VSTUPENKY NA FINÁLE PLAY-OFF KUPUJTE ZDE.

Kluci šlapou naplno od prvního tréninku, těší Raszku. Šance v AZetu si váží

05.08.2022 | Šárka Kolková, FOTO: Michal Raszka

Dlouhá pauza už je pryč. Hokejisté AZetu už nazuli brusle a potí se pod drilem ambiciózního kouče Jiřího Raszky. Jaký má dojem z úvodních tréninkových jednotek na ledě a co řekl o nové výzvě jménem Havířov?

Trenére, co vás ukázaly první tréninky na ledě?

Myslím si, že první tréninky vypadaly dobře a příjemně nás překvapily. Koncipovány byly hlavně na rozjezd a na to, aby si hráči zvykli na novou výstroj. Velká očekávání jsme neměli, ale tempo nás příjemně překvapilo. Kluci od prvního tréninku šlapou naplno. Samozřejmě budeme na intenzitě přidávat.

První zápas hrajeme až za necelé tři týdny. Sešel se tady navíc úplně nový tým. Někteří hráči spolu hráli v jiných týmech, někteří se naopak viděli poprvé. V prvních dvou týdnech se zaměříme hlavně na kondici a herní činnosti. Zároveň se již začneme seznamovat se systémem, na jehož osvojení máme dostatek času.

Vidíte už teď prvky, na které se budete chtít během tréninků více zaměřit?

Hráče máme samozřejmě nakoukané a typově je známe. Víme, co od nich chceme, ale taky je poznávám blíž osobnostně. Jaké mají návyky, ale i zlozvyky. Budeme chtít hrát aktivní a agresivní hokej. Na tohle se budeme zaměřovat i při trénincích. Jsou sice kratší, ale o to intenzivnější. Budeme se soustředit na osobní souboje, agresivitu v předbrankových prostorech, rychlý přechod do útoku. Zkrátka věci, které by měly naši hru charakterizovat.

Nyní je však velmi brzy říkat, na co se máme soustředit nejvíc. Pro nás bude důležité vštípit hráčům během léta především systém. Liga začíná až 24. září a do té doby máme na programu osm přípravných utkání. Samozřejmě budeme chtít pokaždé vyhrát, ale počítáme s tím, že se budou v zápasech objevovat chyby. Na nás bude je co nejrychleji odstranit. Na začátek ligy budeme připraveni.

Co vy osobně? Také už jste se těšil na led podobně jako hráči?

Pauza už byla dlouhá. Loňskou sezónu jsme ukončili 18. dubna a hned po konci v Třinci jsme začali pracovat na skladbě mužstva a nastavení celkového chodu A-týmu. Žádnou osobní pauzu jsem neměl, ale na led už jsem se opravdu těšil. Nejsem moc zvyklý začínat takhle pozdě. Nakonec byl začátek 1. srpna adekvátní.

Pojďme k vám. Nedávno jste ještě trénoval třineckou mládež, jak se upekl váš přesun do AZetu?

Jak říkáte, trénoval jsem mládež, ale už předtím jsem působil v kategorii dospělých jak v Třinci nebo ve Frýdku-Místku. A musím říct, že práce s dospělými mě baví. V Třinci jsme řešili mé budoucí působení, ale když se ozval manažer Milan Mikulík a představil mi zdejší vizi, neváhal jsem. Sedli jsme si i s panem Malířem, nastínil jsem oběma své představy o tom, jak bych chtěl pracovat, a dali jsme to dohromady.

Přestože jde o druhou ligu, pracujeme v profesionálním módu od přístupu k tréninkům až po nastavení hráčů a celého realizačního týmu. Přišel jsem s tím, že přesně takhle chci pracovat a vedení mě v tom podpořilo. Podle toho jsme také skládali tým. Velmi si vážím toho, že jsem dostal šanci vést AZ Havířov. Navíc je to pro mě první angažmá v roli hlavního trenéra u mužů.

I přesto, že mám zkušenosti "jen" jako asistent, od pana Varadi a kluků z realizačního týmu jsem se hodně naučil a za tohle jsem jim hodně vděčný. Věřím, že nabyté zkušenosti zužitkuji při vedení našeho mužstva.

Přechod k mužskému týmu tak pro vás nebude kdovíjak náročný, že?

V Třinci jsem prošel od úplně nejmenších dětí až k A-týmu. Minulý ročník jsem se k mládeži vrátil, ale myslím si, že úplná neznámá to pro mě není. Na druhou stranu pozice hlavního kouče a asistenta je rozdílná. Za vše nesu odpovědnost hlavně já. Za to, jak nastavím realizační tým, který mimochodem funguje parádně a s kolegy jsme si sedli, za předváděnou hru a výsledky.

Je to větší zodpovědnost, ale já jsem na to připravený a těším se. Počítám s tlakem, který určitě přijde. Být hlavním trenérem je výsadou a s těmi tlak vždy přichází. Mně se hlavně líbila myšlenka, která tady je. Jsem připravený pracovat každý den naplno.

Z vašich slov je patrné, že se v Havířově cítíte skvěle...

Já se v Havířově cítím dobře už dlouho. (usmívá se) Několik let jsme tady bydlel, moje žena z Havířova pochází, takže ten vztah je trochu speciální. Práce v novém klubu mě neskutečně baví. Jsou tady super lidi, kteří jsou všichni profesionálové. Ať už je to Milan (Mikulík), který je sice poprvé v roli manažera, ale má řadu hráčských zkušeností, nebo pan Malíř, který má velké zkušenosti z byznysu. Oba jsou zvyklí pracovat profesionálně.

Funguje to zatím dobře, ale samozřejmě přijdou těžší chvíle. Bez toho by to nešlo, ale je tady výborná parta a jsme připraveni si navzájem pomáhat. I když přijdou těžké dny, věřím, že se z nich dostaneme.