AZ Havířov

Havířov doma rozehraje finálovou sérii. Proti chomutovským Pirátům

16.04.2024 | Lukáš Jandora, Matěj Juřík

Vyvrcholení sezóny je tady! Ve středu 17.4. nastoupí AZet na ledě Gascontrol areny k prvnímu utkání finále 2. ligy, kde se domácím postaví tým Pirátů Chomutov. Střet nejsilnějšího týmu východní skupiny s nejlepším ze západu slibuje atraktivní utkání, které bude akcemi nabité až do samého konce. Navíc první střet zásadním způsobem určí další směřování celé série.

Slůvko z havířovské kabiny

Do finále se Chomutov dokázal probojovat v nejkratším možném počtu zápasů, Havířov naopak absolvoval druhý extrém. O postupu rozhodl až samostatný nájezd Lukáše Bednáře v sedmém utkání proti Táboru. Říká se, že tento rozdíl může být v play-off klíčový, havířovský kouč Jiří Raszka z toho ale strach nemá. „Tak ono se to pořád omílá dokola, oni mají výhodu, druzí jsou rozehraní. Ale je to finále a tam už se na tohle nehraje, my máme sil dost,“ prohlásil rozhodně lodivod AZetu.

Po posledním utkání s Táborem jsme se šéfa domácí střídačky ptali, zdali se dá tým Pirátů srovnat právě s Táborem. A jaké jsou případné odlišnosti obou systémů a na co je třeba se připravit? Rovněž nás zajímalo, jak bude vypadat program po sedmém utkání, jestli třeba hráči dostanou nějaké delší volno na regeneraci? „Myslím si, že Chomutov hraje přímočařejší hokej, ale má také zkušené útočníky a myslím si, že to bude více o bruslení. Ale ještě se na to budeme muset pořádně nachystat a kluci ať si teď odpočinou, ale pro nás to začíná už zítřkem ta příprava,“ odpověděl kouč Raszka.

Nechme se překvapit, v jaké sestavě AZ nastoupí, zpět do hry by se po disciplinárním trestu měli vrátit Šimon Kratochvil a Daniel Spratek, je otázkou, jak dlouho bude absentovat Dominik Pawliczek, který v 6. utkání v Táboře utržil velmi nepříjemné a bolestivé zranění... 

Jak to vidí hráči?

Hrdiny nádherného nedělního podvečera byli především gólman David Sachr a havířovští odchovanci v útoku - Lukáš Bednář a David Klimša. Bylo jasné, že na pár věcí se zeptáme hlavně těchto tří, kteří Havířovanům přihráli tolik nepopsatelné radosti... Začali jsme u těch zkušenějších. 

"Fyzicky bylo prodloužení dost náročné, ale na to jsme byli připraveni. Spíše si tedy myslím, že to prodloužení bylo hlavně o našich hlavách. Ani jeden tým nechtěl udělat chybu, která by mohla ukončila sezónu" odpovídá na otázku, zda v neděli bylo prodloužení těžší fyzicky nebo psychicky, Lukáš Bednář, načež jeho kamarád David Klimša se připojuje... "Těžko říct. Tím, že ty zápasy jdou rychle po sobě, a byl to 7. zápas, tak to fyzicky náročné určitě bylo, ale přiznám se, že psychicky těžké to možná bylo ještě víc. Když víte, že stačí jedna chyba a máte po sezóně..." 

Kdy kluci věděli, jakou variantu samostatného nájezdu zvolí? Rozhodovali se třeba do poslední chvíle i nad jiným zakončením? "Já mám asi 3 takové varianty nájezdů, tento mi poslední dobou docela vycházel, takže jsem byl pro něj tak nějak rozhodnutý předem", říká Klíma a Bedna jej doplňuje... "Po tom, co jsme se domluvili, v jakém pořadí pojedeme, tak jsem nad tím, co udělám, přemýšlel celou dobu. Když jsem se rozjel, tak už jsem byl rozhodnutý a neuvažoval jsem nad jinou variantou."

A jak naši forvardi, od kterých se góly čekají, vnímají to, že se nám moc nedařilo, skórovat proti Táboru ve hře 5 na 5? Lukáš Bednář se chopí slova. "Abych řekl pravdu, tak je mi jedno, jestli dáme gól z 5 na 5 , z přesilovky nebo v oslabení. Důležité je, abychom ten zápas vyhráli a brali bod v sérii. Musíme víc střílet a tlačit se do brány, potom věřím, že to tam bude padat!", načež s odpovědí přispěchá i David... "Určitě nám chybělo větší držení puku a takový ten tlak do brány, kdy Tábor hrál hodně dobře zezadu a nám se přes ně těžce prosazovalo. Podobně na tom určitě bude i Chomutov, takže musíme víc střílet tzv. ze všeho a jít si pro dorážku..."

