AZ Havířov

HAVÍŘovany čeká v sobotu těžká šichta

20.01.2023 | Lukáš Jandora

Na jaře roku 1945, s koncem 2. světové války, bylo město Znojmo poškozeno několika nálety sovětských a amerických bombardérů. Přímý zásah dostala budova staré radnice, velké škody utrpělo třeba i vlakové nádraží. Budou se havířovští hráči inspirovat historií, budou i oni v sobotu podnikat nepříjemné nálety, kdy cílem jejich "bombardování" by měla být především znojemská svatyně? Jednoho z jejich strážců, aktuálně nejlepšího gólmana ligy, jsme před zápasem AZetu proti Jihomoravanům, které se uskuteční v rámci 31. kola, vyzpovídali...

Tři body po zodpovědném výkonu

Po výsledkově nepovedeném utkání v Havl. Brodu se hokejisté AZetu znovu nastartovali, dopomohlo k tomu důležité tříbodové vítězství ve Valašském Meziříčí, které se však ve středu nerodilo vůbec snadno. "Těžký zápas. Hodně těžký zápas. Ve Valašském Meziříčí se hraje vždycky špatně, domácí jsou totiž na svém hřišti hodně silní, věděli jsme, že budou nepříjemní v útočném pásmu, tam mají opravdu sílu a hodně šikovné hráče. Samozřejmě jsme chtěli hrát úplně jinak než v předchozím utkání, které se nám nepovedlo, objevovaly se tam totiž prvky, které v naší hře nechceme. Naštěstí už to zase bylo mnohem zodpovědnější a s velkou osobní statečností, v důležitých momentech nás podržel i Martin Šindelka. Konečně jsme taky využili přesilovku, ty nám moc nejdou, ale ukázalo se, že v jednoduchosti je krása, zaplaťpánbůh to tam spadlo. Ve třetí třetině jsme sice inkasovali, ale obrana byla celkově dobrá, dokázali jsme to uklidnit gólem na 3:1. Za tři body jsme obrovsky rádi, protože v té vyrovnané tabulce se tři body vždy počítají", vrátil se ke středečnímu utkání trenér Jiří Raszka. Vítězství AZetu bylo důležité i pro sebevědomí našich hráčů, cenné i z toho důvodu, že v sestavě se opět neobjevil nemocný Jiří Zdeněk. 

SESTAVA HAVÍŘOVA Z UTKÁNÍ PROTI VALMEZU

Šindelka – Dudáš (A), Mrowiec, Kunc, Kuboš, Hudec, Kolarz (C), Ščurek - Kratochvil, Spratek, Pawliczek – Mrva (A), Ćmiel, Antoníček – Tvrdý, Pavlík, Haas – Havlík, Pastor

Hrr na ně. Na Znojmo!

Obrovsky těžký zápas čeká AZeťáky v sobotu, do Havířova zavítá Znojmo, velký suverén celé soutěže. V našem kádru jsou i hráči, pro které je určitě svátek hrát proti takovému týmu. Třeba Petr Ščurek ještě loni jezdil v rámci Krajského přeboru do Bohumína či Krnova, zítra se postaví hráčům, kteří mají leccos odehráno i v Extralize. "Skok to byl pro mě určitě velký. Z dvou tréninků za týden mám najednou tréninky každý den. Na začátku jsem bojoval s fyzickou, ale i psychickou stránkou, protože jsem musel podniknout kroky k tomu, abych mohl zkombinovat hokej a práci, naštěstí se mi to povedlo a nyní se cítím dobře. Jsem člověk, který jde do všeho naplno. Nejtěžší určitě bylo, zvyknout si na tempo, jak tréninkové, tak zápasové, vlastně taky pracovní. Další důležitá část je systém hry, který se hodně liší od nižší soutěže", říká robustní obránce havířovského AZetu, který má prakticky každý zápas velkou oporu na tribuně ve své přítelkyni... "Tu podporu během utkání vnímám. Máme to tak doma nastavené, oba jsme sportovci tělem i duší. Přítelkyně podporuje mě v hokeji a já se jí snažím podporovat ve fotbale. Jsem za tu podporu rád a hodně mě to těší. Vím, že když nemůže přijet na můj zápas, tak mi fandí alespoň u online přenosů, tudíž se musím snažit pořád stejně, protože i nejvěrnější fanynka může být nejtvrdším kritikem, což bych byl nerad (úsměv od ucha k uchu - pozn. redakce). Zápas pak doma vždy rozebereme společně, je to příjemné si o tom popovídat." 

