VSTUPENKY NA FINÁLE PLAY-OFF KUPUJTE ZDE.

Získá AZet první body konečně také doma?

07.10.2022 | Lukáš Jandora

Vyjde to na třetí pokus? Hokejisté s logem AZ na hrudi zatím doma body rozdávají a z kluzišť soupeřů je vozí, pro víkendové utkání musí být cíl jasný - bodovat před vlastními fanoušky. Soupeřem, s plánem zamezit nám v tom, bude v sobotu od 17:00 klub ze Žďáru nad Sázavou, který po čtyřech kolech má na svém kontě stejný počet bodů jako hráči ze Slezska.

Doma zatím rozdáváme

Na ledě v Gascontrol Aréně se zatím trochu hledáme. Porážky 2:4 s Vyškovem a 3:4 s Kopřivnicí budeme chtít určitě napravit, optimismus nám může dodat závěrečná třetina duelu právě s Kopřivnicí, kdy tým předvedl zlepšený výkon, dotahoval tříbrankovou ztrátu a i když nakonec nedotáhl do alespoň remízového stavu, tak ukázal věci, na kterých bychom v sobotu mohli stavět.

SESTAVA HAVÍŘOVA Z UTKÁNÍ PROTI KOPŘIVNICI

Štipčák (od 8. Šindelka) – Dudáš, Kuboš, Kunc, Havlík, Ščurek, Mrowiec, Bílek – Mrva, Zdeněk, Spratek – Apolenář, Ćmiel, Antoníček – Routa, Kofroň, Tvrdý – Krupa, Urbančík, Sekierka

Hrrr na ně. Na Žďár nad Sázavou!

Svou družinu vstříc bodům povede opět hlavní lodivod Jiří Raszka, i dnes jsme se jej zeptali na pár postřehů. Trenére, co nám doma, oproti utkáním na ledě soupeřů, chybí k tomu, abychom sbírali body? Nebo je to spíše jen o tom, že na domácím ledě jsme narazili na papírově silnější soupeře? "V obou zápasech jsme neměli dobrý začátek, prohráli jsme první třetinu. Nutně potřebujeme lepší vstup do utkání, hrát poctivě v defenzívě, což třeba v těch venkovních duelech bylo. Stojí nás pak hodně sil s výsledkem něco udělat." Trenér se vyjádřil také k bilanci našich přesilových her, kdy na první využitou stále čekáme. "Přesilovky z tréninku musíme přenést i do utkání. V tréninku to vypadá dobře, bohužel v zápase si to pak zbytečně komplikujeme. Musíme být více trpěliví, některé věci naopak zjednodušit a být důraznější v předbrankovém prostoru."

Do utkání zřejmě opět zasáhne i David Routa, zatím poslední přírůstek do havířovské sestavy, nás proto zajímalo, jaké to pro kouče je, když v rozehrané soutěži přivítá kabina nového člena. "Pokud se jedná o jednoho hráče, tak to určitě problém není. Ty věci, které po hráčích chceme, nejsou nějak rozdílné od těch v jiných klubech, možná se jedná jen o nějaké detaily. Oba (i Petr Antoníček - pozn. autora) i přes svůj mladý věk hráli Chance ligu, takže tyhle věci znají."

Hosté zatím trochu jako na houpačce

Výsledky Plamenů ze Žďáru jsou hodně proměnlivé. Debakl 1:7 v Kopřivnici, poté 2 vítězství s Hodonínem a Opavou, aby v minulém kole přišla opět výrazná porážka, tentokráte 0:5 od Vyškova. Do jednoho utkání Plamenů zasáhl i nám dobře známý Jakub Peslar, který se po krátké odmlce, kdy se jako člen realizačního týmu ženského nároďáku zúčastnil například i Olympijských her, vrátil k hokeji. "Letos v létě jsem se potkal s Martinem Nečasem, bavili jsme se o nějakých možnostech a 3 dny před začátkem ligy mi volali z klubu, jestli bych teda nechtěl dopsat na soupisku. Uvidíme, jak mi to vyjde do zápasů, kdy i oni budou potřebovat apod., každopádně jsem "zpět" na můj the last dance", dodává Kuba Peslar a následně se i trochu rozpovídá, byť v malinko známých hokejových klišé, o letošních ambicích klubu z Vysočiny. "Letošní povinností by mělo být Play-off, pak už se může stát cokoliv. Půjdeme zápas od zápasu, sérii od série. Děláme to vždy pro ta vítězství! Liga je velmi vyrovnaná, je v ní spousta opravdu kvalitních týmů a proto pro nikoho to nebude vůbec nic jednoduchého."

SESTAVA ŽĎÁRU NAD SÁZAVOU Z POSLEDNÍHO UTKÁNÍ

Sláma (32. Vít) – Grauer, Macek, Pleva, Svoboda, Pražák, Půža – Wasserbauer, Adam, Gregar, Jícha, Štola, Prokš, Vaňkovský, Chlubna, Štěpánek, Bureš, Pilný

Zajímavost sobotního duelu?

Pokud jsme na mistrovský zápas proti Kopřivnici čekali více než 30 let, tak stejnou dobu čekáme na utkání proti klubu z Vysočiny. Také se Žďárem jsme se naposledy utkali v naší postupové sezóně 91/92. Přitom Žďár nad Sázavou, byť nejednomu fanouškovi AZetu to třeba moc neříká, je hokejovou baštou, která vychovala řadu vynikajících hokejistů. Namátkou? Petr Vampola, Tomáš Rolinek, Martin Kaut, Martin Nečas či Petr Koukal, no a když opustíme hokejové kluziště, ale brusle si na nohou ponecháme, nesmíme zapomenout na rodačku ze Žďáru, rychlobruslařku Martinu Sáblíkovou. Jak to v sobotu bude jezdit Plamenům?

Kdo s koho?

Havířov se doma už musí výrazněji střelecky prosadit, při této snaze zřejmě budeme narážet (možná doslova a do písmene) i na robustního, téměř dvoumetrového a více než metrák vážícího Martina Lojka, hráče, který ve své kariéře odehrál 5 zápasů v NHL a rovných 250 v tuzemské Extralize. Havířovští útočníci nebo Martin Lojek? A nebo ještě jinak - 195 cm vysoký Matouš Ćmiel, který s pěti asistencemi čeká na svou první sezónní branku, nebo stejně vysoký Lojek, který raději "sežere" puk, než aby se Matouš prosadil? Tyhle souboje, tedy pokud minule absentující Lojek nastoupí, třeba i před bránou či u hrazení, nabídnou mnohé!

Na koho hodit očko?

Pokud ne na nejednu svůdnou dámu, které zápasy AZetu z hlediště Gascontrol Arény sledují, tak určitě by to měl být Jakub Apolenář. Křídelník naší druhé útočné formace je hráčem, od kterého se dobré výkony a bodový přísun tak trochu očekávají. V loňské sezóně prakticky bod na zápas v dresu Valašského Meziříčí, k tomu si zkusil i Chance ligu, kdy v dresu Vsetína odehrál 14 utkání. Jakub Apolenář (#44) se ve středu 2x střelecky prosadil, sledujme proto, zda apetit tomuto šikovnému forvardovi vydrží i pro utkání sobotní...

V Gascontrol Aréně zápas startuje v sobotu 8. 10. 2022 od 17 hodin. Pokud se na hokej chystáte, třeba i výborným Radegastem uhasit žízeň a sledovat, zda naši hráči uhasí žďárské Plameny, můžete si koupit vstupenky i online ZDE. Pokud se na stadion nedostanete, bude z utkání připraven tradiční textový přenos na serveru onlajny.com.