AZ Havířov

Odkaz na on-line ticketing pro nákup vstupenek na zápasy ZDE.

Havířovský hokej prochází změnou

25.04.2022 | Klub

H A V Í Ř O V - Ve sportu je to jako v životě, všechno má svůj začátek i konec, přicházejí vítězství i prohry. Hokejový klub AZ Heimstaden Havířov, který po úspěšných sezonách a bojích v play off, sestupuje z druhé nejvyšší soutěže. Kde jsme společně začali, taky i končíme. V čele AZetu byl od roku 2010 Jaroslav Mrowiec, členem nejužšího vedení pak Aleš Bambula. Jejich éra v klubu končí, zde je ohlédnutí za uplynulými dvanácti lety.

Pohled do historie

Když jsme společně do vedení klubu přicházeli, byl v insolvenci a naším prvořadým úkolem bylo postavit jej na nohy. Jinak by z české hokejové mapy zmizel úplně. Klub jsme museli očistit, uzdravit proto, aby se zde hrála aspoň II. liga a byly zachovány mládežnické soutěže. Museli jsme uhradit dluhy vůči subjektům hokejového svazu a vykoupit hráče z insolvence. Udržet vše v chodu nebylo jednoduché. Velkou podporou nám bylo v začátcích město, které mělo jedinou podmínku, a to, že městské peníze se nesmí použit na úhradu hokejových dluhů. V začátcích byl součástí klubu i Jan Peterek a v roli manažera, do konce roku 2012, Martin Potočný. Každý odvedl pro klub svou část práce a za to jim děkujeme.

Podařilo se nám získat několik partnerů, i když zpočátku to byly převážně firmy našich kamarádů. Nedílnou součástí novodobého AZ Havířov se stal jeho hlavní partner K&K PNEU s.r.o. a společně jsme začali budovat klubovou značku. Tým mužů hrál na špici II. Ligy a během tří let se nám podařilo postoupit do druhé nejvyšší soutěže. Vzhledem k finančním podmínkám, které jsme měli, a v konkurenci týmů jako Vsetín, Přerov, Prostějov, Frýdek-Místek, Poruba aj. to byl velký úspěch. Myslíme, že až v budoucnu bude teprve doceněno, co se nám v Havířově podařilo dokázat. Neztratili jsme se ani v I. Lize, kde jsme se, až na tři sezóny, vždy probojovali do play off. V době působení v I. lize AZ Havířov spolupracoval s extraligovým Třincem, Vítkovicemi, Zlínem, Olomoucí a našim klubem prošli hráči, jako Hrňa, Marosz, Okál, Fořt, Svoboda, Šedivý, Jergl, Škurek, Dolejš, Lukáš, Dujsík, Fridrich aj.

Fanoušci

Vždy byli, jsou a budou nedílnou součástí tohoto klubu. Nedá se zapomenout na plné stadióny jak ve II. lize, tak i na zápasech I. ligy, třeba proti Slavii v sezóně 2015/2016. Velké díky patří opravdovým fanouškům, kteří nás podporovali, motivovali, fandili, a i přes občasné nezdary nám zůstali věrni. Takových fanoušků nebývá mnoho, a proto si jich za to velmi vážíme. Fanoušci dokáží strhnout tým a nabudit takovou atmosféru, která dokáže ovlivnit utkání. Děkujeme všem fanouškům AZ Havířov.

Největší domácí návštěvnost v průběhu sezón:

  • 2010/11 (II. liga): proti Orlové, základní část – 5100 diváků
  • 2011/12 (II. liga): proti Karviné v play-off – 4657
  • 2012/13 (II. liga): proti Berounu, baráž – 3991
  • 2013/14 (I. liga): proti Havlíčkovu Brodu, základní část – 3044
  • 2014/15 (I. liga): proti Kladnu, základní část –2884
  • 2015/16 (I. liga): proti Slavii, základní část – 5328
  • 2016/17 (I. liga): proti F-M, základní část – 3238
  • 2017/18 (I. liga): proti Vsetínu, základní část – 3279
  • 2018/19 (I. liga): proti Kladnu, základní část – 4231

