AZ Havířov

- Z důvodů odřeknutí soupeře dochází ke změnám v plánu přípravných utkání A-týmu. Nově tedy AZet nastoupí příští týden takto: Úterý 18.8.: AZ - Frýdek-Místek (17:30), Čtvrtek 20.8.: Znojmo - AZ (18:00)

Okénko do dorosteneckého týmu s trenérem Tomášem Urbánkem

09.09.2019 | Vít Káňa

H A V Í Ř O V - Již tento týden startuje prvními dvěma koly ELIOD Extraliga dorostu. Proto je nejvyšší čas se podívat, jak se na soutěž připravovali mladí AZeťáci a s jakými cíli do ní půjdou. Více v následujícím článku, a především rozhovoru s trenérem týmu Tomášem Urbánkem.

ELIOD extraliga dorostu i letos s několika novinkami

Dorostenecká extraliga se ještě letos bude hrát ve třiceti týmech tradičně rozdělených do tří skupin. Po letošní sezóně však bude muset šest týmů vyklidit pole a odebrat se do nižší soutěže. Český svaz ledního hokeje chce, podobně jako v juniorské soutěži, aby se v ELIOD Extralize dorostu zvýšila konkurence a hráli ji jenom ti opravdu nejlepší. Proto týmy, které nepostoupí do vyřazovací části, (z každé skupiny – Západ, Střed a Východ - budou čtyři) následně sehrají zápasy o udržení a šest jich pak sestoupí do nižší ligy.

Další novinkou je, že se již nebude hrát oproti minulé sezoně tzv. nadstavba – tedy jakýsi minizápas o jeden bod po utkání, které bylo rozhodnuto v základní hrací době.

Havířovu ve skupině Východ přibude Poruba a nově také nadupaná Kometa Brno, Technika Brno se přesunula do skupiny střed. Další soupeři budou tradiční - Vítkovice, Třinec, Šumperk, Vsetín, Zlín, Přerov a Olomouc.

Hracími dny jsou čtvrtek a sobota. Detailně se věnují organizaci soutěže technické normy ELIOD extraligy dorostu: https://www.ceskyhokej.cz/data/document/file/technicke-normy-eliod-eld-2019-2020.pdf

V minulé sezoně se havířovský dorost probojoval až mezi osmičku nejlepších týmů

I letos budeme chtít bojovat o co nejlepší umístění, hlásí trenér Tomáš Urbánek.

Tomáš Urbánek je odchovancem orlovského hokeje, hrál na pozici levého obránce. V Havířově si prošel postupně dorostem a juniory (2004–2008). Ke konci svého juniorského působení hrával i v druholigové Orlové. Orlové byl věrný většinu své aktivní kariéry (2006–2013). Jen si na půl roku, jak říká: „zajel zahrát polský hokej do Krakova“. Tři měsíce pak ještě nastupoval i za hokejovou Karvinou. V současné době je trenérem havířovského dorostu.

Pane trenére, kdy vlastně dorostencům začala příprava na novou sezónu?

Suchá příprava nám začala 29. dubna, mívali jsme v jednom týdnu 8 tréninkových jednotek. V rámci přípravy proběhlo i letní soustředění na Ostravici. V červenci měli kluci individuální tréninkové plány a na ledě se poprvé sešli 25. července.

Kolik chlapců nastoupilo v přípravě havířovského dorostu?

Do přípravy zasáhlo 29 hráčů dorosteneckého věku s tím, že jsme i z deváté třídy vytáhli některé kluky. Hráče ročníku 2005, které jsme si chtěli už pak do budoucna připravovat. Aby se, jak se říká, oťukali s touto soutěží. Konečný stav kádru před sezónou činí 22 hráčů a dva gólmani, které si necháváme v Havířově. S tím že hráči ročníku 2003 a 2004 podle nových pravidel můžou chodit na střídavé starty. Určitě obě kvóty budeme mít využity. Jak pět hráčů z ročníku 2004 do ligy dorostu, tak pět hráčů z ročníku 2003 do ligy juniorů.

