AZ Havířov

Proti Novému Jičínu AZet potřebuje zabrat

31.01.2023 | Lukáš Jandora

Do konce základní části 2. ligy skupiny Východ zbývá přesně 10 zápasů pro každý tým, dalo by se říct, že soutěž se blíží ke svému finiši. Liga bude nervóznější, vypjatější, slibuje větší emoce. Spoustu jich určitě přinese také náš středeční souboj, kdy v něm v rámci 34. kola vyzveme hráče Nového Jičína.

Z Hodonína jsme body nepřivezli

V sobotu jsme na jihu Moravy zaznamenali třetí porážku v řadě, prohra 1:4 zabolí, navíc nás malinko vzdálila od Kopřivnice a Vyškova, tedy mančaftů, které v tabulce naháníme. "My jsme v prvních deseti minutách měli čtyři gólové šance, jeli jsme sami na bránu, byla tam situace dva na jedna, ale nic z toho. A místo toho jde do kabin s vedením 2:1 soupeř. Ve druhé třetině jsme měli také pár vyložených šancí, trefili jsme břevno... Prostě na tu produktivitu v poslední době trpíme. A místo toho, abychom si ve třetí třetině vytvořili nějaký tlak, tak po hloupé chybě dostaneme gól na 3:1, z nedůrazu před brankou pak inkasujeme počtvrté. Myslím si, že Hodonín chtěl více vyhrát a my můžeme maximálně žehrat na to, že neproměňujeme šance. Takový tým ale prostě musí ty šance proměňovat. Musíme se vrátit k poctivému hokeji, k blokování střel, musíme dávat víc gólů kolem brány, zvýšit důraz a pak se to zase otočí zpátky na naši stranu", říká odhodlaně trenér Raszka. Ještě jsme jej trochu trápili a k utkání v Hodoníně se vrátili. Pouze jediná vstřelená branka... Lze koncovku s hráči nějak speciálně trénovat? Nebo jsou tihle kluci dostatečně kvalitní a je to spíše o tom, mít čistou hlavu? "My si ty šance vypracujeme, jak už jsem říkal, tak konkrétně v Hodoníně v první třetině 4x jedeme sami, v dalším průběhu utkání máme další tři obrovské šance. Je to o tom, přenést to z tréninku, soustředit se v tréninku na každou střelu a pak v zápase se na zakončení maximálně koncentrovat."

SESTAVA HAVÍŘOVA Z UTKÁNÍ PROTI HODONÍNU

Štipčák – Dudáš (A), Havlík, Kunc, Kuboš, Hudec, Kolarz (C), Mrowiec - Pawliczek, Spratek, Kratochvil - Apolenář, Zdeněk, Haas - Mrva (A), Ćmiel, Antoníček - Tvrdý, Pavlík, Pastor

Hrr na ně. Na Nový Jičín! 

Ve středu čeká naše borce obrovsky důležité utkání. Každý v kabině chce určitě vzít ty pomyslné nůžky a přestříhnout nelichotivou šňůru tří porážek v řadě. Jaké k tomu vedou cesty? V poslední době hodně skuhráme na naši nedobrou produktivitu, zeptali jsme se proto pana trenéra, zda ve dvojici s Milanem Mikulík třeba ještě řešili nějaké posílení týmu, třeba o typického střelce, který by svými góly strhl celý mančaft... "Samozřejmě, že jsme něco probírali, řešili, ale nakonec jsme se rozhodli, nechat tým takhle. Druhá liga je v tomto specifická, hráči nejsou profíci, navíc má svá pravidla pro přestupy. Ale náš tým sílu má, klukům věřím. Musíme zase začít žrát led a ono se to k nám otočí." 

Jedním z hráčů, kteří do toho ve středu určitě dají vše, led žrát budou, je také teprve 20letý David Pastor, který ještě loni působil převážně v havířovské juniorce. Jak se jeho definitivní přesun do havířovského A týmu rodil? "Po minule sezóně u mě byla má hokejová budoucnost rozhodně na prvním místě řešených témat, ale také jsem se hodně zaměřoval na školu. Ve hře byly i jiné možnosti, hodně jsem nad tím přemýšlel a nakonec došel k závěru, že Havířov pro mě bude ta nejlepší volba..." David letos nastupuje převážně ve 4. lajně, nás zajímalo, zda právě 4. útok, který toho často nahraje méně, má nějakou speciální roli. Zda je klukům třeba kladeno na srdce, aby na ledě primárně neinkasovali apod. "Ne ne, nemáme žádné extra pokyny oproti ostatním lajnám, snažíme se hrát každý co umíme a využívat našich nejlepších vlastností. Samozřejmě, že nikdo nechce inkasovat gól, naším hlavním úkolem je hrát jednoduše, držet se taktických věcí a být nepříjemní."

Davida jsme se také zeptali na věc, o které se mnozí sportovci neradi baví. Ti rádi používají fráze o tom, že se jde zápas od zápasu, že se nedívají na tabulku apod. Respektujeme to, ale přeci jen jsme se zeptali... Na to, jak moc je blížící se Play-off už v hlavě. Jak moc se třeba hráči baví o tom, že je potřeba skončit v tabulce výše a nepotkat se hned v semifinále se Znojmem? "Upřímně? Já osobně na Play-off zatím ještě příliš nemyslel, jak píšete, jdeme opravdu prostě zápas od zápasu, my se musíme zaměřit spíše na naši hru než na hru kohokoli jiného. Když budeme hrát to, co máme, tak není podstatné, proti komu budeme hrát ve vyřazovacích bojích..."

