Derby je na spadnutí, Havířov zajíždí na led Orlové

27.10.2010 | David Motloch

Dámy a pánové, je to tu. Od začátku dlouho očekávaného derby mezi věčnými rivaly Havířovem a Orlovou nás dělí už pouze pár hodin. Očekává se takřka ohlušující atmosféra, kterou vytvoří oba tábory fanoušků podpořené skvělým hokejem ze strany hráčů. Havířovští hráči budou zajisté bojovat do poslední vteřiny, aby vzešli z tohoto derby jako vítězové a odvěčili se tak fanouškům, kteří pořádají na tento hokejový svátek početný výjezd.

Přestože Havířov a Orlová jsou téměř vedle sebe, poslední ligové střetnutí by jste hledali velice těžko. Naposled totiž proti sobě stály celky Havířova a Orlové až v sezóně 1982-83. Pod tehdejším názvem Slovan Orlová skončilo mužstvo s 19 body na 6. místě z osmi celků. Za to Havířov prožíval právě v tuto dobu nadmíru úspěšné období a tabulku zcela ovládl s 39 body.

Od posledního utkání nás tak dělí více než 26 let. Za tu dobu se Orlová probojovala do 2. ligy, Havířov došel o poznání dále, ale finanční problémy klub brzdily a tak se oba celky utkají proti sobě ve 2. lize.

V obou klubech obléklo v minulosti dres spoustu hráčů, kteří ochutnali příchuť v Havířově i Orlové. Potočný, Říčka, Najdek, Stránský, Prokop a Vydra, to je výčet jmen, která ještě minulou sezonu válčila za Orlovou, ale v současnosti obléká dres AZetu Havířov.

Na druhé straně rozhodně stojí za zmínku jmenovat Filipa Štefanku, který je v Havířově dosti známým. Na soupisce nalezneme i Alexandra Hegegyho, rovněž bývalého hráče Havířova. Perličkou je pak David Mikšan, který z Havířova neodešel zrovna v dobrém. Při schánění nového angažmá měl na výběr opět zvolit svůj bývalý klub, ale přednost dal nakonec právě HC Plus Oil Orlové, se kterou se domluvil na hostování z Olomouce.

Čerstvá posila řad olejářů je olympijský vítěz David Moravec, rovněž známá osoba havířovských fanoušků. Za Orlovou stihl Moravec odehrát jeden zápas, ve kterém si hned připsal asistenci a proti AZetu ho tak čeká domácí premiéra, kterou ještě zdvojnásobí derby a fakt, že Moravec nastoupí proti svému bývalému týmu.

Do dlouho očekávaného derby zřejmě nenastoupí Alexander Hegegy, jehož trápí třísla. Na marodce je ještě bek Tomis, dobrou zprávou pro domácí jistě je zpráva, že produktivní útočník Valchař už problémy s třísly doléčil a do zápasu zřejmě nastoupí.

To Havířov má sestavu stále stejnou. To znamená 22 bojovníků do pole, mezi kterými se pravidelně střídají i nadějní junioři. AZetu stále chybí na lavičce Jan Daneček, jehož nepříjemné zranění z přípravy mu stále nedovoluje zapojit se do zápasu, předpokládaný návrat na led se datuje až na leden 2011.

Havířov se může opřít nejlepšího střelce mužstva - Davida Klimšu, se sedmi přesnými zářezy. Ale ani Jan Maruna (6 branek) a Robert Najdek (5 branek) nezůstávají o moc pozadu. V čele kanadského bodování je pak Robert Říčka, který už má na svém kontě 18 bodů (4 góly, 14 asistencí).

V brankovišti má AZet dva vyrovnané gólmany. Vrba se naposled ukázal v dobrém světle na domácím ledě proti Přerovu, kde hlavně v první třetině držel Havířov nad vodou a i díky němu se dokázali domácí po přestávce vzpamatovat a dali ve druhé třetině soupeři 5 branek! Skvělou formu Havířova tak kazí pouze porážka na ledě silného Hodonína.

Jinak totiž AZ ukořistil z posledních osmi zápasů 17 bodů. Orlová je ovšem na tom ve srovnání s Havířovem ještě o něco lépe. Dokázala vyhrát již čtvrté utkání v řadě.

Orlové se před odchodem Martina Potočného do Havířova podařilo sehnat sponzora, který klub dobře finančně zajistil. Společnost PLUS OIL má své jméno i v názvu klubu - HC PLUS OIL Orlová.

Naposled se Havířov potkal s Orlovou v přípravě a vzájemný souboj vyzněl lépe pro Havířov, který přetlačil soupeře 3:2 na nájezdy. Ovšem příprava se s ligovým zápasem nedá srovnávat a u derby to platí dvojnásob.

Zápas dvou nesmiřitelných soupeřů se kvapem blíží, tak přijďte podpořit svůj klub, do Orlové se již chystá velká invaze z Havířova. Derby jak se sluší a patří začne na zimní stadioně v Orlové ve čtvrtek 28.10. v 18 hodin!