S jakým cílem do letošního ročníku extraligy dorostu vstupujete?

Do skupiny Východ vstupujeme s pokorou. Naším cílem je jednoznačně být do první šestky. (Což znamená postoupit a vyhnout se skupině 12 týmů z nichž šest sestoupí). A následně s kluky bojovat o co nejlepší umístění. Jít prostě krůček po krůčku a hrát dobrý hokej.

Kluci v dorostu mají občas i jiné starosti než hokej. Jak se s takovými hochy pracuje?

Tahle stránka mládežnického hokeje je velice náročná. S chlapci se musí pracovat individuálně. Velikým problémem této věkové kategorie je puberta. Hráči se občas věnují i jiným věcem než hokeji a začínají problémy s motivací. A to se promítne, jak v tréninku, tak i v zápasech. Je tady i tlak ze strany rodičů. Klukům se musí vysvětlit, že pak je pozdě nastupovat do rozjetého vlaku a šizení hokeje se na jejich dalších výkonech a progresu prostě projeví.

Jaké je aktuální rozdělení mezi dorostem a juniory, spousta lidí zná ještě starší rozdělení na mladší a starší dorost?

Původní rozdělení bylo na mladší, starší dorost a juniorku. Všechno to bylo rozděleno po dvou letech. Teď se to, jak se říká rozstřihlo. A ten jeden rok, který chyběl u dorostu, nám teď nahrazuje devátá třída. Ti kluci mají v podstatě o rok navíc u žáků, než se vydají dál za dorosteneckou extraligou.

Jak probíhala příprava na ledě?

V přípravě jsme se zúčastnili dvou turnajů. Na prvním turnaji v Přerově jsme byli rozděleni na dva týmy, z toho důvodu, že jsme nastupovali až 27. července na led. Třetího srpna, to bylo po týdnu tréninku na ledě, jsme absolvovali první turnaj. (Soupeři havířovského dorostu byli Tábor, České Budějovice, Porubu a Přerov.). Tohle mělo být naše první síto. První tým jel na turnaj v sobotu a druhý v neděli. Oproti normálnímu začátku soutěže jsme měli obrovskou pomoc díky otevření těch 9. tříd. Ty kluky jsme samozřejmě znali z dřívějška. Chtěli jsme se podívat i na hráče, co nám hráli na střídavých startech.

Přípravné zápasy po prvním turnaji nebyly z Vaší strany odehrány vůbec špatně, jenom ta koncovka Vás asi hodně pálila?

Po prvním turnaji v Přerově jsme odehráli tři přátelské zápasy, kde jsme už to postupně chystali krystalizovat, vybírat hráče. Bylo to víceméně takové sehrávání, zkoušení. Chtěli jsme spolu vidět spolupráci dvojic, případně i trojic, hráčů na ledě a už se postupně chystat. Tyto zápasy jsme neodehráli špatně. Trochu nám to otevřelo oči. Viděli jsme, jak jsme na tom v koncovce, jelikož jsme se celou přípravu strašně trápili v proměňování šancí. V této části přípravy se jsme ještě nenacvičovali přesilové hry, ale budovali jsme v podstatě osu týmu.

Přípravný turnaj v Pardubicích už byl asi o něčem jiném, tam jste se poprvé na přímo potkali s těmi nejlepšími týmy v Česku. Co jste si z těch zápasu vzali?

Do třetí fáze přípravy jsme naskočili turnajem v Pardubicích. Zde jsme byli spojeni s hrou proti týmům z české špičky, kteří jsou i letos aspiranty na titul (Hradec Králové, Pardubice, Mladá Boleslav). Tady si myslím, že až na první třetinu zápasu s Mladou Boleslaví, kde jsme trochu zaspali., jsme odehráli vydařený turnaj (nakonec tým po výhře 5:2 nad Piráty z Rigy páté místo). Ověřili jsme si, že můžeme hrát jakýmkoliv týmem dobrý hokej, když budeme plnit základní povinnosti, které každý hráč na tom ledě má. Nejsme spokojeni s útočnou fází v utkáních proti Minsku a Rize. My jsme se za výsledkem vyloženě neprotrápili, ale naše finální fáze hry nebyla dobrá.