Znojmo si hraje vlastní soutěž

Znojemští jsou jinde, hrají si vlastní soutěž. Někteří škarohlídi se mohli těšit, co s nimi udělá dočasný odchod Tomáše Svobody a Jana Hrušky, dvou možná největších opor, které odešly pomoct zachránit pardubické béčko v Chance lize... "První zápasy jsme si zvykali, lajny byly trochu jinak, pár hráčů dostalo více prostoru na ledě, ale už se každý chopil své role a absence původních lídrů není tolik znát, což se od profesionálního týmu čeká", dává nám pod znojemskou pokličku nahlédnout mladý gólman Dominik Groh, který také porovnává kvalitu mezinárodní ICEHL ligy, kterou si na jihu Moravy zahrál loni, s kvalitou Chance ligy, kterou si zachytal u nás v Havířově... "ICEHL je rychlejší soutěž a možná atraktivnější, jelikož si tam kluby stahují dost zahraničních hráčů, je to soutěž především pro ostřílené plejery, v české soutěži se pohybuje daleko více mladých talentů, což je nakonec vlastně důležitější." 

Odchovanec hokeje ve Vrchlabí, který si v mládeži vyzkoušel i dres se lvem na prsou, nám také odpověděl na otázku, jak moc se těší na Play-off, které, ruku na srdce, bude měřítkem toho, zda sezóna bude nebo nebude úspěšná. Zajímalo nás, zda se už vyřazovací boje občas skloňují ve znojemské kabině... "Přesně tak, Play off je nejdůležitější část sezóny a my se na ni musíme pečlivě připravovat. Už se nemohu dočkat. Sem tam už to téma v šatně padne, ale intenzivní příprava bude pár zápasů před koncem základní části, teď se soustředíme na odvedení dobrých výkonů v každém dalším utkání, což jde samozřejmě ruku v ruce právě s připraveností na finální část sezóny." 

SESTAVA ZNOJMA Z POSLEDNÍHO UTKÁNÍ

Groh – Jenáček, Zukal, Stránský, Kloz (A), Sedláček, Mareš, Remta – Nižnikov, Beránek, O. Svoboda, Kotrba, Čermák, Sklenář, Adámek, Špaček, Pigl, Šťovíček (C)

Zajímavost zápasu?

Ke svému 162. utkání v základní části za AZ Havířov nastoupí Jaroslav Mrowiec, který se v počtu odehraných zápasů za AZet, od jeho znovuzrození v roce 2010, dostane o pomyslnou jednu čárku před Roberta Říčku, bude mu v tomto směru patřit 11. místo v novodobé historii. Pokud do konce základní části odehraje všechna utkání, tak na začátku vyřazovacích bojů prakticky zaklepe na elitní desítku, kterou nyní se 176 zápasy uzavírá Tomáš Gřeš. "Jardo, po sestupu AZetu z Chance ligy jsi zůstal v Havířově. Řešil jsi i nějaké jiné možnosti, jak a kde v kariéře pokračovat?" "Ano, řešil jsem především možné pokračování v 1. lize, ale když přišla nabídka z AZetu, moc jsem neváhal. Chtěl jsem tady zůstat, především kvůli rodině a vztahu ke klubu, který za ty roky mám vybudovaný", říká urostlý obránce, který je často nesmyslně a neprávem osočován některými příznivci, většinou rádoby příznivci AZetu. Napadlo nás proto položit otázku trochu na tělo, a sice, jaké to je, hrát se jmenovkou MROWIEC na zádech... "Ne, ne, zas tak těžké to už není. Spíše dříve pro mě bylo těžké, vidět tolik nenávisti v lidech jen kvůli tomu, jak se jmenuji. Ze začátku jsem i komentáře na Facebooku četl, nic dobrého mi to ale nepřinášelo. Teď už jsem se od toho úplně oprostil", dodává kluk, který byl příznivci AZetu mohutně vyvolán po minulém domácím utkání proti Žďáru nad Sázavou. Příjemné povídání zakončil Jarda porovnáním obou soutěží, které si v dresu AZetu zahrál. Je něco, co jej na 2. lize překvapuje? Je v něčem jiná, než jakou ji očekával? "2. liga je vyrovnaná a trošku jinak specifická (takticky, rychlostí, přístupem) než Chance liga. Trošku jinde je Znojmo, které do 2. ligy nepatří, to je tým poskládaný pro vyšší soutěž. Celkově mě 2. liga nepřekvapila, v juniorském věku jsem hostoval v Kopřivnici a v Orlové, tak nějak jsem věděl, co nás čeká..." 

