AZ Havířov

O PRODEJI PERMANENTEK VÁS BUDEME INFORMOVAT!

Do Vyškova v rámci prvního utkání ligového čtvrtfinále!

21.03.2023 | Lukáš Jandora

První překážka letošního Play-off je za námi, však druhá se nám dívá do očí. Ambiciózní klub z Vyškova, který po základní části skončil na 2. místě, který v prvním kole Play-off vyřadil 3:1 na zápasy Hodonín, který nás už ve středu přivítá na svém zimáku. Jaká to bude série? Začtěte se do následujících řádků a třeba sami v hlavě natipujte její průběh. Přinášíme několik informací, které to vaše tipování mohou usnadnit...

Rozhodující duel proti Havl. Brodu zvládnut s nulou vzadu

Za stavu 2:1 na zápasy jsme čtvrtý duel v havlíčkobrodské Kotlině odehráli výborně dozadu, navíc bránu zavřel Marek Štipčák, který se v Play-off dostal do výborné formy. K dramatickému utkání se ještě vrátil havířovský lodivod, který nyní určitě bedlivě sleduje i extraligovou sérii mezi pražskou Spartou a Třincem, ve kterém ne krátce působil. "Věděli jsme, že nás čeká těžké utkání, ostatně stejně jako byly všechny v sérii proti Havlíčkovu Brodu. Musím říct, že ta série měla opravdu dobrou kvalitu, byla hodně vysoko nad poměry 2. ligy. Havlíčkův Brod řadím kvalitou kádru i kvalitou hokeje hodně vysoko, takže si toho postupu velmi ceníme. Prvních deset minut posledního zápasu nebylo z naší strany úplně ideálních, měli jsme tam nějaké ztráty kotoučů, nějaké situace jsme řešili zbytečně složitě. Pak se to trochu vrátilo k tomu, co nás zdobilo v těch vítězných zápasech, čili dobře zajištěné střední pásmo, dobrá obrana a spousta zablokovaných střel. Věděli jsme, že budeme muset dát nějaký ošklivý gól po střele z okolí brány, klidně třeba tečovaný. Kluky jsme nabádali k tomu, ať chodí před gólmana, ať na něj nahazujeme kotouče, což se nám povedlo. Podařilo se nám tak splnit náš plán. Musím kluky pochválit za závěr zápasu, protože soupeř měl tlak, chtěl s utkáním něco udělat. My jsme to ale v čele s gólmanem zvládli skvěle. Gratuluji kabině k postupu." 

Série proti Havlíčkovu Brodu je však ta tam, je třeba se dívat dopředu. Co bylo si už málokdo pamatuje, jsou před námi nové výzvy... Ještě před nimi si však připomeňme, v jaké sestavě jsme postup vybojovali.

SESTAVA HAVÍŘOVA Z POSTUPOVÉHO UTKÁNÍ

Štipčák – Dudáš (A), Mrowiec, Kunc, Kuboš, Hudec, Kolarz (C), Ščurek – Kratochvil, Spratek, Mrva (A) – Pavlík, Haas, Tvrdý – Antoníček, Ćmiel, Apolenář – Havlík, Pastor

Hrr na ně. Na Vyškov!

O Play-off se říká, a opět to musíme připomenout, že je to jiná soutěž. Což ostatně potvrzuje i Petr Antoníček, kterého v sestavě AZetu v prvním utkání bohužel zřejmě neuvidíme... "Bohužel zatím nemůžu nastoupit kvůli nemoci. Mrzí mě, že nemůžu bojovat s klukama na ledě, snad se brzy vrátím! A specifika Play-off? Určitě jsou, každý říká, že Play-off je jiná soutěž než základní část. Možná to kolikrát není ani tak pohledný hokej, ale to je tím, že se týmy snaží hrát účelně. Zápasy jsou daleko víc takticky svázané, hraje se na málo gólů, spousta osobních soubojů, které se pak přenášejí do dalších zápasů v sérii. V průběhu série už se ty týmy dost znají, takže rozhodují detaily", dodává nejproduktivnější hráč základní části AZetu, který se také rozpovídá o tom, v čem budou zápasy proti Vyškovu jiné než ty proti Brodu. "Zápasy, a vlastně i celá série s Vyškovem, budou hodně náročné. Vyškov má hodně velkých a silových hráčů, takže bude dost soubojů, hlavně na tom jejich malém hřišti. Mají tým podobně složený jako my, spousta mladých a doplněných zkušenými kluky, takže očekávám vyrovnané zápasy, ve kterých budou rozhodovat malé detaily. Věřím že na konci série budeme šťastnější a postoupíme dál!"

