V posledním kole základní části zajíždí Havířov na led Litoměřic

22.02.2018 | Jan Kudělka

V úplně posledním, 52. kole, základní části letošního ročníku WSM ligy přivítají v sobotu Litoměřičtí hokejisté na svém ledě Havířovský celek. Momentálně se Litoměřice pohybují na 11. místě tabulky a sezona tak pro ně v sobotu končí. Zato Havířovští hokejisté mají před sebou ještě několik zápasů. Poté co si ze středečního zápasu s Přerovem připsali důležité 3 body, zajištující postup do play-off, je jasné že AZetu sezona ještě nekončí. Zápas začíná Litoměřické Kalich Aréně v 17:00.

HC Stadion Litoměřice

Litoměřicím se tato sezóna moc nevydařila. Poté co neměli Kališníci zase až tak špatný vstup do ligy, začali se pomalu propadat tabulkou, až se nakonec ocitli na 11. místě tabulky, které jim nezajistilo postup do play-off. Ze začátku sezóny podávali Litoměřičtí hokejisté střídavé výkony, kdy dokázali vyhrát i 2 nebo 3 zápasy po sobě, ale v průběhu sezony jejich úspěšnost klesala. Ztráceli body i na domácím ledě a z venku je nedokázali nahrazovat. Litoměřický neúspěch v postupu do play-off, ovlivnilo také 9 po sobě jdoucích prohraných zápasů v řadě na přelomu roku. Poté se Litoměřice trochu zvedly a dokázaly celkem pravidelně bodovat, ale ani přesto si nedokázaly zajistit dostatečný počet bodů.

Mezi zajímavosti Litoměřic patří, že dokázaly během ligového ročníku vystřídat 7 gólmanů. Nejčastěji stáli mezi třemi tyčemi Tomáš Král a Martin Michajlov, v poslední době ale nastupuje nejvíce Jakub Škarek. V obranných řadách se dařilo bodově Ondřeji Smetanovi (6+19) a Aleši Pavlasovi (5+15). Mezi útočníky patří k nejproduktivnějším Jan Veselý (17+12), Vítězslav Bílek (14+14) a nesmíme zapomenout ani na Denise Kusého (12+14).

V středečním kole, podlehli Litoměřičtí v prodloužení Slavii, která je hostila na svém ledě. Zápas byl vyrovnaný a první třetina nepřinesla žádnou gólovou radost. Ve druhé třetině se dokázali jednou prosadit domácí a rozveselili tak své fanoušky. Třetí třetina, také byla velmi vyrovnaná a Slavie držela svůj hubený náskok. Litoměřice se však tři minuty před koncem dokázaly prosadit při hře bez brankáře a ze zápasu nakonec bylo drama. Zápas tedy dospěl až do  prodloužení, kde dokázal vedení a následně i výhru strhnout na svou stranu slávista Doležal, který dokázal dostat kotouč za Škarkova záda. Litoměřice, si tudíž odvezly domů jen jeden bod.

HC Slavia Praha – HC Stadion Litoměřice 2:1 pp (0:0, 1:0, 0:1 – 1:0)

Branky a nahrávky: 21. Endál (Račuk), 63. Z. Doležal (Račuk, Barák) – 58. Voženílek (Hanták). Vyloučení: 5:5. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 722. Střely na branku: 40:37. Zblokované střely: 17:11. Vhazování: 30:33. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1.

Sestava HC Stadion Litoměřice: Škarek (Michajlov) – Smetana, Gaspar, Jebavý, D. Málek, Jeřábek, M. Jandus – Kusý, J. Veselý, Voženílek – Machala, J. Šimeček, Stříbrný – R. Pilař, Miškář, Toman – M. Havelka, Hanták, Václavek – Komárek.

Litoměřický trenér Miloš Říha zápas hodnotil těmito slovy: "Začátek byl z naší strany špatný. Navíc jsme tam měl dvě vyloučení. Slavia nás dostala pod tlak a podržel nás gólman. Postupem času jsme se začali dostávat do hry. Asi nejlepší z naší strany byla třetí třetina a podle mě jsme zaslouženě vyrovnali. V prodloužení jsme měli přesilovku a tři vyložené šance, které jsme nedali. Soupeř naopak pak dal při našem oslabení šťastný gól a vyhrál."

AZ RESIDOMO Havířov

Havířované zažívají v poslední době skvělé období, ve kterém vyhráli 8 z devíti zápasů. To také zajistilo Havířovským hokejistům vydřený a zasloužený postup do play-off. Domácí borci dokonce dokázali vyhrát 7 zápasů po sobě, vítěznou vlnu jim překazili až Kladenští hokejisté v předminulém kole. V posledním kole však dokázali Havířovští borci svou skvělou formu, když smetli Zubry vysokým skóre 6:1. Dvakrát se v tomto utkání prosadil výborně hrající útočník JAKUB KOTALA.

AZ Residomo Havířov – HC Zubr Přerov 6:1 (2:0, 2:1, 2:0)

Branky a nahrávky: 4. Kanko (Krisl, Gřeš), 10. Staněk (Rác, M. Kalus), 34. Fronk (M. Kalus, Matai), 39. Kotala (Tomi), 46. Hudeček (Tomi), 54. Kotala (Hudeček, Dudek) – 24. T. Sýkora (Navrátil, Goiš). Vyloučení: 2:3. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 1.742. Střely na branku: 31:18. Zblokované střely: 10:9. Vhazování: 27:27. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 6:1.

Sestava AZ Residomo Havířov: Růžička – Staněk, Krisl (C), Dudek, Luža, Drtil, R. Havel – Sikora (A), Maruna (A), M. Kalus – Fronk, Rác, Matai – Tomi, Hudeček, Kotala – Gřeš, Pořízek, Kanko – Bambula.

Asistent renéra Vojtěch Csabi zápas zhodnotil takto:"Ze začátku to bylo trošku nervózní. Nám chyběl ten poslední krok k postupu do Play-off. Kluci k tomu ale přistoupili zodpovědně a podařilo se nám to. Konečně jsme také pro diváky přidali několik branek navíc. Z naší strany za dnešek opravdu spokojenost."

Nejproduktivnější útočníci havířovského týmu jsou Marek Kalus (18+16) a Roman Rác (13+19). Nejproduktivnějšími obránci pak Radek Havel (3+13) a Tomáš Drtil (5+8). V brankovišti kraluje výborný Martin Růžička.

Dokáží Havířovští hokejisté urvat body také v Litoměřicích? Uvidíme v sobotu večer, zápas začíná v 17:00. Každopádně informace z kabiny hovoří o nutných změnách v sestavě. Více už prozrazuje manažer a asistent trenéra Patrik Rimmel. "Na zápas jedeme s tím, že chceme vidět v akci i některé mladší hráče. Máme velkou marodku a někteří hráči se potřebuji doléčit, někteří odpočinout. Z důvodu blížícího se play-off se marodka ale pochopitelně zveřejňovat nebude."

INFOGRAFIKA

Oba týmy se letos střetly třikrát a vždy se radoval domácí celek. AZ vyhrál doma 2:1p a 5:4, Kališníci na svém ledě 4:1.

4. letošní vzájemné utkání můžete sledovat na internetovém portálu TVCOM, nebo na internetové stránce onlajny.com.