AZ Havířov

Finále play-off 2024, AZ HAVÍŘOV - CHOMUTOV První domácí utkání ve středu od 17:30!

VSTUPENKY NA PLAY-OFF KUPUJTE ZDE.

K prvním dvěma semifinále přiletí Kohouti z Tábora

01.04.2024 | Lukáš Jandora, Matěj Juřík

Po výhrách v osmifinále proti Žďáru a čtvrtfinále proti Novému Jičínu stojí havířovští před branami finále, do kterého ale vede ještě trnitá a zdlouhavá cesta skrze semifinále. AZet se v něm, poprvé za celou sezónu, bude mít šanci porovnat s týmem ze západní skupiny 2. ligy, soupeřem v klání o místenku do bojů o Chance ligu bude ambiciózní tým z jižních Čech, Tábor.

Slůvko z havířovské kabiny

Až teprve nyní se Havířov bude moct utkat s týmem ze západní skupiny 2. ligy, což je sice pro diváka zajímavá a vítaná obměna, pro tým, a především trenérský štáb, to ale znamená jakýsi skok do neznáma, připravovat se na sérii proti týmu, který jsme prakticky neviděli naživo. Minimálně tedy fanoušci. Ptali jsme se proto lodivoda havířovské lavičky, Jiřího Raszky, jak probíhá průprava na semifinálové bitvy. „Na soupeře jsme se připravovali. Viděli jsme několik utkání a rozebrali si jejich hru,“ nastínil kouč část trenérské práce před začátkem série.

A co tedy trenéři ze záznamů utkání Tábora vyčetli a na co by si jejich svěřenci měli dát pozor? „Soupeř hraje aktivně, ale hru mají založenou na zabezpečené obraně. Jsou dobří v obranném pásmu, hrají důrazně na mantinelech a v předbrankovém prostoru. Důrazní jsou před oběma brankami, tam musíme být silní,“ sdílel s námi své postřehy trenér. Zároveň podotknul, že je hra Tábora jen velmi těžko porovnatelná s hrou týmů ze skupiny Východ. Srovnání herního projevu Kohoutů například s, pro AZet známějším, Vyškovem by tak bylo podle havířovského stratéga liché. „Těžko říct, jsou to rozdílné styly. Tábor je určitě hodně organizovaný,“ dodal kouč Raszka.

Semifinálová série je rovněž první, ve které se bude hrát na čtyři vítězná utkání. Ale jde to opravdu tak moc poznat, nebo to zase takový rozdíl není? Co tato změna znamená pro tým? „Znamená to, že musíme vyhrát o jeden zápas navíc,“ začíná s úsměvem na tváři kouč, vzápětí ale dodává, „ale ne, vážně... Samozřejmě je to obtížnější, může rozhodovat i kondice, hlavně v těch posledních zápasech,“ uzavřel trenér havířovského AZetu Jiří Raszka.

Jak to vidí hráč?

Třem našim plejerům jsme položili 4 stejné otázky. Jak na ně odpověděli zkušený obránce Tomáš Valenta a útočníci Jakub Mrva s Honzou Křivohlávkem? 

1. Jak moc přišel vhod odpočinek poté, co jsme Nový Jičín vyřadili nejrychlejším možným způsobem? Může to být v sérii naše výhoda?

2. Je Tvůj pocit před nadcházející sérií maličko jiný třeba tím, že s Táborem jsme se nikdy nestřetli, že to bude trochu neznámá?

3. Semifinále se už hraje jiným formátem - dva zápasy po sobě doma ve dvou dnech. Může to být v něčem jiné, třeba co se příprav na zápas týče? Nebo to nebude hrát roli?

4. Je v týmu soupeře někdo, koho, ať už osobně, nebo z ledové plochy, lépe znáš? Někdo, s kým si třeba i napíšeš?

Tomáš Valenta:

1. Odpočinek byl super, ale já osobně bych raději hrál. Nemám rád dlouhé pauzy bez zápasu. Někdy to výhoda je, ale trenéři nám naordinovali tréninky, takže jsme dobře potrénovali.

2. Můj pocit bude asi stejný, jako u každého soupeře. Když chcete vyhrát, tak musíte porazit každého, i kdyby to byl pro nás úplně neznámý soupeř. Máme nějaký cíl a musíme si za ním jít.

3. Myslím si, že nejdůležitější bude regenerace. Myslím si ale, že trenéři nás během celé sezóny na tuhle chvíli nachystali perfektně.

4. Hodně kluků z Tábora znám, ale bohužel nemám tolik prostoru, abych s nimi komunikoval. A teď navíc určitě nebudu, nechci, je to soupeř, který nás chce porazit!

