AZ Havířov

Rychle zapomenout na dvě porážky v prodloužení

27.01.2023 | Lukáš Jandora

V Hodoníně stál kdysi nejmodernější cukrovar v Evropě, při zmínce o cukru se nabízí myšlenka, zda cukr a bič byly metody, které naši trenéři museli tasit po minulé domácí porážce, která mezi fandy dlouho rezonovala. Snad už ji však naši borci hodili za hlavu, přesto do Hodonína pojedou s odhodláním prolomit dvě poslední, trochu smolné, prohry. Na jihu Moravy, v rámci utkání 33. kola, je však nečeká nic snadného...

S Opavou jsme ztratili vyhraný zápas

Nešťastně ztraceným zápasem se pro AZet stalo domácí utkání proti Opavě. Po dvou třetinách vedení 3:1, opavské srovnání pak hráči v červeno-bílých dresech korunovali svou vítěznou brankou v prodloužení. "V určitých fázích však naše hra nebyla vůbec špatná, myslím si, že první dvě třetiny jsme soupeře v útočném pásmu přehrávali. Jenže se nám vůbec nepovedla obranná fáze, díky tomu se Opava dostávala do dobrých zakončení. Po čtyřiceti minutách jsme sice vedli 3:1, takže jsme ten zápas měli kontrolovat, ale... Ta třetí třetina... Ta nám vůbec nevyšla. Vstoupili jsme do ní tragicky, dostali laciný gól, což soupeře dostalo na koně. Ten si poté vytvářel další šance, my jsme jim navíc pomohli přesilovkami, které sice ubráníme, jenže nám ubírají mnoho sil, které nám pak chybí v zakončení", hodnotil bezprostředně po utkání trenér Jiří Raszka.  

A my se ke střetnutí, protože u fanoušků budilo diskuze a vášně, vrátili ještě v pátek odpoledne. A pana trenéra se zeptali, čím bylo způsobeno, že jsme se proti Opavě začali, laickým pohledem, strachovat o výsledek a dovolili soupeři hrát... "My jsme do třetí třetiny vstoupili opravdu špatně, prohraný souboj, soupeř nám vyjede z rohu a dá jednoduchý gól. Místo toho, abychom přidali pojistku v podobě 4. gólu, tak dostaneme soupeře na koně. Opava zvýšila obrátky, ale přesto se nedostávala do vyložených šancí, jen jednou nám ujeli. Bohužel třetí gól trochu smůly při odrazu kotouče od vlastního hráče... Měli jsme být více dominantní a v té třetí třetině si zápas pohlídat. Jsou to ztracené dva body."

SESTAVA HAVÍŘOVA Z UTKÁNÍ PROTI OPAVĚ

Šindelka – Dudáš (A), Mrowiec, Kunc, Kuboš, Hudec, Kolarz (C), Havlík – Antoníček, Spratek, Pawliczek – Apolenář, Zdeněk, Haas – Mrva (A), Ćmiel, Kratochvil – Tvrdý, Pavlík, Pastor

Hrr na ně. Na Hodonín!

AZeťáky v sobotu nečeká nic snadného, utkání v Hodoníně, který v minulém kole doma porazil i Znojmo, bude obrovsky těžké. Uvidíme, zda, a případně v jaké roli, u toho bude i Tomáš Havlík. Proč se ptáme na jeho roli? Tomáš Havlík je univerzál, který některé letošní zápasy odehrál v útoku, některé v obraně. Museli jsme proto začít otázkou, zda se cítí více obráncem nebo útočníkem... "Určitě se cítím lépe v obraně, ale zároveň mi nevadí naskočit v útoku. V týmu jsme měli menší marodku, tak mě trenéři využili právě do útoku." A co přepínání obou rolí? Vyžaduje to něco speciálního? Musí si tento mladý hráč třeba v den zápasu sám sobě v hlavě nějak připomínat, že dnes hraje v útoku, případně v obraně? "Prakticky i jako obránce musíte znát, jak se má hrát i v útoku, takže to moc náročné nebylo. Speciálního na tom až tak moc není, hlavně se prostě plně soustředit na daný zápas. Když mi pan trenér Raszka jednou oznámil, že nastoupím v útoku, tak jsem určitě v hlavě měl, že dneska to pro mě bude zase něco nového, takže jsem se ještě raději podíval na nějaké naše zápasy, abych se ujistil a připomenul si systém, kterým se chceme jako tým prezentovat."

