AZ míří na turnaj do Poruby, čekají jej těžké prověrky

13.08.2024 | Lukáš Jandora

Vedro k zbláznění, že? Někdo by možná mohl závidět hokejistům AZetu, neboť ty nyní čekají tři zápasy ve třech dnech, čili pobyt u ledu, pocitově v chládku. Však věřte, že není moc co závidět. I pro hokejistu jsou takováto vedra, i když je výkon jeho práce spjat se zmrzlou vodou, k zbláznění, navíc tři utkání na zimáku v Porubě nebudou nic snadného. Ano, stále je to příprava, však soupeři nás čekají velice zdatní...

V prvním přípravném utkání jsme doma podlehli soupeři z Frýdku-Místku 0:3, byl to zápas dvou týmů, které šetřily řadu opor, řadu zkušených hráčů, i díky tomu se své premiéry v AZetu, byť jen v přípravě, dočkali i někteří naši junioři. Naše sestava vypadala takto, nutno dodat, že v ní byli i hráči, kteří jsou v klubu stále na zkoušku:

Šimonů – Kunc, Chroboček (A), Stratil, Valenta (C), Ščurek, Ševčík, Tomiga – Tvrdý, Šuhaj, Konečný – Korec, Ćmiel (A), Antoníček – J. Apolenář, Pindel, Pavlík – Lipka, Kubečka, V. Apolenář

Nabízí se, že v utkáních v Porubě se v sestavě objeví už i borci, kteří při domácí premiéře chyběli. Čekají nás 3 těžké zápasy, bude tahle příprava už zase o něčem jiném, než ta zahajovací proti Frýdku-Místku? Právě tohle nás zajímalo a tak dostal slovo Marek Pavlačka, hlavní trenér havířovského AZetu. "Nevím úplně přesně, co tím myslíte, ale zápasy budou určitě těžké, s velice kvalitními soupeři. Ne že by Frýdek-Místek nebyl, ale také dal prostor většině mladších hráčů, no a já si myslím, že v Porubě budou týmy zkušenější", říká havířovský lodivod a hned úvodem predikuje kvalitnější soupeře, než jakým byl, při vší úctě k mladým Rysům, Frýdek-Místek.

Vraťme se ale také k myšlence, že by se mohla výrazně měnit naše sestava. Tři zápasy ve třech dnech, bude tomu potřeba sestavu uzpůsobit? Čili nějak s ní točit, dát někomu volno apod.? "Jsou to tři zápasy v řadě, takže sestavu jsme rozložili do všech utkání tak, aby, pokud možno, všichni hráči dostali stejný prostor", doplňuje kouč a odpovídá i na další otázku, která se sestavy týká. Chtěl by, aby tyto zápasy už ukázaly nějaké rodící se složení třeba různých dvojiček nebo trojiček, na kterých by v další přípravě už chtěl stavět? Nebo je na tohle ještě příliš brzy? "Podívejte, máme nové hráče a pořád ještě nějaké na zkoušku, takže od zápasů očekáváme primárně to, že nám přibydou další střípky do skladby jednotlivých formací, které budeme ladit v dalších přípravných utkáních."

A co si tedy, nebo spíše náš realizační tým, od celého turnaje primárně slibujeme? Co by nám měl ukázat? "I když je ještě brzy, tak turnaj by nás přeci jen měl, řečeno trochu v uvozovkách, připravit na těžká utkání, která nás v sezóně čekají. A ukázat, jak moc jsme konkurenceschopní kvalitním soupeřům", předjímá trenér Pavlačka a jedním dechem dodává, jak je s týmovou přípravou na ledě zatím spokojený. "Máme za sebou startovací týden, hráči se rozjezdili a teď už tréninky začínají nabírat kvalitu, se kterou pomalu přichází také naše spokojenost a představa, jak by to mělo vypadat."

A kdo budou na zimní stadionu, který prakticky nedávno prošel zajímavou rekonstrukcí, který byl slavnostně otevřen v listopadu roku 1977, naši soupeři? První dva duely, které odehrajeme malinko netradičně už v 16 hodin, nás čekají s kvalitními týmy z Polska. Ve středu změříme síly s GKS Katowice, kdy mnozí si jisté pamatují loňskou přípravu na domácím ledě, při které jsme utrpěli vysokou porážku 0:7, ve čtvrtek to bude zápas s týmem, se kterým jsme se v předchozích letech také nejednou střetli, protivníkem nám bude další GKS, tentokráte Jastrzebie

V sestavě Katowic najdeme například 4 Švédy, 3 Finy, 4 Kanaďany, spousta polských hráčů našeho soupeře si zahrála na nedávné Mistrovství světa. Možná nejvíc upozorníme na naturalizovaného Poláka, už sedmatřicetiletého Johna Murrayho, rodáka z kanadského Lancasteru, který naše hráče "vyčapal" loni.

A GKS Jastrzebie? Také třeba 4 Finové, však i několik Čechů. Takového Martina Kasperlíka si možná někteří pamatují ještě v dresu AZetu. Oba polské celky tak disponují značnou kvalitou, naše hráče čekají těžké zkoušky.

A pokud klademe důraz na to, že zkoušky to budou těžké a náročné, tak ta vůbec nejtěžší nás zřejmě čeká v pátek, kdy se od 19:15 střetneme s domácí Porubou, která je zřejmě největším favoritem turnaje, která bude patřit také mezi největší favority Maxa ligy. Je otázkou, v jakém složení proti nám Ostravané nastoupí (zápas však bude vyvrcholením celého turnaje, třeba i soubojem o prvenství), však ve svém kádru mají neskutečnou kvalitu. Netřeba všechny hráče zvučných jmen jmenovat, zmiňme jen plejery, kteří zanechali stopu v Havířově, kteří u havířovského publika byli velice oblíbení. Ondra Bláha v brankovišti, Lukáš Doudera v obraně, v útoku pak borci jako Ondrej Šedivý, Tomáš Gřeš či Jakub Kotala, odchovanec havířovského AZetu, který by v Maxa lize měl patřit k těm největším hvězdám. Kádr Poruby je opravdu nesmírně kvalitní, co hráč, to pojem, pro AZet to bude obrovsky zajímavé utkání, zajímavé měřítko špičky 2. ligy se špičkou 1. ligy.

Turnaj O pohár RT Torax napíše už své 12. dějství, i my na něj moc rádi vzpomínáme, protože AZetu se podařilo vyhrát tři úvodní ročníky! Poruba, která nás v počtu výher dotáhla, si své třetí turnajové vítězství připsala "až" v roce 2022, celek z Jastrzebie opanoval turnaj 2x, Katowice na něco podobného zatím čekají. Kdo se bude radovat letos?

Suma sumárum? Ve středu od 16:00 proti Katowicím, ve čtvrtek od 16:00 proti Jastrzebie, v pátek od 19:15 proti Porubě. Neváhejte vyrazit, protože všechno to jistě budou velice zajímavé duely. Vstupné na jednotlivé zápasy je 100 Kč, pokud se však zchladit k ledu přeci jen nevypravíte, bude pro vás, jako již tradičně, připraven klasický onlajn přenos na webu onlajny.com

Dnes v 17:00 | Muži
Hokej Vyškov