VSTUPENKY NA PLAY-OFF KUPUJTE ZDE.

Klub získal unikátní materiály o historii AZetu

19.01.2020 | Tomáš Vlček

Zajímavé a v některých případech dokonce unikátní historické materiály o minulosti klubu, od jeho počátků až do nového tisíciletí, předal v minulém roce AZetu pan Vladimír Čížek z Frýdku-Místku. Jedná se o pozůstalost jeho dědečka MUDr. Miloslava Čížka, který byl nejprve hráčem a pak i dlouholetým funkcionářem klubu.

Rodák z Lazů MUDr. Miloslav Čížek, byl v předválečném období, jako středoškolský student, členem dorosteneckého týmu KČST Lazy. Po 2. světové válce dokončil v Praze studium medicíny, do Lazů se vrátil, a až do odchodu do důchodu zde působil jako obvodní lékař.

Tým dorostu KČST Lazy v sezoně 1934/35. M. Čížek v horní řadě zcela vpravo

Mimo to byl ale v letech 1948–1970 předsedou oddílu ledního hokeje Sokola Lazy, pozdějšího Sokol Zápotocký, Baník Zápotocký, TJ Důl Zápotocký a nakonec i AZ Havířov. V prvních letech byl i klubovým lékařem.

Mužstvo Baníku Zápotocký v sezoně 1959/60, M. Čížek (jako funcionář) stojí v horní řadě šestý zleva (v bílé čepici)

Stál tedy v čele klubu v době jeho vzestupu z nejnižších regionálních soutěží až do 2. nejvyšší hokejové soutěže v tehdejším Československu. A také při přesunu hokeje z Lazů, které v té době už podléhaly destrukci z důlní činnosti, do nově budovaného Havířova.

V unikátní sbírce dokumentů se nachází desítky historických fotografií, výstřižků z novin, ručně psaná kronika klubu z let 1985-88, kompletní výstavní panely k historii klubu ze 70. let, plány havířovského zimního stadionu a také 2 kusy kompletního rukopisu knihy Lední hokej v Lazích, jejímž autorem je Jaroslav Janiš, a která vyšla k 60. výročí založení klubu v roce 1988.

Za darované materiály vedení klubu moc děkuje a rádo je při vhodné příležitosti zpřístupní zájemcům z řad fanoušků.