A jak se vlastně Tomášovo havířovské angažmá zrodilo? "Po konci ve vítkovické juniorce jsem přemýšlel, kde začne moje cesta v mužském hokeji. Dostal jsem dobré reference na Havířov, spojil se s panem trenérem Raszkou, který mi následně nabídl zkoušku do konce srpna. A já v ní uspěl."

Na závěr jsme se dovolili zeptat na letošní spoluhráče Tomáše Havlíka v obraně, zda mezi nimi našel, nebo jako mladý hráč stále nachází, někoho, od koho se ve svém věku pořád ještě může leccos přiučit... "V obraně sleduju každého našeho jednoho beka, páč je to přeci jen moje první sezona mezi muži. Určitě mi osobně pomáhá, když mi kluci poradí, třeba Dudys, Koli, Kuncík nebo Peťa Kuboš. Každou jejich radu beru a jsem za ni rád..."

Na našeho sobotního soka jsme se zeptali také muže, který bude určovat havířovskou taktiku, náš styl hry. Pane trenére? "Hodonín hraje velice dobře do obrany, těžko se přechází přes jejich střední pásmo, velké problémy s tím mělo i teď Znojmo! Jsou důrazní, hrají velmi organizovaně. Nehrají tak útočný hokej jako třeba Kopřivnice. Pokud se chceme prosadit, musíme hrát jednoduše, dostávat kotouče k nim do pásma a tam být silní kolem branky", odpovídá Jiří Raszka a my hned navazujeme otázkou, zda se dá v těchto dnech říct, která fáze hry mu aktuálně dělá větší vrásky. Obranná nebo ta útočná? Kterou se v hlavě více zaobírá? "Podle skóre by se dalo říct, že útočná. Potřebujeme být více produktivní. Jsou zápasy, kdy zahodíme vyložené šance, ale obecně nám chybí důraz v předbrankovém prostoru, potřebujeme více špinavých gólů."

Závěrem jsme odbočili a téma možná malinko odlehčili. No, odlehčili... Jak se to vezme! Viděl lodivod havířovské střídačky vyjádření trenéra Šumperku Majera poté, co Draci prohráli ve Zlíně? Pokud ano, co na takové emotivní vyjádření říká? "S Lukášem se známe, jsme kamarádi. To vyjádření jsem viděl. Asi šlo o to, dát do kabiny nějaký vzkaz, hráče nakopnout. Nevidím dovnitř, ale ten vzkaz byl vcelku jasný. Lukáš je výborný trenér, moc mu přeji, aby se mu ligu pro Šumperk povedlo zachránit."

Domácí bojují o Play-off

V obrovsky vyrovnaném boji o osmičku, kdy právě osm týmů postoupí do Play-off, patří hodonínským aktuálně poslední postupová pozice. Ztráta na sedmou Opavu je dvoubodová, stejný náskok pak hráči z města, ve kterém se narodil T. G. Masaryk, mají na devátý Nový Jičín.

Zápasy Hodonína skončily hned 4x z posledních pěti případů remízou po 60 minutách, v minulém duelu pak baníkovci trochu senzačně porazili suveréna ze Znojma, kdy zápasu ve výborné atmosféře přihlíželo téměř 1 600 fanoušků. Jsou tedy Jihomoravané dobře naladěni, jsou odhodláni, aby jejich sebevědomí odnesli borci z Havířova? 

Základním stavebním kamenem domácích by mohl být post brankáře. Téměř všechny znojemské střely ve středu vychytal Michal Šurý a jelikož se to nestává denně, museli jsme se zeptat, jaké to utkání proti ligovému lídrovi bylo. "Pokud chceme jít do Play-off, musíme body sbírat pravidelně. A tak jsme přistoupili i k zápasu se Znojmem. Oběma týmům chyběli důležití hráči, nám se s tím podařilo lépe vyrovnat. Zapadli i hráči na výpomoc. Byl to specifický zápas, oblékli jsme dresy pro dobrou věc. Hlavou jsme si zápas před nejvyšší návštěvou užili, hráli jsme s respektem, ale sebevědomě. Zaslouženě jsme si pak užili oslavy s fanoušky. Porazit profesionální tým se nepodaří každý den. Musíme však udělat za tímto výkonem velkou tečku a připravit se na další těžký zápas v boji o Play-off."

