CHANCE liga je za polovinou, AZ vyzve doma Šumperk

07.12.2021 | Vít Káňa

H A V Í Ř O V - Ve 27. kole CHANCE ligy dorazí do Havířova tým DRACI PARS Šumperk. Šumperk naposledy doma přehrál vysoko Ústí nad Labem poměrem 6:2 a momentálně okupuje 12. příčku. To AZ prohrál v Kolíně s Kozly 2:5 a v tabulce mu patří 16. pozice. Úvodní buly bude vhozeno v GASCONTROL Aréně v 17:30

DRACI PARS ŠUMPERK, 12. místo, 27z. (9 – 3 – 6 – 9), skóre 96:87, 39 bodů.

Nejlepší Draci

Lukáš Žalčík je nejlepším střelcem soutěže, ve 20 zápasech nastřílel už 19 gólů (má 29 kanadských bodů). Tomáš Drtil zase nasbíral nejvíce asistencí v soutěži mezi obránci a sice 16. Útočník Petr Kratochvíl (9. nejlepší střelec CHANCE ligy) byl odměněn za své letošní dobré výkony, kmenový hráč brněnské Komety si o víkendu připsal svůj 24 extraligový start.

Trenér Martin Janeček měl po návratu do Šumperka od vedení jediný cíl, a sice záchranu v soutěži. A ten se mu, prozatím, daří plnit. Na 15. pozici, která znamená jistý pád do 2. ligy, má Šumperk sedmibodový náskok. No a to jej ještě, ve zbytku druhé třetiny soutěže, čekají utkání s papírově slabšími celky.

Špetka týmové statistiky

Draci střílejí hodně gólů, dali jich už 96, lepší jsou jen dva týmy Jihlava a Litoměřice. Na gólmana Šumperka projde v průměru 30.19 střely za zápas, to je 4. nevyšší číslo, hůře na tom je pouze Slovan, Rysi a Poruba. Tým z Jeseníků už zahrával 117 přesilovek, více jich neměl k dispozici žádný jiný manšaft, a dal v nich 19 gólů (4.). Jenže také byl i ve 106 případech oslaben a 22krát v nich inkasoval.

Po šesti zápasech, které Draci prohráli (pět z nich o jediný gól), se naposledy doma představili proti ústeckému Slovanu. Draci vedli po prvním dějství zásluhou Hrachovského. Druhá třetina skočila 2:2, po dvou gólech dali šumperský Březák a ústecký Bláha. No a ve třetí periodě už skórovali jenom domácí, trefili se Vildumetz, Furch a Kratochvíl. Draci porazili Slovan vysoko 6:2 a trenér Šumperka Martin Janeček byl po zápase spokojený: „Pro nás to bylo mentálně neskutečně těžké utkání. Připravovali jsme se na něj poctivě, protože právě dnešním zápasem nám začala taková série pravdy. Věděli jsme, že je potřeba odstartovat co nejlepším výsledkem a hlavně třemi body.“

Sestava Draků z posledního zápasu:

M. Holík – Pěnčík, Drtil, Hamrlík, Hrachovský, L. Rutar, Březák, Dajčar – Vildumetz, D. Kindl, Žálčík – Vachutka, Macuh, P. Kratochvíl – A. Furch, Spratek, Kohút – Antoníček, Scheuter, J. Horký.

Staří známí

Na soupisce Šumperka je několik hráčů, kteří si prošli AZetem. Ještě loni v něm působil obránce Ludvík Rutar. Po těžkém zranění, z minulé sezóny, se snaží o hokejový comeback, bývalý mládežnický reprezentant, Tomáš Dajčar. V sezóně 2018/19 hrál v Havířově i slovinský obránce Rok Macuh.

AZ HEIMSTADEN Havířov, 16. místo, 25z. (5 – 3 – 3 – 14), skóre 60:74, 24 bodů.

