AZ Havířov

Tenisový turnaj AZ OPEN se letos uskuteční 28.7. Podrobnosti ZDE.

Ozvěny sezony - přípravka

15.04.2016 | Jozef Valenčík

V Havířově se velký důraz klade na výchovu vlastních odchovanců, na počátku vývoje malého hokejisty je jedna speciální kategorie – přípravka, kterou si projde většina hokejistů. Také samotná přípravka má za sebou velmi úspěšnou sezónu, ve které se toho mnoho povedlo. Po jejím skončení jsme si popovídali s trenéry Davidem Svozilem a Petrem Jemelíkem.

Pro většinu lidí kolem hokeje je přípravka brána jako odrazový můstek, krok, kterým si každý malý hokejista projde. Jak byste zhodnotili letošní sezónu přípravky?

Trenér Svozil: V letošním roce k nám přišlo okolo 45 nových dětí a na seznamech v přípravce jsme se v letošním roce dostali přes devadesát dětí zapojených do tréninkové činnosti. S tím je spojen nárůst zápasů, které přípravka odehrála. Kromě 24 zápasů, které organizuje svaz, jsme odehráli dalších 64 utkání formou přátelských či turnajových utkání.

Trenér Jemelík: V těchto zápasech nám vůbec nejde o výsledky, ty nijak nesledujeme, to v přípravce nemá význam. Pro nás je důležité, aby se děti bavily hokejem.

V čem vidíte hlavní důvod, že nárůst dětí v letošní sezóně byl tak výrazný? Určitě se povedlo náborové video, o kterém se mluvilo v celé republice, je něco dalšího, co byste vyzdvihli?

Jemelík: Určitě jsme měli nábory ve školkách plus chodili rodiče s dětma na mužský tým, kde se ty děti mohou pro ten hokej nadchnout.

Svozil: Některé děti jsme nabrali na dětském dni s AZetem, kde měla přípravka na hrací ploše svůj stánek a i tato akce nám přinesla nové děti. Kromě těchto náborových akcí však v letošní sezóně byl vidět takový samospád. Na to má vliv i image klubu, v Havířově se o hokeji ví. Havířov = AZ a to nám i pomáhá při nárůstu počtu dětí.

Jemelík: Já to ještě doplním tím, že klub nabízí dětem celou výzbroj k zapůjčení, což je obrovský bonus. Ty děti tedy při příchodu k nám vůbec nic nepotřebují. Z 90 % to vše závisí na rodičích, když si rodiče řeknou, že v sobotu nepřijdou, protože trénink začíná v 7:30 ráno, tak ty děti k nám nikdo nedovede.

Když se podíváme na přípravku v současné chvíli, tak led na zimním stadionu je po sezóně rozpuštěn, co to znamená pro Vás resp. pro děti? Sejde se přípravka i v tomto období nebo mají děti delší volno?

Jemelík: Od 9. května začíná přípravka trénovat 2x týdně na suchu v pondělky od 17:00 – 18:00 a středy od 17:30 – 18:30 ročníky 2010, 2011 případně 2012.

Co samotný trénink v přípravce znamená?

Svozil: Oproti starším kategoriím to není o hokejovém tréninku v pravém slova smyslu. Zejména u nejmenších dětí je třeba dát slovo trénink do uvozovek. Tou nejhlavnější věcí je v dětech vzbudit lásku k hokeji, aby měly chuť přijít také na další trénink. Chodí nám zde děti v různém stadiu výkonnosti. Někdo je šikovný, někdo méně a někdo skoro vůbec, a tomu také odpovídá náplň těch tréninku. Na ploše jsme zde měli velký počet dětí na různých úrovních a to nám samozřejmě práci komplikuje a musíme to mít na ploše dle toho i rozděleno.