Jakub Mrva:

1. Odpočinek je vždy fajn, ale klidně bych ho uvítal i kratší a častěji hrával, protože play-off je především o zápasech, je to vrchol sezóny, na který každý celý rok trénuje a těší se. Na to, že bude v krátké době hrát hodně zápasů a postupovat těmi vyřazovacími boji co nejdále. Jestli to může být výhoda, to se ukáže. My máme možná více sil, ale oni můžou být v nějakém laufu z postupu přes těžkou a vyrovnanou sérii. Uvidíme, ale delší odpočinek by mohl rozhodnout především tehdy, pokud by se série natahovala do vícero zápasů.

2. Já osobně jiný pocit nemám. Je to semifinále, další překážka na cestě k cíli, na to se hrozně těším. I když soupeře zatím znám jen z obrazovky (usmívá se - pozn. autora).

3. Ohledně týmové přípravy to asi jiné nebude. Ráno rozbruslení, na soupeře se přichystáme a večer, ať už ve středu, nebo ve čtvrtek, si půjdeme pro vítězství. Z osobního hlediska to možná jiné bude, protože po zápase se mi vždy hůře usíná, v těle vždy ten mač tak nějak ještě probíhá, ale snad teď ve středu usnu co nejrychleji, abych měl ve čtvrtek zase plno sil.

4. Zmíním Jirku Severu, který se chvíli mihnul zde v Havířově, nějaký čas jsme zde spolu strávili a občas ho i sleduju. Ale přesto, že je to velmi hodný kluk a dobrý parťák do kabiny, tak teď je pro mě soupeřem a psát mu určitě nebudu (s úsměvem od ucha k uchu - pozn. autora).

Jan Křivohlávek:

1. V téhle fázi sezóny mně osobně 2 dny volna přišly určitě vhod, člověk na chvilku vypne od hokeje. Ale jestli to bude výhoda, to se ukáže až v průběhu série.

2. Máš pravdu, bude to trochu jiné, ale hlavně se těším. A věřím, že to bude zajímavější, že se budeme moct poměřit s někým, s kým jsme se během sezóny nepotkávali.

3. Mě tento formát vyhovuje více, mám rád ten pocit, když jdou zápasy rychle za sebou, hráč mnohem víc cítí, že se hraje play-off.

4. Popravdě, já fandil spíše Příbrami, tam je pár kluků, se kterými jsem hrával. Takže pro mě by to bylo pikantnější. Ale i v Táboře jsou kluci, kteří dlouho hráli 1. ligu či extraligu, takže je člověk podle jmen zná.

Kromě našich hráčů jsme oslovili také jednoho z hostujících, jméno Karla Plášila zná každý, kdo před několika málo lety trochu sledoval extraligu. Na 2. ligu bek obrovsky zvučného jména, který má odehráno více než 160 startů v extralize a přes 200 v Chance lize, který také zapsal více než 50 utkání v mládežnických reprezentacích...

"Havířov má daný cíl, tím je postup do 1.ligy. Má to stejně jako my, svou konferenci jednoznačně ovládl, takže víme, že nás čeká velmi těžký soupeř", říká 190 cm vysoký obránce, když jmenuje své povědomí o slezském soupeři... A pokračuje i na téma, zda se malinko nebojí toho, že se táborští v sérii s Příbramí až moc vydali se silami, zda by nyní, když se navíc hraje na 4 vítězné, mohly chybět... "Série s Příbramí nám nějaké síly vzala, to je fakt, ale věřím, že máme dobře natrénováno a do série s Havířovem půjdeme velmi dobře připraveni..."

Jak už jsme avizovali, ještě dva roky zpátky hrál odchovanec českobudějovického Motoru pravidelně extraligu, byl dokonce předsezónní posilou Vítkovic. Co se stalo a seběhlo, že najednou "sešup" až do 2. ligy? "Seběhlo se víc věcí najednou a nebyly úplně nejšťastnější, takže jsme se rozhodli, jako rodina, že se vrátíme domů. Jenže z Motoru zájem nebyl vůbec žádný, což mě trochu i zamrzelo. Rozhodl jsem se proto pro Tábor, kde jsou pro 2. ligu podmínky a zázemí nadstandardní, jsem tady spokojený. Celý ten příběh okolo tohoto tématu je spíš na nějaký článek do Bez frází... (od ucha k uchu se řechtá - pozn. autora)" 

Naším soupeřem je Tábor

Tým z Tábora má již několik let jasně definovaný cíl, a to vrátit se do Chance ligy. Tu hrál klub z jižních Čech naposledy v letech 2009–2011, kdy ekonomické problémy poslaly Tábor z druhé nejvyšší soutěže rovnou do krajského přeboru. Z toho se ale klub vyšvihl nejrychlejším možným způsobem a od té doby je, s výjimkou sezóny 2018/19 a covidových let, pravidelným účastníkem vyřazovacích bojů 2. ligy. Nejblíže své vysněné metě byli Kohouti na jaře roku 2022, kdy si ve skupině vítězů tří částí 2. ligy vybojovali účast v baráži. V té ale hráči Tábora nedokázali projít přes Šumperk, který si tak uhájil prvoligovou příslušnost.

