AZeťácká mládež je v plné přípravě na další sezonu

08.05.2016 | Tomáš Vlček

H A V Í Ř O V - Nejen hráči A týmu, ale také všichni ostatní hokejisté HC AZ Havířov už zahájili svou letní přípravu. V následujícím článku se zaměříme na mládežnické týmy, tedy juniory a dorostence, jejichž trenéři odhalí své plány.

Mladší dorost - ročníky 2001 a 2002

Už v pátek 22. dubna zahájili svou přípravu mladší dorostenci, a to pod vedením trenérské dvojice Tomáš Potěšil - Jan Daneček. A právě první jmenovaný k přípravě říká. "Po zkušenosti z loňska jsme přípravu ponechali z 90% ve stejném rozsahu i objemu stejnou. Budeme využívat plochu haly, tělocvičnu, posilovnu, atletické hřiště, terén a bazén. Jenom jsme vložili jednou týdně trénink na ledové ploše, což je novinka, která má své opodstatnění. Také jsme vložili doprostřed toho přípravného období třídenní soustředění v Hotelu Duo v Beskydech. Bude zaměřeno na teambuilding, ale dopoledne také na různé kolektivní hry – florbal, volejbal, vodní pólo, a odpoledne na regeneraci a kompenzační cvičení. Po tomto soustředění bude trénování více zaměřeno na dynamiku, ubyde jeden ranní trénink. A tak jako vždy, na konci přípravného období nás čekají lékařské a motorické testy. Časově je příprava určitě náročná, ale myslím, že je to vyvážené z hlediska zátěže a určitě prospěšné."

Kouč, který loni dovedl své svěřence až do play off extraligy mladšího dorostu poodhaluje i prozatimní složení týmu a další plány s kádrem. "Trénujeme v počtu zhruba 30 hráčů. Rozhodli jsme se v kádru nechat všechny hráče ročníku 2001 z loňska plus ty, kteří byli na hostování, všechny hráče z bývalé 8. třídy a máme tady i hráče, kteří přišli z jiných klubů. Několik hráčů přijde ještě v předsezónním období pro zvýšení konkurence."

Zvláštností v tomto období bude onen trénink na ledě, který bude tým absolvovat v Porubě. Na co bude zaměřen a co si trenér o něj slibuje? "Nebude to klasický trénink jaké míváme v předsoutěžním období. Bude to spíš takový dovednostně-technický a střelecký trénink. Zaměříme se na bruslení, střelbu, kličky a řešení situací na malém prostoru. Můžeme si také udělat určitý obrázek a hráčích, zejména o těch, kteří přišli z jiných klubů," uzavírá své povídání hlavní trenér mladšího dorostuTomáš Potěšil.

Starší dorost - ročníky 1999 a 2000

Jako první zahájili svou přípravu tradičně starší dorostenci. Ale tentokrát pod vedením svého nového trenéra Tomáše Urbánka. Tomu bude k ruce jako asistent dosavadní kouč staršího dorostu Martin Janeček, jenž pokračuje v klubu i jako asistent u A týmu a vedoucí tréninkového centra mládeže.

Tomáš Urbánek k probíhající letní přípravě říká. "My jsme se s klukama sešli už ve čtvrtek 21. dubna s tím, že ten čtvrtek a pátek byl takový seznamovací, kdy jsme si mj. řekli základní věci a seznámili se s programem přípravy. Ta bude trvat devět týdnů a bude rozdělena na dvě části. V té první nás čekají čtyři týdny tvrdé práce, při níž se bude především nabírat kondice. Máme k tomu k dispozici slušný realizační tým – kondiční trenér, trenér juda, trenér plavání a trenérka aerobiku. Věřím, že i díky tomu to bude pro kluky nejen náročné, ale i pestré. Pak nás čeká regenerační týden, v němž si trochu odpočineme a nabereme síly na tu druhou část přípravy. V jeho rámci bychom chtěli absolvovat také víkendový pobyt na horách pro lepší poznání se a ke stmelení kolektivu."

Příprava je sice teprve na začátku, ale plány do sezony jsou dány před tým staršího dorostu poměrně jasně. "Je jasné, že je před námi velmi těžká sezona a tým se bude muset ještě posílit, abychom zvládli ten vytyčený úkol, kterým je udržení extraligy. Jestli uspějeme, je samozřejmě v tuto chvíli těžké předvídat, ale za sebe chci říct, že udělám maximum, aby se to podařilo. A taky chci poctivou přípravou posunout kluky dál a pak dobře reprezentovat klub. Momentálně nás trénuje 23 – 24, čekáme ještě na některé hráče, kteří si dodělávají ve svých bydlištích školní povinnosti. Pak bude ten kádr dostatečně široký, aby v něm byla patřičná konkurence a hráče to nutilo k poctivému tréninku. Mnohé z nich samozřejmě znám už z minulé sezony, s těmi ostatními se postupně seznamuji. Na nějaké hodnocení je ale pochopitelně ještě brzo," říká Tomáš Urbánek.

Mladý kouč, který v předchozích sezonách působil především u žáků, je u mládeže v roli hlavního trenéra nováčkem a ke své nové roli říká. "Jsem samozřejmě moc rád, že jsem tu šanci dostal. Už jsem u dorostu působil jako asistent trenéra Martina Janečka, ale tohle je samozřejmě jiná role a cítím v ní velkou odpovědnost. Martinovi však patří můj dík za všechnu pomoc, rady a konzultace, které mi v souvislosti s přípravou udělil a uděluje, protože s tím má velké zkušenosti," uzavírá Tomáš Urbánek.

Juniorka - ročníky 1998 - 1996

U juniorského týmu pokračuje jako hlavní kouč Michal Janeček, asistentem mu bude Tomáš Potěšil. Hlavní trenér Michal Janeček o přípravě svého týmu prozradil toto. "My budeme v letní přípravě trénovat jen jednou denně. Rozhodli jsme se tak vzhledem k počtu hráčů, kteří jsou momentálně k dispozici. Stejně jako loni není kádr moc široký, ale určitě se jej budeme ještě snažit doplnit. Trénovat budeme dva měsíce od pondělí do pátku, víkendy budou mít kluci volné. Budeme využívat plochu zimního stadionu, chodit na atletické hřiště u SPŠ stavební, 2x týdně do naší tělocvičny a posilovny a v pátky budou kluci s kondičním trenérem běhat do terénu. V červenci bude tradičně zhruba 3 týdny volno a pak už přijde na řadu led. A na něm věřím tu trvdou dřinu ze suché přípravy zůročíme."

Přejeme všem hráčům a trenérům z mládežnických týmů hodně sil do náročné přípravy!!!