Na Barborku dorazí do GASCONTROL Arény Zubři

03.12.2019 | Vít Káňa

H A V Í Ř O V - Na den založení města Havířova 4. prosince se uskuteční zápas 29. kola Chance ligy mezi Havířovem a Přerovem. AZ se po prohře na hřišti prvního Motoru 5:3 bude snažit, v posledním domácím zápase v základní části, s fanoušky rozloučit výhrou. No a může hrát v klidu, protože účast v osmičce mu zajistila výhra Slavie nad Prostějovem 3:1. Zubři poslední domácí zápas s Rysy prohráli 1:2 po prodloužení, i když hráče z Frýdku – Místku výrazně přestříleli. Utkání začíná v 18 hodin a můžete na něm podpořit, v rámci IV. Charitativního týdne, dětské oddělení havířovské nemocnice.

HC ZUBR Přerov - 3. místo, 55 bodů, skóre 80:55

Přerov v posledních pěti zápasech nejprve dokázal zvítězit na ledě Stadionu Litoměřice 4:2, pak na ledě Chomutova utrpěl největší porážku v sezóně, prohrál 2:5. Fanoušky si v dalším kole udobřil vysokou domácí výhrou nad Porubou, tu smetl 6:1. Ve 27. kole vyrazil na led Valachů, kde čaroval Lukáš Klimeš - na jeho branku v zápase šlo 37 střel, dostal jen jeden gól a Zubři na Lapači zvítězili 2:1 po samostatných nájezdech.

Poslední domácí utkání proti Frýdku – Místku Zubrům příliš „nešmakovalo“. Dali sice první branku zápasu, v 5. minutě se trefil Kratochvil. Za Rysy vyrovnal na 1:1 v 17 minutě Kofroň. Toto skóre vydrželo na světelné tabuli až do šedesáté minuty. Oba gólmani jako by zamkli své branky a zahodili klíče. V prodloužení měli Rysi dvou minutovou přesilovou výhodu čtyři na tři. Tu sice nevyužili, ale v 64. minutě jim vítězství vystřelil Haman. Rysi zvítězili po prodloužení 2:1. Gólman Rysů Malík odehrál dobré utkání dostal jen jednu branku a kryl 36 střel. Zubři Rysy přestříleli 36:29 a vyhraná vhazování také vyzněla pro ně v poměru 38:23.

Když se letos mluví o Zubrech, tak nejčastěji ve třech věcech - dobrá obrana, Roman Pšurný a Lukáš Klimeš. Obrana letos inkasovala pouze 56 gólů, to je nejmenší číslo v celé CHANCE lize. Průměrně Přerov obdrží 1,96 branky za zápas. V tabulce venkovních zápasů je Přerov na třetím místě. Ve čtrnácti zápasech Zubři osmkrát (z toho čtyři výhry byly po základní hrací době) „vyplenili“ hřiště soupeře a padli jen šestkrát (dvakrát po 60 minutách). Využití přesilových her je 21.05 %, což je třetí nejlepší číslo v Chance lize.

Roman Pšurný dal ve 28 zápasech 17 branek a přihrál na 12 gólů. Úspěšnost střely má 25,77 %. Vede týmovou soutěž o nejlepšího střelce, kanadské bodování i tabulku +/- bodů za 12 plusových bodů. Mezi obránci je nejlepší Jiří Krisl se 12 kanadskými body (3+9). V +/- bodování je nelepším bekem Jakub Kubeš za +10 bodů. Lukáš Klimeš má nejnižší průměr obdržených gólů v lize 1.28, má i největší procentuální úspěšnost 95.56 %, což jsou nejlepší čísla v celé lize.

HC ZUBR Přerov - HC Frýdek-Místek 1:2p (1:1, 0:0, 0:0 – 0:1)

Branky a nahrávky: 5. Š. Kratochvil (Goiš, Černý) – 17. Kofroň (Kafka, Mikulík), 64. Haman (Stuchlík, Tomi). Rozhodčí: Čech, Skopal – Kráľ, Měkýš. Vyloučení: 4:3, navíc Šnajnar (Přerov) 10 minut osobní trest. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 1403. Střely na branku: 36:29. Zblokované střely: 11:8. Vhazování: 38:23. Průběh utkání: 1:0, 1:2.

HC ZUBR Přerov: Petrásek – Černý, Krisl, Kubeš, Hrabal, Weinhold, Šnajnar – Plášek, Pšurný, Navrátil – Moučka, Popelka, Berger – Goiš, M. Kratochvil, Š. Kratochvil – Indrák, Süss, Dvořák.

Jakub Grof (HC ZUBR Přerov): "Frýdek hrál velmi slušně, dobře bruslil a jednalo se o náročný duel. Po Vsetínu byla na hráčích asi trochu únava, ale máme dobrý bod. Mrzí mě jediná věc. V prodloužení jsme ubránili soupeřovu přesilovku čtyři na tři a pak po menší chybě dostali rozhodující gól. Nepomohli jsme si početními výhodami, nicméně jdeme dál. Ve středu nás čeká další těžký zápas s Havířovem."

