Ve středu vyzve AZ v Polárce frýdecko-místecké Rysy

24.11.2020 | Vít Káňa

Ve středu 25. listopadu má AZet na programu jeden z nejkratších výjezdů. Představí se v hale Polárka ve Frýdku–Místku, kde vyzve domácí Rysy. Oba týmy v posledním kole prohrály. AZet padl na ledě druhé Jihlavy v prodloužení 2:1 a Frýdek doma prohrál se Zubry 2:3. Pokud by Havířov utkání vyhrál, posune se v tabulce před Rysy. Zápas začíná v 17:00.

HC Frýdek – Místek, 12. místo, (3 – 0 – 0 – 5), 9 bodů, skóre 24:26.

Rysi před sezonou výrazně posílili v ofenzívních řadách. Tradiční útočné opory Frýdku Rostislava Martynka a Milana Mikulíka letos doplnili hráči jako David Kofroň, Ondrej Šedivý a v Havířově dobře známí Radek Veselý s Danielem Kurovským. V dobrém světle se ukazuje mladík Jonáš Peterek.

Tým z města, které se rozkládá na pomezí Moravy a Slezska, už v CHANCE lize stihl odehrát osm zápasů. Vstup do sezóny se mu ale nevyšel ideálně. Vyhrál pouze tři zápasy nad Slovanem, Kadaní a Sokolovem. V zápasech s Benátkami, Šumperkem, Vrchlabím, Kladnem a Přerovem odešli Rysi s nepořízenou.

Lídrem kanadského bodování je s jedenácti body Ondřej Šedivý (6+5). Sekundují mu osmibodový Radek Veselý (6+2) a sedmibodoví Milan Mikulík (3+4) s Jonášem Peterkem (2+5). Nejproduktivnějším obráncem je s pěti asistencemi Patrik Husák. V bráně se rovnoměrně střídali Nick Malík (92.08 %, 2.74) a Tomáš Suchánek (89.15 %, 3.77), oba nastoupili ke čtyřem zápasům.

V posledním zápase Rysi doma vedli v závěru třetí třetiny nad Zubry 2:1, ale vlastní nedisciplinovaností se připravili o vedení. Přerov vyrovnal v 54. minutě Dostálkem a o vítězství 2:3 rozhodl o minutu později Svoboda.

Trenér Vlastimil Wojnar se po zápase s Přerovem vyjádřil takto: „Velká škoda, že jsme nedokázali udržet vedení 2:1. Bohužel jsme inkasovali v oslabení vyrovnávací gól a pak z takové skryté střely dostali ještě třetí. Nezvládli jsme zápas výsledkově. Věřím ale, že to v dalších kolech zlomíme a budeme bodovat.

Sestava Frýdku – Místku v zápase se Zubry: Raszka – Haman, Zahradníček, Hrachovský, Husák, Michálek, Adámek – Šedivý, Mikulík, Kofroň – Klimša, Veselý, Tomi – Martynek, Przybyla, Kurovský – Raška, Peterek, Matiaško.

Do zápasu s Havířovem by měl být připraven finský zadák Mikko Vainonen. Šestadvacetiletý rodák z Helsinek přišel tento týden ze Znojma.

AZ HEIMSTADEN Havířov - 15. místo, 6z. (1 – 1 – 0 – 1 - 3), 6 bodů, skóre 12:15

V týmu ze Slezska se období před koronavirovou pauzu neneslo na vítězné vlně. Vyhrál v základní době s Prostějovem a v prodloužení v Šumperku. S papírově silnějšími týmy se mu nedařilo, prohrál se Vsetínem, Kladnem a naposledy v prodloužení v Jihlavě. Dukla naposledy AZet přestřílela 38:15. Slezany dále trápí prohraná vhazování, naposledy tato statistika byla 40:26 v neprospěch hráčů z nejmladšího města. Jihlavě byla na hráčích vidět nerozehranost po dlouhé pauze bez hokeje.

Trenér Jiří Režnar zhodnotil utkání na Dukle takto: „Zápas byl ubojovaný. Šlo vidět, že se strašně dlouho nehrálo. Dukla měla v první třetině více šancí a měli jsme štěstí, že dobře chytal náš gólman Stezka, který nás v některých situacích podržel. Ve druhé třetině se hra vyrovnala. Třetí část už byl k vidění hokej, na který se dalo dívat. Ale strašně dlouho se jen trénovalo a uvidíme příští zápas, jak bude všechno vypadat. “

Sestava AZ HEIMSTADEN Havířov na Dukle: Stezka (64. Daňa) – Mrowiec, Bořuta (A), Rašner, Chroboček, Kachyňa, L. Rutar, Kočí – L. Bednář, Rudovský, Adamský – R. Szturc (C), Maruna, Kotala – Doktor (A), F. Seman, O. Procházka – Fridrich, Mrva, D. Sklenář.

Zranění, posily a jeden odchod

Do zápasu s Frýdkem nenastoupí dlouhodobě zraněný obránce Tomáš Dajčar ani čerstvě na marodku přibyvší Jaroslav Mrowiec. Gólman Aleš Stezka nedochytal poslední zápas v Jihlavě, k dispozici by měl být až za dva týdny. Útočník Dominik Cihlář se už zapojil do tréninku, ale na ledě ho ještě ve Frýdku neuvidíme. Obránce Ivan Lytvynov svými výkony zaujal a byl povolán zpět do extraligového Motoru. V reakci na zranění Aleše Stezky přišel ze Znojma do konce kalendářního roku Dominik Groh. Jeho kolega z Jihu Moravy Jan Rudovský už nastoupil v Jihlavě.

Zprávy z kabiny

Manažer Havířova Pavel Zdráhal před zápasem v Polárce hlásí: „V Jihlavě jsme získali pouze jediný bod. Nejen proto chceme ve Frýdku–Místku za každou cenu vyhrát, i když jsme si vědomi, že to v Polárce nebudeme mít snadné.“

Střelec posledního gólu AZetu Ondřej Kachyňa to vidí před středečním zápasem takto: „Musíme se držet pohromadě a dodržovat taktické pokyny trenéra. Být aktivní a jít pořád do nich, nenechat je vydechnout. “

Druhý Ondřej v týmu Procházka o zápase s Rysy: „Body potřebujeme jako sůl. Nejedeme tam na výlet, chceme vyhrát. Proto budeme dělat na ledě všechno. Budeme chodit do brány, to jsme v Jihlavě nedokázali hrát. Dorážet každou ránu. Na Dukle jsme nebyli vyhraní, k zápasu jsme nastoupili po tréninku, který trval déle než měsíc. “

Utkání budete moci sledovat prostřednictvím textového on-line přenosu i přenosu na Hokejka TV.