"Michale, nemyslím to nijak zle, ba naopak, ale jak se přihodí, že gólman, který poslední tři ročníky chytal jen Krajský přebor, je aktuálně, když nepočítáme brankáře Znojma, dle průměru nejlepší brankář celé soutěže?" "Chápu jak to myslíte a i tak to vypadá, ale nemyslím si, že se dá na to takto dívat. Prošel jsem v kariéře několika kluby a několika soutěžemi. Každá soutěž z pohledu brankáře má svoje specifika a je potřeba se na ni adaptovat. Můj osobní pocit je, že jsem si s každou poradil dobře a nasbíral spoustu zkušeností. Po konci v Chance lize jsem přehodnotil cíle a věnoval se více osobnímu životu, kde jsem viděl větší smysl, ale přesto jsem hokej nechtěl přestat hrát. V momentu, kdy jsem do Hodonína přišel, jsem chtěl vyhrávat. To však vyžaduje v nabité konkurenci velké úsilí a tak jsme na tom s trenérem a hráči začali pracovat. Hodně komunikace bylo na začátku jak s trenérem, tak hlavně s obránci. Je to týmový sport a pokud budeme nadále pracovat a komunikovat, budeme vyhrávat. A pokud budeme vyhrávat, budou za námi i individuální statistiky. Včetně těch mých." 

SESTAVA HODONÍNA Z POSLEDNÍHO UTKÁNÍ

Šurý - Miklík, Škápik (A), Němec, Šmach, Rauš, Kučera - Sajdl (C), Bartes, Dobša, Bořuta, Sedlák, Krejčiřík, Charvát (A), Yarovinsky, Krejčí, Romančík, Čechmánek, Bárta

Zajímavost zápasu? 

Zajímavostí zápasu je určitě fakt, jak málo branek domácí baníkovci dostávají. Na to, že jim v tabulce patří "až" 8. místo, tak v inkasovaných gólech jsou hned za Znojmem a těsně za Havířovem. Hodonínští obdrželi méně gólů než třeba Vyškov, dokonce o 23 branek méně než druhá Kopřivnice. Jaké utkání nás tedy v sobotu čeká? Na góly chudé? Nebo se útočníci obou týmů vzepřou statistikám? 

Kdo s koho?

Rubrikou KDO S KOHO můžeme na tu předchozí navázat. Bude to souboj brankářů? Ještě jednou jsme se proto zeptali hodonínského Šurého na fakt, že s kolegou se v bráně skoro pravidelně střídá, jaké jsou výhody a nevýhody oproti tomu, když je brankářská jednička jasně daná? Co jemu osobně víc vyhovuje? "Do Hodonína jsem přišel s tím, že svými zkušenostmi a výkony můžu pomoct týmu k lepším zítřkům a o to se snažím každý den. Jsem rád za důvěru celého klubu, díky které mám opět radost z hokeje. V týmu máme dokonce kvalitní trio brankářů. Dokážeme se zastoupit a díky tomu můžeme být jako tým úspěšný." Najdou tedy havířovští recept na organizovanou hodonínskou obranu v čele s kvalitním brankářem? A naopak, najdou domácí recept na našeho muže s maskou? Kdo jím bude? Martin Šindelka? Nebo už vrátivší se Marek Štipčák? Sobotní utkání nabízí spoustu zajímavých otázek... 

----------

Utkání na hodonínském zimáku, kde se hokej nějaký ten pátek vůbec nehrál, kde byla asijská tržnice, startuje v sobotu 28. 1. 2023 v 18 hodin. Pokud se do hlediště nedostanete, bude ze zápasu připraven tradiční textový přenos na serveru onlajny.com.

Youtube