Mládež

Havířovský hokej není jen áčko mužů, jako jednomu z mála klubů na naší úrovni se nám podařilo dlouhodobě udržet extraligu juniorů i dorostu. Rovněž jsme udrželi kategorii mládeže po ročnících a nemuseli jsme hrát tzv. smíšenky (spojené dvě třídy). Snažili jsme přivést do klubu co nejvíce malých dětí, kterým jsme chtěli vytvořit ty nejlepší podmínky. V přípravce jsme vytvořili program na zapůjčení výzbroje zdarma pro děti, které se rozhodovaly, jestli budou hrát hokej a pro ty se sociálním znevýhodněním. Klubové příspěvky jsou jedny z nejnižších v našem kraji. Za 12 let našeho působení v klubu se nám podařilo zrekonstruovat a vybavit šatny pro mládež, posilovnu a tělocvičnu. Došlo k výměně plexiskla, osvětlení na ledové ploše a to vše ve spolupráci s městem Havířov, SSRZ a MŠMT.

Zajistit kvalitní přípravu a odehrát extraligové utkání dorostu a juniorů na jediné ledové ploše je téměř neřešitelné. I přesto se podařilo každý rok mít hráče v mládežnických reprezentacích od U14 do U20 let. Jme hrdí na odchovance, kteří se probojovali do extraligy a reprezentují město a náš klub: Robert Říčka, Jan Bambula, Jakub Kotala či Daniel Kurovský. Nejúspěšnějším odchovancem a velkým patriotem našeho klubu je pak několikanásobný nejlepší hráč ČR David Pastrňák, v současnosti hráč Boston Bruins, který už v 15 letech odehrál pár utkání za mužský tým AZ Havířov. Když mu to čas dovolil, účastnil se i akcí spojených s naším klubem.

Partneři

V Havířově nejsou velké firmy, které by mohly výrazně sponzorsky přispět na chod klubu, navíc naší konkurencí jsou v tomto směru Třinec a Vítkovice. Naše velké poděkování patří všem společnostem, firmám i podnikatelům, kteří nás podporovali. Dopady ekonomické krize pocítili v posledních letech všichni, náš klub nevyjímaje. Bylo proto velmi složité zajistit jeho chod. Měli jsme velké štěstí, že město Havířov a společnosti Heimstaden Czech s.r.o., PODA a.s. a GASCONTROL s.r.o. byly i v těchto podmínkách naším nejdůležitějšími partnery. Výrazná pomoc přicházela od společností, Autoslužby Janoušek s.r.o., Autodům Vrána s.r.o., Hlimont s.r.o., Euroline s.r.o., Radegast, 3CSAD.cz, Lékárna na Národní třídě, Viking Agency s.r.o., Turčina s.r.o., Gesomont a dalších, se kterými jsme měli roční smlouvy. Před každou sezónou se tyto smlouvy znovu uzavíraly, což svědčí o důvěře, dobrých vztazích i oboustranné spokojenosti s uzavřeným partnerstvím. S našimi partnery jsme se rádi potkávali na společných akcích jako byli fotbalový AZ GLOBUS CUP, tenisový turnaj AZ OPEN, zimní Mikuláš s PODOU, letní dětské dny s AZetem a reprezentační ples AZetu Havířov.

Budoucnost

Hokej je finančně velmi náročný sport. Hrát druhou nejvyšší soutěž znamená velkou finanční zátěž a je otázka, zda se Havířovu podaří návrat zpět. Je jasné, že cesta na pomyslné výsluní nebude lehká a bude s mnoha překážkami. Dnes předáváme klub v dobré kondici bez dluhů a s pocitem dobře odvedené práce… Navždy v nás zůstanou zakotveny vzpomínky na všechno, co jsme společně dokázali. Přejeme novému vedení, hráčům i fanouškům jen to nejlepší.

Chtěli bychom poděkovat všem, kteří s námi bojovali za dobré jméno značky AZ Havířov: členům Valné hromady Michalu Jonášovi a Tomáši Matějkovi, časoměřiči a nositeli dobré nálady Vladimíru Krčovi, celé redakci s Tomášem Vlčkem, trenérům Janu Danečkovi, Tomáši Potěšilovi, Petru Jemelíkovi, Richardu Lenomarovi, Davidu Svozilovi, Filipu Konštackému, sekretáři Robinu Pavlasovi, nerozlučné a nepostradatelné dvojici Vladislavu Kozlovi a Evženu Buštíkovi, manažerům Patriku Rimmelovi, Pavlu Zdráhalovi a v neposlední řadě marketingovým manažerům Michalu Kučerovi, Martině Kotulové a Michalu Raszkovi, za to, co pro AZ vykonali. Byla radost s Vámi spolupracovat.

Instagram Youtube