AZ Havířov

Charitativní zápas pro Natálku je letos zrušen (podrobnosti v Aktualitách).
FANSHOP je otevřen každou středu od 13 do 18 hodin.

Proč nás mají zajímat pokročilé statistiky? Co to je Corsi?

15.09.2019 | Petr Bortlík

Nakoukněte s námi do světa pokročilých statistik a zjistěte o svém týmu i hráčích spoustu nových informací. Společně se podíváme na to, proč znát pokročilé statistiky, co nám přinášejí a konkrétně se podíváme na údaj Corsi a jak si vedli AZ i jeho hráči v loňské sezóně. Dokážete podle nich předpovědět výsledek letošního ročníku?

Hokej je nejrychlejší kolektivní sport na světě, plný akce a vzrušujících situací. A také spousty údajů. Řadu statistik zná každý fanoušek, téměř od dítěte. Bezpochyby mezi ně patří góly, asistence a většině fanouškům jistě neunikají ani pojmy jako bodování +/- nebo úspěšnost zákroků. Dnešní doba je ale ve znamení neustále se zrychlujícího vývoje a čím dál větší záplavy informací, se kterými můžeme pracovat. V důsledku toho se již před několika lety řada fanoušků hokeje začala zajímat o čísla, o která tehdy nezavadili okem snad ani samotní trenéři a dovolili si z nich usuzovat závěry, jak se kterému týmu povede či jestli je ten daný hráč přeceněný nebo naopak. Asi se nebudete divit, že když jim jejich předpovědi vycházely častěji, než aby se to dalo označit za náhodu, vzbudilo to pozornost těch nejvýše postavených lidí hokejového světa.

Tohle byl velmi zjednodušený příběh vzniku takzvaných pokročilých statistik, které se dnes již hojně využívají v řadě sportů a co se hokeje týče, nejvíce jsou dle očekávání využívány v nejlepší hokejové lize světa, kanadsko-americké NHL. Dnes již má každý účastník ligy vlastní analytický tým, vliv odborníků zaobírající se neviditelným, ale důležitým, narůstá. Pro důkaz nemusíme chodit daleko, stačí se vydat do amerického Seattlu. Nově vznikající tým, který od sezóny 2021/2022 doplní seznam válečníků o Stanley Cup, najal jako jednoho z prvních zaměstnanců jistou Alexandru Mandrycky. Nemusíte se stydět, pokud Vám toto jméno nic neříká, znal jej málokdo i na severoamerickém kontinentu, natož mimo něj. Ovšem v kuolárech NHL je to jiná. Jedná se o jednu z nejrespektovanějších osob v oboru analytiky v rámci hokeje. Alexandra byla jednou z prvních osob, které se zabývaly pokročilými statistikami a od roku 2016 pracovala pro Minnesota Wild. Nyní její kariéra poskočila o několik stupínků výše a pomáhá vytvořit úplně nový tým, mimo jiné se podílela i na výběru generálního manažera. Tato odbočka měla jen ukázat, jak moc se odvětví a odborníci v oblasti pokročilých statistik stali důležitými.

Alexandra Mandrycky, Zdroj: twitter.com

Nyní se vraťme ke statistikám samotným. Je samozřejmě dobré vědět, kolik gólů který hráč dal nebo kolik střel zablokoval. Ale to není vše. Dnes je třeba pochopit, co hráč odvádí pro tým i ve chvílích, kdy se skóre nemění, případně, jak změně přispěl, mimo zápis do kanadského bodování. Nezřídka se stává, že hráč gólově exploduje v jedné sezóně, ale za další dvě o něm už neuslyšíte. Měl prostě jen štěstí? Díky pokročilým statistikám se dá nejen odpovědět, proč tomu tak bylo, ale také předpovědět, zda-li se to stane.

Statistika Corsi

Nejznámější a dá se říci i nejzákladnější statistikou je Corsi. Zjednodušeně se dá říci, že Corsi je sledování střel. Corsi sleduje všechny střelecké pokusy, ale často se pak rozdělují na ty na branku, mimo tyče a zblokované. Hodnoty obou týmů se poté porovnají a máte první základní přehled, kdy se výsledek zapíše v procentech a pro Váš tým je samozřejmě dobře, když je větší než 50%. Od tohoto údaje se lze odrazit ke sledování individuálních výkonů, jaký vliv měl daný hráč na tento údaj, tím pádem na celou hru a na samotný výsledek.

Corsi se v základu sleduje při hře 5 na 5, jelikož při početní výhodě či oslabení se statistiky snadno zkreslí. Ty se dají sledovat zvlášť, jelikož je jasné, že máte v těchto herních situacích od svého týmu jiná očekávání. Proto je obyčejné sledování poměru střel vlastně přežitek. Z poměru střel 25:24 usoudíte, že to byl vyrovnaný zápas. Přitom mohl mít jeden tým o 4 přesilovky více a v nich nastřádat třeba 12 střel a ve zbytku zápasu tahal za kratší konec. Díky Corsi tedy vidíte reálný obrázek hry jak celého týmu, tak každého jednotlivého hráče, který v zápase nastoupil.

Pojďme se nyní podívat, jak si vedly v týmu Chance ligy v sezoně 2018/2019, porovnat Corsi s umístěním v základní části a co nám to o týmu prozradilo.

Zdroj: hokej.cz


Letmý pohled na tabulku nám ukáže několik věcí.