A sotva svou myšlenku Petr dopoví, jde kolem Jarda Mrowiec, který se ohledně hodnocení výjimečnosti Play-off také přidává... "Podívej, je to svázané daleko větší taktikou, nikdo nechce udělat chybu. A samozřejmě, že jsou ty zápasy více důrazné. Není se na co šetřit, nikdy nevíš, jestli to není poslední utkání v sezoně", říká Jarda a my si při jeho slovech o důrazu vzpomněli na jeho hru u mantinelu v sérii proti Brodu, kdy nejeden fanoušek Jardu nepoznával... A jak hráč s dvaadvacítkou na zádech hodnotí tým Vyškova? "Oni mají má hodně mladý tým, na druhou stranu ale dobře doplněn o zkušené hráče. V základní části předváděli velmi rychlý hokej, uvidíme, jak jim bude sedět Play-off, kdy je to zase trošku jiné. Bude to těžká série, hlavně u nich doma, kde je hřiště fakt hodně úzké, docela specifické."

To už se ale ptáme muže, který je pro hodnocení další Play-off série tím možná nejpovolanějším. První otázka, která na pana trenéra Jiřího Raszku míří, se vyloženě nabízí... "Vyškov a Havlíčkův Brod nejsou zas tak jiné týmy, jak by si někdo třeba mohl myslet, naopak, jsou si docela podobné. Vyškov má možná více bruslivější hráče a větší sílu v útočné fázi", popisuje sílu protivníka trenér Raszka a zároveň dodává, zda je v týmu soupeře někdo, kdo vyčnívá, na koho si dát speciálně pozor. "Myslím si, že kluci z Vyškova jsou silní jako celek, ale přeci jen trochu vyčnívá Tomáš Komínek." No a my jedním dechem dodáváme, že se jedná o výborného forvarda, který ve své kariéře odehrál spoustu zápasů třeba i v nejvyšší polské soutěži.

Je jasné, že pro každé utkání stanoví trenér svému týmu nějakou taktiku. Jak moc je ale odvislá od soupeře? Myšleno tak, zda primárně chceme hrát svou hru, nehledě na to, kdo je naším protivníkem, nebo zda zápasovou taktiku musíme více či méně přizpůsobit i tomu, kdo proti nám stojí. "V utkání určitě vycházíme především z naší hry, ale samozřejmě pár věcí vždy podle soupeře upravíme." A video? Využíváme k tomu třeba i studování našich soupeřů z videozáznamů? "Já úplně nevím, jak se s videem pracuje v jiných týmech v této soutěži, ale my ho využíváme hodně. Viděli jsme všechny zápasy Vyškova s Hodonínem, jejich hru jsme si pořádně rozebrali a... A zbytek si s dovolením nechám pro sebe", usmál se závěrem našeho povídání havířovský stratég...

Okénko manažera

Milan Mikulík je člověk přemýšlivý, člověk, jehož názory jsou zajímavé, který o hokeji umí poutavě povídat, který se nebojí mluvit bez frází. Nabízí se, dát mu prostor i dnes. A právě dnes nově v rámci rubriky "Okénko manažera".