Jak v základní části, tak v nadstavbě A, skončil Tábor v tabulce shodně na druhém místě za Piráty z Chomutova, ti měli v obou případech náskok pouhých třech bodů. Za dobrými výsledky tahal tým s kohoutem ve znaku kádr, ve kterém se vám pár jmen jistě vybaví. Například absolutní král brankářských statistik západní skupiny 2. ligy, jež dlouho hájil v Chance lize barvy Vsetína, David Gába, kterého pro play-off doplnil ještě gólman ze Znojma Matěj Žajdlík. Nebo zmíněný obránce s extraligovými zkušenostmi Karel Plášil. Opomenout nelze ani slovenského veterána, který svou hokejovou kariéru spjal především s nedalekými Vítkovicemi, Rudolfa Hunu.

V osmifinále se táborští utkali s dalším bývalým účastníkem 1. ligy, s Benátkami nad Jizerou. Ty ale svěřenci trenéra, který se může ze svých hráčských let pyšnit titulem extraligového mistra, Jakuba Grofa, spolehlivě vyřadili v nejkratším možném počtu zápasů. Vše stvrdili ve třetím utkání, na domácím ledě, vysokou výhrou 7:1. O to větší šok byl, když první čtvrtfinálové klání, opět na táborském ledě, vyhrála Příbram. A i když Kohouti následující dvě utkání vyhráli a Příbrami dokonce za 120 minut nedovolil ani jednu branku, příbramští si výhrou 2:0 vyžádali pátý, a tedy rozhodující zápas. V něm před domácími fanoušky vyhrál Tábor fotbalovým výsledkem 1:0 a vysloužil si postup do semifinále.

Těsně po rozhodujícím zápase čtvrtfinálové série se prvního centra domácích, Jakuba Matušíka, ptali na to, s čím jeho tým do Havířova k prvním dvěma utkáním pojede. „Abych řekl pravdu, tak jsem o tom zatím ještě vůbec nepřemýšlel, ale pojedeme tam udělat minimálně jeden zápas a uvidíme, popereme se o to. Samozřejmě tím, že se ta série trošku natáhla je možná Havířov favorit, ale určitě se jich nebojíme,“ odpověděl dlouholetý kapitán modrobílých.

Vzájemný zápas?

Jediný vzájemný zápas mezi Havířovem a Táborem za poslední roky? Píše se 8. duben roku 2013, ve skupině s Technikou Brno, Pískem, Berounem a právě Táborem se rveme o postup do 1. ligy. Ten se nakonec daří, i proto, že Tábor doma porážíme 8:0! Odveta na ledě soupeře se už nehraje, protože o postupujících o ligu výše je předem rozhodnuto.

Sestava AZetu z posledního vzájemného duelu? 

Daneček L. (od 40. Matoušek) – Prokop "A", Vydra, Krisl "C", Hegegy, Zientek M., Rimmel "A", Hartmann, Graca – Kanko, Pechanec, Kolařík - Klimša, Říčka, Daneček J. - Maruna, Bursík, Matějek - Mráz, Kotala

Po 11 letech si proti stejnému soupeři, a také v boji o vysněný postup, zahraje David Klimša! Na druhé straně pak Jakub Matušík, který za Tábor "točí" už svou 18. sezónu v dospělém hokeji!

Kdy a kde? A proč?

První utkání semifinálové série startuje v Gascontrol aréně ve středu 3.4. v 17:30! To druhé pak o 24 hodin později, čili ve čtvrtek ve stejný čas!

Vstupné je 130 Kč pro dospělé, 60,- pro děti do 16 let včetně a 20,- pro děti do 140 cm. Pro ty, kteří by snad zůstali doma, bude samozřejmě přichystaný tradiční textový onlajn přenos na webu onlajny.com

Kdo však přijde na zimák, ten kromě zážitku hokejového může dostat i ten gastronomický, v Bufetu Gól bude připravena k servírování, krom dalších tradičních dobrot, třeba výborná vepřová kýta s hořčicí a chlebem, pro čtvrteční zápas ji nahradí lahodné vepřové trhané na jemně opečeném chlebu!

A aby toho nebylo málo, budeme o přestávkách také soutěžit, opět s Autodomem Vrána, hlavní cena tentokrát nebude televizor, ale zapůjčení automobilu na týden ZDARMA! 

Youtube