AZ Havířov

Kupte si vstupenky ON-LINE. Ušetříte si čekání ve frontě u pokladen. Podrobnosti v článku.

Ještě jsem se nesetkal s tak pozitivním a zapáleným přístupem, říká nový kondiční trenér Pavel Horyl

21.07.2018 | Martina Kotulová

Nepostradatelnou součástí léta je pro hokejisty suchá příprava. Tu letos dostal na starost nový kondiční trenér Pavel Horyl, který má zkušenosti například ze sousedního Frýdku-Místku nebo extraligového Třince. Hráčům A týmu nachystal v uplynulých devíti týdnech tréninky s pestrou škálou tréninkových metod. Jak zatím uplynulou dobu a své působení v Havířově hodnotí nám prozradil v rozhovoru.

Než jste začal pracovat v Havířově, působil jste jako kondiční trenér ve Frýdku-Místku a Třinci. Jak se zrodil váš příchod do AZ?

Po ukončení spolupráce v Třinci jsem byl nějakou dobu na volné noze. Jednoho dne mi přišla nabídka od kamaráda – pana Pauliaka. Kontaktoval mě s otázkou, jestli už mám angažmá na nadcházející sezónu. První možnost byla ze zahraničí, které pro mě nebylo v tu chvíli přijatelné. A druhá nabídka byla z Havířova, kde má dobré vztahy s hlavním trenérem – panem Režnarem. Začaly probíhat první schůzky, získával jsem první informace k mému případnému působení a v podstatě během dvou týdnů jsme nastínili, jak by spolupráce vypadala. Následovalo setkání s panem Mrowiecem, se kterým jsme domluvili podmínky. Uteklo pár týdnů a k 30. dubnu začínala suchá příprava, to už jsem byl tady.

Máte zkušenosti z extraligy, kde je přeci jen jiné zázemí. Jak hodnotíte prostředí v Havířově? Překvapilo vás něco?

Je to první liga, takže zázemí se opravdu nedá porovnat s extraligovými podmínkami. Mile mě ovšem překvapilo vybavení posilovny a prostor ke zlepšování kondice. Velice pozitivně hodnotím jednak velkou tělocvičnu, která se dá využít při nepřízni počasí nebo potom v sezóně, kdy už nebudeme tolik venku. V tom je prostor ideální. A stejně tak vybavení posilovny, kde máme pestré zastoupení pomůcek pro dnešní pojetí tréninku. Ať už to jsou bosu, aqua hity a další náčiní. Se zázemím pro mou práci spokojený jsem.

Další věc, která mě mile překvapila, bylo mužstvo i realizační tým. Všichni jsou velice přátelští a začátky byly moc příjemné. Myslím si, že práce je hodně o tom, aby byla pohoda a dobré vztahy na pracovišti.

Když už jste zmínil tým, jak ho před sezónou vnímáte? Z mnohých stran je podceňovaný. Má podle vás šanci hrát to, co od něj mnozí třeba nečekají?

Kluky bohužel zatím neznám, co se týče herního projevu na ledě. Neznám každého individuálně. Ale co musím vyzdvihnout je velmi pozitivní přístup k samotnému tréninku. A nebojím se říct, že jsem se ještě nesetkal s tak pozitivním a zapáleným přístupem jako právě tady. Za sebe můžu říct, že jsem byl velice mile překvapen a jsem rád, že jsem dostal možnost se s nimi setkat, poznat a pracovat.

Hezky jste výše použil výraz „dnešní pojetí tréninku“. Jaké je to vaše?

Čerpám vědomosti a hodně sbírám inspiraci od svého otce, který dlouhodobě spolupracoval s hokejisty z NHL, nejvíce však s obráncem Pavlem Kubinou, a už přes deset sezón působí v extraligových Vítkovicích. Můj bratr také dělá v této profesi, individuálně se věnuje hráčům z NHL, KHL a Extraligy. Takže jsme tak trochu rodina trenérů. :) Nějakým způsobem kooperujeme, vyměňujeme si názory a poznatky ohledně toho, co se teď ve světě děje, používá a co funguje a nefunguje.

Ale co se týče přímo mé osnovy a přípravy. Ze začátku jsme se soustředili na správnou techniku cvičení. Někteří kluci měli problémy s technikou základních prvků jako jsou dřepy, přemístění osy apod. Stejně tak jsme dost času investovali do práce s vlastním tělem. Soustředili jsme se na problematické partie, oblasti kyčelní a ramen. Věřím, že jsme se dostali na trochu jinou úroveň, než byli kluci loni, kdy nevyužívali těchto metod a byli ochuzeni i o běžeckou část. Letos jsme se snažili alespoň dvakrát týdně vyběhnout – ať už jsme trénovali obratnostní běhy, člunkové nebo sprinty. V běžecké i silové části tréninku jsem se snažil využívat širší spektrum tréninkových metod.

Přípravu jste tvořili společně s hlavním trenérem nebo to bylo čistě ve vaší režii? Zvládli jste vše, co jste naplánovali?

Přiznám se, že příprava byla čistě v mé režii. S panem Režnarem jsme ale samozřejmě konzultovali. Na některé věci měl svůj názor a spolupráce byla obousměrná. Vždy jsme řešili průběh nadcházejícího týdne. Na základě toho jsme pak ještě ladili detaily.

Na konci jste s hráči absolvovali fyzické testy. Jak dopadly? I vzhledem k tomu, že podle vás někteří na začátku měli problémy s technikou.

