Ve středu přijede rozjetý Stadion

28.10.2019 | Vít Káňa

Ve středu 30. října se v Havířově od 18 hodin utkají mužstva AZetu a Stadionu Litoměřice. Stadion si z posledního zápasu se Slavií odnáší cennou výhru 6:4, i když ve druhé třetině prohrával 1:3, ukázal svou sílu a v mediálně vyhecovaném utkání, dokázal nad Pražany zvítězit. AZet doma v derby porazil Rysy z Frýdku–Místku 4:2 a díky vítězství je jeden bod od první osmičky týmů Chance ligy.

HC Stadion Litoměřice - 3. místo, 37 bodů, skóre 67:42

Litoměřice jsou v této chvíli na třetím místě Chance ligy. Doposud se jim podařilo vstřelit 68 branek, což je po Motoru druhý největší gólový příděl soupeřům. Stadionu, dalo by se říci, šlape všechno. Z šesti poslední utkání jich vyhráli pět: nad Porubou, Frýdkem, Ústí, Benátky a Slavií. Prohráli pouze na Lapači 4:2. Doma si v posledním zápase, který byl i mediálně vyhecovaný, poradili se Slavií Praha. Ve druhé třetině sice prohrávali 1:3, ale pak zápas dokázali otočit na 6:4. Daniel Voženílek je nejproduktivnějším hráčem Litoměřic i celé ligy. Z 18 zápasů má 8 gólů a 16 asistencí. Sekunduje mu s 18 body Martin Kadlec (6+12). V Brankovišti bylo v Litoměřicích celkem rušno vystřídali se 3 gólmani s úspěšností přes 93 procent, důvodem bylo zranění jedničky Tomáše Krále i jeho náhradníka Jana Škorpíka. Z mladých hráčů programu Dukla (Juniorský plán Stadionu, kde mají junioři např. pevnou večerku, je u nich hlídán alkohol) je třeba zmínit Davida Vitoucha, který ač je ročník 2001, prozatím zaznamenal v 16 zápasech 9 kanadských bodů a 11 plusových bodů. Kapitán Aleš Pavlas nebude k dispozici kvůli zranění. Kristian Kangas velká posila Stadionu se trápí a v 18 zápasech nasbíral jen 5 bodů a nula plusových bodů. V přesilovkách dali hráči stadiónu 13 branek s úspěšností 14,77 procenta.

HC STADION Litoměřice – HC SLAVIA Praha 6:4 (1:2, 3:1, 2:1)

Branky a nahrávky: 5. Marcel (M. Beran, Střondala), 27. M. Havelka (M. Kadlec), 28. M. Kadlec (Klejna, Marcel), 33. M. Beran (Střondala), 41. Jícha (Voženílek, M. Kadlec), 45. Marcel (Střondala) – 4. Kuťák (M. Ondráček), 7. Barák (J. Doležal), 21. Šmerha (Kubík), 41. Kuťák (Šmerha, Furch). Rozhodčí: Petružálek, Zubzanda – Tvrdík, Ševic. Vyloučení: 6:8. Využití: 0:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 1596. Střely na branku: 32:40. Zblokované střely: 16:10. Vhazování: 27:44. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:3, 4:3, 4:4, 6:4.

HC Stadion Litoměřice: A. Beran (Sklíba) – Marcel, Dajčar, Gaspar, Kukla, Mlčák, Strejček, Klejna – Voženílek (C), Jícha, M. Kadlec – M. Beran, Střondala, Jánský – Šik, Korkiakoski, Kangas – M. Havelka, Přikryl, Vitouch.

David Bruk (HC Stadion Litoměřice): "Jsme rádi, že jsme před domácím publikem zvítězili. Do zápasu jsme nevstoupili dobře. První třetina patřila Slavii a byli jsme rádi, že jsme ji prohráli jenom o gól. Ve druhé třetině jsme se zvedli a ta třetina patřila výkonnostně i gólově nám. Poslední třetina byla vyrovnaná, ale my jsme byli přesnější v zakončení."

