AZ Havířov

Od sobotního zápasu s Prostějovem bude opět pro fanoušky probíhat hokejová tombola. Podrobnosti v článku ZDE.

Havířovský dorost na startu skupiny o play-off

27.11.2019 | Vít Káňa

Havířovští dorostenci zakončili první část svého působení v ELIOD extralize dorostu na druhém místě skupiny východ, když na první Vítkovice ztratili v osmnácti zápasech jediný bod a skončili před Kometou, Třincem i Zlínem. Ve čtvrtek 28. listopadu jim začíná druhá fáze soutěže. Ta se nazývá „O pořadí v Play-off“. První zápas AZ zavede na to nejvzdálenější kluziště do Karlových Varů. První domácí zápas čeká havířovské mladíky v sobotu, kdy do Havířová přijede Havlíčkův Brod. Zápas začíná od 14:45 v GASCONTROL Aréně.

Ve čtvrtek 28. listopadu vstoupí ELIOD extraliga dorostu do své další fáze. Pro hráče AZetu začne část, která se nazývá „O pořadí play-off“. Utká se v ní osmnáct nejlepších týmů ze třech základních skupin západ, střed a východ. Z každé postoupilo do této skupiny vždy šest nejlepších týmů, ostatní budou bojovat o záchranu. AZ v rozmezí listopadu až března odehraje 24 zápasů proti dvanácti soupeřům ze skupiny západ a střed. Čekají na něj například týmy z Mladé Boleslavi, Plzně, obě pražská „S“ a další. Havířov svůj první zápas odehraje ve čtvrtek a o první body se popere na ledě Karlových Varů. Zápasy odehrané ve skupině východ s nejlepšími šesti týmy, se již započítaly do nové tabulky. Havířov v ní je s 19 body na 6. místě. Ze skupiny o play-off do vyřazovací části nepostupují jen týmy, které se umístí na 17. a 18. místě.

Dorostenci AZ RESDIOMO Havířov -  2. místo v základní skupině, 43 bodů, skóre 64:33

Z osmnácti zápasů v základní skupině jich naši dorostenci dokázali vyhrát patnáct, z toho dvakrát se radovali po prodloužení či nájezdech. Dvakrát podlehli Zlínu a jednou prohráli na brněnské Kometě. V tabulce skončili o bod za prvními Vítkovicemi, do další fáze soutěže postoupili z druhého místa. Havířovští dorostenci, oproti ostatním týmům, nemají na svém kontě tolik vstřelených gólů a jejich hráči nejsou v TOP pětce nejlepších střelců, ale mají něco, co možná chybí ostatním - týmovost. Parta pod vedením trenéra Tomáše Urbánka funguje jako celek. Tým není závislý na dvou nebo třech ostrostřelcích, ale táhnou ho všechny formace rovnoměrně. Po hořké zkušenosti z loňska, kdy tým dorostenců v play-off skolila rozsáhlá marodka, se letos mezi dorostence podívalo více hráčů z deváté třídy. Tým hraje i důsledně v obraně, procento ubráněných oslabení dosahuje téměř 93 %. Každá devátá střela na branku končí gólem v brance soupeře.

Než začnu vypisovat úspěchy nejlepších hráčů v poli, musím zmínit nejlepší brankářskou dvojici v lize - Antonína Nowaka a Štěpána Zlatnického. Štěpán Zlatnický má úspěšnost v devíti zápasech 92,80 % a Antonín Nowak dokonce 93,02 %. Nejlepším střelcem je Kevin Horváth, který dal 10 gólů a je lídrem kanadského bodování (10+7). Nejvíce nahrávek má Martin Pavlačka - 11. V tabulce +/- bodů vede obránce Petr Kubíček s +12 body, ten také vyprodukoval nejvíce kanadských bodů mezi obránci 15 (5+10). Statistiky dorostenců je ale třeba brát s mírnou rezervou, jelikož někteří hráči vypomáhali i v juniorské soutěži, a odehráli tak méně soutěžních zápasů v extralize dorostu.

Před zápasem v Karlových Varech jsme se zeptali na pár otázek trenéra dorostu Tomáše Urbánka.

Pane trenére, jak hodnotíte právě skončenou skupinu východ ELIOD extraligy dorostu?

Jsme samozřejmě rádi za výsledek, kterého se nám podařilo dosáhnout, druhé místo je velký úspěch. I za to, jak jsme tu celou skupinu odehráli. Kluci odvedli parádní práci a náš cíl, skončit v první šestce, se splnil. Teď jenom dojít co možná nejdále a všem ukázat, že nejsme žádní „začátečníci“.

Bylo těžké namotivovat hráče na slabší soupeře? Přeci jen, našly se i týmy, které už na konci října neměly o co hrát?

Týmy, které už neměly o co hrát, jsme samozřejmě v soutěži potkali. Ale my jsme stále hráli o co nejlepší postavení do další skupiny, protože mezi postupovou šestkou se započítávaly i body s těmi „slabšími“ týmy. Navíc jsme v průběhu soutěže měli spoustu zraněných. Myslím, že to kluci zvládli dobře. No a když bylo potřeba motivace, tak trenéři vyčistili vzduch v kabině (směje se).