Kdo s koho?

Do značné míry to bude i o tom, kolikrát se střelci AZetu prosadí. Protože v bráně Znojma se možná ukáže gólman, kterého jsme dnes už představili. Dominik Groh je řečí čísel nyní nejlepším brankářem 2. ligy. Nejnižší průměr branek na zápas, nejvíce čistých kont, nejvíce vychytaných vítězství. Jaké jsou pro brankáře Znojma zápasy, ve kterých má jen velice málo zákroků a v různých pasážích je gólman "studený"? Navíc jak těžké je se na ně správně namotivovat, nic nepodcenit? "Je to opravdu zápas od zápasu, v bráně se točíme, takže je dost času na to si odpočinout a mít chuť do dalšího zápasu, na každý se připravuji jak jen nejlépe dovedu. V průběhu utkání, když toho na mě tolik nejde, si musím trochu zabruslit, abych se udržel v tempu, to ano", dodává čtyřiadvacetiletý gólman, který v sezóně 20/21 oblékl 13x dres havířovského AZetu. Jak velkou paseku nadělá on, nebo jeho kolega Matěj Žejdlík, havířovským útočníkům? Najdou na znojemské brankáře recept?

Na koho hodit očko?

Pokud se říká, že se jí také očima, můžete opět hodit očko do Bufetu Gól, kde milé dámy připraví a budou s úsměvem na tváři servírovat další pochutinu, na kterou na zápasech AZetu nebýváme zvyklí. O pár vět výše jsme zmínili recept na znojemské brankáře, věříme, že dobrý recept použili i "tvůrci" jedné velké dobroty. V sobotu, a srdečně zveme i příznivce Znojma, se bude podávat výborná DRŠŤKOVÁ POLÉVKA, k tomu všemu budou v nabídce i další pochutiny, které se v současnosti při zápasech AZetu servírují. Určitě neváhejte, bufet navštivte, nechte si chutnat!

Znojemská perlička

Po konci v juniorce Vítkovic odešel hrát právě do Znojma Milan Mikulík, který je nyní manažerem havířovského AZetu. Na jihu Moravy strávil 5 sezón, za Orly stihl v základní části odehrát 119 soutěžních utkání. V jednom týmu a jedné kabině se potkal s takovými hokejisty, jakými byli například Peter Pucher, Marek Uram, Petr Folta, David Havíř, Jaroslav Kameš, Ján Pardavý, Radim Bičánek, Jiří Dopita, Martin Čakajík, Juraj Štefanka, Jirka Trvaj nebo v sezóně 2004/2005, kdy v NHL byla výluka, pak hvězdní hráči jako Patrik Eliáš, Martin Havlát, Karel Rachůnek či Tomáš Vokoun.  

----------

Utkání v havířovské Gascontrol Aréně startuje v sobotu 21. 1. 2023 v 17 hodin. Pokud se do hlediště nedostanete, bude ze zápasu připraven tradiční textový přenos na serveru onlajny.com.

Youtube