Po výborné sezóně 2019/20, kterou předčasně ukončila pandemie Covid-19, se fanoušci AZetu těšili na sezónu novou, která měla dopadnout ještě lépe. Ale bohužel ani zdaleka neskončila podle představ vedení, fanoušků ani samotných hráčů. Opět byla hodně ovlivněna pokračující pandemií Covid-19, kdy se Chance liga sice dohrála, ale po více než měsíční pauze a bez diváků. I to mělo vliv na obraz předváděné hry a výsledky týmu. Týmu, který před sezónou hodně posílil a byl pasován na černého koně soutěže. V tomto článku se za touto sezónou podíváme.
Jak již bylo zmíněno výše, před touto sezónou AZ Heimstaden Havířov výrazně posílil a za cíl si dal umístění do čtvrtého místa po základní části. Stačí se podívat na to, jakým změnám v kádru před sezónou došlo. Nesmíme zapomenout na změnu v realizačním týmu, když v Havířově po sedmi letech skončil manažer klubu Patrik Rimmel, jenž nakonec zakotvil v extraligových Vítkovicích. Nově pozici manažera a asistenta trenéra zastával Pavel Zdráhal, fanouškům dobře známý z jeho hráčského působení v Havířově v devadesátých a nultých letech.
A nyní se dostáváme ke změnám v hráčském kádru. Nejprve připomeneme hráče, kteří z Havířova před sezónou odešli. Byl to brankář Jiří Matoušek, útočníci Jakub Kotala, Jan Bambula a Jozef Danielčák. Z obránců pak Jakub Matai a Lubomír Malina.
Zato se vedení AZetu povedla přestupová bomba, když z Třince přišel útočník Martin Adamský, který se měl stát největší hvězdou Havířova a patřit mezi top útočníky Chance ligy. Povedlo se získat dalšího útočníka se zkušenostmi z extraligy, tím byl Roman Szturc. Z Litoměřic přišel nadějný Dominik Sklenář. Obranné řady vyztužil Antonín Bořuta, jenž přišel ze Znojma. Na hostování z Českých Budějovic pak přišli Ondřej Kachyňa a Ivan Lytvynov. Na post brankářské dvojky přišel z Opavy talentovaný Matyáš Daňa.
Jenže sezóna se od začátku nevyvíjela podle představ a tak došlo v kádru už v jejím průběhu k řadě změn. Formou střídavých startů pomohl v 11 utkáních Jakub Kotala z Mladé Boleslavi, ze Znojma pak přišel na hostování další útočník Jan Rudovský, stejně jako brankář Dominik Groh. Z Českých Budějovic získal AZet také útočníka Radka Prokeše, a ten se ukázal opravdu výraznou posilou. Opačným směrem putoval Ivan Lytvynov a na výpomoc i Martin Adamský. Nedařilo se Lukáši Bednářovi, stejně jako Janu Klozovi ve Vsetíně, proto si oba kluby tyto hráče do konce sezóny vyměnily, aby jim daly nový impulz.
Vítkovice si po 10 kolech stáhly Petra Fridricha, kterého obratem poslaly do Šumperka. Naopak z Vítkovic byl Havířovu vypůjčen na střídavé starty útočník Ivan Ivan a později i Vojtěch Lednický. Na jeden zápas se do dresu Havířova oblékl i Jan Bambula. Více prostoru dostali junioři AZetu, jejichž soutěž se nehrála. V dresu A-týmu jsme tak mohli vidět Ondřeje Bechera, Kevina Horvátha, Jana Vašenku, Maxima Mastiče a Jána Petrisku.
V obraně se prosadil osmnáctiletý Fabien Kočí, jenž nakonec odehrál 20 utkání. Velkou posilou obranných řad byl v závěru soutěže zkušený Radek Havel.
Z důvodu trvající pandemie Covid-19 došlo ke změně herního systému Chance ligy. Byla nesestupová a mělo se hrát tříkolově 51 utkání s omezeným počtem diváků v hledišti. Mělo, ale nehrálo. Už od počátku soutěže procházely týmy karanténou a měly odložené zápasy. Proto například Havířov hrál po úvodních dvou kolech zápas 14. kola s Prostějovem, místo původně plánovaného utkání s Vrchlabím. Karanténa se nevyhnula ani AZetu, kdy na konci září většina hráčů onemocněla novým koronavirem, stejně jako členové realizačního týmu. Následovalo nařízení vlády, po kterém byla soutěž pozastavena, uzavřena sportoviště a trénovat se mohlo jen doma a individuálně venku.
