Ztloukne AZ Stloukalovu Techniku?

včera | Lukáš Jandora

Někteří by možná váhali, zda napsat stlouknout či ztlouknout. AZet bude chtít svého sobotního soka pobít, pořádně mu natlouci, čili Z, však stlouknout se S by se také něčím hodilo. Na střídačce našeho soupeře se totiž představí trenér Stloukal, který jakémukoliv tlučení bude chtít zamezit. Třeba i tím, že na sudí často vyvine tlak jako nikdo jiný, i tím, že se nebojí být na ně velmi přísný, hlučný. Pomohou mu všechny možné, povolené metody k tomu, aby to Technika AZetu ztížila? Klíčová otázka sobotního špílu v Gascontrol aréně je proto jasná. Ztluče AZet Stloukalův tým?

Po prohře v Kopřivnici, a odloženém domácím utkání proti Žďáru, si AZeťáci připsali obrovsky cennou výhru, kor když vítězný gól vsítil v Šumperku David Chroboček až 66 vteřin před koncem. O náročnosti zápasu věděl své i trenér Marek Pavlačka. "V Šumperku nás čekalo hodně těžké utkání. Vstup do úvodní třetiny se nám vcelku povedl, větší aktivita byla určitě na naší straně. Tím jsme se taky dostali do jednobrankového vedení. Domácím se ale podařilo dvěma góly z předbrankového prostoru výsledek otočit, po první třetině jsme šli do šaten s jednogólovým mankem. Druhá třetina byla dost neurovnaná, hodně menších šarvátek, vyloučení, a tím byla hra hodně rozkouskovaná. A i přesto, že v této třetině byli domácí o něco málo aktivnější, tak gól se podařilo vstřelit nám. Ve třetí třetině se aktivita vrátila znovu na naši stranu, dostali jsme se do několika brejků, slibných šancí, no a jednu z nich se nám podařilo, pár desítek vteřin před závěrečnou, sirénou proměnit a těžký zápas tak dotáhnout do vítězného konce. Nějak zvlášť pohledný hokej to nejspíše nebyl, ale tím více si těchto bodů vážíme, protože byly vybojované a vydřené." Plný bodový zisk si pochvaloval také Matouš Ćmiel, autor dvou kanadských bodů v utkání... "Šumperk má určitě kvalitní tým, věděli jsme, že nás tam nebude čekat nic jednoduchého. Jsou dobří bruslaři, dobře napadali a hodně zahušťovali střední pásmo. Každopádně jsme rádi za to, že jsme to zvládli a odvezli domů plný počet bodů."

AZ nastoupil prakticky v kompletní sestavě, po delší době se do ní vrátil i David Sachr, který si připsal 25 úspěšných zásahů... "Měl jsem nějaké problémy se žaludkem, proto jsem byl několik zápasů mimo, ale nebylo to a není nic, co by mě mělo ohrozit do zbytku sezóny", říká Sachy a i on přináší pohled na zápas v Šumperku... "Náročný zápas to pro mě byl, protože byl po delší době, nicméně snažil jsem se na něj připravit jako na každý jiný, hlavně jsem se snažil připravit se psychicky, aby nervozita nějak neovlivnila můj výkon."

Sachr - Kunc, Michálek, Chroboček, Hrachovský, Valenta (A), Ševčík, Ščurek - Antoníček, Ćmiel, Klimša (A) - Bednář, Šuhaj, Franek - Konečný, Pindel, Tvrdý - Apolenář, Haas (C), Pavlík

U povídání s Davidem jsme ještě chvíli zůstali, zajímalo nás, jaké to je, když brankář chytá po delší době, zda je to třeba nějak znát nebo to vnímá jako každý jiný zápas "Určitě je pro gólmana složitější, když vypadne z nějaké zápasové praxe. Ale máme kvalitní tým, proto věřím, ze při přesně takových situacích si dokážeme vzájemně hodně pomoct."

