Ve středu je v Porubě derby

03.03.2020 | Vít Káňa

Předposlední kolo letošního ročníku CHANCE ligy, které se odehraje ve středu 4. března, zavane tým modrobílých do Poruby. AZet v posledním domácím utkání vyhrál nad Stadionem 4:3 a výhra mu zajistila jistotu volného týdne před čtvrtfinále play off. Poruba je ve skupině vítězů na osmém místě, naposledy doma zvítězila nad Valachy 3:2. Oplatí Havířov Porubě vysokou porážku z posledního duelu? Utkání začíná v 17:30.

HC RT TORAX PORUBA - 8. místo, 78 bodů, skóre 167:172

Jako živá voda zapůsobil na hráče Poruby legendární trenér František Výborný. Ten sice tým z Torax Arény nevytáhl na šestou příčku, ale hráčům dodal potřebné sebevědomí. Z posledních pěti zápasů Poruba vytěžila devět bodů. Doma smetla Zubry 8:1, pak padla v Kalich Aréně 6:3, těsná prohra 3:2 přišla v Chomutově. Poslední dva zápasy se Slavií a Valachy vyhrála shodně 3:2.

Poruba se krom Havířova utká ještě s Motorem, ale už teď je jasné, že nemůže skončit lépe než na sedmé příčce a nevyhne se předkolu. Tam na tým z Ostravy bude čekat buď Jihlava anebo Třebíč. Oba týmy z druhé části tabulky od sebe totiž dělí dva body. Jako den a noc jsou výsledky Ostravanů doma a venku. Zatímco venku „uhráli “ jen 25 bodů (skóre 70:106), tak v domácí tvrzi zůstalo 53 bodů (skóre 97:66).

Tým z Poruby má ve svých řadách druhého nejproduktivnějšího obránce celé ligy Patrika Husáka, který v 55 zápasech nasbíral 39 kanadských bodů (7+32). Gólman Frederik Foltán má úspěšnost zásahů na 90.62 % a patří mu 15. příčka v lize. V posledním zápase na Vsetíně si první gól v lize vstřelil benjamínek Jiří Brodek a hned z toho byla vítězná trefa devatenáctiletého útočníka.

František Výborný po zápase se Vsetínem: „Už na Slavii jsme odehráli výborné utkání, což posílilo sebedůvěru hráčů. Dobře jsme rozehráli první třetinu a utekli Vsetínu o tři branky, ale myslím, že jsme byli hlavně hodně efektivní. Vsetín hrál od začátku velmi dobře, měl výborný pohyb. I když jsme vedli 3:0 a později 3:1, tak jsme občas vypadávali ze systému. Až ve třetím dějství, kdy už nám šlo o krk, jsme začali hrát takticky dobře a měli jsme z toho i příležitosti. Pro nás je to velice cenné vítězství."

Sestava Poruby v posledním zápase: Foltán – Rudl, Husák, Krejčí, Dundáček, Dluhoš, Pastor, Šendera – Sikora, Hudeček, Gřeš – Káňa, Jáchym, Špaček – Kanko, Zdeněk, Nejezchleb – Maršoun, Brodek, Ďurač.

AZ RESIDOMO Havířov - 5. místo, 88 bodů, skóre 147:147

Havíři jsou po posledním domácím utkání na pátém místě skupiny vítězů a mají zaručeno čtvrtfinále play off. Ač si spousta lidí po třicátém kole ťukala na čelo, tak se cíl, který si tým dal před druhou částí CHANCE, splnil. Pokud jste byli jedním z dvanácti set fanoušků v GASCONTROL Aréně, tak víte, že se výhra nad STADIONEM nerodila lehce. Litoměřice daly první gól v zápase a jejich legie zkázy nejednou „plenila“ brankoviště Aleše Stezky. Nicméně se AZetu do konce třetiny podařilo vyrovnat na 1:1. Druhá perioda přinesla nejprve vedení AZetu, pak dva rychlé góly Kališníků, ale to modrobílé nesrazilo. I díky dvěma gólům Petra Fridricha otočili gólový vývoj a do konce zápasu si už pohlídali výsledek 4:3.

Z pěti posledních zápasů má AZet dvanáct bodů. Po domácí porážce s MOTOREM 2:4, už přišly jenom výhry. Nejprve AZet porazil pražskou Slavii 3:2, doma zdolal Zubry 3:1, Na Vsetíně nadělil Valachům pět gólů a zvítězil 5:2.

Marodka modrobílých je téměř vyprázdněna. Na listině zraněných zůstávají jen gólman Jiří Matoušek a útočník Jan Dvořák.

Patrik Rimmel po zápase se Stadionem: „První třetina byla z naší strany hodně bojácná, dělali jsme chyby, soupeř v ní byl výrazně lepší, třetina se štěstím skončila 1:1. V kabině jsme si řekli, že to musíme změnit. Jenže jsme „ze zajištěné obrany“ dostali dva rychlé góly. Naštěstí jsme v závěru druhé třetiny otočili skóre na 4:3 a ve třetí periodě jsme to udrželi i se štěstím a obrovskou bojovností udrželi. “

Sestava AZetu proti Litoměřicím: Stezka – Chroboček, Dajčar, Malina, T. Černý, Rašner, Mrowiec, L. Rutar – Kotala, E. Němec, O. Procházka – Bambula, F. Seman (A), L. Bednář (A) – Danielčák, Baláž, Doktor – Fridrich, Maruna (C), Bernovský.

Asistent trenéra Patrik Rimmel před utkáním s Porubou hlásí: „Sice jsme postoupili do play off, ale chceme být na konci CHANCE ligy v tabulce co nejvýše. Ve středu pojedeme do Poruby jako na každý jiný zápas a našim cílem bude výhra.

Vzájemné zápasy:

Mnohokrát opakovaná pravda, že derby nemá favorita platila i v posledním zápase. AZ musel v GASCONTROL Aréně zkousnout vysokou porážku 2:6. Oba týmy spolu letos sehráli pět zápasů a AZ v nich třikrát odešel jako vítěz. V Havířově vyhrál 3:2 a 2:1, na Porubě zvítězil jednou 2:1. Poruba vyhrála doma v prvním kole CHANCE ligy 4:2 a pak již zmíněné poslední utkání 6:2, které se hrálo 15. února.

Pokud nebudete v porubské RT TORAX Aréně, tak můžete utkání sledovat prostřednictvím HOKEJKA TV, zápas začíná v 17:30.