AZ Havířov

Finále play-off 2024, AZ HAVÍŘOV - CHOMUTOV První domácí utkání ve středu od 17:30!

VSTUPENKY NA PLAY-OFF KUPUJTE ZDE.

Další ozdoba ligových bojů? AZ míří do Vyškova!

01.03.2024 | Lukáš Jandora

Je jasné, že vyhrajeme základní část. Je také jasné, že na druhém místě skončí hokejisté z Vyškova. Na první pohled by se tedy dalo říct, že v sobotním utkání už tzv. o nic nejde. Však kdo by si tohle myslel, byl by zřejmě na omylu. Je velice pravděpodobné, že rivalita mezi oběma týmy, třeba i díky výhře Vyškova v Gascontrol aréně, což se nikomu jinému letos nepovedlo, zapříčiní to, že sobotní utkání bude další ozdobou druholigových bojů ve skupině Východ.

Slůvko z havířovské kabiny

Ve středu jsme v Kopřivnici zvládli nelehké utkání. Zvítězili 4:2 a domácí tým na jeho ledě porazili poprvé po třech porážkách, které jsme v městě tatrovek utrpěli... Svazovalo nám vědomí, že se nám v Kopru nedaří, ruce? "Takhle jsme se k tomu určitě nestavěli. Přeci nebudeme přivolávat, jestli jsme tady prohráli tolikrát nebo tolikrát. Ty zápasy jsou vždycky hodně podobné, i dnes to zase bylo podobného ražení a jsme rádi, že jsme to zvládli. Hlavně je to jeden z potenciálních soupeřů pro Play-off, takže i z tohoto pohledu nás to dnešní vítězství těší", nechal se po utkání slyšet trenér Jiří Raszka.

Ten se také pousmál naší otázce, zda je nyní v soutěži klub, který by si přál jako soupeře pro první kolo Play-off... "Jo jo, takový tým v mé hlavě je. Ale to si nechám jen pro sebe", odvětil s trochu potutelným úsměvem náš hlavní kouč... 

No a podobně neúspěšně jsme z něj "dolovali" odpověď na otázku, zda má nyní David Sachr blíže k tomu, být jedničkou. Protože právě v Kopřivnici odchytal druhé utkání v řadě... "Pořád máme dva vyrovnané gólmany a teprve se rozhodneme, který z nich půjde do Play-off jako první brankář. Zatím to nevíme."

David Sachr nyní dělá trenérům trochu vrásky. Je zřejmé, že několik hráčů základní sestavy do sobotního utkání ve Vyškově nezasáhne, náš gólman je jedním z nich. Na marodce, která však není blíže specifikovaná, jsou právě David Sachr, obránce Jakub Michálek a forvard Jakub Mrva, volno pak dostal další produktivní útočník Lukáš Bednář, který brzy očekává narození druhého potomka

Slůvko z kanceláře

Vcelku bleskurychle nám slíbil, že pro dnešní předzápasový článek dostaneme pár informací i od člověka, díky kterému se ve Vyškově hokej na současné úrovní hraje... "Letošní sezónu zatím hodnotím velmi úspěšně a i přes drobný výpadek před koncem soutěže věřím, že potvrdíme roli favorita i v 1. kole Play-off", říká pan Robert Hamrla, který je majitelem vyškovského klubu, který odchytal 57 zápasů v tuzemské extralize, dva starty si v sezóně 01/02 dokonce připsal za havířovské Pantery.

Zajímalo nás třeba, jak jeho tým pro blížící se vyřazovací boje mohou posílit loňské zkušenosti z Play-off, třeba ze série s Letňany. "Náš tým je pohromadě už druhou sezónu a právě v tom vidím naši hlavní sílu. Plus navíc právě ty zmíněné zkušenosti z loňského Play-off nás mohou hodně posunout."