Milane, nedávno jsi psal, že by sis chtěl Play-off užít poté, co skončí boje dorostu a juniorů o záchranu. Ty jsou za námi, povedlo se z 50%. Jsi tedy už nyní naladěný a v hlavě na 100% nastavený na sérii A týmu proti Vyškovu? Užiješ si ji, pokud tohle slovo můžeme použít, na 100%? "Ano, Play-off si teď užiji každým douškem, je to něco, kam směřuješ celou sezónu. Play-off zápasy mě strašně baví, prožívám je hodně. Myslím si, že ve Vyškově to bude hodně vyhrocené, protože na tom malém hřišti bude hodně osobních soubojů, které budou vyvolávat hodně emocí. Jen doufám, že to zvládnou rozhodčí a neovlivní negativně průběh série", říká pořád také hokejista, který si vyřazovací boje zahrál v mnoha klubech. Je podle něj v týmu někdo, a určitě jsme po Milanovi nechtěli, ať je konkrétní, kdo jej během série s Havlíčkovým Brodem vyloženě pozitivně překvapil, z jehož výkonů měl velkou radost? A naopak někdo, u koho si říkal, že by ještě mohl přidat? "Určitě jsou v týmu kluci, kteří měli první sérii lepší, kterým vyšla jak bodově, tak i herně. Mně se moc líbil Apik (Apolenář), Mrvič (Mrva), Kuncák (Kunc), musím zmínit Péťu (Ščurek), ten se rve o každý metr ledu a na to, že hraje svou první sezónu, tak za mě super. Ale samozřejmě hraje celý tým a vyhrává celý tým, každý článek je důležitý. Takže pochvala pro všechny. Chtěl bych, aby přidali všichni a byli jsme prostě nejlepší. Jak v dávání gólů, tak v obraně. Věřím, že má v sobě ještě mnohem víc Kraťas ( Kratochvil), nicméně jedním dechem musím dodat, že on je na sebe náročný a vím, že zase týmu maximálně pomůže. Zdena (Zdeněk), ten umí vzít zápas v Play-off na sebe, Čmelák (Ćmiel), Tvrďoch (Tvrdý), Spraťas (Spratek), třeba na tyhle kluky budu vždy náročný a vím, že umí být skvělí a rozhodovat zápasy. Musím ale říct, že jsem spokojený s každým, kdo do Play-off nastoupil. A taky vím, že každý může být ještě lepší a zase nás posunout dál."

Co nás při povídání s Milanem Mikulíkem zajímalo závěrem? V pozápasovém videu z Havlíčkova Brodu byla patrná velká radost jak celého realizačního týmu, tak hodně i osobní emoce právě Milana Mikulíka. Jak takové chvíle v kabině prožívá, jak moc to patří k hokeji, jak moc mu takové okamžiky zůstávají v hlavě a jsou třeba i hnacím motorem do další práce? "Já za kluky a celý AZ mám opravdu velkou radost, že jsme prošli do dalších bojů. Emoce za celý ten zápas pak vypustím ven, na druhou stranu je ale pořád v kabině trošku usměrňuji, protože já bych hodně řádil a to se na manažera úplně nehodí (velký úsměv - pozn. autora). Teď jsme měli v klubu opravdu hodně náročné období a každý úspěch AZetu nás všechny motivuje do další práce. Už víme, jak moc to bude vše těžké, ale všichni jdeme dál. S ještě větší vervou bojovat."

Vyškov? 2. tým po základní části

"Je před námi těžká překážka, ale nic, co by se nedalo zvládnout. Jsme odhodlaní jít dál, budeme dobře připraveni", říká hned úvodem domácí lodivod Michal Konečný, který si následně do našeho týmu i trochu rýpne. Nebo ne? "Havířov hraje takový trochu třinecký hokej. Hrají to poctivě odzadu, možná na druhou ligu až nechutně poctivě". Vzápětí trenér Konečný také dodává, kdo v této jistě dramatické sérii bude dle jeho názoru favoritem. "Vzhledem k časovým možnostem a obecně nastavení asi havířovští, ale my si věříme, na něčem jsme zapracovali a něco před čtvrtfinále ještě vyladili."

Oslovili jsme také několik hráčů vyškovského týmu, bohužel odpovědí jsme se nedočkali. Někteří kluci nám do vydání článku nestihli odepsat, jiní se omluvili. "Dobrý den, omlouvám se, ale já se nechci nijak vyjadřovat k sérii ani zápasům. Děkuji za pochopení", napsal nám třeba vyškovský brankář Michal Kořének, důležitý článek našeho soupeře, my jeho slova maximálně chápeme a respektujeme, vlastně i děkujeme za takto férový přístup. Je tady prostě Play-off, legrácky a blbinky jdou stranou, mnoho hráčů už se zavírá samo do sebe, nechtějí moc vnímat okolí. Nechme se proto překvapit, zda za vyškovské budou mluvit spíše jejich hokejové akce na ledové ploše. Samozřejmě, že doufáme, že i na ní budou podobně skoupí, jako zde na slovo... 

