AZ Havířov

A tým absolvoval první trénink letní přípravy pod vedením nového hlavního trenéra

22.05.2024 | Klub

Hráči havířovského hokejového Ačka se sešli ve středu 22. května v Gascontrol Aréně k prvnímu tréninku v rámci letní přípravy na novou sezonu. Na pozici hlavního trenéra se poprvé představil Marek Pavlačka, který působil u týmu v předchozích dvou hracích obdobích jako asistent kouče.

„Při rozhodování o obsazení pozice hlavního trenéra jsme měli jasno, že chceme dát šanci právě Markovi. Za dva roky svého působení jako asistent předvedl super práci, mnoho taktických věcí v rámci obrany byla právě jeho iniciativa. Oceňuji také jeho způsob komunikace s hráči a profesionální přístup. Velkým benefitem je pak to, že zná jádro týmu a naše nastavení směřování kolem mužstva,“ popsal Milan Mikulík, sportovní manažer klubu. Při výběru Marka Pavlačky pak hrály roli také jeho bohaté zkušenosti z dřívějšího působení, kdy stál na střídačce například s Milošem Holaněm nebo Františkem Výborným. „Marek se představí v nové sezoně poprvé stabilně jako hlavní kouč mužského týmu, ale myslím, že si to plně zaslouží a věřím, že splní naše očekávání a dobře naváže na Jiřího Raszku. Oba trenéři jsou si podobní, jak pracovitostí, tak cítěním hokeje. Aktuálně také řešíme obsazení pozice asistenta k Markovi. Nechceme se však unáhlit, je důležité, aby byl ztotožněn s naší vizí a přístupem,“ doplnil sportovní manažer.

U příležitosti zahájení letní přípravy jsme se trenéra zeptali v krátkém rozhovoru nejen na jeho pocity a vize v rámci nové funkce, ale také na to, co hráče bude v následujícím období v Gascontrol Aréně, která je aktuálně již bez ledu, čekat v rámci letní přípravy.

Marku, jak velká je to pro tebe změna – stát se z asistenta hlavním trenérem? Je to pro tebe kariérní výzva?

Několik zápasů už jsem si zkusil odkoučovat v minulosti i v první lize, když chyběl hlavní trenér. Takže trochu vím, do čeho jdu. Nicméně, tam šlo vždy o krátkodobou záležitost, teď to bude snad celá sezona. Takže si uvědomuji velkou zodpovědnost. A jestli je to změna? Spousty věcí jsme tady s realizačním týmem řešili společně a samozřejmě finální rozhodnutí pak bylo na hlavním trenérovi. Takže co se týče nějaké taktiky a nastavení, to zůstane z větší míry stejné. Hlavní rozdíl je v tom rozhodování a zodpovědnosti, kterou má na bedrech hlavní kouč. Co se týká kariérní výzvy, začal jsem s trénováním na dnešní trendy celkem pozdě, takže v mém věku už nejspíše velkou kariéru neudělám (říká s úsměvem). Ale každopádně je to kariérní posun a přinese mi to mnoho nových zkušeností.

V čem budeš v rámci působení v pozici hlavního trenéra navazovat na tvé fungování v roli asistenta Jiřího Raszky? Jsou naopak oblasti, kde plánuješ změny?

Když jsme do AZetu před dvěma lety přišli, tak se zavedla nějaká pravidla, nastavení a v letošní skončené sezoně nás právě toto dovedlo do sedmého zápasu ve finále. Z větší míry bych tedy chtěl, aby zůstalo nastavení stejné. Někteří hráči samozřejmě odchází, jiní se k týmu připojují, takže i na toto bude potřeba zareagovat a nějaké menší změny určitě nastanou.

Radil ses s někým ohledně své nové pozice? Ať už, co se týká jejího přijetí nebo tipů pro její plnění?

Ano, konzultoval jsem to s bývalými spoluhráči, kamarády a nějaké rady a podporu od zkušenějších trenérů jsem dostal taky. Jsem rád, že mi vedení tuhle nabídku a šanci dalo. Potěšilo mě to a v hlavě jsem si to nastavil tak, že do toho jdu a věřím, že v téhle nové roli snad nezklamu. Udělám pro to určitě maximum.

Bude těžké navázat na tak úspěšnou sezonu, kde chyběl opravdu již jen poslední malý krok k postupu?

Skončená sezona byla hodně výjimečná a pro spoustu z nás jedna z životních. Hrál se pěkný hokej, základní část jsme vyhráli s velkým náskokem, návštěvnost se zvyšovala, atmosféra byla neskutečná a nechybělo moc, aby na závěrečné utkání, pro nás bohužel nešťastném, svítilo na tabuli pomyslné „vyprodáno“. Takže potvrdit takovou sezonu bude určitě hodně náročné, ale ten cíl – hrát pěkný hokej, udržet diváky, dělat dobré jméno klubu a poprat se o Chance ligu, která by AZetu určitě slušela, stále platí. Věřím, že se to povede.

Ve středu absolvoval tým první trénink v rámci suché přípravy. Jak přesně vypadal?

Hráči měli zhruba tři týdny volna. Tím, že nebylo moc dlouhé, tak každý pravděpodobně jen odpočíval po náročné sezoně, takže úplně první tréninky jsou takové náběhové. Aby se tělo nastartovalo zase do tréninkového režimu. V pátek hráči absolvují fyzické testy a od pondělí si je vezme pod křídla Adam Vrba, náš kondičák. Bude jim servírovat tréninkové dávky podle nastaveného programu suché přípravy.

Co jsi klukům před prvním tréninkem řekl?

Seznámili jsme se s novými hráči, řekli si plán přípravy, s každým hráčem proběhly i osobní konzultace, kde jsme si řekli nastavení, co od koho čekáme. Samozřejmě jsem klukům popřál, ať se jim vyhýbají zranění a sezonu odehrají v té nejlepší možné formě, která posune jak každého hráče, tak tým a klub, zase o kousek dopředu.

Na co konkrétně se v rámci letní přípravy zaměříte a dokdy bude trvat?

Letní příprava bude z větší míry obdobná jako roky předtím. Klasická posilovna zaměřená na různé silové partie celého těla, využívat budeme určitě i atletickou dráhu. Samozřejmě různé druhy tréninku v terénu, jak už na zlepšení kondice a síly, tak na nějaký posun morálních vlastností. Přípravu občerstvíme i různými druhy sportů, ať to hráče baví, mají chuť do tréninku a motivaci, aby makali naplno a svým způsobem si to taky užili. Co se týká délky suché přípravy, díky velmi pozdnímu konci sezony, se musel začátek letní přípravy posunout. Tím pádem se protáhne až do 12. července, aby trvala alespoň sedm týdnů.

Poslední, osobnější, otázka na závěr. Měl jsi právě díky velmi dlouhé uplynulé sezoně, vůbec prostor odpočinout si před začátkem přípravy na sezonu následující?

Vlastně jsem se nestačil pořádně vzpamatovat z toho konce a už je zase začátek (usmívá se). Tím, že se hned po skončení sezony řešil můj přesun z asistenta na hlavního, jsme museli hodně komunikovat a konzultovat se sportovním manažerem Milanem Mikulíkem ohledně hráčů. Takže jsem vlastně nějakou pauzu a malý klid od hokeje ani pořádně moc nezaregistroval. Naštěstí si většinu práce kolem nových hráčů vzal na starosti Milan, takže nějaký prostor alespoň na tenis, ryby a malé odreagování jsem stihnul.

Youtube