AZ RESIDOMO Havířov - 8. místo, 45 bodů, skóre 73:65

Trojboj domácích zápasů dopadl pro Havířov dobře, porazil všechny tři soupeře, Trhače, Slovan i Benátky. V Edenu pak podlehl domácí Slavii 5:0. Extrémně důležitá výhra s Jihlavou 3:1 přinesla do týmu klid. Dukla přišla o možnost dostat se do první osmičky. Pondělní zápas na ledě Motoru, nám připomněl loňské čtvrtfinále play-off. AZ do utkání doslova vtrhl jako uragán. Dva góly dal v první třetině Lukáš Bednář, Motor sice snížil Vydareným, ale první třetinu vyhrál AZ 2:1. Ve 27. minutě přidal Ondřej Kachyňa třetí gól Havířova na 3:1. Motor snížil Lytvynovem na 3:2, ale i po druhé třetině v zápase vedl AZ. V třetí třetině, ale domácí ukázali, proč vedou ligu, dva góly dal Doležal a jeden Babka, Motor otočili zápas a vyhráli 5:3.

Posledním zbývajícím týmem, který měl před 28. kolem ligy možnost dostat se do osmičky byl Prostějov. Jestřábi, ale padli na Slavii 3:1 a AZ se až do března bude moci v klidu připravovat na souboje o pořadí v play-off. Ale o to, že by zbývající utkání odehrál na poloviční plyn, strach mít nemusíte, body z první části soutěže se totiž započítávají do skupiny o play-off.

Hráči AZetu proseděli na trestné lavici nejméně minut z celé ligy a nevyfasovali ani jeden pěti a desetiminutový trest. Dvouminutových trestů bylo 116, což je třetí nejnižší číslo v lize. V zápase na ledě Českých Budějovic však bylo až příliš mnoho vyloučených Slezanů. Hráči Havířova dostali osm dvouminutových trestů a museli v oslabení odehrát skoro celou jednu celou třetinu. Přesilová hra se dále propadá, aktuálně má Havířov čtvrtou nejhorší přesilovou hru v celé lize (15.20%). K dispozici měl 125 přesilových her (6. nejvyšší číslo v lize).

Nejlepším střelcem AZetu je Radek Veselý, dal 13 branek, zároveň vede i kanadské bodování, posbíral 24 bodů (13+11). Lídrem v přihrávkách a nejproduktivnějším obráncem je Alex Rašner 16 bodů (2+14). Tabulku +/- vede obránce Jaroslav Mrowiec s +11 body. V brankovišti odchytal 24 zápasů Aleš Stezka s úspěšností 91,57 %.

Jan Bambula, který se již zapojil do tréninků po fraktuře ruky, by podle vlastních slov měl do utkání nastoupit. Definitivní rozhodnutí o jeho startu by mělo padnout v den zápasu. Obránce Jaroslav Mrowiec by měl být po zranění připraven nastoupit.

ČEZ Motor České Budějovice - AZ Residomo Havířov 5:3 (1:2, 1:1, 3:0)

Branky a nahrávky: 11. Vydarený (Karabáček, Z. Doležal), 33. Lytvynov (J. Kloz, M. Novák), 53. Z. Doležal (Venkrbec), 58. Z. Doležal (Venkrbec, Holec), 60. Babka (Holec) – 4. L. Bednář (Baláž), 10. L. Bednář (Baláž), 27. Kachyňa (Kotala, F. Seman). Rozhodčí: Wagner, Jaroš – Kokrment, Tichý. Vyloučení: 3:8. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 5665. Střely na branku: 30:23. Průběh utkání: 0:2, 1:2, 1:3, 5:3 .

AZ Residomo Havířov: Stezka – Rašner, Ševěček, Malina, Matai, Chroboček, Kachyňa – Kotala, F. Seman, O. Procházka – L. Bednář, Baláž, Fridrich – Maruna, Starý, Dvořák – Danielčák, Cihlář, Bernovský.

Jiří Režnar (AZ RESIDOMO Havířov): "Jsme zklamáni, protože jsme prohráli, i když jsme výbornému soupeři kladli odpor. Kluci dřeli, bojovali, ale doplatili jsme na individuální chyby, které nás srazily."

Patrik Rimmel (manažer AZ RESIDOMO Havířov) před utkáním s Přerovem hlásí: "Čeká nás další velice kvalitní soupeř. Přerov dostává málo gólů a proto, jestli chceme uspět musíme hrát výborně dozadu. Po marodce se nám vrací někteří hráči, kteří už zasáhnou do hry."

Vzájemná utkání:

Historie vzájemných zápasů sahá až do roku 2015 a pro AZ není příliš dobrá. V devatenácti zápasech se Zubři patnáctkrát radovali z výhry. Slezané uspěli ve čtyřech zápasech. Poslední zápas oba soupeři odehráli 16. října a Zubři jej doma vyhráli 4:1.

Pikantní bude duel pro obránce Zubrů Jiřího Krisla, který v Havířově vyrostl, řadu let hrál a nosil zde i kapitánské céčko. Přinese patronka horníků sv. Barbora štěstí domácímu týmu? Pokud nebudete přímo u toho, připravujeme pro Vás z Gascontrol arény online přenos, který naleznete zde