AZ Havířov

Finále play-off 2024, AZ HAVÍŘOV - CHOMUTOV První domácí utkání ve středu od 17:30!

VSTUPENKY NA PLAY-OFF KUPUJTE ZDE.

AZ si jde pro postup. Už ve středu?

26.03.2024 | Lukáš Jandora, Matěj Juřík

Po úvodní přestřelce, při které 1755 diváků v Havířově vidělo rovnou třináct gólů, a po druhém, gólově spíše úsporném utkání se čtvrtfinálové série opět vrací do Havířova! Postup do nejlepší čtyřky, a bojů o místenku do finále, si může AZet zajistit již ve třetím zápase série proti Ďáblům z Nového Jičína v domácím prostředí Gascontrol arény. Podaří se havířovským, před skvělými domácími fanoušky, využít hned první mečbol a postoupit do semifinále, ve kterém by se poprvé v sezóně střetli s týmem ze skupiny Západ?

Slůvko z havířovské kabiny

Po domácích gólových hodech to byl v pondělí v Novém Jičíně jiný zápas. Minimálně tedy výsledkem. Ale i hrou, svým průběhem? "V pondělí jsme hráli velice dobře do obrany, jak ve středím pásmu, tak v tom obranném, byla tam od nás spousta zblokovaných střel. Soupeři jsme dovolili podobný počet střel jako v domácím utkání, my ale nepolevili v obranné fázi, vůbec jsme svého soupeře nepouštěli do přečíslení, k dorážkám, brankář (Daniel Šimonů - pozn. autora) navíc předvedl skvělý výkon, takže celou obrannou hru velmi podpořil. No a počkali jsme si a ve správný moment dali branky, takže... Náš výkon byl prostě podobný jako doma, ale bez toho určitého zavání, čili ve finále je to určitě lepší výsledek než těch sobotních 8:5", zhodnotil hned po utkání havířovský trenér Jiří Raszka

Když trenér zmínil Danka Šimonů, který měl jen 9 zákroků, tak zajímalo nás, jak je možné, že během dvou nebo tří dnů jsou dva takhle jiné zápasy? Co se týče toho, kolik toho soupeři dovolíme, kolik inkasujeme branek apod. "Jak už jsem říkal, Nový Jičín i u nás neměl moc střel, ale my jsme tam Sachymu (David Sachr - pozn autora.) moc nepomohli, hlavně v té druhé třetině. A ty góly, které dostal, byly hlavně z přečíslení, z dorážek, čili v tom byl ten hlavní rozdíl. Takže určitě bych neřekl, že nás v sobotu soupeř přehrával nebo že by nás zasypal střelami. V pondělí byl proto největší rozdíl jen v tom, že jsme nepolevili v obranné fázi..."

Jelikož se série opět stěhuje do Havířova, zeptali jsme se, zda novojičínský celek hraje jinak doma a venku, zda svou hrou třeba nutí i nás, abychom ji nějak přizpůsobili... "My neměníme nic. Samozřejmě, že podle vývoje zápasu nebo tempa hry třeba víc zatáhneme obranu nebo naopak zostříme forkečing. V pondělí jsme to v poslední třetině trochu změnili, protože Nový Jičín si s naším vysunutým forčekingem několikrát poradil rychlou přihrávkou, proto jsme to tam malinko zatáhli a fungovalo nám to dobře. Jinak ale, s ohledem na to, zda soupeř hraje nějak jinak doma či venku, neměníme nic..."

A jak moc je pro lodivoda naší střídačky lákavé, abychom sérii ukončili už ve středu, před vlastními fanoušky, abychom před další těžkou sérií nasbírali nějaké volno a doplnily síly? "Samozřejmě, že by to bylo ideální, ale soupeř nám to určitě nepřijede odevzdat, určitě nás zase čeká těžký souboj, musíme se na to dobře nachystat a pokračovat v tom výkonu, který jsme předvedli v pondělí"

Poslední zápasy hrajeme v ustálené sestavě, máme zcela prázdnou marodku. Když tým vyhrává, co by se muselo stát, aby trenér do sestavy sáhl a provedl nějaké změny? "Podívejte, těch důvodů může být hodně, my se v tomto směru nedíváme na to, zda vyhráváme nebo ne. První věc je samozřejmě zdravotní stav, druhá věc je výkonnost hráčů. Nicméně myslím si, že kluci v pondělí odvedli dobrý výkon, byly tam nějaké přesilovky a oslabení, které hrají naše speciální týmy, my teď máme ve hře 13 útočníků, takže ten třináctý Kuba Apolenář se tam třeba v pondělí tolik nedostal. V tom prvním utkání v sérii šel také jako "třináctka" a odehrál dost minut a výborný zápas. V pondělí, díky našim speciálním formacím na přesilovky a oslabení, tam toho tolik neměl, čili bylo to pro něj velmi těžké. Ale jak říkám, primárně rozhoduje zdravotní stav a celková výkonnost každého hráče...", zakončil své povídání Jiří Raszka.

Jak to vidí hráč?