SESTAVA VYŠKOVA Z MINULÉHO UTKÁNÍ

Kořének - Hohl, Studený, Holemý, Mikulík, Vosátko, Hefka, Žižka (C) - Kořenek, Snášel, Vašíček – Vaněček, Tomajko, Lekeš – Komínek (A), Popelka, Dobiáš – Weintritt, Sebera

Očko na Play-off skupiny Západ

Dnes se podíváme i na boje v západní skupině, kde dvě dvojice tvoří Letňany a Vrchlabí a Chomutov, který se střetne s Příbramí. S Kubou Mataiem, obráncem Pirátů z Chomutova, a zároveň hráčem, který zřetelný podpis zanechal i v dresu AZetu, jsme si krátce popovídali... "Na výsledky skupiny Východ se vždy po zápase podíváme, stále se bavíme o úrovni té "moravské" skupiny, jelikož Znojmo v tabulce opravdu odskočilo. Ale je to pro nás pořád neznámá a proto chceme udělat vše pro to, abychom si zahráli semifinále a kvalitu skupiny Východ poznali", říká hned na úvod rodák z Kadaně, který nám také přiblížil, proč, dle jeho názoru, vyhrály základní část pražské Letňany, pro někoho možná překvapivě... "Letňany hrají výborně systémově. Takový moderní hokej, z toho těžili nejvíc. Na druhou stranu mi ke konci nadstavby přišlo, že jim malinko docházel dech, tak uvidíme".

Chomutovští Piráti, v jejichž dresu měl letos Kuba Matai téměř bod na zápas, se představí proti Příbrami, která je známá spíše fotbalem... "Příbram má zkušený útok v čele s Kafkou a Gengelem, hrají chytrý hokej, přesilovky a brejkové situace zvládají na vysoké úrovni. Takže očekávám spíš taktickou bitvu než hokej nahoru dolů." No a mluví se v Chomutově třeba i o možném postupu do Chance ligy? "Tak postupové ambice tu samozřejmě jsou, jdeme ale zápas od zápasu, Play-off je nevyzpytatelné, tak uvidíme. Nicméně městu, fanouškům a tomu zázemí tady by Chance liga určitě slušela. Takže pro to uděláme všechno!", říká rázně hráč, který nemá problém naskočit jak v obraně, tak i v útoku, což v Havířově nejednou prokázal...

Závěrem, abychom naše vyprávění malinko odlehčili, jsme se museli "vypravit" i na fotbalové pažity, protože mnozí ví, že Kuba Matai je obrovským příznivcem fotbalové Sparty. Jak se mu proto letos dívá na tabulku fotbalové ligy? "No dívá se na ni o dost lépe než posledních 8 let. A i když to letos třeba nedopadne, tak budu spokojený, protože konečně je vidět zlepšení. A hlavně ten tým pod Priskem je konečně zdravý, dánský kouč musí být skvělý motivátor a psycholog." A když Jakub zmínil Briana Priskeho, vybídli jsme jej, aby se vžil do jeho kůže... Jakube, Kuchta nebo Čvančara? Kdo by pro Tebe byl forvardem číslo jedna? "Těžká otázka. Ale za mě asi Kuchta, jelikož Čvančara to odehraje i z křídla. Hlavně spolu suprově vychází. A co víc si přát, než mít dva nejlepší útočníky ligy v jednom týmu. A mimochodem, jen okrajově bych chtěl říct, protože vím, komu vy tam fandíte, že mi je malinko líto Baníku, ten klub by měl hrát do 4.-5. místa."

----------

Utkání ve Vyškově, kam se bohužel do tamní haly vejde jen 400 diváků, bude mít úvodní buly ve středu 22.3.2023 v 18:00. Pokud se do hlediště nedostanete, bude ze zápasu připraven tradiční textový přenos na serveru onlajny.com.

Youtube