Poslední dva zápasy jste odehráli proti Vsetínu a Třinci. Zápas se Vsetínem byl z Vaší strany asi nejpovedenější v celé přípravě?

Ono je to trošku zkreslené, protože jsme od soupeřů čekali, že nastoupí v té nejsilnější sestavě. Vsetín tady všechny kluky nepřivezl. My jsme tady ten zápas se Vsetínem (výhra 9:2) odehráli v úžasném tempu a byli produktivní. Nechci nijak obhajovat soupeře, ale i kdyby přijeli v plné síle, tak bychom je přehráli. To poslední přípravný zápas v Třinci byl úplně jiný. Protrápili jsme se začátkem, po zápasu se Vsetínem jsme byli jako mistři světa. Po první třetině jsme měli velice důraznou řeč s kluky. Vítězství 3:2 je dobré, ale soupeře jsme výrazně přestříleli a je to jenom naše chyba, že jsme nebyli důraznější a efektivnější. To nás ale trápilo celou přípravu, rovněž i velký počet zraněných a nemocných hráčů. Tím se ale nevymlouvám, celý realizační tým i hráči budou připravení na první zápas se Vsetínem, na který tímto zvu i fanoušky.

Pane trenére, děkuji za rozhovor přeji Vám i Vašim svěřencům hodně úspěchů v letošní sezóně ELIOD Extralize dorostu.

Přípravné zápasy havířovských dorostenců:

Turnaj v Přerově:
HC Tábor – AZ Havířov 1:1, 0:3, 0:1 sn (Branky: Moškoř, Kolat, Pavlačka, Makovec, rozh. nájezd Becher)
AZ Havířov – HC ZUBR Přerov 0:0, 2:0, 0:1 sn (Kusak, Csabi)
AZ Havířov – HC Motor České Budějovice 3:0, 0:3, 0:1 sn (Vojkůvka, Kolat, Horváth)
HC RT TORAX Poruba – AZ Havířov 4:0, 1:3, 2:0 pp (Bárta, Siekierka, Kremnický)

VHK ROBE Vsetín – AZ Havířov 1:3 (Kubíček, Becher, Siekierka)

Turnaj v Pardubicích
AZ Havířov – BK Mladá Boleslav 1:5 (Vojkůvka)
Junosť Minsk – AZ Havířov 0:5 (Pavlačka 2, Horváth 2, Mikula)
Mountfield HK – AZ Havířov 1:0
AZ Havířov – HC Piráti Riga 5:2 (Kubíček, Makovec, Vojkůvka, Kubík, Moškoř)

AZ Havířov – VHK ROBE Vsetín 9:2 (Moškoř, Makovec, Horváth, Kubík, Bárta, Bílek, Pavlačka, Becher, Žák)
Třinec – AZ Havířov 2:3 (Bárta, M. Kusak 2x)

Soupiska dorosteneckého týmu AZ Residomo Havířov:

Brankáři:
Zlatnický Štěpán, Nowak Antonín

Obránci:
Kubíček Petr, Křivohlávek Milan, Bílek Matěj, Zmarzlák Antonín, Spurný Adam, Kremnický Adam, Puzoň Šimon, Wlodara Olaf

Útočníci:
Makovec Pavel, Kubík Martin, Horváth Kevin, Pavlačka Martin, Moškoř Jan, Vojkůvka Marek, Urbančík Jakub, Kusak Patryk, Bárta Denis, Becher Ondřej, Kusak Michal, Mikula Patrik, Žák Lukáš, Kolat Dominik

Trenéři:
Urbánek Tomáš, Potěšil Tomáš

Instagram Youtube