Vztahy mezi oběma kluby, v rámci klubových vedení, jsou mezi Havířovem a Vyškovem velmi dobré, napadlo nás, že se proto zeptáme i na něco v souvislosti s námi, protože netajíme se tím, že bychom letos rádi postoupili do Chance ligy. Dokáže vyškovský majitel odhadnout, třeba v porovnání s Táborem či s Chomutovem, naše šance? "Bohužel neznám kvalitu klubů ze skupiny Západ, ale co se týká Havířova v naší skupině, tak za Východ je jasným favoritem. Máte velmi široký kádr, což podle mě bude v konečné fázi rozhodující. Šanci na postup vidím jako velmi reálnou!"

Závěrečná otázka už se ale opět týkala klubu z Vyškova, byli jsme zvědaví, jak náročné je "dělat hokej" ve 2. lize. Jak moc třeba ubírá nějakému nadšení to, že se tam stále nenaučili chodit lidé, že sportem číslo 1 je ve městě fotbal. Kolik to tamního klubového bosse celé stojí nervů, potažmo peněz? "Víte, lidi si musí na hokej ve Vyškově opět zvyknout, rád bych viděl větší návštěvy, notabene když se nám tak daří. Nicméně chce to trpělivost a lidé si cestu na náš zimák najdou. Nervy díky výsledkům nemám zatím žádné, co se týká rozpočtu, patříme v tomto směru do druhé půlky tabulky a o to více mě těší, že pracujeme ve skromných podmínkách, ale s dobrým výsledkem."

Jak to vidí člen realizačního týmu?

V rámci preview před sobotním zápasem jsme dali slovo také Filipu Nádvorníkovi, který v AZetu zastává pozici kustoda a maséra, o jehož práci toho fanoušek moc neví. Filip nám zkusil popsat svůj zápasový den. Třeba taková sobota, hrajeme doma. V kolik na zimák přichází, o co všechno se musí postarat, v kolik Gascontrol arénu opouští apod.? "Přicházím kolem 7:00, přichystám vodu na rozbruslení, nabrousím brusle, pokud je třeba. Postupně přichází hráči, čili pak plním jejich přání (masáž, tejpy, pohlazení). Po rozbruslení vyperu ribana, ručníky a nachystám kabinu na zápas. Chystá se třeba barel s pitím, rozvěšení dresů, ovoce, svačinky. V zápase otevírám vrátka, když je třeba, tak brousím brusle, podávám hokejky, koukám na hokej a pozoruji sličné fanynky na tribunách. Po skončení zápasu vše vyperu, uklidím a ze zimáku odcházím kolem 21. hodiny."

Mnozí fanoušci si to třeba vůbec neumí představit, ale co takové praní dresů? Jak často se perou, na co si při tom musí náš kustod dávat pozor, jak je náročné těch dresů vyprat třeba 25? "Tréninkové dresy se standardně perou každý pátek. Pokud ale nenastane nenadálé postříkání iontovým nápojem nebo dokonce krví. V takovém velkém množství se může stát, že se dresy zamotají do sebe. Tím pádem je potřeba omezit jejich množství v pračce (kolik dresů se bezpečně vleze do jedné pračky je mé know-how, které si nechám pro sebe). Specifické je broušení bruslí, protože každý hráč chce brusle nabrousit jinak. Každý jiný žlábek… Nejvíce si na brusle potrpí David Klimša."

No a jsou hráči, kteří se na Filipa Nádvorníka obracejí, s různými věcmi, víc než jiní? Pokud ano, kdo třeba? Co má takový hráč nejčastěji na srdci? "Ano, jsou hráči, kteří se na mě obracejí častěji, například Tomáš Franek, Matouš Ćmiel, Ondřej Ševčík nebo Jirka Karafiát. Nejčastěji se ozývá Frany (Tomáš Franek - pozn. autora) s tejpováním, mazáním kolen a stehen, broušením bruslí apod.", zakončuje příjemné povídání mladý muž, který na střídačce AZetu nechybí při žádném utkání, čili bude na ní i v sobotu ve Vyškově...

