Na oválu, i s florbalovou holí. Chtěli jsme, aby byly děti co nejvíc v pohybu, vysvětluje Richard Strnadel

24.07.2024 | Matěj Juřík

Hráči Akademie již také mají za sebou letní přípravu. Kromě klasických tréninků pravidelně hráli i florbal a inline hokej. O tom, jak příprava vypadala a jaký bude další program Akademie jsme si povídali s jejím trenérem, Richardem Strnadelem. Trenér také zhodnotil své dosavadní působení u Akademie.

Pane trenére, nedávno skončila akademii letní příprava. Mohl byste nám popsat, jak probíhala? A jak dlouhá vlastně byla?

Letní příprava akademie probíhala jak v tělocvičně, tak také venku v přilehlém okolí zimního stadionu, kde jsme využívali kopeček a schody. Jeden trénink týdně jsme měli také v tělocvičně na ZŠ 1.máje, kterou naši hráči Akademie navštěvují. Po skončení tréninků na ledě jsme pokračovali rovnou v dubnu tréninky na suchu. Na zimním stadionu byly tréninky zaměřené na hry a také práci s holí, na Májovce jsme hráli florbal. Ostrá letní příprava nám začala 6.května a skončila 26.června.

Na co jste se v tréninku nejvíce zaměřovali, jak tréninky probíhaly? A zařadili jste například nějaké netradiční aktivity, něco na ozvláštnění?

Zaměřovali jsme se na pohyb a obratnost, aby děti byly prostě co nejvíce v pohybu. V letní přípravě byly nejvíce v zápřahu nohy, hodně se běhalo, a to jak do kopečku, po schodech, tak i na oválu, skákalo se přes různé překážky. Tréninky jsme dělaly formou stanovišť, kde se děti měnily po skupinkách. Stanoviště byla zaměřená na různé cviky, obratnost nebo práci s holí a pukem. Každou středu jsme hráli florbal a děti si osvojovaly také práci s florbalovou holí. Ke konci přípravy jsme se poměřili ve florbalovém přátelském zápase proti florbalistům z Torpeda Havířov. Jako zpestření letní přípravy jsme zařadili také tréninky na kolečkových bruslích.

Letní příprava skončila, začátek sezóny se ale blíží. Kdy se opět pustíte do tréninku? A kdy se poprvé podíváte na led? Jaký bude váš program po skončení dovolených?

Tréninky na ledě začnou na AZ kempu, který začíná již 5. srpna. Na AZ kempu však nebudou přítomni všichni akademici, pro všechny děti začnou oficiálně tréninky na ledě od 12. srpna. Trénovat na ledě budeme 4x týdně a k tomu přidáme i práci s hokejkou na suchu. Od září nám pak začne nový školní rok a tam pojedeme podle harmonogramu tréninku Akademie. První víkend v září absolvujeme turnaje u nás v Havířově, konkrétně 7.9., a hned druhý den v Orlové.

Naší noví hokejisté, kteří půjdou v září do první třídy, také začnou v září první víkend turnajem. Místo konání tohoto turnaje bude ještě upřesněno a o týden později, druhý zářijový víkend, je čeká domácí turnaj v havířovské Gascontrol aréně.

Vy máte za sebou první kompletní rok jako trenér akademie. Kdybyste se měl ohlédnout zpátky, jak byste ho zhodnotil? Jaké to je pracovat v systému akademie? A jaké je to trénovat akademiky?

Tak bylo to určitě pro nás trenéry i malé AZeťáky něco nového, zároveň ale navazujeme na dobu, kdy tady fungovala škola i hokej. Velmi pozitivní je, že jsou děti spolu více pohromadě v kolektivu, a hlavně máme dostatek tréninků pro jejich rozvoj. Děti se musely naučit více samostatnosti, naučit se přizpůsobit se nastavenému režimu a taky určitým pravidlům. Velkou radost mi dělá to, že nám fungovalo převádění dětí do školy po ranních trénincích, a naopak i ze školy na odpolední trénink na zimní stadion.

Je podle vás velký rozdíl mezi klasickou přípravkou a akademií?

Rozdíl mezi přípravkou a hráči první nebo druhé třídy z Akademie je dost znát. Děti v přípravce se prostě vše teprve učí, zatímco u dětí z Akademie už jsme dál jak v bruslení, tak také již pracujeme s hokejkou a pukem. To je za mě asi ten největší rozdíl mezi akademickými dětmi a klasickou přípravkou. Navíc akademické děti již absolvují i svazové zápasy.

S klubem jste chodil na besedy Staň se AZeťákem do místních mateřských škol. Máte k těmto besedám nějakou zpětnou vazbu, od rodičů, od dětí? A jaký pocit z nich máte vy?

Ano, školky již druhým rokem navštěvujeme a snažíme se to pojmout i formou náboru. Stává se, že děti, které k nám přijdou hrát hokej, říkají, že si nás pamatují z doby, kdy jsme byli u nich ve školce předvést hokej. I rodiče nám říkají, že dítě doma říkalo, že by chtělo zkusit hrát hokej, že jsme byli u nich ve školce. Je fajn, že máme tu možnost do mateřských školek chodit a tam ukazovat dětem náš sport.

Pokud by se dítě chtělo stát AZeťákem, co pro to rodiče musí udělat? Jak vlastně probíhá nábor? A případně kam se rodiče můžou obrátit?

Pokud se někdo chce stát AZeťákem, tak je potřeba sledovat webové stránky klubu AZ Havířov. Tam již najdete stránku k náboru, v sekci mládež (nebo na odkazu ZDE). Můžete také přímo kontaktovat trenéra AZetu Jiřího Pavláta (pavlat@hc-havirov.cz). Popřípadě v dnešní době se nábory objevují jak na sociálních sítích, webových stránkách nebo také formu letáčku a plakátu.