Přiznám se, že testy se dělaly včera (pozn. redakce: rozhovor vznikl počátkem července). Mám zatím jen všeobecný pohled na věc. Podíval jsem se zatím jen na některé dotyčné, kteří byli na začátku v něčem horší. A musím říct, že mě mile překvapili. Ať už co se týče silové přípravy, kde jsme testovali sílu dolních končetin – tam se kluci dost zvedli. Tak každý rok dělám i terénní test, který se zase zaměřuje na kondiční složku.

Když se ještě vrátíme na začátek, jak probíhalo přebírání týmu od Marka Gryce?

Podle mých informací příprava probíhala tak nějak kouskovaně. A kluci měli více trenérů. S Markem jsem se ale sešel a řešili jsme nějaké věci. Spoustu názorů a pohledů na trénink máme podobných, takže myslím, že ve většině případů jsme se shodli. Nevedli jsme dalekosáhlé rozhovory o tom, co a jak vedl. Pro mě je podstatné, že jsem dostal do rukou tým, se kterým už si vše řeším sám.

Neproběhla tedy rapidní změna mezi jeho a vašim vedením tréninku?

Příprava nebyla postavená jen na něm. Loňská příprava prý byla pojatá více silově, takže většinu času trávili v posilovně. To jsem se snažil změnit. Nechtěl jsem, aby kluci byli zavření jen někde v budově a jen stereotypně zvedali činky. Snažil jsem se přípravu udělat pestřejší. Využívali jsme písek, kde jsme rozvíjeli dynamiku, obratnost, starty. Efektivněji tam pracujete s hlubokým stabilizačním systémem.

Nechybělo letos týmu soustředění?

Přiznám se, že to je také diskutované téma. Nemyslím si, že by soustředění chybělo. Nevidím vyloženě benefit v tom, že kluci budou týden na nějakém místě, kde se trénuje v terénních podmínkách, nemáte vlastní zázemí, materiál a přeci jen byste si museli vše dovézt. Soustředění probíhají i na bázi spíše běžecké. Takže z mého pohledu o nic nepřišli.

Věnujete se s hráči také oblasti správné životosprávy? Nebo je tahle složka zcela na nich?

Nejsem výživový poradce, i když základní znalosti je potřeba ovládat. Z mých vlastních zkušeností i z jiných lig vím, že to je spíše o nich samotných. Jsou tady kluci, kteří se zajímají a pracují na sobě i v závislosti na stravě. Ale přeci jen je ta první liga jiná, někteří z kluků musí řešit i práci a jiné starosti. Takže je to spíše na každém z nich, jak se k tomu postaví a jak se chce dále posunout. Mám zkušenosti, že čím více se snaží něco z této oblasti vštípit, tak se to může projevit i negativně. Pak jde také o peníze, které jsou potřeba, aby vám výživový poradce připravil jídelníček opravdu kvalitně a na míru.

Dostali kluci na ty dva týdny, kdy měli volno, domácí úkoly? :) Naordinoval jste jim nějaké tréninky?

Samozřejmě, dostali vytištěné plány na celý týden. Jde o udržovací trénink, kde mají jak posilovnu, tak i běh nebo kolo. I to je součástí. Nemyslím si, že by bylo úplně vhodné na dva týdny zcela vypnout a pak do toho na plno zase skočit. Věřím, že se plánů zodpovědně zhostí a budou na sobě pracovat. A po dovolené se vrátí s tím, že se nebudeme muset zdržovat dlouhým zapracováním a navykáním na jejich trénink.

Jaká bude vaše role u týmu až začne příprava na ledě a pak samotná sezóna?

Máme už nástřel toho, jak bude vypadat příprava s ledem. Takže kluci budou většinou na skupiny. Ať už to budou obránci, útočníci nebo podle toho, jak je zamíchá trenér. Já na ně budu mít nějaký prostor, kde je budu zapracovávat. Budeme aplikovat takové metody, aby se udrželi i přes sezónu. Není to pak jen o tom hrát hokej, ale nějakým způsobem se udržovat, aby nešli silově dolů a pořád měli kondici. No a potom, nedej bože, když se někdo zraní, tak aby se mohl dostat co nejdříve zpátky do sestavy.

Chystáte se také někam na dovolenou nebo budete spíše v pohotovosti na telefonu, kdyby někdo potřeboval radu?

V podstatě 15 let jsem nebyl nikde u moře, takže se letos chystám. Mám velké očekávání, jak to bude vypadat. Samozřejmě na telefonu budu, ale věřím tomu, že i kluci si ode mě potřebují odpočinout. Přeci jen těch 9 týdnů bylo dlouhých. I oni potřebují zregenerovat hlavu nejen svaly.

Jako kondiční trenér se určitě také udržujete, dokážete i vy vypnout na dovolené nebo s sebou vezete kufr činek a tréninkový plán?

Přiznám se, že jsem nad tím nepřemýšlel. Sám mám v poslední době problém se sebekázní a udržováním se, protože je toho teď hodně. V odpoledních hodinách se vždy věnuji ještě individuálním tréninkům. Co se týče myšlení na posilování na konci dne, tak to už moc nemám a přiznám se, že to trochu flákám. Ale snažím se do toho zase dostat a plánuji, že s sebou nějaké jednoduché pomůcky zabalím. 

Děkujeme za rozhovor a přejeme pohodovou dovolenou.

Instagram Youtube