"Odpočinuli jsme si a jsme ready na finále!", uzavírá Lukáš povídání odpovědí na téma, jak velká je u něj po sedmizápasové sérii únava, načež odpoví i Klíma a oba po tréninku mizí domů... "Špatně se necítím. Síly určitě ubývají, ale v tomto směru jsou na tom všichni tak nějak stejně. Máme dobře natrénováno a každý hráč už tak nějak ví, co mu dělá dobře na regeneraci, takže síly stále jsou a budou (směje se od ucha k uchu - pozn. autora)."

Ještě ale odchytíme Sachříka, možná největšího hrdinu krásné nedělní bitvy... "Jo jo, určitě to pro mě byl jeden z nejdůležitějších zápasů v kariéře", začíná své povídání David, který následně prozrazuje, jak se v prodloužení cítil fyzicky, jestli ten úbytek sil byl opravdu velký..."No, co si budeme povídat, sil ubývalo, jak fyzických, tak i těch psychických… Ale naštěstí to pro nás bylo se šťastným koncem, o to lépe se nám všem bude regenerovat..."

Věděl náš gólman třeba něco o těch hráčích Tábora, kteří jeli trestné střílení? Tušil předem, jak by některý z nich mohl zakončit? "Kluci ze soupeřova mančaftu, které jsem znal z dřívějšího angažmá, zrovna nejeli, takže přiznám se, že o těch, kteří se na mě rozjeli, jsem toho, třeba jak by mohli zakončit, moc netušil..." 

David také přiznává, ke komu mířila jeho radost, jakmile bylo jasné, že jsme vítězi, protože kdo pozorně sledoval, všiml se, že poté, co svým pohledem adresoval radost svým spoluhráčům na střídačku, se následně zadíval do hlediště, někam do míst k bývalému fanshopu... "Na zápase bylo opravdu hodně lidí, kteří mě podporovali, rodina, přítelkyně, kamarádi, k těm všem mířily ty vítězné pohledy..."

Závěrem nás také zajímalo, jak moc taková výhra, téměř bezchybně zvládnutých 60 minut, prodloužení i nájezdy, dodá psychických sil do další série... "Bude to znít jako klišé, ale doufám, že co nejvíc! Nebylo se na co šetřit, všichni chceme dojít co nejdále", uzavírá své povídání odchovanec vsetínského hokeje, který na dálku bude určitě držet palce svým kamarádům v boji o extraligu...

Možná nejvýraznějším hráčem celé letošní 2. ligy je plejer, který odehrál více než 1150 zápasů v extralize, který ve středu a ve čtvrtek prověří borce AZetu. Není jím nikdy jiný než Viktor Hübl

Při povídání s touto legendou českého hokeje nás nejprve zajímalo, jak moc má chomutovský tým nastudovaný a "přečtený" ten náš. Jak moc si Piráti myslí, že ví, co je ve finále čeká? "Samozřejmě, že jsme se na zápasy a hru Havířova koukali, ale soustředíme se hlavně sami na sebe a na svoji hru. Dnes se studují hlavně speciální týmy na přesilovky i oslabení. To si myslím, že bude v sérii dost rozhodovat. Jinak čekám vyrovnanou partii..."

"Já osobně jsem to tolik neřešil. Jediné plus by pro mě bylo, že Tábor je v bližší dojezdové vzdálenosti. To nevyšlo, tak musím holt vydržet cestu do Havířova", povídá už pětačtyřicetiletý hráč o tom, zda si do finále přál více Havířov nebo Tábor... A jak moc mu chybí jeho hokejové dvojče - František Lukeš, se kterým v jedné lajně odehrál stovky zápasů? "Je jasné, že nám chybí. Pro tyhle zápasy jde o nepříjemnou ztrátu. Na druhou stranu nám chybí už od začátku, tak jsme se s tím museli vypořádat. Je to zase šance pro mladé kluky, kteří si můžou zahrát takové zápasy. A zatím to zvládají dobře."

Závěrem nás zajímala věc prostá. Chomutovský odchovanec má odehráno neskutečné množství těžkých zápasů v extralize, zažil mnohá extraligová play-off. Je jasné, že jsou jiná než to druholigové. Ale, najdeme, tím, že je to prostě play-off, i něco společného? Má to prostě nějaké své kouzlo nehledě na to, o jakou ligovou soutěž se jedná? "Je to přesně tak, jak říkáte, je to play-off a finále. Každý chce vyhrát a oslavit týmový úspěch, ať je to extraliga nebo druhá liga", uzavírá své povídání nesmírně sympaticky sportovec...

Naším soupeřem je Chomutov

Soupeřem AZetu pro finálové bitvy bude tým Pirátů z Chomutova, který do Havířova vyrazil s předstihem, už o den dříve, už v den prvního utkání u nás hosté absolvují dopolední rozbruslení. 