Na začátku sezóny jej s Danem Šimonů trenér, ve spolupráci s Adamem Vrbou, pravidelně střídal. Je pro gólmana důležité, když ví, na čem je, když +/- ví, kdy půjde do brány? "Letos je to nastavené tak, že se budeme točit. Důležitá je v tomhle komunikace, ať víme, na čem jsme. Myslím, že to zatím skvěle funguje", pokyvoval, i když je jasné, že co nejvíce chce chytat každý, odchovanec vsetínského hokeje, o kterém je známo, že má velice rád fotbal, o kterém se ví, že je fanouškem pražské Slavie. Závěrem jsme proto situaci hodně odlehčili a věnovali se krátce kopané. Získá letos Slavia fotbalový titul? Sachyho jsme také požádali, ať nám zkusí říct tři, podle něj nejdůležitější, hráče slávistického kádru... "Titul? Určitě! Věřím, že to letos po 3 letech bez titulu Slavia zlomí na svoji stranu a příští rok si užijeme hymnu Ligy mistrů v Edenu! A 3 hráči? Provod, Oscar a Holeš! Ale kdybych mohl říct více jmen, tak vyhrknu celou jedenáctku, protože to, co letos Slavia předvádí, je úžasné. Radost sledovat její zápasy", culí se David a my doufáme, že bude opět radost sledovat jeho výkony, protože každý si pamatuje, že Tábor na jaře vyřadil z velké části právě tento, stále ještě mladý, gólman.

Nechce se překvapit, kdo proti Technice nastoupí v bráně, potažmo zda se do sestavy, která ve středu v Šumperku byla nejsilnější možná, když nepočítáme dlouhodobého maroda Mrviče, může projevit nějaká nemoc či nachlazení. Protože konec října, to každoročně přicházejí různé virózy, chřipky apod. Vrátili jsme se ještě k našemu vytáhlému forvardovi, abychom se zeptali, zda si dává na tohle speciální pozor a nějak se třeba "chrání", nebo zda spoléhá na svou imunitu. Protože říká se, že právě hokejisté ji mají, díky tomu, že jsou v chladném prostředí takřka celý život, lepší... "Je samozřejmě třeba to nepodceňovat a brát nějaké vitamíny, dobře se oblékat, protože už bývá chladno. Sám jsem minulý týden dva dny proležel, takže je důležité dělat pro to maximum a předejít tomu", říká Matouš Ćmiel, který páteční podvečer, den před zápasem, možná stráví na zimáku, protože za juniory nastoupí jeho bratr Marek. Byť je Marek bek a Matouš útočník, chodí si někdy mladší za starším pro rady? Jak často se o hokeji dva sympatičtí bráchové, které v hledišti prakticky pokaždé podporují rodiče, doma baví? "Navzájem se s bráchou sledujeme a chodíme na zápasy toho druhého. Ale spíš to máme tak, že si uděláme srandu mezi sebou, zasmějeme se, komu co nevyšlo a zkritizujeme se (u odpovědi se usmívá jako Venca Varaďa, když s Třincem vyhrál titul - pozn. autora). Takže bych řekl, že to je všechno takové ve srandě."

Od našich plejerů, po středě dobře naladěných, přejděme k protivníkovi. Brněnská Technika, která loni skončila na 10. místě, se ztrátou 9 bodů na play-off, je letos drobným, ale o to příjemnějším překvapením sezóny. Svěřenci kontroverzního trenéra Martina Stloukala jsou aktuálně na 8. příčce, ztrácejí bod na sedmého, kdy právě mezi sedmým a osmým celkem se bude soutěž po 26. kole dělit na dvě poloviny. A právě kluby typu Techniky a dalších hrají určitě o to, aby se dostali do té kýžené sedmičky. "Měli jsme společnou letní přípravu a povedlo se nám přebudovat kádr bez chyby. Ani jeden hráč, který přišel, nezůstal za očekáváním", vysvětluje možné příčiny toho, že se Brňanům docela daří, jejich trenér.

