych se na ně nějak zaměřoval... Nebo je poznával na ledě... Ne ne, to asi ne." No a dříve, než jsme vítkovického odchovance "propustili", nemohli jsme se, stejně jako některých dalších, nezeptat na sérii Play-off, kterou havířovští příznivci na tribunách dost řeší. Sleduje Kuba po očku zajímavě se vyvíjející sérii mezi Valmezem a Kopřivnicí? Nebo je to zbytečné, protože je třeba se primárně soustředit sám na sebe, na naši sérii? "Asi bych lhal, kdybych řekl, že se koukám jen na naši sérii. Sleduju celkové dění v Play-off, a to i v západní skupině, ale pro nás je teď primární, jít zápas od zápasu a dostat se co nejdál, ať už je postupně naším soupeřem kdokoliv."

----------

Utkání v Gascontrol Aréně bude mít úvodní buly ve středu 15.3.2023 v 18:00. Pokud se do hlediště nedostanete, bude ze zápasu připraven tradiční textový přenos na serveru onlajny.com.

Youtube