Souboj dorostu AZetu a Přerova těsně pro hosty

Tomáš Vlček | 28.09.2021

V dnešní dohrávce 5. kola extraligy dorostu se na havířovském ledě představili mladí Zubři. V první třetině byli o něco lepší AZeťáci, kteří šli i díky Jakubu Lozovi do vedení. Nicméně soupeř ve druhé třetině vyrovnal a v závěrečné dal šťastnou vítěznou branku. Další utkání sehrají mladí AZeťáci už ve čtvrtek doma proti Vítkovicím.

Extraliga dorostu - 4.kolo út 28.9.17:00
AZ Heimstaden Havířov - HC ZUBR Přerov
1:2
(1:0, 0:1, 0:1)

Branky a nahrávky: 12. Loza (Bošek) – 36. Kuchta, 47. Hanák Jan (Galnor, Veselý). Rozhodčí: Koziol – Hladík, Veselý. Vyloučení: 3:6. Bez využití. Diváci: 115. Střely na branku: 30:23 (10:8, 8:8, 12:7). Průběh utkání: 1:0, 1:2.

AZ Heimstaden Havířov: Maňásek – Beleš, Maršálek, Valouch, Zielinski, Koubek, Jurček, Pilíšek, Vadovič – Bošek, Karas, Middleton, Hansel, Jelének, Grygar, Jung, Daniel Svozil, Loza
HC ZUBR Přerov: Vojtek – Antony, David Svozil, Janek, Harásek, Nášel, Veselý – Grézl, Galnor, M. Hanák, J. Hanák, Kolařík, Toman, Dobša, Kuchta, Klouda, Svoboda

Zápas začal pěkně zostra. Už na konci 2. minuty Bošek šikovně přešel přes dva protihráče a svou individuální akci zakončil v pádu střelou do tyče. Byl ale při tom faulován, takže AZ hrál přesilovku.V ní však zahrozili nejvíce hosté. Kuchta totiž unikl domácí obraně, byl faulován a rozhodčí nařídil trestné střílení. Hostující útočník ale při jeho provedení ani pořádně nevystřelil, puk mu totiž sklouzl z čepele a tak Maňásek v havířovské brance nemusel zasahovat. Podobně dopadl i v 5. minutě přerovský Klouda - prosmýkl se mezi domácími beky, ale své zakončení namířil těsně mimo.

Do třetice musel Maňásek řešit samostatný nájezd soupeře v 11. minutě, to Matyáše Hanáka vychytal pravým betonem. Za minutu tak nakonec udeřilo na druhé straně. Jakub Loza dostal v mezikruží od Boška perfektní přihrávku do jízdy a rychlou střelou nad vyrážečku překonal Vojtka – 1:0. Do konce třetiny měli více ze hry havířovští, ale branku už jsme neviděli žádnou.

Ve druhé třetině nejprve AZ nevyužil zbytek své přesilovky, ale pak se stejně vedlo i Zubrům při dvou vyloučeních Jelénka. Důležité momenty a větší šance přišly až po polovině zápasu. Nejprve byl Grygar při dorážce na hraně brankoviště faulován, a AZ hrál přesilovku. Jenže pak fauloval Middleton a rázem se hrálo 4 na 4. Chvíli poté hostující Nášel tvrdě zezadu poslal na mantinel domácího Maršálka a šel na 2 minuty na hanbu.

Hosté se úspěšně ubránili, dokonce musel Maňásek vyřešit únik Kolaříka, a pak sami udeřili. Tobiáš Kuchta se ve 36. minutě dostal sám s pukem do mezikruží a přesnou střelou do levé šibenice srovnal na 1:1. O minutu později si Middleton šikovně objel protihráče, ale pak zakončil z blízka do Vojtkova betonu.

Ze třetí třetiny se odehrálo šest a půl minuty a hosté strhli vedení na svou stranu. Veselý nahodil od modré puk na domácí branku a Jan Hanák z dorážky na brankovišti překonal Maňáska – 1:2. V dalším průběhu třetiny se sice snažili domácí o srovnání, ale jejich snaha byla, včetně závěrečné power-play, marná. A protože ani hosté nevyužili ke skórování únik Kuchty, či střelu Kloudy, vyhráli mladí Zubři v Havířově těsně, a trochu šťastně, 2:1.

Tomáš Urbánek (AZ Heimstaden Havířov): K dnešnímu zápasu nemám moc co říct. Dali jsme úvodní branku, vedli jsme, ale po úplně zbytečných chybách a vyloučeních, jsme soupeře dostali do tlaku, a hra se vyrovnala. Myslím si, že když si půjdeme jen zahrát a ne vyhrát, nebudeme hrát pospolu a aktivně a bude hrát jen hráč, který má kotouč, tak budeme mít problém. S tím souvisí i druhý aspekt dnešního zápasu a to jsou přesilové hry. Ty byly z naší strany totálně bezzubé.

David Kudělka (HC Zubr Přerov): Utkání bylo z obou stran od počátku nervózní. Bylo tam hodně chyb. My jsme prohrávali, ale nabádali jsme kluky k trpělivosti. Tím, že jsme vyrovnali, tak se naše hra srovnala a nakonec jsme ještě z dorážky na brankovišti dali vítězný gól. Musím kluky pochválit za ten odbojovaný výkon. Předvedená hra … nám svazuje ruce ten strašák padáku. Za mě není dobře, hrát hokej v situaci, kdy každý zápas tam je ten strach, že přijdeme o extraligu. Taková jsou ale pravidla, na druhou stranu ta kvalita jde dolů. Hraje se na10 – 12 lidí a ku prospěchu hokeje to určitě není. Za tři bodu jsme rádi, vrátily nás do boje o záchranu. Sezona ale bude ještě dlouhá. Dneska jsme vyhráli my, příště to může být soupeř. Je to hodně otevřené.