  1. Osm týmů z 15, tedy prakticky polovina, má Corsi nad 50%, což je logický výsledek toho, že lepší polovina týmů dominovala ve většině zápasů
  2. Kdo chce pomýšlet na Play Off a tedy úspěch, musí být aktivnější a diktovat hru
  3. Corsi neodpovídá přesně pořadí v tabulce, povětšinou ale sedí, že dělí zrno od plev

Abychom ale plně pochopili, proč se Corsi liší od pořadí, pojďme si ukázat jednoduchý příklad na týmu AZ Havířov. Předsezónní predikce řadily havířovský tým na chvost celé ligy. Přesto se jednalo z pohledu týmu z nejmladšího města republiky o nejlepší sezónu od postupu do ligy. Úspěch se nedá ani přičíst příchodům nějakých výrazných individualit, přestože v týmu najdeme velkou řadu skvělých hráčů. Důkazem ale budiž, že v kanadském bodování ligy najdeme nejvýše postaveného borce z Havířova až na 23. příčce. A zde nám hodně vysvětluje Corsi. Úspěch týmu přinesl systém, strategie a nasazení. Díky jednoduché logice, mám větší převahu - více střel - dám více gólů, se AZetu povedlo překonat předpoklady a vyšvihnout se mezi nejlepší týmy ligy. Skvělá zpráva pro fanoušky je, že úspěch loňského ročníku nestojí a nepadá s jedním nebo dvěma lídry na ledě, ale že je to práce celého týmu a pojetí hry.

Z opačného pohledu lze vysvětlit, proč hlavně Litoměřice a v menší míře také Vsetín překonali reálným umístěním statistiky Corsi. V první desítce bodování hráčů mají dohromady hned 5 zástupců právě tyto dva týmy. Někdo by mohl poukázat na tým Kladna, který také výrazně překonal Corsi. Zde je ale třeba si uvědomit několik věcí, Corsi dokáže hodně napovědět a s vysokou pravděpodobností, ne ale 100%, to by se potom z hokeje stala jen a jen věda. Navíc, rozdíly v Corsi mezi 4. a 7. jsou minimální, naopak se Kladno mohlo opřít o několik individualit jako je třeba Petr Vampola a ke všemu měli velmi kvalitní brankářskou dvojici v podobě Adama Brízgaly a Lukáše Cikánka, která si zátěž rozdělila a oba ochránci svatyně byli s úspěšností zákroků nad 90%. Lukáš Cikánek dokonce přes 92%.

Z pohledu týmů jsme se již na Corsi podívali a určitě jste zvědaví, jak si vedli jednotliví hráči. Aby byla data relevantní, do všech výběrů dat byli zahrnuti pouze ti hráči, kteří odehráli alespoň 500 minut v základní části a veškeré údaje Corsi jsou brány pouze za rovnovážného stavu hráčů na ledě.

Zdroj: hokej.cz

V této tabulce máme přehled hráčů v pořadí, v jakém skončili v celkovém bodování po základní části. Corsi o nich prozrazuje, že jsou pro tým velmi důležití, jelikož když jsou na ledě, jejich tým více střel vyšle, než kolik musí likvidovat jejich gólman. Tyto hráče by jste do týmu chtěli již na základě obyčejného bodování, ovšem Corsi o nich vypoví, zda se nejedná pouze o náhodu. Jedno z nejlepších porovnání pak vychází pro hráče Vsetína Luboše Roba a také odchovance AZetu Antonína Pechance. Oba šli svým velikým bodovým přídělům hodně napřed, což nám prozrazuje právě Corsi vysoko nad 50%.

Zdroj: hokej.cz

Tato tabulka se dívá na hráče primárně z pohledu Corsi a poté až bodů. Havířovské fanoušky jistě potěší, že Jakub Kotala v Corsi obsadil druhou příčku. V první desítce této tabulky se pak nacházejí výhradně hráči týmů, které obsadily první tři příčky v Corsi. A co nám tedy tabulka prozrazuje? Že tito hráči, ač většina z nich neatakovala první příčky bodování, jsou právě těmi, které chcete mít na ledě. Tito plejeři nejvíce přispívají převaze Vašeho týmu, což vede k častějším výhrám (pozn. redakce: Mitchell Fillman a Moha Sebih jsou obránci, jejich bodové příděly jsou přirozeně menší, ale nebylo by správné je v celkovém zhodnocení vynechat). Širší tabulka ukazuje ještě jednu zajímavost, v TOP 30 v tabulce Corsi se nachází hned 24 hráčů v TOP 3 klubů v Corsi, konkrétně České Budějovice měly 10 hráčů, Jihlava 8 a Havířov 6.

A jak si tedy vedli hráči AZ Havířov?

Zdroj: hokej.cz

Z poslední tabulky lze vyčíst, že hra celého týmu byla založena na aktivním útočení, Corsi jak týmu, tak jednotlivých hráčů, je nad 50%, Jakub Kotala pak této statistice v Havířově naprosto dominoval. I proto byl odměněn 25 body v pouhých 43 zápasech.

Jakub Kotala, Zdroj: hc-havirov.cz

A přesně takto vypadá jednoduchý výklad té nejzákladnější statistiky z pokročilých, tedy Corsi. Údaje se dají dále pitvat, podobně, jako se dá rozbít atom. Můžeme sledovat další proměnné, jako počet střel soupeře, když byl hráč na ledě, počet střel hráče za 60 minut hry vůči spoluhřáčům, počet střel celého týmu za 60 minut hry atd. Všechny tyto údaje Vám pomohou pochopit opravdový přínos hráče pro tým a při dlouhodobém sledování dokáží předpovědět budoucí výkon hráče s vysokou pravděpodobností.

Vítejte ve světě pokročilých statistik.

Instagram Youtube