Přijďte ve středu na bitvu o krále ligy!

13.11.2012 | David Motloch

Šlágr 16.kola 2.ligy je před námi! Dva nejlépe postavené celky soutěže se postaví proti sobě už počtvrté v základní části. Lepší výchozí pozici má Prostějov, který nemusí bojovat s rozsáhlou marodkou a disponuje nejlepším útokem v lize. Jenže Havířov má zase lepší obranu a ve vzájemných zápasech s Jestřábi jsou to právě svěřenci trenéra Tomáše Potěšila, kteří jsou lepší. Kdo z koho? Uvidíme! Ve středu 14.11. od 18 hodin!

LHK Jestřábi Prostějov

Celek Prostějova byste si měli dobře zapamatovat. Nejen, že tamní klub působí v naší druholigové skupině, s Jestřáby se už naši hokejisté střetli celkem třikrát a podle všeho budou právě s tímto týmem svěřenci trenéra Tomáše Potěšila soutěžit o příčky nejvyšší i v pozdějších fázích základní části. To ovšem platí i pro tento duel, jelikož oba kluby mezi sebou dělí pouhé dva body a ve středu nás tak čeká „bitva o krále ligy“. Prostějovští se na výsluní 2. ligy vyhřívají právem. Po patnácti kolech mají na kontě pouhé čtyři porážky a do Havířova přijíždí se čtyřzápasovou šňůrou bez porážky.

Družina hlavního trenéra Petra Zachara se může opřít o nejlepší útok v lize (62 branek), ten se uplatnil například v duelu s Přerovem, kde Zubři inkasovali šest branek a nepomohl jim ani brankářský „obr“ Martin Vojtek. Prosadit se tak přes neprostupnou obranu soupeře Prostějovští evidentně umí. Sami pak disponují skvělou obranou v čele s bývalým havířovským brankářem – Adamem Vrbou. Ten podle očekávání převzal u Jestřábů pozici jedničky a plní ji na jedničku. Ve třinácti zápasech vyšvihl svou úspěšnost zákroků nad magickou hranici 90%. S největší pravděpodobností se právě tento maskovaný muž postaví i proti Havířovu.

Výstavní útok, skvělá obrana a vůdčí osobnost v brankovišti, to bychom měli, ale na tu snad vůbec největší zbraň Prostějova jsme zapomněli. Není to nikdo jiný než útočník Michal Černý. Hráč s třináctkou na dresu má na kontě těžko uvěřitelných 27 bodů (10+17), což je téměř průměr dvou bodů na zápas (!). Bodově naprázdno vyšel pouze ve třech případech, Havířov tak může alespoň těšit fakt, že tento útočník se ve všech třech duelech proti Azetu gólově neprosadil. Mužstvo, které podle mnohých expertů přes léto oslabilo, se bude ve středu snažit udržet první místo v tabulce a vyrovnat zápasovou bilanci s Havířovem.

Základní informace o soupeři

Rok založení: 1913
Klubové barvy: červená, zlatá, černá, bílá
Stránky klubu: www.lhkjestrabi.cz

14.kolo: Přerov:Prostějov 1:6
15.kolo: Prostějov-Poruba 4:3p.

HC AZ Havířov 2010

Havířov spíše než se soupeři, bojuje s rozsáhlou marodkou. V posledním utkání se očekával návrat Jana Danečka, tento útočník však nakonec nenastoupil. Po krátké pauze se však vrátil Patrik Rimmel, což znamená, že obranná stránka týmu je téměř kompletní (v posledním utkání nenastoupil Marek Zientek). Trpí však útok. Kromě již zmíněného Jana Danečka trápí zranění nebo nemoc Radima Haase, Davida Klimšu a Roberta Najdka. K dlouhodobě zraněným patří Jan Maruna s Robertem Říčkou.

Zaplať pánbůh za nováčky, dalo by se říct. O Kolaříkovi jako nováčkovi již mluvit nemůžeme, nicméně opět musíme zmínit jeho vynikající statistiky (12+6). Kvůli skomírající sestavě však v Novém Jičíně nastoupil Martin Kasperlík – třinecký junior, jenž si ve svém premiérovém zápase za „áčko“ Azetu připsal branku. Pomoc však bude potřeba od všech hráčů, tým musí být jednotný. „Já si myslím, že máme dost silný mančaft a dost dobré hráče, aby zaskočili za ty zraněné. Teď budeme muset bojovat a dát do zápasu maximum, abychom uhráli nějaké body. Musíme doufat, že nám to tam začne padat a všechno bude klapat,“ prohlašuje brankář Azetu Lukáš Daneček.

Ačkoliv bilance Havířova není nikterak oslnivá, stále platí Azet za jedno z nejkvalitnějších mužstev 2. Ligy a momentální druhá příčka v tabulce to jen dokazuje. Kritice některých fanoušků se hráči nevyhli, trenér Tomáš Potěšil však zůstává pozitivní. „Na to v jakém jsme zdravotním stavu, jsem s výkonem velmi spokojen,“ ohlédl se za posledním vyhraným utkáním v Novém Jičíně. S Prostějovem to však bude velká bitva, uhlídat nejlepší útočníky v lize bude jistě výzva. Všechny tři předchozí vzájemné duely navíc skončily rozdílem jediné branky. „Prostějov je samozřejmě kvalitní tým a bude to hodně těžké utkání. Pevně věřím, že ho zvládnem,“ uzavírá Lukáš Daneček.

Útočníci:
Jan Kolařík 18 (12+6)
Antonín Pechanec 15 (5+10)
Robert Najdek 12 (8+4)
Obránci:
Jiří Krisl 6 (3+3)
Alexandr Hegegy 5 (0+5)
Brankáři:
Lukáš Daneček (550 minut) 2,07 branky na zápas/úspěšnost 90,55%
Petr Matoušek (365 minut) 2,79 branky na zápas/úspěšnost 88,74%

Posledních pět zápasů:

11. kolo: Havířov-Prostějov 4:3sn.
12. kolo: Přerov-Havířov 2:1
13. kolo: Havířov-Poruba 3:2
14. kolo: Vsetín-Havířov 4:1
15. kolo: Nový Jičín-Havířov 2:5

Zápas startuje ve středu 14.11. od 18 hodin!

K dispozici bude i klasický on-line přenos zde.

Těšit se můžete i na nový Bulletin! Ten bude nově vycházet jednou za měsíc a k dispozici bude právě během zápasu s Prostějovem.

Sestavy týmů z posledního zápasu:

HC AZ Havířov 2010: Matoušek - Prokop, Vydra, Krisl, Hegegy, Rimmel, Jonáš, Hartmann, Balčík - Bursík, Sztefek, Daneček J., Pechanec, Kolařík, Pavlas, Kasperlík, Potočný, Stránský, Mráz.

LHK Jestřábi Prostějov: Vrba (Vydržel) - Janota, Kolibár, Kumstát, Kaluža, Tomiga, Finkes, Arnošt, Dufka - Handl, Novosad, Duba, Černý, Šebek, Zachar, Kovařík, Ševčík, Popelka, Kryl, Stráněl, Korhoň.