Pro mládež a neprofesionální soutěže to znamenalo, jak se později ukázalo, konec sezóny,. Chance liga se rozběhla až 21. 11. 2020 a to úplně bez diváků. Nakonec tedy celky druhé nejvyšší soutěže odehrály 34 zápasů. Z této porce odehráli plný počet utkání jen Ondřej Procházka, Jakub Doktor a Jan Maruna. Z obránců měli nejvíc startů Alex Rašner (33) a David Chroboček (32). Bylo to dáno tím, že tým se neustále potýkal se zraněními a nemocemi, takže téměř nehrál kompletní. I to mělo vliv na konečné umístění.
AZ šel do sezóny s vysokými ambicemi. „Cílem nového modelu soutěže bylo zohlednění dopadů pandemie koronaviru a také předpoklad, aby se soutěž dohrála, popřípadě mohlo být určeno konečné pořadí i v případě, že by musela být některá utkání odložena nebo se vůbec neodehrála. Náš cíl je ale jasný. Chceme ještě překonat loňské výborné umístění a dostat se po základní části do první čtyřky,“ řekl na tiskové konferenci před sezónou manažer klubu Pavel Zdráhal.
To se ale vůbec nepovedlo. AZ Heimstaden Havířov vstoupil do sezóny prohrou, když na domácím ledě podlehl Sokolovu 1:2. Následně vyhrál v Šumperku 3:2, ale „až“ v prodloužení. Roli favorita naplnil v dalším utkání, když na vlastním ledě porazil Prostějov 4:1. Jenže pak přišly porážky ve Vsetíně a na ledě Kladna. Následně soutěž přerušila již zmíněna karanténa a nařízení vlády.
V době, kdy se z nařízení vlády nesmělo v České republice trénovat v uzavřených prostorách, trénovali hráči AZetu (i mládež) venku a jezdili trénovat do na led Polska, konkrétně do Jastrzebie.
Takto o situaci mluvil manažer Pavel Zdráhal: „V situaci, kdy se v Česku zastavil sport, tak jsme nevěděli, co dál. Věděli jsme, že když „zůstaneme doma“, tak to nebude pro hráče ideální, ale že potřebujeme někde makat. V tu chvíli jsme měli štěstí, když nám klub Jastrzebie v Polsku poskytl svůj led. Využili jsme to k tomu, abychom se udrželi v nějaké kondici.“
„A i když se nevědělo, jak to bude se soutěží dále, tak kluci k tomu přistoupili poctivě. Sami chtěli trénovat, měli velkou chuť a snažili se, být připraveni na obnovení soutěže. Jsem moc rád, že nám to vedení klubu umožnilo. Věřili jsme, že se soutěž obnoví. A i když to bylo později, než jsme mysleli, tak to bylo správné rozhodnutí,“ dodal.
Ale ani po pauze hráči AZetu nepředváděli to, co se od nich před sezónou čekalo. V listopadu odehrál Havířov tři zápasy, ale získal jen 4 body, když bodoval po prohře v prodloužení v Jihlavě a domácí výhře 6:3 nad Litoměřicemi. Následoval slibný prosinec, který AZ odehrál s bilancí čtyř výher a třech proher, přičemž se zdálo, že už se herně zvedá. Hráči Havířova také konečně začali dávat góly, když například Kadani nasázeli 9 branek. Jenže také dvakrát prohráli o gól, když se ani jednou neprosadili v Benátkách nad Jizerou a jen jednou doma proti Ústí nad Labem.
Hodnocení výsledků A-týmu manažerem Pavlem Zdráhalem po posledním prosincovém utkání znělo takto: „Co se týká výsledků, tak je to sezona nahoru-dolů. Rádi bychom měli o 5 – 6 bodů více, a to by byla spokojenost mnohem větší. Začali jsme rozporuplně, pak byl Covid, pak zastavení soutěže. Mě hodně potěšila ta domácí série výher, kdy i hra byla, jak by měla být. Myslel jsem, že to potvrdíme v dalších zápasech, ale přišla porážka v Benátkách 0:1, kde i výkon nebyl dobrý. Pak smolná, ale po nepřesvědčivém výkonu, porážka doma s Ústím. Tyto dva zápasy nás zase vrátily zpět na zem.“
„Dobře, vyhráli jsme v Kadani. Po devíti vstřelených gólech jsem si myslel, že nám to tam napadalo a zvedneme se. Hned nato ale útlum v Třebíči, kde to tahala jedna lajna, což nestačí. Každý z hráčů si musí uvědomit, a myslím, že kluci to vědí, co pro tým udělal. Jestli to bylo maximum. Vím, že ne vždy se daří, ale čekáme od některých hráčů mnohem více,“ dodal.