Letos máme velmi vyrovnanou brankářskou dvojici. Už máte vybranou jedničku, nebo se budou Štěpán s Markem nadále střídat?

Je pravda, že na jednom gólmanovi to nemáme postaveno. Kvalitu naše brankářská dvojice určitě má. Jedničku vybranou nemáme, chlapci by se v bráně měli nadále střídat. Doufám, že se jim bude dařit i nadále a oba budou v budoucnu přínosem pro náš juniorský tým.

Letos jste vyzkoušeli pár hráčů z 9. třídy, je mezi nimi někdo, kdo v příštích letech zazáří?

No, jestli někdo zazáří, na to je, řekl bych, ještě brzy. Samozřejmě v to budeme doufat. Letos jsme do sestavy, kvůli rozsáhlé marodce, museli nasadit mladší kluky dříve. Na ledě to zvládli se ctí, pomohli nám v několika zápasech, dali i pro nás velmi důležité góly, díky kterým jsme se dostali až na druhé místo v tabulce.

Vyslali jste na zápasy našich budoucích soupeřů skauty, máte je, jak se říká načtené?

Protože všechny týmy v extralize mají stejné hrací dny, ať už hrají skupinu západ, východ anebo střed, tak jsem na živo nikoho neviděl. Ale před začátkem sezóny jsme proti nim odehráli několik přípravných turnajů. No a s některými už máme loňskou zkušenost. Naopak, s několika týmy odehrajeme letos vůbec první vzájemné zápasy. Samozřejmě se moc těším na to, jak se budeme prezentovat v porovnání s těmi nejlepšími manšafty.

Letos se nám v dorostu sešel poměrně dobrý ročník, je někdo, kdo svými schopnostmi vyčnívá?

Já strašně nerad někoho veřejně chválím, oni pak zpychnou. Myslím si, že naše síla je pravě v té týmovosti. I přesto, že máme v týmu spoustu individuálně velmi šikovných hráčů. Samozřejmě, máme skvělé gólmany, ale to, co nám vyhrává zápasy je týmovost a ti kluci týmoví jsou. Blokují, lehají do střel a vzájemně se burcují. Ro jsou důležité hokejové návyky. To, že dá někdo v zápase dva góly a pak si neplní defenzivní povinnosti, to u našich chlapců skutečně nehrozí.

S jakým cílem jdete do další fáze soutěže. Je nějaký tým, kterému byste se chtěli v play-off vyhnout?

Nad tím, abych se přiznal, jsem ještě nepřemýšlel. Naším cílem je, dostat se do play-off a tam dojít, co nejdál. Je sice pravda, že do play-off se z této skupiny nedostanou pouze dva týmy. My si jdeme krůček po krůčku, zápas od zápasu, nedíváme se dál než za další utkání. Těším se na to, že se střetneme s nejlepšími týmy v republice a můžeme fanouškům ukázat to nejlepší, co v nás je.

Co vlastně říkáte na nový formát soutěže? Zamlouvá se Vám, je na něm něco, co byste případně změnil?

Soutěž je letos náročná, je důležité chytit začátek, protože když se dostanete do spodní části tabulky, hrajete pak skupinu o udržení, na kontě nemáte žádný bod a z dvanácti týmů jich letos šest spadne do nižší soutěže. To je neskutečné síto. Líbí se mi to, že si zahrajete se všemi nejlepšími týmy, protže ty tři skupiny se prolínají. Jen ty hrací dny by se mohly trochu upravit. Hraje se ve čtvrtek a sobotu, což je pro hráče, kteří jsou školou povinní, trochu nešťastné.

Trenére, děkuji Vám za rozhovor a přeji hodně zdaru v bojích o play-off.

Čtenáře, kteří se dočetli až sem, bych chtěl pozvat na naše první domácí utkání, které odehrajeme v sobotu 30. listopadu v GASCONTROL aréně od 14:45 proti Havlíčkovu Brodu. 

Statistická tabulka:Dorost AZ RESIDOMO Havířov
ve Skupině Východ
ELIOD EXTRALIGY
Dorostu
Umístění v tabulce  2. místo, 46 bodů, skóre 64:33 
Poslední zápas Havířov - Šumperk 2:0
Forma V, P, V, V, Vp
Nejproduktivnější hráči
Kevin Horváth 17 (10+7)
Ondřej Becher 15 (8+7)
Jan Moškoř 15 (6+9)
Petr Kubíček 15 (5+10)
Nejlepší střelec Kevin Horváth 10 gólů 
Nejlepší nahrávač Martin Pavlačka 11 asistencí
Nejproduktivnější obránce Petr Kubíček 15 (5+10)
Nejlepší hráč +/- Petr Kubíček +12
Úspěšnost brankářů Antonín Nowak 93,02 %
Štěpán Zlatnický 92,80 %
Nejvyšší výhra Šumperk - Havířov 1:8 
Nejvyšší prohra Kometa - Havířov 6:2
Instagram Youtube
×
Dnes v 19:15 | Dor.
VHK Vsetín
AZ Havířov