Když se podíváme na tu suchou přípravu, tak je to o rozšíření a samotném budování pohybového rejstříku. Jsou děti, které jsou šikovné, ale také děti, které jsou pohybově pozadu. My je učíme běhat, dřepy, kotrmelec. Trenér Jemelík toto doplňuje: Učíme je házet balonem, spousta dětí neumí ne, že vyhodit a chytnout míč, ale vůbec jej správně vyhodit.

To jsou věci, které dřívější generace uměla, my s trenérem Jemelíkem jsme sousedi od mala a společně jsme běhali po venku a veškerý volný čas jsme trávili venku. Nyní mají děti úplně jiný režim a tomu potom odpovídá ta úroveň pohybových dovedností, když zde přijdou. Na ledě je to podobné, není to o velikém hokeji. Je to o základním pohybu na ledě, základech bruslení, aby se pohybovaly na bruslích a neseděly na ledě, je to specifická činnost oproti trénování starších svěřenců. Jde o to, že si děti na ledě musí hrát a musí je to bavit.

Určitě se toho v letošní sezóně hrozně moc povedlo, je však něco, co byste rádi do příští sezóny vylepšili?

Jemelík: Hlavním problémem jsou většinou samotní rodiče dětí. Například když jim řekneme, aby nestáli za mantinelem, a oni tam přesto stojí. Rodiče jsou na děti hrozně moc nároční a v některých případech si přes děti snaží splnit si své cíle, na které sami nedosáhli.

Svozil: My jsme na začátku sezóny měli schůzku, kde jsme o těchto věcech s rodiči mluvili. Na začátku však byla jedna skupina rodičů a postupně jak chodí nové děti, tak bychom tuto schůzku museli opakovat co 14 dní. Nicméně jsme vytvořili společně desatero rodiče, které je na stránkách klubu a rodiče jej také podepsali. Jeho dodržování by se určitě mohlo a mělo do budoucna zlepšit.

Na jednu stranu jsou rodiče na děti nároční, ale na tu druhou jsou hrozně přecitlivělí. Mají strach, co se dětem na ploše může stát. Jsou schopni se třeba co pět minut ptát, zda jim není zima nebo nemají žízeň. To na jednu stranu chápeme, na stranu druhou to v tom počtu dětí, který tady máme, nejde dělat. Já si myslím, že v tomto ohledu to příští rok bude lepší, první informací od nás je, že od příští sezóny bude hlavním trenérem přípravky tady Petr Jemelík s Robinem Pavlasem, ale budou s tím spojeny i menší organizační změny, které by měly pomoci vyřešit tyto nedostatky.

Nechceme však, aby to vyznělo směrem k rodičům nějak negativně, rodiče v žádném případě nejsou zlo. Je potřeba říci, že je skvělé, že ty děti tady přivedou, ty děti k nám sami nepřijdou. My bychom po nich chtěli, aby pochopili, že se jedná o koníček, zábavu, ale také ten musí mít svá pravidla. Ale s tím nebojujeme jen my tady, bojují s tím všude a nejen v hokeji, ale také ve fotbale, házené, hře na klavír, prostě všude.

Je ještě něco, co byste rádi dodali?

Určitě bychom chtěli poděkovat všem, kteří nám s přípravkou pomáhali. Jak už jsme řekli, je práce s dětma náročná, sami bychom to nemohli nikdy zvládnout. Tady je na místě poděkovat všem kolegům, kteří nám s přípravkou pomáhali. Byli to naši asistenti Luděk Jarolím, Marek Révaj a Tomáš Potěšil. Ve druhé polovině sezóny se přidali Ríša Lenomár a Standa Pořízek. Celou sezónu měl na starosti kategorii Micro Honza Daneček. Pomáhali nám také kluci z áčka – Honza Maruna, Dan Graca a Tomáš Matějek. Pokud jim jejich program dovolil, přidali ruku k dílu taky trenéři vyšších kategorií. Všem bychom tímto chtěli za celou sezónu ještě jednou poděkovat.

Honza Maruna a Robert Říčka navštívili děti z přípravky na turnaji v Karviné

Instagram Youtube