Chleba se ale lámal v lednu. A tento měsíc byl bohužel z pohledu Havířova tragický. Prohrál 9 z 10 zápasů, i když dvakrát v prodloužení a jednou po samostatných nájezdech. Výhra 1:0 nad silným Kladnem v polovině ledna na domácím ledě byla slabou útěchou a nadějí do budoucna. Jenže pak přišlo pět porážek v řadě a s AZetem to nevypadalo dobře. Je třeba přiznat, že AZ prohrával i zápasy, ve kterých byl lepší. Ať už to byly smolné prohry, jako se Šumperkem 2:3 v prodloužení, přestože Havířov přestřílel svého soupeře 46:17. Nebo prohru v Přerově, kde AZ vedl 2:0, ale domácí, díky sporně uznaným gólům a množství přesilových her, vyrovnali a v nájezdech vyhráli. Později byla sice trojice rozhodčích Jan Kleprlík, Robert Čech a Jiří Novák potrestána, ale Havířovu to body nepřineslo.
Nicméně naděje na předkolo žila a za určitých okolností to AZetu mohlo vyjít, i když to bylo hluboko pod předsezónním cílem. A opravdu, Havířov v únoru zabral. Vyhrál čtyři zápasy a to ještě ztratil dobře rozehraný zápas v Porubě. I tak mohl stále pomýšlet na 12. místo v tabulce zajišťující předkolo play-off. Jenže prohrál domácí zápas s Frýdkem-Místkem, čímž si situaci zkomplikoval. Jen díky ztrátám soupeřů bylo předkolo stále ve hře. Po výhrách nad Prostějovem a Benátkami nad Jizerou přišel zápas o všechno na ledě Ústí nad Labem. AZ potřeboval vyhrát a měl vše ve svých rukou, když ve druhé třetině vedl 0:2. To by ale nesměl hrát nedisciplinovaně a dovolit soupeři v přesilovce 5 na 3 snížit. Krátce po skončení další početní výhody domácí srovnali a obrat dokonali při přesilovce dvě minuty před koncem. Havířov prohrál 3:2 a domů se vracel s jistotou, že příští utkání bude jeho posledním v této sezóně. Na domácím ledě pak porazil Kadaň 5:4, ale to už se hrálo jen o čest. Havířov se tak umístil v osmnáctičlenné tabulce soutěže 13. a teprve podruhé od sezóny 2010/11 se nepodívá do play-off. Na předkolo mu chyběly tři body.
Kanadské bodování týmu v základní části vyhrál Ondřej Procházka s 25 body (14+11), jenž byl zároveň nejlepším střelcem týmu. Druhý byl Radek Prokeš s 23 body (10+13), k tomuto počtu bodů mu stačilo pouze 16 zápasů. Třetí byl Jakub Doktor se stejným počtem bodů (11+12).
Mezi obránci byl v bodování nejlepší Antonín Bořuta s 16 body (4+12), Alex Rašner měl 14 bodů (5+9) a Ondřej Kachyňa nasbíral 8 bodů (4+4).
Jedničkou v brankovišti byl opět Aleš Stezka, který se do branky dostal ve 20 případech, s úspěšností zásahů 91,57% a jednou vychytanou nulou. Po dobu dlouhodobějšího Stezkova zranění byl strážcem havířovské svatyně Dominik Groh s úspěšností zásahů 89,86%. Čtyřikrát se do branky dostal junior Marek Štipčák.
Martin Adamský odehrál jen 21 zápasů, v nichž získal 14 bodů (5+9), naposledy se představil 6. února na ledě Poruby. Za očekáváním zůstal i Roman Szturc, jenž odehrál o dva zápasy více a nasbíral 20 bodů (6+14). V Havířově se neprosadil Matyáš Daňa, jenž se do branky dostal jen na minutu, když v Jihlavě nahradil v prodloužení zraněného Stezku. Jihlava hrála přesilovku, kterou využila a Daňa tak má ve statistice 1 utkání, 1 odchytanou minutu a 1 obdržený gól.
Sezona 2020/21 tedy A-týmu AZetu nevyšla vůbec podle předpokladů. Faktorů, proč tomu tak bylo, je určitě více. Jisté však také je, že ta následující musí být mnohem lepší. Už jen proto, že už bude opět (po třech letech) sestupová. A to ne jen pro jednoho. Chance ligu totiž čeká zeštíhlení hned o 3 týmy!