Co také může stát ze letošním zlepšením Techniky? Třeba i zajímavé posílení týmu. Dle jmen by na papíře měli vyčnívat obránce Lukáš Forman, který má odehráno téměř 400 zápasů v 1. lize a ještě loni působil v Prostějově, útočník Adam Popelka loni nasbíral 35 bodů ve Vyškově, 21letý David Putz odehrál celé play-off za Chomutov, zaujmou také Finové Niko Ervasti a Errki Laiho, kteří ještě nedávno hráli 2. nejvyšší finskou soutěž, s přehledem nejzvučnější jméno má ale 36letý útočník Miroslav Holec, který si před časem zkusil i havířovský dres, který má na svém kontě téměř 500 zápasů v Extralize.

A jak vidí posily brněných jejich lodivod? "Vůči předsezónním posilám jsme bez výhrad. Třeba Forman a Holec mají na mužstvo zásadní význam. Jejich charakterové vlastnosti, inteligence a výkony jsou přesně na té úrovni, kterou od nich požadujeme a očekáváme."

Svou kvalitu ukázala Technika i ve středu, kdy doma vybojovala bod se silným Znojmem. "Nakonec jsme prohráli v prodloužení, ale špatně se mi to nehodnotí. Myslím, že můžu být celkem spokojený, i když jsme mohli získat víc. Gól v prodloužení byl po hodně nenápadné situaci. Ohledně třetích třetin jsme měli s týmem sezení. Z posledních devíti zápasů jsme třetí třetiny šestkrát prohráli. Pak se nedivím, že většina zápasů dospěje do prodloužení. Věřím, že se z dnešního zápasu poučíme a další zápasy rozhodneme po základní hrací době", hodnotil získaný bod trenér.

Šurý – Kubica, Forman (A), Úlehla, Ervasti, Zavřel, Trnka, Holík, Dan Bárta – Putz, Račický, Laiho – Harmim, Staněk, Holec (A) – Popelka, Nekvapil, M. Pigl – Martinec, Benýšek (C)

Zápas v Havířově bude pro Brňany velmi náročný, moc dobře o tom ví i jejich kouč, který bývá častým terčem pro fanoušky v hale, kteří jeho impulzivnost se zaujetím pozorují. "Havířov je papírový favorit celé soutěže. My se na každého soupeře ale připravujeme stejně svědomitě. Vždy přizpůsobujeme vlastní hru a taktiku vítězství s přihlédnutím ke specifiku soupeře. Proti Havířovu hrajeme rádi. Jeho hra nám vyhovuje."

Vyhovuje? No tak uvidíme, jak moc bude sobotní AZ vyhovovat sobotní Technice, kdo bude po utkání tím spokojenějším. Jasným papírovým favoritem je AZet, který si může upevnit první příčku, na které má náskok 3 body před Havlíčkovým Brodem + zápas k dobru. Celá soutěž je však obrovsky vyrovnaná, vždyť od prvního do šestého místa je rozdíl pouhých 4 bodů!

Utkání v Gascontrol aréně startuje v sobotu v 17:00, přijít dříve ale můžete třeba do Bufetů Gól či U Olina, kde na vás opět bude čekat třeba MAXA hot-dog či chléb s tvarůžkami. Pokud na zápas nezavítáte a dáte přednost jinému sobotnímu programu, můžete prostřednictvím textového přenosu na webu onlajny.com zápas sledovat alespoň na dálku.

Zvláštní pozornost by v sobotu měli věnovat permanentkáři. Před zápasem budou právě z majitelů sezónních vstupenek vylosováni 4 vítězové předsezónní soutěže, kdy 3 z nich obdrží hráči podepsaný dres AZetu, jeden šťastlivec pak SMART TV. Losování proběhne před utkáním, k vidění bude na klubových sociálních sítích, šťastlivci pak budou odměněni během první přestávky.