Naším soupeřem je Vyškov

Celku z Vyškova patří v tabulce již zmíněná druhá pozice. Ztráta 27 bodů na první Havířov a náskok 16 bodů na třetí Opavu, čili druhé místo už týmu z jihu Moravy vydrží až do konce základní části. Stejně jako loni. Možná i proto, že Vyškované mají své jisté a třeba může panovat nižší koncentrace, nezvládli poslední 3 zápasy, kdy ve všech třech případech odešli jako poražení. Však předtím to byla báječná série 15 vyhraných zápasů v řadě za sebou! 

"My se teď musíme vrátit trochu zpátky a začít "hrabat". Je to trochu fráze, ale sami vidíme, že nám to teď moc nejde a prakticky ze všechno dostáváme góly. Nechodíme do soubojů a když už, pak jsme v nich jaloví, pomalí, těžkopádní. Jako bychom si šli jenom zahrát. Přestaly nám tam padat góly a dostáváme laciné góly. Takže to hrabání platí pro všechny řady, defenzívu i ofenzívu", zdůraznil vyškovský trenér Michal Konečný před utkáním proti AZetu.

Lídrem kanadského bodování je se 74 body Tomáš Komínek, 51 jich připsal Jakub Lehečka, mezi beky se nejvíce daří Matěji Mikulíkovi, který má na svém kontě bodů 34. V bráně se docela pravidelně střídají mladíci Tobiáš Synek a Dominik Šarman, lepší čísla má první ze zmíněné dvojice, loni jasná jednička zlínské extraligové juniorky.  

Zajímavost utkání? 

Obdivuhodné období nyní zažívá David Klimša, který bodoval v posledních 7 utkáních v řadě za sebou, zaznamenal v nich vynikajících 18 kanadských bodů za 8 branek a 10 asistencí. I díky této skvělé sérii se dostal na druhé místo klubové produktivity za posledních 20 sezón. V dresu AZetu už Klíma odehrál 267 zápasů, doposud zapsal 192 bodů. O 7 víc než třetí Filip Seman a o 13 víc, než kolik jich nasbíral Antonín Pechanec. První místo v tomto směru? To je zatím hodně vzdálené, na Jana Marunu David ztrácí 57 kanadských bodů. Smázne trochu tuto ztrátu už v sobotu?

  

Kdy a kde? A proč? 

Utkání ve Vyškově startuje v sobotu 2.3. už v 15:00! Pro ty, kteří zůstanou doma, bude samozřejmě přichystaný tradiční textový onlajn přenos na webu onlajny.com.

Pokud jsme zde v minulém článku psali o zajímavé historii stadionu v Kopřivnici, tak současný zimák ve Vyškově příliš historické exkurze nenabízí. Výstavba stadionu byla zahájena v říjnu 1973. O rok později byl zahájen zkušební provoz v jeho části. Tato hala měla kapacitu pro 3000 diváků. Rozpočet stavby činil v roce 1973 přibližně 10 mil. korun.

V létě roku 2015 městské zastupitelstvo, i přes nesouhlas většiny obyvatel města, rozhodlo, že postaví nový stadion na místě starého. Plán výstavby počítal s tím, že budova bude mít obloukovou střechu, do prostoru bude vybočovat restaurace a změní se vstup pro diváky. Studie počítala s náklady 169 milionů korun, což je přibližně trojnásobek ceny, za kterou se běžně staví obdobné projekty po celé republice. Demolice starého stadionu započala 1. ledna 2017 a doba výstavby nového byla předběžně stanovena na 366 dní. Výstavba nové haly ve Vyškově byla téměř dle plánu dokončena v prosinci 2017. Kdo ve Vyškově byl, ví, že vše tam ještě dnes "voní" novotou. Možná až moc... 

Youtube