Starší dorost výhrou nad Olomoucí stvrdil postup do play-off

Tomáš Vlček | 11.03.2018

V neděli po poledni ukončili zápasem proti Olomouci starší dorostenci AZetu nadstavbovou část své extraligy. Potvrdili dobrou formu z posledních zápasů a po výhře 2:1p si definitivně zajistili postup do play-off. V něm vyzvou suveréna celé soutěže rakouský Salzburg. První dva zápasy sehraje AZ v sobotu a v neděli v Rakousku, doma se představí v úterý 20. března.

ELSD - 46.kolo ne 11.3.13:30
AZ Residomo Havířov - HC Olomouc
2:1p
(0:0, 1:1, 0:0-1:0)

Branky a nahrávky: 31. Bochak (Žídek), 62. Hilšer (Dufek K.) – 30. Liška (Štefka, Indrák). Rozhodčí: Klapetek – Marek, Stonavský. Vyloučení: 2:4. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 170. Střely na branku: 38:24 (11:6, 15:12, 11:4, 1:2). Průběh utkání: 0:1, 2:1.

AZ Residomo Havířov: Dufek M. – Uhlíř, Thiel, Máca, Ševěček, Pavelek, Grygar – Jedlička, Bambula, Bochnak, Hilšer, Juhász, Janeček, Žídek, Pindel, Dufek K.
HC Olomouc: Hasala – Rutar, Mader, Klesla, Harabiš, Hlaváč, Pírek – Kalač, Tomajko, Štefka, Rosecký, Štědrý, Indrák, Liška, Krátký, Handl, Kořenek, Kret, Dvořák.

První třetina měla velmi rychlý spád. Více ze hry měli havířovští, kteří se také dostali do první šance. V 6. minutě se Bambula vydal do rychlého útoku a dostal se až do zakončení, ale Hasala vleže jeho šanci zneškodnil. Za dvě minuty mířil nad olomouckou branku v dobré pozici Karel Dufek. Pak měl AZ přesilovku, když olomoucký Hlaváč na poslední chvíli faulem hasil nájezd Bambuly. Branku ale ani tato situace nepřinesla. Ve 14. minutě zachytil Pindel na olomoucké modré hostující rozehrávku, a následně z mezikruží jen těsně minul branku. Od 17. minuty hrál AZ druhou přesilovku, ovšem také bez využití. Hosté zahrozili trochu vážněji jen v 15. minutě tlakem na brankovišti, ale Michal Dufek vše s přehledem vyřešil.

Do druhé části zápasu vstoupili olomoučtí viditelně zlepšeným výkonem a Michal Dufek měl hned více práce. Maderovu a pak i Rutarovu střelu zvládl, ale na zakončení Dominika Lišky v první olomoucké přesilovce ve 30. minutě už byl krátký – 0:1. Havířovští si však připravili velmi rychlou odpověď. Za půl minuty vyhráli buly v útočném pásmu a Ernest Bochnak propálil z mezikruží Hasalu – 1:1. Ve 34. minutě vyřešil Michal Dufek velký závar na svém brankovišti a pak už měli šance zase jen havířovští. Karel Dufek trefil ale v přesilovce jen gólmanův beton a Jedličkou tečované Uhlířovo nahození vyrazil Hasala se štěstím do rohu.

Třetí třetinu nabídla asi nejpohlednější hru. Gólovkou ji začali domácí. Ševěček našel od levého mantinelu před brankou Juhásze, ten ale nepropálil Hasalu. Na druhé straně ve 45. minutě Krátkého svižná střela zazvonila na břevnu havířovské branky. Chvíli na to přišla chyba Hasaly, kterému propadla Bambulova střela a puk proskákal olomouckým brankovištěm těsně mimo tyčku. AZ pak ubránil oslabení a v poslední desetiminutovce se hnal za vstřelením rozhodující branky. Velkou šanci měl Bambula, který dostal puk krásně zadovkou do druhé vlny, ale jeho bomba z mezikruží skončila v Hasalově výstroji. V závěru základní hrací doby AZ vystupňoval svůj nápor i hrou bez brankáře, ale branku vstřelit nedokázal.

V prodloužení měli první velkou šanci Hanáci. Indrák zavezl puk do pásma a z blízka střílel, dorážku měl ještě na hokejce Mader, ale netrefil branku. Půlminutu poté se na druhé straně se dostal k puku na hraně levého kruhu Adam Hilšer a přesnou střelou pod vyrážečku rozhodl o vítězi zápasu. Jeden získaný bod stačil hostům k prvnímu místu ve skupině a tím pádem narazí ve čtvrtfinále play-off na Liberec. AZ skončil druhý a ve vyřazovacích bojích vyzve vítěze základní části soutěže Salzburg.

Tomáš Urbánek (AZ Residomo Havířov): Šli jsme do toho s tím, že je to pro nás zápas o bytí a nebytí v play-off. Myslím, že jsme byli o chloupek lepší. Může nás mrzet koncovka, protože jsme měli spoustu neproměněných šancí. Mohli jsme i poslední zápas vyhrát za tři body, v závěru jsme to proto zkusili i bez gólmana. Nepovedlo se, ale i tak jsme samozřejmě rádi za postup do play-off, což je pro nás taková odměna za celou sezonu. Chci klukům poděkovat za předvedené výkony v nadstavbové části, protože jsme vyhráli posledních pět utkání, a to není v tak těžké soutěži nic lehkého.

Karel Beran (HC Olomouc): Všechny zápasy s Havířovem měly podobné parametry. Opět to bylo to bojovné utkání, čekalo se, kdo udělá jako první chybu. Nějaké se objevily v prvních dvou třetinách na obou stranách, oba týmy mohly odskočit ve skóre. Ve třetí třetině byli domácí aktivnější, bylo vidět, že to chtějí urvat za tři body. My už jsme asi posledních deset minut nechtěli udělat chybu, což se myslím podařilo. V prodloužení jsme mohli jako první dát gól my, ale nakonec to domácí urvali pro sebe. Oba celky ukázaly před play-off svou sílu.