CHANCE liga je za svou polovinou a aktuální postavení AZetu v tabulce je, pro fanoušky, zklamáním. Havířov neboduje ani s týmy z konce tabulky. Léčba šokem nezabrala, mužstvo výsledkově nenakopla ani výměna trenéra. Neduhy jsou pořád stejné, neproměňování šancí a hrubé individuální chyby. Takto o tom před časem hovořil asistent Petr Sikora: My se pořád na něco vymlouváme, ale tady už vidíme, že se není nač vymlouvat. Zřejmě tam není dostačující kvalita, abychom to dotáhli do vítězného konce. Vyhrávat zápasy na dva góly. Ono můžeš tak vyhrát jednou z deseti zápasů. Jenže nemůžeš vyhrávat pravidelně zápasy a bodovat v soutěži na jeden, dva góly.“

V deseti posledních utkáních získal Havířov pouhé tři body, dva bral za výhru v prodloužení v Třebíči a jeden za domácí prohru s Ústím. Bohužel ani zápasy s týmy, které mají blízko sestupovým vodám, se Havířovu nepovedly. Se Slovanem, Frýdkem a Kolínem získal, při skóre 4:12, jediný bod. Naposledy vyjeli hráči z nejmladšího města do Kolína, kde vyzvali Kozly.

Na začátku zápasu měl AZ dvě slibné šance, ty ale neproměnil a pak už to pro něj byla hodně nevydařená první třetina. Havířov v ní totiž inkasoval hned čtyřikrát, góly Kozlů dávali Piegl, Síla, Veselý a Šafránek. Po čtvrtém gólu došlo k výměně gólmana, Daniela Dolejše nahradil v brankovišti Tomáš Fučík, ten už pak v zápase inkasoval jenom jednou. Na začátku druhé třetiny mu, v oslabení, vstřelil gól Jan Veselý. AZ sice přidal na tempu a podařilo se mu i, díky trefám Tomáše Pastora a Jakuba Doktora, snížit náskok domácích, jenže to bylo málo. SC Kolín porazil AZ HEIMSTADEN Havířov 5:2.

Trenér Aleš Flašar takto zhodnotil zápas s Kozly: „Utkání se mi těžko hodnotí, momentálně jsme v takové dece, že z toho musíme ven. Nezačali jsme špatně. První dvě, tři střídání jsme měli dvě gólovky, ty jsme ale nedali. Pak inkasujeme jeden smolný gól a vrátí se ta šablona. Přijde druhý gól, najednou přestaneme hrát, třetí, čtvrtý, a že cirkus a že prostě kravál. Kluci si uvědomí, že je vlastně průser, ale pozdě. Nevyužili jsme šance, mohlo to být o něčem jiném. Potom kluci zabrali, ve druhé třetině to bylo lepší. Ten výkon šel nahoru, ale to už bylo pozdě. Nabádáme kluky, že musí být 60 minut tvrdé práce, že nestačí 59 minut a 38 vteřin. Bohužel to nejde a musíme se z toho dostat.“

Sestava AZetu z posledního utkání:

Dolejš (15. Fučík) – Chroboček, M. Hlaváč, Lytvynov, Kadeřávek, T. Pastor, Korím, Valenta – Damašek, M. Hrubec, Pechanec – Dostálek, Hudeček (A), J. Doktor (C) – Š. Kratochvil, Krupa, Paś – L. Bednář, Mrva, Severa.

Marodka a jeden odchod

Kapitán Jan Maruna se vrací z marodky. Do utkání se Šumperkem by měl, podle posledních informací, zasáhnout. To neplatí pro obránce Matúše Hlaváče, který je zraněn v horní části těla. V týdnu bylo oznámeno, že v AZetu nebude pokračovat obránce Tomáš Valenta, se kterým bylo, po vzájemné dohodě, ukončeno hostování.

Pokud nebudete přímo v ochozech GASCONTROL Arény, tak pro vás z utkání připravujeme onlajn přenos