AZ RESIDOMO Havířov - 9. místo, 30 bodů, skóre 45:40

Z šesti posledních utkání Chance ligy jich Slezané prohráli čtyři. Stroj se lehce zadrhl, ale po prohrách s Motorem, Zubry a Piráty přišla domácí výhra, v malém derby, nad Porubou 3:2. Následný venkovní zápas se Vsetínem, i když v něm AZet měl spoustu šancí, prohrál 1:3. Poslední vítězství z derby nad Rysy přiblížilo modrobílé na dostřel elitní osmičky ligy. Nové posily, které měli nahradit zraněné hráče se protazím sehrávají Jan Starý má ze třech zápasů jeden bod, při 18 a půl minutách na ledě ve třech zápasech. Jan Bernovský ve čtyřech zápasech zatím nebodoval, průměrný čas na ledě ve čtyřech zápasech je 9 a půl minuty. Radek Veselý a Jan Bambula mají vyřízeny střídavé starty v extraligových klubech. Otázkou je zdravotní stav zraněných Alexe Rašnera a Ludvíka Rutara, oba mají problémy „se spodní části těla“ a jejich start v zápase s Litoměřicemi je nejistý. Havířov má největší problém se střeleckou neproduktivitou. Statistiky nelžou, prozatím dal 45 gólů, což je 12. nejmenší gólový příděl v lize. Jenže kde vzít střelce a nekrást? Zmíněného Radka Veselého, který si v 18 zápasech připsal 18 bodů (11gólů) zatím nikdo bodově nedotahuje. Druhý nejproduktivnější střelec Jakub Kotala má 13 bodů má 5 gólů a 8 asistencí. Když už jsme nakousli, že Havířov nedává moc gólů, musíme zmínit i to, že jich moc nedostává. V tabulce obdržených gólů jich má 40 a to je po Motoru a Zubrech třetí nejnižší číslo. V brankovišti se AZet spoléhá na Aleše Stezku, z gólmanů, kteří mají v lize po 18 kolech 300 a více zákroků má nejnižší průměr 2,07 obdržené branky na zápas. Přesilové hry zatím HAvířov řadí na sedmé místo 13 branek a úspěšnost 14,94.

AZ Residomo Havířov - HC Frýdek-Místek 4:2 (1:0, 2:0, 1:2)

Branky a nahrávky: 1. F. Seman (Kotala, Bambula), 29. R. Veselý (Nepokoj, Kotala), 32. Chroboček (F. Seman, Bambula), 46. Starý (Maruna) – 52. Klimša (Mikulík, Haman), 56. Tomi (Zahradníček, Mikulík). Rozhodčí: Pilný, Vrba – Měkýš, Pechánek. Vyloučení: 7:6. Využití: 0:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 1671. Střely na branku: 31:17 (12:4, 13:5, 6:8). Zblokované střely: 7:10. Vhazování: 44:28. Průběh utkání: 4:0, 4:2.

AZ Residomo Havířov: Stezka – Chroboček, Kachyňa, Mrowiec, Matai, Nepokoj, Malina, Ševěček – Bambula, F. Seman (A), Kotala – L. Bednář (A), R. Veselý, Toman – Žiak, Starý, Maruna (C) – Danielčák, Bernovský, Fridrich.

Patrik Rimmel (AZ Havířov): Vstoupili jsme dobře do zápasu, vstřelili jsme rychlý gól a pak jsme trochu polevili. Do druhé třetiny jsme chtějí jít ještě líp, ale zase nám trvalo dvě až tři minutky, než ta hra začala vypadat tak jak by měla. Přidali jsme další góly a v poslední třetině jsme přidali čtvrtý gól, tak to vypadalo, že to udržíme bez problémů. Pak přišly vyloučení, dostali jsme na 4:2 a naštěstí jsme to dotáhli do vítězného konce.

Před zápasem se Stadionem se vyjádřil i Patrik Rimmel (manažer AZ RESIDOMO Havířov): „Čeká na nás další utkání o osmičku. Litoměřice hrají výborně. Ve svém kádru mají jak zkušené hráče, tak mladé kluky s ambicemi na mládežnické reprezentační týmy. My chceme vyhrát a k tomu potřebujeme potvrdit výkon ze soboty a nejlépe ještě přidat.“

Vzájemná utkání:

Poslední střetnutí se odehrálo 18. září, kdy AZet dokázal v Kalich aréně vyhrát vysoko 5:1. Střetávají se dva loňští účastníci playoff a týmy, které hrají v tomto zápase o hodně. AZetu jde o proniknutí do elitní osmičky a Stadionu o udržení třetího místa. Havířov je ve 30 vzájemných utkáních o fous lepší, vyhrál jich 16 a Litoměřice 14. V loňské sezóně se spolu týmy utkaly čtyřikrát. Litoměřice vyhrály tři zápasy. Podaří se AZetu navázat na domácí výhru s Rysy?

Zápas, pro ty, co nebudou přímo v ochozech Gascontrol arény, je možno sledovat formou online přenosu zde.