H A V Í Ř O V - Jaromír Venglář (na snímku) má jako trenér v AZetu Havířov na starosti nábor nových hokejistů a trénování těch nejmenších dětí v přípravce. O tom co je potřeba udělat pro to, aby zájemci o hokej mohli v AZetu začít trénovat a hrát a také jaké mýty o hokeji neplatí se dozvíte v následujícím rozhovoru.
Pane trenére na úvod vám položím možná poněkud netradiční otázku. Zkuste říct, proč by se podle vás měly děti věnovat ve svém volném čase sportu a případně právě hokeji?
Děti dnes mají celkově málo pohybu. V školách se, na rozdíl od minulosti věnuje tělesné výchově méně času a i ve volném čase děti často více než by se věnovali sportování, sedí u televize či počítače. A proč hokej? Hokej má na rozdíl od mnoha jiných kolektivních sportů výborně propracovaný systém práce s dětmi a mládeží a pracují v něm na všech úrovních profesionální trenéři. Ti prochází přísným systémem školení a získávání licencí a u jednotlivých kategorií pak mohou trénovat jen trenéři s patřičnou kvalifikací. Malí hokejisté jsou do svých soutěží rozděleni podle ročníků, takže se spolu nesetkávají děti s velkými věkovými rozdíly. Hokej také podporuje většina měst v ČR a to i finančně.
A proč by měli s hokejem začínat v AZetu Havířov? Co jim může klub nabídnout?
Já mám zkušenost s trénováním dětí v různých klubech pod pěti vedeními a můžu jednoznačně říct, že současné vedení AZetu se věnuje nejvíce náboru a trénování malých dětí. Projevuje se to mj. tím, že až do 3. třídy se klubu neplatí žádné poplatky, nabízíme dětem výstroj zdarma, pro sociálně slabší máme spoustu věcí k zapůjčení. Tím se podle mě boří mýtus, který je ve společnosti zakořeněn, že hokej je drahý sport. V AZetu tedy platí, že z počátku klub klukům nebo děvčatům zajistí vše potřebné, aby mohli hokejem vůbec začít.
Už několikrát bylo v souvislosti s náborem malých hokejistů zmiňováno Konto Azeťák. Můžete jeho smysl a účel přiblížit?
Konto Azeťák vzniklo v našem klubu minulý rok. Z každé prodané vstupenky na zápas A týmu jde na bankovní účet pětikoruna a z každé permanentky pak 50 Kč. Celkem se takto vybralo 175.000 Kč. A právě z tohoto konta byla zakoupena výstroj pro ty nejmladší.
Zaznamenali jste nějaké mimořádné příspěvky?
Ano příspěvek na konto zaslali i někteří bývalí hráči a trenéři našeho klubu.
Co tedy musí rodiče udělat pro to, aby se jejich dítě mohlo začít v AZetu věnovat hokeji?
Stačí se podívat na webové stránky klubu a tam si najít kontakty na trenéry, včetně mě, který má na starosti nábor nových zájemců. Pak už stačí buďto jen zavolat do klubu nebo přímo mě na telefon 777 774 083, případně napsat e-mail na venglar@hc-havirov.cz a zeptat se kdy a kam mám svého kluka nebo holku, kteří chtějí hrát hokej, přivést. Mimochodem všechny tyto informace a i mnoho dalšího, je obsaženo Náborovém videu, které AZ Havířov připravil, a které je možno shlédnout ZDE nebo na našem webu v sekci AKTUALITY. Jinak jak už jsem říkal, na počátku to nestojí ani žádné peníze. Důležitý je zájem a ochota přivést dítě 3-4 krát týdně dítě na trénink. Navíc tréninky nejsou jen o hokeji, ale i o vytváření pozitivního vztahu ke sportu, o budování si kamarádských vztahů a taky se i pobavit.
Hokej však děti hrají jen část roku. Čemu se věnují v letních měsících?
Ta nejmladší kategorie, tedy přípravka, má nyní tréninky dvakrát týdně (úterý a čtvrtek od 18:00) v tělocvičně na ZŠ Mládežnická. Věnujeme se míčovým hrám, základům gymnastiky i atletické průpravě. Hrajeme i s hokejkami a míčkem, tedy vlastně hokejbal. Od konce srpna potom začínají klasické tréninky přípravky na ledě a ty budou 3x týdně. Tato zimní část poté skončí 31.3.2012.
Někteří rodiče mívají obavy, že hokej je i časově náročný sport a nejde skloubit s přípravou do školy a plněním školních povinností. Jak jde podle vás spojit dohromady hokej a škola?
Trénink většinou zabere 3-4 hodiny týdně. K tomu je nutno připočítat v sezóně i jeden zápas. Takže určitý čas je samozřejmě nutno hokeji věnovat. Není to ale nijak extrémní a je to kvalitní náplň volného času dětí. Vede k rozvoji fyzické i psychické stránky dětí. No a co se týká školy, tak každý trenér samozřejmě pochopí, že i v ní si děti musí plnit své povinnosti a že škola je pro život to nejdůležitější. Proto myslím, že by nemělo docházet k nějakým problémům při omlouvání z tréninků v případě, že je potřeba ve škole něco dohnat apod.. Navíc u mnoha dětí funguje účast v hokejovém týmu i jako motivace právě pro plnění si školních i jiných povinností.
Děkuji za rozhovor a přeji vám hodně úspěchů při práci s malými hokejisty.