V druhém zápase "tripu" vyzve v pátek AZ Kališníky

28.01.2021 | Vít Káňa

H A V Í Ř O V - Ani ne 24 hodin po utkání s Kolínem se hráči Havířova postaví 29. ledna rozjetým Litoměřicím. Stadion v posledním zápase porazil Frýdek – Místek 4:1 a v tabulce okupuje jedenáctou příčku. To AZ v Kolíně prohrál 3:2 a je třináctý. Utkání začíná v Kalich Aréně v netradičním pátečním termínu v 17:00.

JiHC STADION Litoměřice, 11. místo, 24z. (8 – 4 – 3 – 9), 35 bodů, skóre 87:85.

Ačkoli jsou Litoměřice, podobně jako AZ, letos poněkud za očekáváním, tak v tabulce se momentálně nacházejí na místě, které jim zajišťuje předkolo play–off. Ve Stadionu dobře funguje projekt Dukla, v jehož rámci se připravují nadějní čeští hokejisté. Na letošním MS juniorů bylo v širší nominaci čtrnáct hráčů, kteří se připravovali v klubu, na samotný šampionát jich pak jelo osm. Věkový průměr je 21,32 roků. Nejstarší hráč týmu Jan Výtisk (má 39 let) trochu kazí věkový průměr.

V posledních pěti zápasech nebodovali Kališníci pouze jednou, když 20. ledna prohráli na Kladně 3:2. Se Sokolovem doma vyhráli 4:3 a se Zubry padli 4:5pp. S Trhači z Kadaně dokráčeli k výhře 7:1. Naposledy do Kalich Arény dorazili Rysi z Frýdku – Místku. Pokud jste neviděli sestřih z tohoto zápasu, tak Vám ho vřele doporučuji. První branku domácím totiž v podstatě daroval gólman Rysů Kacetl, který si špatně zpracoval touš. Toho bez milosti využil domácí Marek Berka. Druhý gól Stadionu vsítil těsně před první sirénou Martin Procházka, třetí pak přidal Marek Berka ve 33. minutě. Frýdek srovnal zásluhou Šepeleva na konci druhého dějství. Rysi se snažili vyrovnat, ale v 60. minutě přidal svůj druhý gól v utkání do prázdné brány Marek Berka. Na střely to bylo jednoznačně 37:20 pro Litoměřice.

Trenér David Bruk byl po výhře nad Rysy dost stručný: „Jsme velmi rádi, že jsme doma potvrdili minulé vítězství. S průběhem utkání i hrou jsme spokojeni.“

Sestava Kališníků v posledním zápase: Tomáš Král – Marcel, Baláž, Kremláček, J. Holý, Jebavý (C), Černohorský, Háva – M. Beran, Miškář, T. Svoboda – Procházka, Válek, Jánský – L. Stehlík, Urban, Konečný – Berka, Moravec, Pajer.

Trocha statistiky

Havířov bude v Litoměřicích čelit celkem slušné palebné síle, STADION už letos vstřelil 87 gólů, což je třetí nejvyšší příděl v soutěži. Kališníci mají ve svém středu hráče, kteří hrají prim. Patrik Miškář dal ve 24 zápasech 15 gólů, což je druhé nejvyšší číslo v lize (Ladislav Bittner z Třebíče jich dal 17), zároveň je druhý i v asistencích, nasbíral jich 19. V nich vede jeho týmový parťák Matěj Beran, má jich 25. Matěj má i nejvíce kanadských bodů a sice 37, druhý je již zmíněný Patrik Miškár (34). Patrik Miškář je na úspěšnosti střelby 17.05 (88 střel), Matěj Beran 12.50 (96 střel) a Martin Procházka 15.38 (65). Pokud hrají Litoměřice na svém ledě, tak na soupeře vypustí v průměru 36 „projektilů“. Doma hrají obstojně i přesilové hry, každá pátá končí gólem.

Druhým dechem je nutno dodat, že v obraně to trochu skřípe. Když jsme řekli, že Kališníci vstřelili 87 gólů, tak jich i 85 inkasovali. Oba gólmani Tomáš Král (19z. 88.89 %) a Adam Beran (6z. 89.74) mají úspěšnost pod devadesáti procenty.

AZ HEIMSTADEN Havířov, 13. místo, 24z. (7 – 1 – 4 – 12), 27 bodů, skóre 61:65.

V posledních devíti zápasech získal AZ pět bodů. Venku prohrál v Sokolově 3:4, Vrchlabí 3:5 a Přerově 3:2sn. Doma padl se Šumperkem 2:3pp, s Třebíčí 1:2 a naposledy s Valachy 2:3pp. Jediné vítězství za tři body je z 16. ledna, to si AZ doma poradil s Kladnem 1:0. V dohrávce 9. kola hráči Havířova v Edenu prohráli 4:2. Naposledy se vypravili na led nováčka z Kolína. První udeřil AZ, v polovině úvodního dějství se po pěkné souhře prosadil Martin Adamský. Kozli v druhé periodě přidali a více stříleli, za to byli odměněni brankami Krejčíka a Jankovského v polovině zápasu. Ve třetí třetině byl Havířov u všeho o něco pomaleji. Domácí Husa zvýšil na 3:1 v 52. minutě. Pak přišel blesk z čistého nebe, teprve třetí střelou ve třetí třetině snížil nikým neatakovaný Filip Seman. Aleš Stezka nechal opuštěnou bránu, aby do hry na led mohl jít šestý hráč AZetu, ale gól již na ZS v Kolíně nepadl žádný.

Sestava AZetu v posledním zápase: Stezka – Rašner, Bořuta, Chroboček, Lytvynov, Kachyňa, R. Havel, Mrowiec – Doktor, F. Seman, O. Procházka – Adamský, Prokeš, Horváth – Rudovský, Maruna, Petriska – Mastič, Mrva, Kořenek.

Změny v kádru

Obránce Ludvík Rutar odešel do týmu DRACI PARS ŠUMPERK. Do Havířova naopak z Kadaně přišel Radek Havel, který už v Havířově působil v sezoně 2017/18. Obránce Motoru Ivan Lytvynov se vrací zpět do Českých Budějovic.

Marodka

Dlouhodobě zranění jsou Tomáš Dajčar, Dominik Cihlář, Jan Kloz a Vojtěch Lednický. Roman Szturcz „doléčuje“ zranění dolní části těla.

Utkání můžete sletovat prostřednictvím HOKEJKA TV nebo textového on-line přenosu.