Prolomí AZ v Českých Budějovicích sérii bez vstřelené branky na ledě soupeře?

10.01.2014 | Petr Miklas

Havířovská série proher z venkovních stadiónů se protáhla na tři v řadě, co je ale horší, ani v jednom případě nedokázali hráči Azetu vstřelit branku. Snad se jim bude dařit lépe na ledě Českých Budějovic, které mají sérii mnohem hrozivější, protože prohrály šest utkání v řadě. Jeden z celků tedy v sobotu určitě svou smůlu protrhne, snad jím bude AZ Havířov.

ČEZ Motor České Budějovice

Založení: 1928
Klubové barvy: bílá, červená, modrá, žlutá
Stadion: Budvar Aréna (Kapacita: 6 421 z toho k sezení 5 780 míst)
Webové stránky: hcmotor.cz
Umístění v poslední sezóně: základní část 8. místo, vyřazeny Vítkovicemi v předkole play-off (extraliga)

České Budějovice neprožívají nejšťastnější období, mají sérii šesti porážek v řadě, z toho jednou po nájezdech. Tříbodové vítězství zažily naposledy v polovině prosince, kdy vyhrály na ledě Berouna. I poslední vítězství na domácím ledě si Motor připsal v prosinci, kdy porazil Šumperk. Poslední dvě utkání Jihočeši sehráli s celky ze špičky tabulky, nejprve podlehly v televizním utkání na vlastním ledě Mladé Boleslavi, poté prohráli v Jihlavě vysoko 6:1, když svou branku vstřelili až za rozhodnutého stavu.

I proto jsou Českobudějovičtí na předposledním místě prvoligové tabulky, daleko za předsézonním očekáváním. Nicméně na domácím ledě jsou, podobně jako Azet, mnohem silnější než venku. Není se čemu divit, když mají nejlepší návštěvy v celé lize. Motor sráží špatná produktivita, jeho hráči mají hodně šancí, ale nedokáží je proměnit. Lídrem kanadského bodování klubu je hvězdný Aleš Kotalík (11+9), jenž je i nejlepším střelcem Motoru. S malým odstupem za ním jsou Petr Šachl (7+10) s Václavem Skuhravým (8+7). Z obránců jsou na tom bodově nejlépe Jiří Moravec (2+6) a Lukáš Chmelíř (3+3).

Branku Jihočechů stráží dvojice gólmanů, jedničkou je Dominik Halmoši, který nastoupil do 23. zápasů, v posledním z nich byl střídán. Tomu kryje záda Hynek Kůdela, ten se do branky postavil v 16 případech. Oba v tomto ročníku vychytali třikrát nulu, statistiky má mírně lepší Kůdela, jenž má průměr 2,08 branky na zápas a úspěšnost zásahů 92,65%, zatímco Halmoši obdržel průměrně 2,56 branky na zápas a úspěšně zasahoval proti 91,54% střel.

Havířov má bilanci z posledních utkání mnohem lepší, z posledních deseti sedm vyhrál. Hrůzná je však bilance z posledních tří zápasů venku – tři prohry bez vstřelené branky a skóre 0:17 hovoří jasně. To je velké varování před zápasem na ledě Budvar Arény. Naštěstí však AZ hraje výborně doma, kde prohrál pouze dvakrát a proto je aktuálně na 7. příčce s jednobodovou ztrátou na šestou pozici. Nejproduktivnějším hráčem Havířova je Martin Jakúbek (8+13), o bod za ním je Jan Maruna (10+10) na kterého ztrácí dva body Jakub Šlahař (6+12). Mezi obránci je na tom stále nejlépe Jaroslav Koma (3+10), na kterého ztrácí bod Jiří Klimíček (4+8). Ve statistice +- je suverénně nejlepší kapitán Jiří Krisl s +10.

Jedničkou v brance Azetu je Lukáš Daneček, který nastoupil do 31 utkání, jeho trpělivým náhradníkem je Petr Matoušek, ten dostal šanci v 11 utkáních. Statistiky těchto mužů s maskou vypadají takto: Lukáš Daneček má úspěšnost zásahů 91,77%, zatímco Petr Matoušek 90,69%.

Hokejisty Havířova čeká čtvrté utkání v novém roce, druhé na ledě soupeře. Oba domácí zápasy AZ vyhrál, naposledy 4:1 nad Berounem. Po delší době se střelecky prosadil Antonín Pechanec, který dal dvě branky a navrch přidal asistenci. Jak vypadal zápas z jeho pohledu? „Byl to těžký zápas, jako každý s Berounem. My s nima vždycky hrajeme vyrovnané zápasy, porazili jsme je v prodloužení a po nájezdech. Teď jsme prohrávali 1:0, o to to bylo těžší, ale jak jsme dali gól, tak to z nás spadlo. Mě se pak povedlo tečovat Klimíčkovu střelu, on počkal, až vjedu před branku a napřáhnul, naštěstí to prošlo mezi nohama brankáře do branky, “ vrací se Pechanec k zápasu a vítězné brance, kterou dal. „Při tom třetím gólu jsem nabil na modrou Klímovi (Jiřímu Klimíčkovi), po jehož střele Miki Rimmel střílel do prázdné, no a čtvrtý gól jsem dal po nahrávce od Steva (Lukáše Danečka) do prázdné branky při power-play. Myslím, že jsme vyhráli zaslouženě“, dodává Antonín Pechanec.

Vzájemná utkání

Pro oba celky to bude letos již třetí střetnutí, obě předchozí vyhrál Azet, když v Budějovicích vyhrál 1:2 a na ledě K&K Pneu Arény 4:2, ale teď musí protrhnout neúspěšnou šňůru tří proher na kluzišti soupeře. „My hlavně musíme dát gól, protože jsme venku nedali už 180 minut gól, takže to bude náš první úkol. Určitě to bude těžký zápas, ale myslím si, že tam můžeme vyhrát, protože Budějovice na tom nejsou moc dobře. Toho musíme využít a porazit je, protože my musíme manšafty pod náma porážet, abychom si udrželi pozici do play-off, “ má jasno Antonín Pechanec. Co musí hráči Havířova udělat, aby zlomili nepříznivou bilanci z venkovních utkání? „Budeme hrát zezadu a snažit se dát gól. V Olomouci jsme nehráli špatně, ale nedali jsme gól. Takže nejdůležitější bude proměnit šance. Určitě tam jedeme s tím, že chceme konečně dát gól a vyhrát,“ uzavírá útočník s jedenáctkou na dresu.

Jestliže se do Českých Budějovic nechystáte, bude pro Vás připraven textový on-line přenos zde.

Sestavy týmů v posledních zápasech

AZ Havířov: L. Daneček – Bezuška, Vosátko, Punčochář, Krisl, Graca, Koma, Roupec, Klimíček – J. Daneček, Šedivý, Sztefek – Jakúbek, Šlahař, Maruna – Říčka, Marosz, Klimša – Škumát, Pechanec, M. Rimmel.

ČEZ Motor Č. Budějovice: Halmoši (8. Kůdela) – Kotaška, Pavlíček, Chmelíř, Prokop, Vráblík, Kasík, Kříž – Kotalík, Ferebauer, Bárta, Šachl, Skuhravý, Ondřej, Šperger, Kňazev, Kuchejda, Rob, Boháč, Melka

Přehled ostatních zápasů 39. kola:

17:00 Šumperk – Ústečtí Lvi
17:00 Litoměřice – Benátky nad Jizerou