V Gascontrol aréně proběhla další akce TÝDEN HOKEJE

včera | Lukáš Jandora

Stejně jako v lednu letošního roku, a mnohokráte předtím, tak i nyní se klub AZ Havířov účastnil tradiční akce "Týden hokeje", která je nedílnou součástí projektu "Pojď hrát hokej". Tato akce má za cíl přiblížit jeden z nejpopulárnějších kolektivních sportů jak malým dětem, tak i jejich rodičům.

A jak celý středeční podvečer v hale probíhal? Registrace do systému, při příchodu na stadion, probíhala od 16:30 do cca 17:00. Při ní dostali malí zájemci o hokej věcné dárky v podobě hokejové lahve na pití, malého občerstvení, silikonového náramku na ruku a tašky.

Premiéru u takovéto akce měl v AZetu trenér Jiří Pavlát, který nahradil Petra Jemelíka, jenž těch "Týdnů hokeje" prožil několik. "V Havířově jsem tuto akci dělal poprvé, ale mám spousty zkušeností s tímto projektem z předešlého angažmá, takže mě nepřekvapilo asi nic. Vše probíhalo tak, jak mělo dle svazových regulí, měli jsme připravený pestrý program jak na ledě, tak na suchu, myslím si, že si to děti hodně užily."

Zajímal nás i trenérův názor na to, zda je právě akce TÝDEN HOKEJE takovou akcí, na kterou by se mělo sázet. Nebo umí si představit i lepší možnost, jak dětem dostat hokej do hlavy? "Týden hokeje je určitě dobrá forma náboru, jak dostat děti k hokeji. A jelikož je to celorepublikové, takže to má velkou sílu. My v klubu ale máme i spoustu jiných projektů, jako je například naše Akademie, školní třídy, nábory ve školkách apod. Určitě je i zajímavý projekt bruslení školek, který chystáme."

Vraťme se zpátky na zimní stadion, po registraci se rodiče i s dětmi přesunuli do kulturní místnosti, kde proběhla informační prezentace. Její součástí byly základní informace o ledním hokeji, informace o fungování přípravky v AZ Havířov a také třeba informace o tom, z čeho se skládá hokejová výstroj, u které nemohl chybět důležitý dodatek o tom, že ji hokejoví nováčci v klubu dostanou zapůjčenou. Tohle info předal sekretář klubu Robin Pavlas. Dále byla kompletní výstroj rozprostřena k nahlédnutí, děti si ji samozřejmě mohly vyzkoušet. Součástí prezentace byly také informace o Hokejové akademii AZ Havířov a ZŠ 1. máje, přednes těchto klubových benefitů připravila PR manažerka Vendula Foldyna Holendová.

Opět si nyní na chvíli "odskočme" a zeptejme se pana trenéra Pavláta, o co při takové akci mají děti největší zájem. A o co rodiče? Co si chtějí zkusit, co chtějí vědět apod.? "Děti se určitě těší na spousty dárků, které Týden hokeje představuje, spousta z nich si také chce vyzkoušet hokejovou výstroj, to je vždy velké lákadlo. První setkání přímo s ledem pak některé děti zvládají lépe a některé hůře, ale to chce vždy čas, hlavní je, aby to děti nadchlo a třeba si postupem času našly k hokeji cestu. Co se týče rodičů, tak nejčastější otázky jsou samozřejmě dny a časy tréninků, otázky kolem výstroje, příspěvků a vše okolo dění v klubu."

Po skončení programu v kulturní místnosti následoval přesun na "suchou část" programu. Ta se odehrávala v tělocvičně na zimním stadionu, kde si program pro děti připravili trenéři Adam Vrba s Jakubem Mrvou. Spočíval v "opičí dráze", jejíž součástí byly přeskoky přes překážky, kotoul, přelez přes švédskou bednu, skákání přes balanční půlmíče či slalom mezi kužely. Následoval přesun do šatny, kde se děti za pomoci trenérů Klimši a Danečka oblékli do hokejové výstroje a přesunuli se k programu na ledové ploše. Nejednalo se však jen o tyto dva kouče + dva další v tělocvičně, kteří se dětem věnovali... "Na akci se podíleli skoro všichni mládežničtí trenéři a také klubový marketing. Každý měl svojí roli, nějak jsme si museli podělit registraci, prezentaci, hry na suchu, fasování věcí, pomoc při převlíkání dětí, až po první krůčky na ledě. Takže to byla týmová práce, za což všem děkuju", zmiňuje Jiří Pavlát.

Zdárný konec akce, na kterou letos zamířilo 24 dětí, byl kolem půl sedmé, my ještě prohodili pár slov s několikrát zmíněným trenérem, který do AZetu zavítal před sezónou z Orlové. Byli jsme totiž zvědaví na to, zda akcím tohoto typu pomáhá fakt, že Češi letos na jaře vyhráli světový šampionát... "Určitě ano! Vždycky, když je nějaký velký úspěch v jakémkoliv sportu, tak se to odrazí na příbytku a zájmu u mládeže, především pak u rodičů. V hokeji to platí dvojnásob, takže za tento český úspěch jsou rády všechny kluby v u nás", zmínil mladý trenér, závěrem se však zamyslel také nad tím, jak těžké je dnes dostat děti k hokeji. Co je pro hokej největší konkurencí? "Je to určitě těžší než v minulosti, jelikož je v dnešní době spousta dostupných sportů a každý dělá maximum pro to, dostat děti do svých řad. Myslím si ale, že jak náš klub, tak také Svaz, dělají vše pro to, aby hokej zůstal sportem číslo jedna a byl hlavně dostupným všem."

Tímto povídáním bychom podvečer z Gascontrol arény, kdy akce se stává tradiční, mohli uzavřít. A přát si, aby byl hokej stále tím sportem, a tou aktivitou, která děti táhne, baví a naplňuje, aby byl právě lední hokej jedním z nástrojů, který bude pomáhat proti tzv. líné době, která před lety mnohé pohltila. Držme place. Kor my v Havířově, kde má hokej nesmírnou tradici a byl vždy nezpochybnitelným sportem číslo 1.