Šestice azeťáků mistry ČR krajských výběrů do 14 let

17.04.2015 | Tomáš Vlček

V pátek 10. dubna se na Horáckém zimním stadionu v Jihlavě odehrál finálový zápas ŠKODA HOCKEY CUPU - mistrovství České republiky krajských výběrů do 14 let. Reprezentanti našeho kraje, včetně výrazného příspěvku šestice hráčů HC AZ Havířov, v něm porazili výběr Prahy 4:1 a stali se tak mistry ČR. Na snímku stojí zmňovaná šestice zlatých azeťáků. Zleva útočníci Petr Smička, Jonáš Peterek, Marek Revaj a obránci Vojtěch Pavelek, Roman Čipera a Ondřej Grygar.

Finále jako předehra zápasu mužské reprezentace

Finálový duel měl slavnostní atmosféru a sehrál se jako předzápas mezistátního utkání A týmů Česka a Slovenska. Cestu do něj si však jeho účastníci museli tvrdě vybojovat, a to vítězstvím v jenom ze dvou nominačních turnajů hraných na přelomu února a března. Podrobně jsme o vítězství týmu Moravskoslezského kraje na turnaji ve Frýdku-Místku psali ZDE.

Samotný finálový zápas začali lépe reprezentanti MSK. Ti se už na počátku 4. minuty dostali, díky využité přesilovce, do vedení, když branku vstřelil havířovský obránce Ondřej Grygar. Výběr Prahy však v 8. minutě odpověděl vyrovnávací brankou Patrika Przymuly a mohl jít i dovedení, ale Čížek po šikovném průniku trefil jen břevno. Ještě do konce první třetiny si vytvořily oba týmy několik nadějných šancí, ale skóre se už do přestávky nezměnilo.

Ondra Grygar a Jonáš Peterek měli podíl na dvou brankách svého týmu

Od druhé části zápasu už byli hráči Moravskoslezského kraje lepším týmem. Potvrdil to již ve 25. minutě vedoucí brankou Adam Raška, jenž opět v přesilovce z mezikruží zužitkoval přihrávku dalšího havířovského beka Vojtěcha Pavelka. V polovině utkání využili reprezentanti MSK další přesilovku a utekli tak svému soupeři na dvoubrankový náskok. Havířovský útočný talent Jonáš Peterek vybídl ke střele Jana Vojtoviče a bylo to 3:1. Vedení MSK mohlo být do druhé sirény ještě vyšší, ale několik dalších výborných šancí zůstalo nevyužito.

Ve třetí třetině se chtěla Praha aktivní hrou vrátit zpět do zápasu, ale to jí prakticky zmařil už ve 42. minutě čtvrtou brankou Adam Raška. Výsledek zápasu už poté zůstal nezměněn, byť oba brankáři si na nedostatek práce stěžovat nemohli. Ze zasloužené výhry se tak radoval výběr MSK.

Radost po závěrečném hvizdu byla pochopitelně velká

Moravskoslezský kraj – Hlavní Město Praha 4:1 (1:1, 2:0, 1:0)
Branky a nahrávky: 4. Grygar (Srníček), 25. Raška (Pavelek), 31. Vojtovič (Peterek, Srníček), 42. Raška (Zapletal) - 8. Przymula (Čížek). Rozhodčí: Polák – Čurilla, Ryšavý. Vyloučení: 6:5 Využití: 3:0. V oslabení: 0:0. Střely na branku: 33:27. Diváků: 432. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 4:1.

Sestavy:
Moravskoslezský kraj:
Dobeš (Kučera) – Zapletal, Thiel, Pitucha, Čipera, Pavelek, Grygar, Srníček, Raška L. – Revaj, Kylnár, Raška A. – Anlauf, Smička, Peterek – Vojtovič, Beránek, Pindel – Miklér, Häring, Čmiel
Trenér: Pavel Leksovský

Tým Moravskoslezského kraje - Mistři ČR krajů do 14 let pro rok 2015

Hlavní město Praha: Škorpík (32. Pařík) – Bureš, Haš, Klikorka, Kumpošt, Mareček, Najman, Šiller, Vokurka – Křenek, Janča, Havrda – Przymula, Čížek, Pšenička – Najman, Vitouch, Vlček – Pinkas, Duchan, Richtr
Trenér: Jiří Kročák

Od druhé třetiny jsme byli lepší a vyhráli jsme po zásluze, říkají mladí azeťáci

Celé šestici hráčů HC AZ havířov, kteří se podíleli na vybojování titulu, patří samozřejmě obrovská gratulace. My vám navíc přinášíme i rozhovor s vybranou dvojicí hráčů. Za obránce jsme vybrali Vojtu Pavelka a za útočníky Marka Revaje.

