Šesťáci, pod vedením Davida Klimši, se vrátili z letního soustředění

11.06.2024 | Lukáš Jandora

Letní příprava je v plném proudu, a to nejen u hráčů A týmu, ale také u všech mládežnických výběrů. Postupně vám budeme, v rámci krátkého povídání s jejich trenéry, malinko blíže představovat, v jaké fázi přípravy ta která kategorie je, jak letní přípravu tráví, co kluky čeká, krátce se zaměříme také na osobu hlavního kouče.

Tím prvním, se kterým jsme si chvíli povídali, je David Klimša, nejen hráč A týmu, ale také trenér 6. třídy. Se svými ovečkami, ale taky s klukama, kteří pod vedením Jakuba Mrvy budou hájit barvy třídy páté, se před pár dny vrátil z povedeného letního soustředění... Nejen kvůli tomu jsme Davida krátce vyzpovídali.

Davide, vstupuješ do své 2. sezóny v roli trenéra mládežnického týmu. Cítíš na sobě, že je to jiné než v tuto dobu před rokem? Že jsi třeba o ten jeden rok zkušenější?

"Tak jiné asi úplně ne, ale určitě je to zase posun. Člověk vždycky zjišťuje nové a nové věci a tak nějak víc poznává i ty kluky."

Jako trenér jsi svým způsobem pořád přeci jen nováček. Je někdo, kdo Ti, hlavně v začátcích, tu a tam poradil, nasměroval, pomohl?

"Úplně konkrétně asi jedno jméno neřeknu, ale určitě jsem celkově čerpal od mnoha trenérů, no a hlavně i ze svých vlastních zkušeností hráče. Z toho, čím jsem si v kariéře sám prošel."

Letos povedeš 6. třídu, co s ní od sezóny očekáváš?

"Co očekávám? Co se týče výsledků, tak nějak konkrétně to říct nelze. Mé očekávání jsou spíše ohledně zlepšování dovedností kluků a takového toho celkového růstu hokejového umu. Aby byli kluci připraveni do starších kategorií, ve kterých už se později láme chleba."

Spolu s týmem jste se vrátili z letního soustředění. Jaké bylo? Na co jste se zaměřovali?

"Soustředěni se mi moc líbilo, bylo super, být s klukama skoro týden takhle pohromadě. V Bystřici, kde jsme byli, je výborný areál s mnoha sportovišti, takže jsme opravdu dost natrénovali. Soustředění bylo do značné míry zaměřené na nabírání fyzické kondice, ale nechyběla taky zábava, třeba i bazén. To musí být, vyvážit to."

Jaký je plán šesťáků v dalších týdnech a měsících, do doby, než odehrajete první mistrovské utkání?

"Do konce června nám ještě probíhá letní příprava, pak kluci dostanou 3-4 týdny volna. No a 5. srpna nám AZ kempem začíná příprava na ledě. Po ní, vlastně i během ní, odehrajeme několik přípravných zápasů a dva turnaje, takže čeká nás docela nabitý program před samotným zahájením soutěže."

Jak těžké nebo snadné je kloubit kariéru trenéra a kariéru stále ještě aktivního hokejisty? Kolik času v sezóně na zimáku trávíš?

"Kloubit se to dá, v klubu to máme dobře nastavené, takže zvládám obě činnosti na 100%. Je fajn, že to mám na jednom místě a nemusím nikam cestovat, což je strašná pomoc. Ale časově, když už se na to ptáš, je pravda, že jsem na zimáku prakticky pořád (s velkým úsměvem - pozn. autora)."

Lze zápasy prožívat stejně jako hráč a stejně jako trenér? Nebo je to přeci jen jiné?

"No, abych řekl pravdu, tak v pozici trenéra je to mnohokráte horší. Psychicky náročnější. V roli trenéra to ledě už nemůžete moc ovlivnit, už je to jen na těch klucích. Je to prostě jiné, než když jste na ledě jako hráč. Ale jinak jsou ty emoce dost podobné."

Davidu Klimšovi, stejně tak všem jeho svěřencům, nad kterými bude na střídačce stát, tedy přejme, ať je zbytek letní přípravy povedený a na led ať všichni vyjedou s těšením se a vervou se rvát za havířovský dres...