AZ Havířov

Dorost pod statistickým drobnohledem

22.04.2022 | Redakce

H A V Í Ř O V - Dorostenci mají neúspěšnou sestupovou sezónu za sebou. Byť nedopadla podle představ fanoušků ani hráčů, pojďme se za ní přesto ohlédnout, prohrabat se statistikami a najít i nějaká pozitiva.

Prvně si připomeneme, jak vlastně havířovský dorost dopadl. Ve Východní divizi ELD obsadili nelichotivé poslední místo, v 18 kláních odcházeli vítězně pouze ve čtyřech případech. I na předposlední Porubu ztrácel Havířov tři body. V sezoně, kde se hraje pouhých osmnáct duelů, je toto poměrně velký rozdíl. Havířovští navíc nastříleli pouhých devětadvacet branek a stali se tak jediným celkem své divize, který nedosáhl ani na třicítku. Přitom střelecké šance tým měl, s průměrem 32.61 střel na zápas by se umístil na Východě na šesté příčce, což je zhruba střed tabulky.

Havířov i poměrně dobře bránil, své soupeře nechal průměrně vypálit jen 31.06 ran – z toho plyne, že je vždy přestřílel. Ve statistice střel proti zaujímá AZ dokonce čtvrté místo Východní divize, obrana tedy problémem nebyla. Katastrofální byla ovšem ofenzíva. K nejnižšímu počtu vstřelených branek totiž přispěla i otřesná úspěšnost v přesilových hrách. Z devětapadesáti pokusů Havířov proměnil pouhých šest. Ano, to je jen lehce nad desetiprocentní hranici úspěšnosti. 10.17 %, abychom byli přesní. Toto překvapivě není nejhorší číslo z celé divize. Vsetín a Olomouc „dokázali“ být při hře v početní výhodě ještě méně efektivní. Za opak přesilovek, tedy oslabení, je ovšem třeba havířovské hráče pochválit. Byli čtvrtým nejméně trestaným týmem Východu. Bránili se devětapadesátkrát, kapitulovali pouze pětkrát. S přehledem nejlepší úspěšnost z celé divize. Dvě branky v početní nevýhodě jsou jen třešničkou na dortu.

Následovala část o účast v play-off. Havířov v ní odehrál 38 zápasů, a i když si polepšil oproti základní části, stále se nedá mluvit o úspěchu. Dorostenci obsadili předposlední příčku, za 11 vítězství a 34 bodů si ani lépe vést nemohli. Na poslední Vsetín měli 10 bodů náskok, na čtvrtou Porubu jich 12 ztráceli. Jedná se tedy o jednoznačné umístění. Jak na tom byly podrobnější statistiky?

Havířov byl v porovnání se základní částí aktivnějším útočným celkem, soupeřovy gólmany zasypali průměrně 34.21 střelami, za což si v této kategorii vysloužili druhé místo tabulky. Ani obrana nebyla k zahození, brankáři Havířova museli čelit v průměru 29 střelám, méně povolil pouze Přerov – opět tedy AZetu náleží stříbrná pozice. Přesilové hry byly také žalostné. Havířov se v nich představil 139krát, ale skóroval jen v patnácti případech. Úspěšnost 10.79 % a předposlední místo v tabulce. To mluví za vše. Kde dorostenci v základní části excelovali, v divizi E o účast v play-off tratili. Se 146 tresty byli druhým nejtrestanějším celkem. Ani solidní hra v oslabení je neprovázela. Jednadvacet inkasovaných branek a úspěšnost 85.62 % prostě na dobré umístění nestačí. Alespoň pět tref v početní nevýhodě jsou jakousi cenou útěchy.

Pojďme nyní zabrousit do hráčských statistik. Brankoviště si rozdělili Tomáš Maňásek s Janem Přecechtělem, jedničkou byl první jmenovaný. Sedmnáctiletý brankář se představil 27krát, odcházel vítězně pouze devětkrát, ovšem připsal si tři čistá konta. Vzhledem k tomu, jak sezona dopadla, se i jeho 89.34% úspěšnost zákroků dá považovat za přijatelnou, byť bude tato čísla muset další rok vytáhnout. Šestnáctiletý Jan Přecechtěl by ovšem byl rád i za ně. Ten polapil jen 86.06 % střeleckých pokusů soupeře a ve 14 kláních se radoval z výhry jen dvakrát.

Pochvalu si nezaslouží ani defenzíva týmu. Pouze jeden bek – Aleš Zielinski – zaregistroval kladné hodnocení plus minus, jenže odehrál jen sedm zápasů. Zbytek obránců, kteří byli v sestavě pravidelněji, má otřesná čísla, co se týče tohoto hodnocení. A i když se nejedná o tu nejsměrodatnější metriku, takových 25 záporných bodů Michala Vadoviče je jistě strašákem. Nejproduktivnějším zadákem byl Vojtěch Pilíšek, který za 38 duelů sedmkrát asistoval, gólově zůstal na nule.

Svou část viny nese i útok. Z 19 forvardů byl nejproduktivnější Lukáš Bošek, který v jednatřiceti zápasech vsítil 11 branek a přidal k nim 9 asistencí za 20 bodů. To jsou sama o sobě solidní čísla, ovšem žádný další útočník mu svým dílem moc nepomohl, potom se vyhrává těžko. Kdo si zaslouží vyzdvihnutí svých výkonů je Patrik Ungr. Ten se představil v havířovské uniformě 16krát, ve 13 případech bodoval, a to 6 brankami a 7 asistencemi.

I přes nelichotivá čísla se našlo pár světlých momentů. S vyztužením obrany by přišly ruku v ruce i lepší výkony v brankovišti a to by dodalo sebevědomí útoku. Pokud se podaří tým vhodně doplnit a zapracovat mladší hráče, bude mít AZ reálnou šanci na návrat mezi elitu. 

Youtube