Nový Jičín se v prvním zápase dostal již po necelých třech minutách po zvláštním odrazu puku do vedení. Ve druhé části se AZetu sice podařilo odskočit na náskok dvou branek, ten byl ale po rychlých protiútocích Ďáblů ten tam a po druhé dvacetiminutovce ukazovala světelná tabule remízový stav 5:5. A tak se domácí stratég Jiří Raszka uchýlil ke změně brankářů, Davida Sachra nahradil v havířovské kleci Daniel Šimonů, pro kterého má tato série zvláštní náboj. Důvěrně totiž zná obě strany barikády, než totiž do Havířova těsně před Vánoci přišel, oblékal právě novojičínský dres.

Pro brankáře musí být neuvěřitelně těžké nastoupit do rozjetého zápasu, ještě k tomu v play-off a za nerozhodnutého stavu, natož proti svému bývalému týmu. Těmto všem vlivům ale musel Daniel Šimonů čelit. V duchu známého hesla legendárního trenéra Ivana Hlinky se toho ale nezalekl a nepustil za svá záda ani jeden gól. Na to navázal i v druhém zápase, celkem drží v sérii neprůstřelnost 80 minut. Jaké to ale tedy je, nastoupit do takhle rozjetého vlaku? „Je to velmi nepříjemné tam jít takhle za nerozhodnutého stavu. Je to úplně jiné než tam jít od začátku. To víte den předem a nachystáte se na to. Takhle tam jdete studený, musíte se rozhýbat a ideálně se první střelou uklidnit,“ nechává do hlavy nahlédnout dosud bezchybný maskovaný muž AZetu.

Stejně tak, jako jsou pro brankáře těžké zápasy, kde má padesát zákroků, jsou obtížná utkání i na druhém konci spektra, kdy se s kotoučem potká jen párkrát. Jedním z takových bylo i druhé čtvrtfinálové klání, při kterém si Daniel Šimonů na puk sáhnul pouze při devíti střelách domácích. Ptali jsme se, zda si pamatuje nějaký podobný zápas, s podobně raritním počtem střel. „Ne, nepamatuji. Těch střel sice bylo málo, ale pár nebezpečných situací tam bylo,“ upravuje na pravou míru muž s číslem 42 na zádech.

Jak jsme již zmínili, do havířovského AZetu přišel Daniel právě z Nového Jičína. Již v základní části to v některých hráčích může vzbuzovat různé emoce, ale ty jsou ve vyřazovacích bojích násobeny tisícem. Jak to na sobě pociťuje právě Danek? Připouští si to, nebo je pro něj Nový Jičín jen dalším protivníkem? „Je to pro mě trochu jiné než s jiným soupeřem, protože se tam se všemi znám. Asi to tak osud chtěl. Ale rád se na ledě potkám s mými brankářskými protějšky a také s Viktorem Konečným,“ uznává neprůstřelný Daniel Šimonů a zmiňuje třeba kamaráda v dresu soupeře. Nutno říct, že velice produktivního kamaráda, tak pozor na něj!

Slůvko z novojičínské kabiny

I přesto, že se po šťastném odrazu dostali Ďábli v úvodním utkání do vedení jako první, zásluhou Sluštíka, a celý zápas dotlačili až do třináctibrankové přestřelky, nedokázal tým trenéra Dominika Kafky z Havířova odvést výhru. AZet doma po již tradičně suverénní třetí třetině zvítězil 8:5. Ani o dva dny později nebyli hráči Nového Jičína úspěšní, tentokrát dokonce nedokázali vstřelit ani jedinou branku a na havířovského brankáře, který však novojičínské prostředí z předchozího angažmá věrně zná, vyslali pouze devět střel. Nový Jičín doma padnul 0:3.

Nejvíce však, kromě gólové zdrženlivosti, trápí především marodka. To koneckonců přiznává i sám hrající, byť momentálně právě na marodce, asistent trenéra Jiří Zdeněk. „Můžu se opakovat, že je nás málo, protože máme zraněné kluky, což se projevuje na fyzické síle. Hrajeme na tři lajny a k tomu se nám dnes zranil další obránce, takže jsme dohrávali na pět beků,“ konstatoval po druhém klání série zkušený centr, který několik sezón prožil i v havířovských dresech.

Dále pak vyzdvihnul nasazení svého týmu proti favoritovi z Havířova. Havířov má kvalitní tým a jde poznat, že mají natrénováno, což je pochopitelné. Náš cíl, se kterým do toho jdeme, je takový, abychom nedostávali výprask, což se nám daří. Musím klukům poděkovat za to, jak poctivě do toho jdou a dokáží nastavit hlavy i proti takovému soupeři, který je jasným favoritem. Není to odevzdané", Chválil vervu svých spoluhráčů a zároveň svěřenců majitel více než 350 startů v Chance lize.

Kdy a kde? A proč?

Třetí utkání čtvrtfinálové série startuje v Gascontrol aréně ve středu 27.3. v 17:30! Vstupné je 130 Kč pro dospělé, 60,- pro děti do 16 let včetně a 20,- pro děti do 140 cm. Permanentky na play-off už neplatí. Pro ty, kteří by snad zůstali doma, bude samozřejmě přichystaný tradiční textový onlajn přenos na webu onlajny.com. Kdo však přijde na zimák, ten kromě zážitku hokejového může dostat i ten gastronomický, v Bufetu Gól bude připravena k servírování, krom dalších tradičních dobrot, třeba i výborná vepřová kýta s hořčicí a chlebem!

Youtube