Kluci, gratuluji vám k zisku titulu, ale ještě než se budeme bavit o vašem jihlavském vítězství, vraťme se k cestě, která vás tam dovedla. Postup jste si vybojovali vítězstvím na předchozím turnaji ve Frýdku-Místku. Jak těžké jej bylo vyhrát v konkurenci šesti dalších krajských výběrů?

Marek Revaj: Turnaj byl dobře obsazený, nebyl tam žádný vyloženě slabý soupeř. Každý byl schopný kohokoliv porazit, často se stalo, že zápasový favorit neuspěl. Dobrá byla i organizace a myslím, že nás to dobře připravilo na ten finálový zápas.

Kdo byl podle vás nejtěžším soupeřem?

Marek: Asi Vysočina a Jihomoravský kraj. Ale celkově byly ty týmy hodně vyrovnané.

Jediný kdo vás porazil, byl tým Královehradeckého kraje. Ten tedy nebyl tím nejtěžším soupeřem?

Vojta Pavelek: My jsme v tom zápase nehráli úplně nejlépe, ale hlavně jsme, na rozdíl od soupeře, neproměňovali šance. Soupeř nebyl špatný, ale myslím, že jsme ten zápas měli vyhrát. Podle mě byla nejtěžším soupeřem taky Vysočina. Ta měla v kádru několik výborných hráčů.

Vojta Pavelek při souboji před bránou

Co tedy nakonec rozhodlo o vašem vítězství?

Vojta: Podle mě to, že jsme byli dobrá parta. Drželi jsme spolu a dokázali jsme se navzájem povzbuzovat. Taky nás trenér dobře poskládal do jednotlivých formací a nám to sedlo.

Jak těžkým soupeřem, z tohoto pohledu, byl tým Prahy, který vyhrál druhou skupinu v Českých Budějovicích?

Marek: Myslím, že v naší skupině by patřili k těm nejlepším. Měli v kádru několik vysokých a šikovných hráčů, což jsme zjistili hned na rozcvičce. Do zápasu jsme proto šli s tím, že jim nedáme nic zadarmo. Každopádně to byl těžký zápas.
Vojta: Přesně tak. Byl to těžký soupeř a zápas měl úroveň spíš dorostu než 8. třídy. A to jak bruslařsky, tak tvrdostí.

A co atmosféra při samotném zápase?

Vojta: Bylo tam určitě více lidí než při zápasech mladšího dorostu v Havířově.
Marek: Převahu na tribunách ale měli rodiče, takže ta atmosféra nebyla až tak bouřlivá.

Výsledek 4:1pro vás vypadá poměrně pohodově. Co rozhodlo o vaší výhře?

Marek: Myslím, že na týmu Prahy bylo před zápasem vidět, jak si na nás věří a že nás nepovažují za těžkého soupeře. Ale my jsme do toho šli naplno a povzbudil nás první vstřelený gól. Soupeř pak sice vyrovnal, ale to nás spíš ještě víc nakoplo a postupně jsme se utrhli až do vedení 4:1.

Marek Revaj nastupoval v týmu MSK na křídle 1. útoku.

Vojta: První třetina nebyla z naší strany až tak povedená, ale postupně jsme se zvedali, až jsme to dotáhli do úspěšného konce. Myslím, že jsme vyhráli zaslouženě. Kromě první třetiny, která byla vyrovnaná, jsme byli lepší.

Ještě se vraťme k vašemu týmu. Co podle vás bylo hlavními přednostmi výběru Moravskoslezského kraje?

Vojta: Jak už jsme říkali tak parta, které držela při sobě. Samozřejmě taky individuální kvalita hráčů a vhodné poskládání týmu.
Marek: Já bych ještě vyzdvihl týmový výkon. Nikdo nehrál jen na sebe a svoje statistiky. A i to rozhodlo o našem vítězství.

Cítili jste nějak, že ta akce v Jihlavě je hodně sledovaná? Zaznamenali jste zájem ze strany médií a hokejových odborníků?

Marek: Určitě. Byly tam všude kamery, o přestávkách probíhaly rozhovory a tak.
Vojta: Já jsem se s něčím podobným setkal poprvé, ale myslím, že se to dá zvládnout.

Tuto situaci obrana a brankář Dobeš s přehledem zvládli

Co si myslíte, že vám tento úspěch dá do další kariéry? Přinesl vám spíš uspokojení nebo motivaci?

Vojta: Mě to spíš motivuje. Když jsem teď poprvé vyhrál nějaký významnější titul, tak bych to chtěl zažít znovu. Je to příjemný pocit. Myslím, že když budu makat, tak bych se třeba mohl dostat příští rok na olympiádu mládeže a tam třeba zase něco vyhrát.
Marek: Já to taky beru jako motivaci pořád se zlepšovat a příští rok se dostat na tu olympiádu. Určitě mě to příjemně nabudilo.

Kluci, děkuji vám za rozhovor, ještě jednou gratuluji k zisku titulu a přeji do další kariéry hodně úspěchů – třeba právě v podobě účasti na dalších podobných akcích.