Hosté zatím za branami Play-off

Hráčům Nového Jičína to letos zatím příliš nejde, v aktuální tabulce jsou až na deváté pozici, přičemž na osmý Hodonín, který drží poslední postupové místo pro Play-off, ztrácejí tři body. "Je hodně těžké takhle pojmenovat, v čem je letos problém. Tým sice zůstal skoro celý pohromadě, ale opustili nás tři zkušenější hráči, je proto možné, že právě to možná hraje roli v těch závěrech utkání, kdy nám to letos bohužel trochu uniká. Ale do konce základní části zbývá ještě dost utkání, máme kvalitní mančaft a já věřím, že se nám do Play-off určitě podaří postoupit", říká Viktor Konečný, 22letý útočník Ďáblů, který patří mezi velmi příjemné překvapení, letos má zatím zapsán více než jeden kanadský bod na zápas. Čím to je? I na to jsme se zeptali hráče, který se ve vítkovické juniorce potkal před čtyřmi lety třeba s Jakubem Mrvou, Jirkou Tvrdým či Marcelem Kuncem... "Určitě je to práce mých spoluhráčů v útoku, jak Davida Květoně, tak Romana Maliníka, jsou to dva zkušení útočníci, kteří mi už na tréninku hodně radí v tom, jak se zlepšovat. Potom se to projevuje i v samotném zápase. A v čem jsem jiný jiný oproti loňské sezóně, kdy to nebylo až tak ono? Největší progres vidím asi v práci mimo led, začal jsem makat a dávat tomu sto procent, chci se posouvat co nejvíc to půjde", dodává závěrem novojičínský útočník, kterému v týmové produktivitě patří druhé místo. 

SESTAVA NOVÉHO JIČÍNA Z POSLEDNÍHO UTKÁNÍ

Šimonů – Hruška, Váňa, Holaň, Hladiš, Kožený, Andrýsek – Handl, Kafka, Konečný, Lehečka, Gebauer, Hilšer, Sluštík, Flok, Štefka, Franek, Květoň (C), Maliník

Zajímavost zápasu?

Tři porážky v řadě jsou nepříjemné. Tuhle situaci jsme v tomto ligovém ročníku však už jednou okusili, mezi 19. a 21. kolem jsme také třikrát prohráli, však pak naskočili na vlnu vítězství a své soupeře pokořili hned 6x v řadě. Může se něco podobného opakovat i nyní? Je výhodou, že jsme si něčím takovým už prošli? Určitě by bylo fajn něco takového zopakovat, napodobit, protože do konce základní části chybí zmíněných 10 zápasů a všechny týmy včetně nás hrají o co nejlepší umístění před Play-off. My se o každý bod taháme především s Kopřivnicí a Vyškovem, kdy v tabulce už delší dobu tvoříme trio týmů, které se rvou o to, kdo skončí za Znojmem. Věřme tedy, že středečním utkáním nakopneme novou sérii, protože těch porážek bylo v poslední době až až... "Mě každá prohra extrémně štve, je to pro mě hodně těžké, pořád se to člověku honí hlavou. Ale jak říkáte, rodina je na to nelepší filtr. Děti vás od hokeje krásně odvedou. Pokud tedy s nimi zrovna nejdeme na hokejový trénink", odpovídá s úsměvem trenér Raszka na otázku, zda právě děti jsou tím nejlepším lékem na splín, který jej po porážkách přepadá...

Na koho hodit očko?

Hokej není jen o pěkných gólech, geniálních přihrávkách, oku lahodících zákrocích brankáře. Hokej mnohdy bolí... Zaujala nás proto třeba situace ve Valašském Meziříčí, kdy domácí hráli přesilovku, nápřah, tvrdá rána od modré, do cesty střele se staví David Pastor, střelu blokuje, pomáhá brankáři. Z jeho tváře však bylo patrné, jak moc jej to bolí, jen velmi obtížně se dobelhal na naši střídačku. Tenhle okamžik se nám moc líbil. I proto na Davida Pastora hodíme očko častěji. Zajímalo nás, jak moc se člověk musí přemlouvat, aby do bloku takové pumelice šel. A jak moc se musí přemlouvat, aby do toho šel zase příště, když má tu bolest ještě v hlavě? "Tohle hodně závisí na osobnosti toho daného hokejisty, nicméně nemělo by se nad tím moc přemýšlet, prostě do toho jít po hlavě a zbytek, třeba tu bolest, řešit až po zápase", říká s lehkým úsměvem hráč, jehož bojovnost, právě třeba v těch oslabeních, se často vyplatí sledovat...

----------

Utkání v Gascontrol Aréně startuje ve středu 1.2. 2023 v 17 hodin. Pokud se do hlediště nedostanete, bude ze zápasu připraven tradiční textový přenos na serveru onlajny.com.

Youtube