Zvučné jméno ze severu Čech s sebou nese zajímavou historii. Patnáct let strávili chomutovští v druhé nejvyšší soutěži, než se jim konečně v roce 2012 podařilo postoupit do extraligy. V té, s výjimkou sezóny 2014/2015, setrvali až do roku 2019, kdy z nejvyšší soutěže sestoupili. Pro hokejové fanoušky, nejen ze severu republiky, pak nastal naprostý šok, když se klub během pěti sezón proměnil ze semifinalisty Tipsport extraligy, vedeným takovými borci, jakými jsou například Jan RuttaDavid Kaše nebo Jakub LaukoDavid Kämpf, až na celek hrající krajskou soutěž. To potkalo Piráti kvůli jejich rozsáhlým ekonomickým problémům. Z toho se ale, zdá se, Chomutov vyhrabal a chce se vrátit zpět na výsluní, proto již druhým rokem vyhlašuje postup do Chance ligy jako svůj jasný cíl.

Ve snaze vyšvihnout se zpět do druhé nevyšší soutěže se podařilo do Rocknet Arény nalákat spoustu známých a zajímavých jmen. Pilířem zadních řad je zkušený Radek Havel, v útočné linii pak září jména rekordmanů české extraligy Viktora HüblaFrantiška Lukeše, kteří i přes svůj již poněkud veteránský věk nabírali za 42 utkání 63 bodů (23+40), respektive za 30 startů 40 bodů (15+25). Hübl je tak v klubovém bodování za tuto sezónu první, jeho parťák Lukeš čtvrtý.

Ve finále 2. ligy se proti sobě utkají oba vítězové základních částí. Jak v základní části, tak v nadstavbě ale měli Piráti náskok na druhý Tábor pouhých třech bodů. Celkem ale před play-off prohráli v základní hrací době pouze sedmkrát, čtyřikrát pak v prodloužení, jinak byli Severočeši suverénní. Ve vyřazovacích bojích ale ještě Chomutov neprohrál, bez ztráty kytičky zvládl osmifinálovou sérii proti Kobře Praha, stejně tak i čtvrtfinále proti Letcům z Letňan. Účast ve finále si pak chomutovský celek zajistil výhrou 0:4 na zápasy proti Vyškovu. Svěřenci extraligou ošlehaného trenéra Martina Pešouta hrají dobře na obou stranách kluziště, produktivitu táhne veterán Viktor Hübl svými 16 body (7+9), bránu dvojce Altrichter – Běhula téměř vodotěsně zavřela, s průměrným počtem obdržených branek na zápas menším než 1,6.

Zajímavost série?

Havířov má s Chomutovem bohaté zkušenosti. A příběh jejich dosud posledního setkání vypráví o tom, jak je ve sportu spoustu věcí nestálých a jak jsou někdy sportovní cesty klikaté. 7.3. 2020 se v Chance lize odehrálo poslední kolo a právě tehdy proti sobě nastoupili AZet a Piráti. Šťastnější byl Havířov, mimochodem ještě s Alešem StezkouJanem MarunouJanem Bambulou či Jakubem Kotalou v sestavě, který zvítězil 5:1. Bylo tak jasné, že se právě tyto dva celky setkají za pár dní ve čtvrtfinále a v havířovských čím dál více rostla naděje, že se přes Severočechy dostanou až do tehdy tolik vysněného semifinále. Jenže na konci března přišla karanténa kvůli onemocnění Covid 19 a vyřazovací boje v Chance lize byly kompletně zrušeny. Ještě v červenci stejného roku chomutovský klub nepodal přihlášku pro příští sezónu Chance ligy, a tak se propadnul až do krajské soutěže. V roce 2022 spadnul z první ligy i Havířov. Oba týmy od té doby prošly zdlouhavou a trnitou cestou s cílem vrátit se zpět, nyní se navzájem porvou o jistý postup do druhé nejvyšší soutěže. Pokud tedy máte na hokeji rádi příběhy, které tahle hra píše, finále 2. ligy nabízí jeden skoro jako z Hollywoodu.

Kdy a kde? A proč? 

První utkání FINÁLOVÉ série startuje v Gascontrol aréně ve středu 17.4. v 17:30! To druhé pak o 24 hodin později, čili ve čtvrtek ve stejný čas!

Vstupné je 200 Kč pro dospělé, 100,- pro děti do 16 let včetně a 20,- pro děti do 140 cm. Pro ty, kteří by snad zůstali doma, bude samozřejmě přichystaný tradiční textový onlajn přenos na webu onlajny.com.

Kdo však přijde na zimák, ten kromě zážitku hokejového může dostat i ten gastronomický, v Bufetu Gól bude připravena k servírování, krom dalších tradičních dobrot, třeba výborná vepřová kýta s hořčicí a chlebem, pro čtvrteční zápas ji nahradí lahodné vepřové trhané na jemně opečeném chlebu!

Youtube